İşe İade Davası Sonucu İşsizlik Maaşı

0
907

SORU

Merhaba, 11.07.2016 tarihinde işten ayrılmış ve 8 ay boyunca kesintisiz işsizlik maaşı almıştım. Bugün itibariyle tekrar işten ayrıldım. Önceki ayrıldığımın uzerinden tam 3 yil 1 gun geçti. Bu 3 yıl 1 gün içerisinde 488 gün sigortalı çalıştım. Fakat önceki işyerime ise iade davası açmıştım. Ve yeni sonuçlandı. Eski işyeri ise iade davası sonucu önceki ayrıldığım tarih olan 11.07.2016 dan sonraki 4 aylık geriye dönük sigorta mi ödedi. Bu 120 gün işsizlik maaşı hesabı na katılırsa 608 gün oluyor ve işsizlik maaşı alabiliyorum. Sizce bu 120 gün katılır mı? Sonuçta önceki ayrıldığım tarihte bu sgk ödenekleri hesaba katılmadı ve ayrıldığım tarihten sonra ödendi. İşe İade Davası Sonucu İşsizlik Maaşı alınır mı?


CEVAP

İşe İade Davası Sonucu İşsizlik Maaşı

Merhaba, işe iade davası kazanıp boşta geçen 4 aylık sürenin işveren tarafından Kuruma bildirilmesiyle geriye dönük olarak işsizlik maaşı almak mümkündür.

İşsizlik maaşı bağlanma şartlarını karşılıyorsanız, İşkur’a müracaatta bulunduğunuzda işin uygulamasında yetkili memur işten ayrıldığınız tarihten sonraki günlerinizin 600 gün olmasına bakacaktır.

Yani, 4 aylık geriye dönük olarak ödenen sigortanız, sisteme düştüyse ve İşkur’da görevli memurun ekranında ise size maaş bağlanacaktır.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir

1.İlk ve en önemli şart, işçinin işten kendi isteği ile yani istifa ederek değil, işveren tarafından çıkarılmasıdır.

*İşverenler işçileri işten çıkarırken önceden belirlenmiş işten çıkış kodlarına göre işçileri çıkarır. İşten ayrılan işçinin işsizlik ödeneğine hak kazanabilmesi için öncelikle, bu yazımızda belirttiğimiz kodlarla işten çıkışının verilmesi gerekmektedir.

2. İkinci olarak işçinin işten ayrıldığında son 3 yılına bakılacak ve bu son 3 yılda en az 600 gün prim ödenmiş olması gerekecektir.

3. İşten ayrıldığı günden geriye dönük olarak son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmalıdır. 

Son 120 gün kuralı ile ilgili aşağıda daha detaylı bilgi verilecektir.

4. İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde İş-Kur’a şahsen gelerek ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden başvurmalıdır.

NOT: İşe İade Davası Sonucu İşsizlik Maaşı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz