Doğum Parasını Ne Zaman Alabilirim

0
923

SORU

30 nisanda 32 haftalık hamileyken çalışır raporu aldım 11 haziranda 38 haftalık hamileyken çalışamaz raporu aldım ve 26 haziranda doğum yaptım. Doğum parasını ne zaman alabilirim?


CEVAP

Doğum Parasını Ne Zaman Alabilirim

Sigortalıların doğum paraları gerekli işlemlerin yapılması ile birlikte SGK ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol gereği her ayın 8’i ile 14’ü arasında Ziraat Bankasında hesabı olanların hesap numaralarına, hesabı olmayanların ise TC kimlik numaralarına havale yapılmak suretiyle ödenmektedir. Sigortalıların geçici iş göremezlik ödenekleri hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için kurum ünitelerine gelmelerine gerek kalmaksızın postanelere başvurarak alacakları e-Devlet şifresi ile İnternet ortamında giriş yaparak ekrana gelen sayfada e-Hizmetler Sosyal Güvenlik Kurumu. 4/a ve 4/b İş Göremezlik Ödemesi Görme linkinden ödeneklerinin ne aşamada olduğunu Ziraat Bankası şubelerine aktarılıp aktarılmadığını görmeleri mümkündür.
Ancak, 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren doğum paraları, rapor paraları, süt paraları gibi ödemelerin günlük olarak PTT şubelerinden yapılacağını ve sigortalıların kendilerine yapılan ödemelerin takibini e-devletten yapabileceklerini Sosyal Güvenlik Kurumu yayınladığı bir duyuru da belirtmiştir. 

Doğum yapan kadınların diğer hakları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, doğum parası analık nedeniyle alınan istirahat raporunun bitmesinin ardından 10-15 günlük süre içerisinde PTT şubelerinden yatacaktır. Ödemenin yapılıp yapılmadığının takibi de e-devlet üzerinden yapılabilecektir.

Örneğin; doğum öncesi rapor, doğumdan sonra 10-15 günlük sürenin geçmesiyle, doğum sonrası rapor ise bu rapor süresinin bitmesiyle birlikte. 10-15 günlük sürede toplamda iki parça halinde PTT şubelerinden yatacaktır.

Doğum parasını hesaplamak için tıklayınız.

Sonuç olarak, 26 haziranda doğum yaptığınız için temmuz ayının ortalarında doğum parasını almanız gerekirdi. Eğer hala alamadıysanız, bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezine giderek, durumu bildirmelisiniz ve konu hakkında bilgi almalısınız.

NOT: Doğum Parasını Ne Zaman Alabilirim konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz