Geç Sigorta Başlangıcı ve Elden Maaş Alma

0
1059

SORU

Merhaba, 6 Ekim 2018’de işe başladım. İş yerim sigorta başlangıcımı 2 Kasım 2018 olarak göstermiş. Bunun dışında maaşımın asgari ücrete karşılık gelen kısmını bankadan, üzerini elden alıyorum. Elden aldığımız kısım için makbuz imzalatılıyor fakat bize verilmiyor. Elimde sadece Haziran 2019 yılına ait elden aldığım kısım için makbuz var. Ayrıca dini bayram harici resmi tatillerde çalışıp mesai ücretimi alamıyorum. İstediğimde “şirketin idari kararı kimseye verilmiyor” diye cevap aldım. Ramazan bayramında ise 3 gün çalışmadığımız için yol ve yemek ücretlerimizi kestiler. Geç Sigorta Başlangıcı ve Elden Maaş Alma durumunda haklarımı nasıl alabilirim?


CEVAP

Geç Sigorta Başlangıcı ve Elden Maaş Alma

Merhaba, bu saydıklarınızın hepsi birer hak ihlalidir ve yasal değildir. Ancak, şikayet etmeniz halinde bunları ispat etmek zorundasınız. Elden aldığınız ücret mukabilinde verilen makbuz ispat niteliğinde sayılabilir. Bu şekilde elden ücret aldığınızı kanıtlayabilirsiniz. Ancak işe girişinizin geç yapılmasının ve yaptığınız fazla mesailerin ücretlerini alamamanızın ispatı biraz daha zordur.

İşe girişinizin geç yapılması ile ilgili ALO 170‘e şikayette bulunabilirsiniz. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumundan yetkililer iş yerine gelecektir. İş yerine gelen denetim ekipleri işe giriş tarihinizi öne çekebilirler.

Ayrıca bu iddiaları ispat etmek için işten ayrılıp dava açabilirsiniz. Sizinle aynı dönem çalışmış olan sigortalıların şahitlik yapması ile fazla mesai yaptığınızı kanıtlayabilirsiniz.

Fazla mesai ispatında en çok işe yarayan araç, tanık beyanlarıdır. İşçilerin fazla mesai yaptıklarını ispat edebilmeleri için kendisi ile aynı zaman diliminde çalışmış sigortalıları tanık olarak göstermeleri gerekmektedir. 

Ayrıca, işçilerin çıkarlarını düşünüp birleşerek fazla mesaileri olduğunu iddia etmesi halinde de bu durum tespit edilirse, bu beyanlar sonucu fazla mesai kabul edilememektedir. Yine de işverence sistemli bir biçimde tüm işçilerin hakları ödenmeksizin işten çıkarılmaları halinde tüm işçilerin yasal yollara başvurması ortaya çıkabilecek bir olgudur. Böyle bir durumda tanık beyanları, diğer delillerle birlikte değerlendirmeye alınabilir.

Konu ile ilgili Fazla Mesai Nasıl İspat Edilir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

NOT: Geç Sigorta Başlangıcı ve Elden Maaş Alma konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz