Sendikalı Çalışan İşyeri Açabilir Mi

0
880

SORU

Merhaba. Ben özel bir sektörde ssklı olarak çalışmaktayım. Bir dükkan açmak istiyoruz. Kendi adıma yaptırıp aynı zamanda da işime devam edebilir miyim? İşyeri açtığım için isten çıkartılma gibi durumlar söz konusu olur mu? Sendikalı Çalışan İşyeri Açabilir Mi ?


CEVAP

Sendikalı Çalışan İşyeri Açabilir Mi

Bir sigortalı çok zor gözükse de aynı anda hem devlet memuru hem bağkurlu hem de SSK’lı ise, öncelikle Devlet Memuru kapsamında değerlendirilir.

Eğer bir sigortalının aynı anda SSK’lı ve Bağkur’lu olacak şekilde çalışması durumunda SSK’lı sayılır.

Ancak, sigortalılık hallerinin çakışması nedeniyle SSK kapsamındaki sigortalılığı esas alınanlar, yazılı talepte bulunmak kaydıyla hem SSK’lı olarak prim ödeyebilir hem de Bağkur’lu olarak prim ödeyebilirler.

KISACA;

SSK’lı çalışan kişi, kendi hesabına iş yeri açarsa, SSK’lılık durumu devam eder ve kesintiye uğrayıncaya kadar Bağ-Kur’a geçmek zorunda değildir. 

Ayrıca, kişinin SSK’lı olarak çalışıyorken Bağkurlu olarak iş yeri açması bağkur primi de ödemeyeceğinden dolayı, daha avantajlı durumda olmasını sağlayacaktır.

Sigortalı çalışıyorken iş yeri açılması durumunda kişinin adresine SGK’dan bir tebligat gelecektir. Bu tebligatta eğer SSK’lı çalışmaya ara verilirse Bağkur primi ödenmesi  gerekliliği belirtilecektir.

Sigortalının sendikalı olması da iş yeri açmasına engel teşkil etmeyecektir. 

Ancak, hali hazırda çalıştığı iş kolunda bir iş yeri açılacak olursa ve bu durum kendi işverenine haber verilmezse işverenin haklı fesih hakkı doğabilir. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

İşveren Kendi İş Yerinde SSK’lı Olarak Çalışabilir Mi

4. maddenin 1. Fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar yani Bağkurlular, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4. Maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında yani SSK’lı olarak sigortalı bildirilemezler.

NOT: Sendikalı Çalışan İşyeri Açabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz