Geçmişe Dönük İşe Giriş Bildirgesi Verilir Mi

90
8322

Geçmişe Dönük İşe Giriş Bildirgesi Verilir Mi, geriye dönük işe giriş vermenin cezası var mıdır, işe giriş bildirgesi en geç ne zaman verilmelidir vb. soruların cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

İşe Giriş Bildirgesinin Zamanında Verilmemesinin Cezası

Bilindiği gibi işe giriş bildirgesinin SGK’ya verilme süreleri vardır. Bu süreleri önceki yazımızda anlatmaya çalışmıştık. Bu yazımızda ele alacağımız konu, işverenlerin geçmişe dönük işe giriş verip veremeyeceği ve bunun cezası olup olmayacağıyla ilgili olacaktır.

5510 sayılı Kanun 102. maddesine göre,

 • Sigortalı işe giriş bildirgesinin yasal süre içerisinde verilmemesi, yasal süre içinde verilmekle birlikte Kurumca belirlenen şekle ve usule uygun verilmemesi, halinde her bir bildirge için aylık asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır. 2017 yılında bu miktar 1777 TL’dir. 2018 yılında ise 2.029,5 TL’dir.
 • Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediğinin mahkeme kararından, denetim elemanlarının tespitlerinden, bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden anlaşılması halinde her bir bildirge için asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır. 2017 yılında bu miktar 3,554 TL’dir. 2018 yılında ise 4.059 TL’dir.
 • İş yeri esas alınmak suretiyle sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediğine ilişkin yukarıdaki tespitin ardından, bir yıl içinde yukarıda sayılan (102-a/2) durumlardan biriyle tekrar bildirge verilmediğinin anlaşılması halinde, bu defa her bir bildirge için asgari ücretin beş katı tutarında idari para cezası uygulanır. 2017 yılında bu miktar 8,885 TL‘dir. 2018 yılında ise 10.147,5 TL‘dir.

Geçmişe Dönük İşe Giriş Bildirgesi Verilir Mi

 • Sigortalı işe giriş bildirgesinin yasal süresi geçtikten sonra ilgililerce kendiliğinden 30 gün içinde verilmesi ve söz konusu cezaların ilgililerce, yapılacak tebligat tarihini takip eden günden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde, 102-a/1 bendinde öngörülen ceza dörtte bir oranına karşılık gelen tutar üzerinden uygulanır. 2017 yılında bu tutar 444 TL‘dir. 2018 yılında ise 507 TL‘dir.

Bahsedilen Kanun maddesinin hükmüne göre, herhangi bir sebeple işe girişi yapılmayan işçinin işe girişi 1 ay içinde yapılabilir. Bunun üzerine uygulanacak idari para cezası 2018 yılı için 507 TL olacaktır.

İşe giriş bildirgesinin 1 aydan önceki bir güne verilmesi halinde ise uygulanacak idari para cezası 2.029,5 TL olacaktır.

Ancak, 1 aydan daha önceki süreler için işe giriş bildirgesi verilip işçilere hizmet kazandırma yoluna gidilmesi durumunda. İşe giriş bildirgesi kabul edilmeden önce Kurumun denetmenleri tarafından inceleme yapılacaktır.

NOT: Geçmişe Dönük İşe Giriş Bildirgesi Verilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşe Giriş Bildirgesi Verme Süresi Ve Cezası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

90 YORUMLAR

 1. mevcutta yasal sigorta başlangıcım 01.03.2000. Ancak 1998-2000 arası sigortasız çalışmıştım. işverenimin sgkya herhangi bir bildirimde bulunduğunu da sanmıyorum. Bu durumda 08.09.1999 tarihini 6 ay ile kaçırmış oluyorum ve hak kaybına uğramış oluyorum. Eğer o dönemdeki işverenim cezaları ödemeye razı gelirse 17-18 yıl önceki sigortaya giriş tarihim değişir mi?
  Saygılarımla

 2. 1983 yılı doğumluyum.2002 yılında yaklaşık olarak 1 yıl tekstil işinde çalıştım ve bu süre zarfında sigorta giriş ve başlangıcım olmadı.Daha sonra evlendim ve hiç çalışmadım.Geriye dönüş bu çalıştığım firmaya şahitlerle birlikte dava açarak geriye dönük ssk girişimi yapabilirmiyim.
  Saygılarımla

 3. Ucretli ogretmen olarak calısıyorum. 6 haziranda kursum bıttı ve cikisim yapılmadı. 10 temmuzda 32 haftalık dogum ıznı raporu aldım ancak benim sıgorta primim mayısta yatmıs en son temmuzda prim yatmadıgï ıcın izin parası hakkım olmadigini soyledi sgk biz bilemedik boyle olacagini calisan ve İdare olarak. 90 gun prim ve cıkıs yapılmaması yeterli biliyorduk ama degilmis. Izne ayrıldıgım ay da prim yatması gerekiyormuş. Benım sorum su gerıye donuk temmuz ayı ıcın bır gun prim yatırabılırmı halk egitim merkezî. Tesekkur ederım.

  • Merhaba, belirtiğiniz gibi doğum parası alabilmek için istirahat raporuna kadar çalışıyor olmalısınız. Bu durumda geçmişe dönük düzeltme verilmesi halinde, şüpheli bir durum olduğundan SGK tarafından bu düzeltmenin kabul edilmeyeceğini düşünmekteyiz.

 4. Merhaba, benim işe giriş tarihim 01.03.1981 ancak o tarihte sanayide 8 yaşın çırak olarak yarım gün çalışıyordum bu Süre 7 ay sürdü.İş verenimi Mahkame yoluyla sigorta tescil tarihini geriye alabilir miyim. Bu arada resmi tarih 01.03.1993dir. Saygılarımla..

 5. 2016 yılında bir iş yerin de çalışmaya başladım 2017 yılının aralık ayında çıktım yalnız farkettim ki 2017 haziran ayında sigorta çıkışım yapılmış ve yaklaşık 6 ay sigortasız çalışmışım bu durum da ne kadar ve nasıl hakkımı alabilirim..

 6. 2016 yılında bir iş yerin de çalışmaya başladım 2017 yılının aralık ayında çıktım yalnız farkettim ki 2017 haziran ayında sigorta çıkışım yapılmış ve yaklaşık 6 ay sigortasız çalışmışım bu durum da ne kadar ve nasıl hakkımı alabilirim..

 7. Merhabalar ben 1975 doğumluyum 1987 temmuz ayında 2 ay restaurantta çalıştım fakat sigorta yapılmadı bu 3 sene boyunca okul tatil zamanlarında çalıştım . Benim sigorta başlangıcım 1994 yılı geriye dönük çalıştığım gün ve yılları hatta sigorta başlangıcını geri çekebilirmiyim . Şu anda çalıştığım restaurantta çalışan iki gişi bana restaurantta çalıştı söyleyebilirler mahkemeye başvursam ne olur . Yardımcı olursanız sevinirim

 8. İşyerinde ağır kaldırmak suretiyle belini inciten fakat işyerinde sıcağı sıcağına bir şey hissetmediği için durumu yetkililere bildirmeyip iş çıkışı eve gittiğinde ağrı sancısı başlayan kişi direk hastaneye gitmiş, hastanede işyerinde ağır kaldırdığını duyunca iş kazası girişi yapıp muayene etmiş ve işçi hastaneden ayrılmış. İşçi hastaneye gittiğini de işverene söylememiş fakat hastane iş kazası kaydı girdiği için işverene sgk tarafından ipc uygulanmıştır. İpc ile iş kazasını öğrenen işverenin durumu nedir?

 9. 1998 yilinda bir lokantada yaz ayinda 3 ay calistim ssk girisi yapmadi. Simdi o kisi halen is yeri isletiyor. Ssk girisi geriye donuk giris yapsa 1998 yilina ait kac tl ceza alir.nasil bir yol izlemeliyim

  • Merhaba, sizin için geriye dönük işlem yapılabilmesi için elinizde kesin kanıtlar olması gerekmektedir. Kağıt üzerinde imzanızın olması gerekir. Eğer kesin kanıtınız yok ise, ancak dava açabilirsiniz.

 10. merhaba,
  2000 yılı girişliyim ama 1998 2000 yılları arasında avukatlık bürasunda sekreterlik yaptım ve avukat bey sigortamı yatırmadı fakat ben işten çıkmadan 3 gün önce rica ettim sgk girişi yaptı hatta haftalığımdan kesti yani sigorta girişim ondan,ben şimdi geriye dönük dava açsam kaybettiğim haklarımı kazanabilir miyim…şu an bir fabrikada çalışıyorum ve beni sigorta yapmadığı için 7 yıl fazla çalışıcam,yaşım 52,bu haksızlığı nasıl giderebilirim,dava açsam nasıl sonuçlanır?

  • Merhaba, hakkınızı alabilmeniz sizin adınıza çok önemli olduğundan gerekli işlemler yapılmalıdır. Aynı emsal durumda olanlar genellikle haklarını almaktadır. Dilerseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz ve sizi hakkınızı alabileceğiniz şekilde avukata yönlendirebiliriz.

 11. Selam 1994 yılında ç m k köy bekçiliği yaptım 3 kadar elimde yazilmiş olan ceza tebligatlarinda ismim ve imzanız var ayrıca köy gider defterinde bana maaş verildiğine dair makbuz ve ismim var sigorta başlangıcı yapabilirmiyim

  • Merhaba, evet bu saydıklarınız kanıt sayılır. Ancak hakkınızı alabilmeniz için dava açmalısınız. Dilerseniz bu konuda yardımcı olmak için sizi avukatlara yönlendirebiliriz. Bunun için bizimle e-posta yoluyla iletişime geçebilirsiniz

 12. Benim analik raporum 30 ocak ta bitti raporluyken cikisim verildi yeni genelgeye gore raporluyken is cikisi verilirse rapor da bitiyor bu durumda ben magdur oldum 5 aralik tarihine kadar alabiliyorum sadece bu durumde ne yapabilirim geriye donuk giris yapabilirmiyim raporluydum sonucta lutfen bana bir yol gosterin

   • merhaba 83 doğumluyum ve 1998 yılından 2000 yılına kadar bir firmada çalıştım,ancak bu süre de sgk girişim yapılmadı.. Daha sonra firma sahibi başka bir sektörde yeni iş kurdu ve sgk başlangıcımı yaptı.. 2008 yada 2009 da tamamen kapattı firmayı.. Kendisiyle görüşüyoruz herhangi bir sorunumuz yok ve emekli kendisi… Ortada bir firma yok iken girişimi 1998 olarak yapabilir mi? yapabilir ise ne kadar ceza öder?

 13. Merhaba annem engelli raporu var. İşe girişi resmiyette 2003 ancak daha öncesinde sigortasiz 1.5-2 sene konfeksiyon da çalıştı. Burada sigorta yapamadılar. Sigorta girisi 1-2 yıl daha önce olsa şuan emekli olacak. Sigortasız çalıştığı konfeksiyon hala faal. Burası 1 ay geriye dönük işe giriş bildirimi yapablirmi. Yapma durumu var ise masrafları cezaları biz ödemeyi onersek ne kadara mâl olur . Kabul etmezlerse dava yolu varmıdır. Varsa birşey çıkarmı. Şahit ihtiyacı varmi

  • Merhaba, sigortasız çalışıldığının ispatı için dava açmanızdan başka seçenek bulunmamaktadır. Bunun için şahitler gerekebilir.
   Dilerseniz, bu konuda hızlıca çözüme ulaşmak için size avukat yönlendirebiliriz. Bunun için bizimle e-posta yokuyla iletişime geçebilirsiniz

 14. Merhaba,1991 yılı Nisan ayında muhasebe bürosunda çalışmaya başladım. 01.01.1992 de ssk girişim yapılmış ve 1993 Aralık ayına kadar hiç prim ödenmemiş. Emeklilik için başvurduğum da eksik primlerim olduğu ortaya çıktı. Geriye dönük isveren bildirimde bulunabilir mi?nasıl bir yol izlemeliyim.teşekkürler.

  • Merhaba, süreler eski olduğundan dava açılmalıdır. Dilerseniz emsal durumda olanlara hizmet kazandırmış avukatlara sizi yönlendirebiliriz. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 15. çalışan olmadığım için yetim maaşı almaktayım müsait olduğum zamanlarda kuzenim şirketine ait işyerine vakit geçirmek üzere uğramaktaydım bu şirkette işten atılan ika müdürü SGK çalışan gibi adıma oluşturduğu birtakım kanıtlarla şikayette bulunduğunu öğrendim SGK teftişleri sonunda usulsüz çalışan bulunmadığı yönde rapor tutuldu ancak şimdi bu kanıtları değerlendirmeye aldıklarını öğrendim bu durumda süre nasıl belirlenir bu kanıtlar neye göre geçerli olur durum mahkemelik olurmu maaşım kesilirmi hangi süreli kesilir kesilir ise aradaki sürede iki yönlü kaybım (sigortasız çalışmış gibi olmam) nasıl telafi edir yardımcı olursanız sevinirim ayrıca bu şirket 2 yıl önce kapandı saygılar

  • Merhaba, şöyle başlayalım. Kanıtların ne olduğunu bilmediğimiz için net kanaatimiz oluşamaz ancak kanıtlar sizin çalıştığınızı kesin olarak ispat ederse, çalıştığınız süre boyunca maaşınız kesilir ve işverene idari para cezası uygulanır. Sizin için mahkemelik bir durum olmaz. Sadece geriye dönük maaşlarınız geri istenir veya alacaklarınızdan kesilir. Şirketin kapanmış olmasıyla fiili tespit yapılamayacağından sizin çalıştığınız ancak kayıt belge ile tespit edilir. Sizin ifadenize ve işverenin ifadesine başvurulur. Burada belirttiğiniz gibi yardım etmeye gidiyordum diye ifade verirseniz, bu sizin çalıştığınızı ispat eder ve aleyhinize olur.

 16. Merhabalar ben bir textil firmasında çalışıyorum 8 Ocak 2018 tarihinde ise ise gi sigortanın başları az dediler hâlâ baslatmadilar.yarin başları az dediler emin değilim ne kadar doğru ama ben geriye dönük sigorta yapılabilir mi öğrenmek istiyorum. En azindan ise vasladigim tarihten sigortanın baslatirlar

  • Merhaba, 6 ay geçtiği için geçmişe dönük işe giriş yapılırsa işyeri denetime tabi tutulur ve denetim sonucunda çalışmalarınız kabul veya reddedilebilir

 17. Merhaba. Ben 1997 yılında kuaforler odasina kayit olup o sene caliştigim isyeri tarafindan aksam kursu vardi 3.4 ay kadar bu kursa gittim kalfalik sinavina girdim tek dersden kaldim sonraki yil 1989 mart ta askere gittim 1990 askerden geldikten sonra. İse girdim sigorta yaoacagini soyleyip haftaliktan kesti ama yapmadi çalistigim sure icersinde kalfalik sinav ina girdim ve aldim diploma 1992 aldim sinava girebilmek icin oda kaydi ve calistigin yerden kayit bu isyerinde calisiyor diye yazi istemislerdi .benim sigorta baslangiç tarihi 1994. Dogum tarihim 1969 bana bu oda kayit ve diploma nin bir fayda si olurmu geriye donuk ssk icin su an bagkurluyum nezaman emekli olabilirim nasil TEŞEKKÜRLER BİRAZ UZUN OLDU

 18. Halen ssk da işe devam ediyor gözüküyorum faka 8aydır muhasebe iş formunu ssk ya bildirmemiş geri dönük günlerimi nasıl alabilirim

 19. Ben 1998 yılinda bir restorantta çalıştım ssk ya giriş 07.06.1998 de yapılmış ama hiç pirim ödenmemiş sadece işe giris tarihimi 1998 olarak 1 gunde olsa sigortalı gösterebilirmiyim bu iş yerinde 3 ay çalıştım sadece işe girisime karşilık 1 günlük sigorta istiyorum crvaplarsaniz çok sevinirim tsk ederim.saygılarımla

 20. Merhaba ben 2000 yılında bi restaurantta çalışmaya başladım 2 yıl çalıştım ayrıldım çalıştığım işyeri şuanda kapalı 2002 yılında başka bi restoranda çalışmaya başladım ordada 2 yıl çalıştım askere gittim geldim tekrar aynı işyerine girdim 2007 de sigorta girişimi yaptılar 2008de ayrıldım şu anda hala açık orası ilk çalıştığım işyerime dava açabilirmiyim şahitler yeterli olurmu işyeride kapalı eğer ilk işyerine dava açamıyorsam 2 işyerime dava açabilirmiyim …

 21. 1995 yılında eczanede kalfa olarak işe basladım 2001 yılında işten cıkartıldım.işmahkemesine tazmınat davası actımbu 6 yıllık zaman da son 2 yıl sıgortamı yatırmıalar mahkemeyı tazmınat davası adı altında actıgım ıcın gecmıs 4 yıllık sıgırtamı yatırtamadım calısma bakanlıgına dava surerken gıttım bana orda davayı yanlıs acmıssın davayı kazandıgında 6 yıl calıatıgını ıspatladıgında dosya ıle gelıp bıze sus duyurusunda bulunursun kazanıs oldugun ıcın bu dosya uzarınden suc duyurusu ıle işleme alır gecmıs yıllarda sıgortasız calıstıgını ıspatlamıs olursun gereken yapılır dendı mahkemem 3 yıl surdu ve 6 yıldır orda calıstıgımı ıspatladım sahıtler ve resmı dairelere kestıgım faturalardakı ımzalarım ıle ama calısma bakanlıgına 3 yıl sonra davam sonuclandıktan sonra gıttıö suc duyurusnda bulunmaya o ankı memur bana mahkemeyı yanlıs acmıssın 6 yıl calıstıgını ıspatlayıp tqzmınata hak kazanmıssın fakat mahkemeyı gecmıs yıllarım ssk mı yatırılması ıcın yenıden acmam gerektıgını soyledıler daha oncekı mahkemem 3 yıl surunce bende bır daha ugrasmamak ıcın mahkeme yenıden acmadım lakın 6 yıl calıstıgımı ıspatlayıp mahkemeyo kazanıp 6 yıllık tazmınatımı aldım acaba suan boyle bır mahkeme yenıden acabılırmıyım yada calısma bakanlıgına suc duyurusu gıbı bısey yapabılırmıyım gecmıs yıllarımın sıgortasınıda yatırtma ımkanım halen varmı

 22. merhaba 1977 doğumluyum Ç.E.M den 1994 sgk Girişim var fakat o tarih den 2000 kadar aynı işyerinde çalıştım bu süre içerisinde işveren beni sigortalı gostermemiş 2000de başka işe girdim sgk başlangıcım 2001 dava acsam sgk başlangıcı mı 94/95 cekdirebilirmiyim rıca etsem yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim.E postama yazabilirmisiniz.

 23. Merhaba 20 yıl önce 15 yaşındayken bi ofiste muhasebe işlerine baktım. 1 yıl çalıştım. Sgk girişim olmadı. Şimdi dava açsam tanıklarım var, sgk girişim yapılabilir mi? Günden sayılır mı?

  • Merhaba, eğer tanıklarınız sizinle aynı dönem çalışan kişiler ise dava açabilirsiniz. Şahitleriniz ne kadar fazla kiş ise, o kadar iyi olur

 24. 1997 yılında meslek lisesin akşamları döner sermayede çalıştım lakin o dönemde döner sermayede çalışmakta olan öğrenciler için sigorta yapılıyormuydu yapılıyorsa geçmişe dönük sigorta yaptırabilirmiyim

 25. Merhaba 15 yaşında 1991 yılında işe başladım 1992 de çıraklık eğitime gönderdilercıraklık sigortası başladı pirim ödemem 1995 yılı oldu geriye dönük ispatlasam 1991 yılı sigortam başlangıcı olurmu

  • Merhaba, çıraklık sigortası emeklilik hesaplanırken ilk işe girişiniz olarak değerlendirilmeyecektir. Ancak 1991 de başladığınız işiniz çıraklık değil de normal bir iş ise, siz de dava açarak geriye dönük tescil yapabilirsiniz.

 26. Merhaba ben üniversite stajimi 2007 temmuz giriş Eylul çıkış olmak üzere işyerinde stajyerlik yaptım SGK girişim yapilmadi. Daha sonra işyerine ise başladım
  Tarih 2009 ama kanunlar değişti emeklilik yaşım değişti. Şimdi ben ne yapabilirim??

 27. 1988 yılında ortak işyerimizde 5-6 ay çalıştım. o zaman kendi iş yeriiz gibi gittiğimiz için ssk bildirlimemiş. 1992 de başka bir işte çalışmaya başladım. ssk Başlangıcım bu nedenle 4 yıl sonra . belge yok ama o dönem çarşıda çalışan şahitler var. iş yeri ortağı annem öldü. ssk başlangıcı için dava açabilir miyim.

  • Merhaba, dava açabilirsiniz ancak anneniz iş yerinin ortağı olduğu için sizle aynı dönem o iş yerinde çalışan kişilerin şahitliği önemli olacaktır. Dışarıdan şahitler pek yararlı olmayabilir

   • Öncelikle cevabınız için Çok teşekkür ederim. Dava açabiliyorsam . Zamanaşımı diye birşey varmı. Erken emeklilik için faydası olur mu

 28. Merhaba. 2014-2015 yıllarında Özel bir hastanede sigortalı olarak çalıştıktan sonra işten çıktım ve bir tanıdığımın işyerinde çalışmaya başladım.sigorta konusunu konuşmadığımız için yatırılmamış(yaklaşık 18 ay).Şimdi işyeri sahibimle konuştum ve geriye dönük pirim yatırmayı kabul etti ve cezasını da ödeyeceğini söyledi. Fakat sgk ya gittiğimizde geriye dönük pirim yatırılmıyor denildi.
  Nereye başvurmam gerekir?
  Dava açmam ne kadar mantıklı? Çünkü işveren sigorta yatırmayı kabul etti.
  Ve işverenin bu geriye dönük 18 aylık pirim için ödeyeceği ceza miktarı ne kadar olur?

  Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

 29. Merhaba, babam 1944 doğumlu, ilk işe girişi 1966. Kasım-2016’da vefat etti. Öldüğünde toplamda 700 hizmet günü vardı. Ölümden sonra ölüm aylığı bağlanabilmesi için 900 hizmet günü gerekli imiş. Son işyerinden bir önceki işyeri, Mart 2016’da sigorta girişini yapmış. Oysa ki onun öncesinde o işyerinde 8-9 aylık daha çalışmışlığı var. İşvereni de bunu kabul etmekte ve gerekli yükümlülükleri yerine getireceğini söylemektedir. Şu an için ne yapmamız gerekmekte? Cevabınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba, bu durumda hizmet tespit davası açılmalıdır ve babanızın orada çalıştığına şahitlik yapacak kişiler de gerekmektedir. Sadece işverenin kabul etmesi, yeterli olmayacaktır.

 30. merhaba eşimle 1993 te evlendik evlilik öncesi babası ile pazarlarda çalışıyordu ama sgk girişi yapılmamış biz evlendikten sonra babamın vefatıyla işyeri benim üzerime geçti bu sürede eşimde benimle çalışıyordu ne yazık ki ben de yaptırmadım yaklaşık 4 ay sonra doğum yaptı çalışmadı 2004 te işyerini eşime devrettim o bağkurlu ben de sigortaya geçtim sorum şu eşimi babasının üzerinden yada benim üzerimden geçmişe dönük sadece 1 aylık girişini yaptırabilirmiyim olursa da kanuni cezası bize ne kadar olur.cevabınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba, eşinizin sizinle ve babasıyla çalıştığını kanıtlamanız gerekmektedir. Sadece sizin beyanınızla hizmet verilmeyecektir. Eğer eşinize çalışması karşılığında ücret verdiyseniz ve babası da verdiyse bu ücretler bankadan yatttıysa ya da eşinizin herhangi bir alış satış faturasında kayıtlarda imzası var ise bunlar kanıt sayılır. Son olarak dava açılarak birden fazla sayıda şahit gerekebilir

 31. Merhaba,nisan ayına bir kişinin sgk girişi yapıldı yani geriye dönük sgk girişi yapılmış oldu.fakat nisan ayının aylık bildirgesi verildi,bu durumda sgk girişi yapılan kişi için ek bildirge vermek mi gerekiyor?

 32. Merhabalar soruları ve yanıtları okudum benimde sorunum aynı geriye dönük sigorta girişim ölümü yaşım şuan 39ben 1994 1998 2002 yılları arası çalıştım ama sigorta girişim yapılmadı iki işyerinden toplam 10 yıl kaybim var bunu dava yolu ile kazanabilirmiyim bu iki isyerindende çalıştığım arkadaşlarım var başka evrak vs yok sonuç ne olur acaba teşekkürler bide iletişim numarası rica edebilir miyim son olarak sigortam 2004de yapıldı

 33. Merhaba,
  Bizim bir resteaorant isimiz var, buraya aldıgımız müdür borcları olduğunu bildirerek sigorta yaptırılmamasını ve sigorta parasını kendisine ödememizi istedi. İki cocuklu yuvası bozulmasın diye borclarını ödeyene kadar sigorta parasını kendisine ödeyerek çalışmasına müsade ettik ve bu sureç 2 sene sürdü. Şuanda kendisi sigortalı olarak çalışmaktadır fakat üzücü bir olay oldu farkettikki bu şahış kasadan para çalmakta. Şuanda kendisi bu duruma açıklama getiremediği gibi çok rahat hareket etmekte ve sağda solda basar giderim bunlarıda 150-200 binlik yaparım diye konuştuğunu duyduk. Ve yaptığımız incelemedede sigortasız işçi çalıştırmanın çok ağır cezaları olduğunu öğrendlk bu durumda bu şahsı herhangi bir işlem yapmadan önce geriye dönük sigortalı yaptırabilirmiyiz.

  Bu konuda acil yardımlarınızı bizden esirgemezseniz çok memnun oluruz

  Saygılarımla

  • Merhaba, geriye dönük sigorta için başvurursunuz konu denetmenlere verilir. Denetmenlerde inceleme yapar, eğer kişi hakikatem çalışmışsa ona hizmetini veriri size de idari parta cezası uygular. Yani siz kendiniz de bildirseniz onlar da denetlese yine aymı cezayı yersiniz.
   Yapmanız gerelen personelin yaptığı hırsızlığı kanıtlayıp tutanak altına almaktır. sizi şikayet ederse siz de hem tazminatsız çıkarabilirsiniz hem de savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz

 34. Merhaba 2018/şubat döneminde puantajlı işçi çalışması mevcut. 1 işçinin (inşaatta 2 gün çalıştı) giriş ve çıkışı nisan ayı içerisinde yapıldı bordroda mevcut fakat işe giriş verilmemiş ve bildirgede yok. aynı zamanda girişi yapılmayan işi ile birlikte 10 işçi oluyor ve ek 10 verilmedi. (başka puantajlı işçilerde mevcut çünkü, nasılsa 10 çalışan üstü diye ek 10 verilmedi) geriye dönük giriş yapıp ek bildirge versek nisan dönemi için. Cezası ne kadar olur. hiç giriş yapmasak ta ek10 vermeme cezası gelirmi. Nasıl yapabilirz. Teşekkürler

  • İşe giriş bildirgesinin 1 aydan önceki bir güne verilmesi halinde, uygulanacak idari para cezası 2.029,5 TL olacaktır. ek 10 vermemenin cezası bulunmamaktadır.

 35. 99 yılının şubat ayında başladığım işyerinde işverenim Ocak 2000de ilk sigortası yaptı. 4 ayla 08 09 1999 tarihini 4 ayla kaçırdım. Geri dönük telafisi olabilir mi

 36. Merhaba ben mustafa.. Bundan yaklaşık 2 sene evvel birisini iş yerimde çalıştırdım o çalışan kişide sigorta yapmıycağımı biliyordu karşılıklı anlaşmıştık, o zamanlar durum hakikatten çok kötüydü, şimdi şükürler olsun işlerim iyi ve ben bu kişinin geriye dönük çalıştığı sürenin sigortasını yani primlerini yatırabilirmiyim. Oluyorsa nasıl bir yol izlemeliyim maliyeti ne olur..

  • Merhaba, sadece işverenin beyanıyla sigorta kabul edilmemektedir. Eğer işçinin çalıştığını kağıt üzerinde ispatlayacak olursanız, sgkya geçmişe dönük işe giriş bildirgesi verebilirsiniz. Bu şekilde iş yeriniz denetime tabi tutulacaktır.
   Bunun dışında işçi dava açmalıdır.

 37. 10.11.1969 doğumluyum 01.01.1987 yılında babamın kaportacı dükkanından sigorta başlangıcım var fakat prim yatmamış ilk prim 02.01.1989 yılında başka bir firma tarafından yatırılmış bu yüzden sigorta başlangıcım 02.01.1989 gözüküyor emeklilik yaşımıda 1 yıl ileri atıyor sigorta başlangıcını 01.01.1987 yaparsam 1 yıl erken emekliliğe hak kazanıcam bunun için ne yapmam gerekiyor.

 38. Merhaba, ilk olarak sgkya dilekçe yazmalısınız. Çalıştığınız işyerini ve zaman dilimini belirten bir dilekçeye varsa kanıtlarınızı da eklemelisiniz. SGK’dan red cevabı gelirse en az 1 şahitle hizmet tespit açmalısınız.

 39. Merhabalar efendim benim engelli raporum var %45 ben erken emekli olmak istiyorum durun şu işe girişim 2015 ancak 2010 yılında stajyer olarak çalıştım galiba bu geçerli değilmiş şimdi daha önceden sigortasız çalıştığım yerle konuşsam işe giriş tarihimi sigorta başlangıcımı 2010 olarak yapabilir miyiz yani geriye Dönük sigorta girişi yapmak mümkün mü

  • Merhaba, geçmişe dönük olarak sigorta yapabilmeniz için ya kağıt üzerinde kanıtlarınız olacak ya da dava açacaksınız. Bunun dışında sadece işverenin beyanıyla geçmişe dönük sigorta yapılamamaktadır.

 40. Merhabalar efendim benim engelli raporum var %45 ben erken emekli olmak istiyorum durun şu işe girişim 2015 ancak 2010 yılında stajyer olarak çalıştım galiba bu geçerli değilmiş şimdi daha önceden sigortasız çalıştığım yerle konuşsam işe girişi tarihimi sigorta başlangıcımı 2010 olarak yapabilir miyiz yani geriye Dönük sigorta girişi yapmak mümkün mü

 41. Benim kendi işyerim mevcut ve bu işyerinde eşimi 29.08.2017 tarihinde işe başlattım fakat bu girişi 05.08.2017ye çektirmek istiyorum yani 24 gün oncesinden başlaması gerekiyor.Ve biz 29.08.2017den 01.01.2018 tarihine kadar teşvikten faydalandik ve hic prim odemedik.Biz geç bildirim yaptık deyip sgkya başvursak ne kadar ceza öderiz.Biz cezayi ödemeyi kabul etsek sgk problemsiz kabul eder mi?Geriye donuktesvik iptal edilirmi ve biz eski primleri asgarî ücret uzerinden tekrar yatırırmıyız?tesekkur ederim

  • Merhaba, eşiniz işe 29.08 tarihinde başladıysa o tarihten geriye dönük olarak işe giriş yapamazsınız. Eğer 05.08 tarihinde başladıysa, geçmişe dönük olarak işe giriş sadece sizin beyanınıza göre kabul edilmez. İşyeriniz denetime tabi tutulur

 42. 1984-85-86 yıllarında yaz aylarında bir işyerinde çalıştım , ssk girişi ve günleri bulamıyor , ilgili iş yeri evrakları bulamıyor. ne yapmam lazım . teşekkür ederim .

 43. merhaba ben 1 haftadır bi işyerinde çalışıyorum bana bugün gelip söylendiki yanlışlıkla 30 gün önceden geriye dönük sigorta yapıldı sana 30 günlük sigortan var maaşından 700 tl keseceğim. ben 1 haftadır orda çalışıyorum onların hatası beni 30 gün geriden başlatmışlar nasıl oluyor 30 gün önce benim hiçbi billgim onlarda yoktu

 44. Merhaba annem 1997 yılında tuhafiye dükkan açmış 7,8 ay işletmiş sonra kapatmış dükkanı o zamanlar siğorta girişi felan yaptırmamış kendine elinde dükkana ait vergi numarası felan var bu belgeyle geçmişe dönük siğorta girişi yaptırabilir miyiz

 45. Merhaba, 1999 yılı yaz ayında bir yerde ön muhasebede çalıştım ancak sgk girişimi yapmadılar, şu an işyeri kapalı. Elimde kanıt yok, internetten yaptığım araştırmada geriye dönük hizmet tespiti için 5 yıllık süre geçtiğinde birşey elde edilemiyor denilmekte. Yukarıdaki benzer durumlar için siz avukat ve mahkeme öneriyorsunuz. 1999 için hizmet tespiti yapılabilir mi? E-mail ile bilgi verebilir misiniz

SORU SOR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.