Bağkurlu İşveren SSKlı Olarak Çalışabilir Mi

4
2756
Bağkurlu İşveren SSKlı Olarak Çalışabilir Mi sorusunun cevabı 5510 sayılı Kanunda düzenlenmiştir.

Bağkurlu İşveren SSKlı Olarak Çalışabilir Mi

5510 sayılı Kanun 53. maddesinde; sigortalı kişilerin aynı zaman diliminde hem ssklı yani 4/a’lı hem bağkurlu yani 4/b’li hem de devlet memuru yani 4/c’li olarak çalışması durumunda kendisinin 4/c’li sayılacağı, aynı zaman diliminde hem ssklı hem de bağkurlu olarak çalışırlarsa, kendisinin ssklı olarak sayılacağı belirtilmiştir.
Ayrıca, hem bağkurlu hem de ssklı olanlar talep ederlerse ssk priminin yanında bağkur primi de ödeyebilirler.
İş yeri sahipleri ya da ortakları kendi şirketlerinden ssklı gibi gösterilemezler.
Eğer kişiler isteğe bağlı sigortalı iken, işe başlarlarsa isteğe bağlı sigortalılıkları biter.
  

Açıklama

4/a ile 4/b’nin Çakışması
Sigortalının 4/a ve 4/b kapsamında sigortalılık statülerine tabi olacak şekilde çakışması halinde 4/a kapsamında sigortalı sigortalı sayılır. 4/b kapsamındaki sigortalılık 4/a’ya tabi çalışmanın başladığı tarihten 1 gün önce sona erdirilecektir.
 
Yani , Bağkurlu işveren SSKlı olarak başka bir iş yerinde çalışabilir. Bu durumda bağkuru sona erecek ve ssk kapsamında sigortalılığı başlayacaktır.
 
SSK kapsamındaki çalışma sona erdikten sonra eğer 4/b sigortalısı olmasını gerektiren faaliyeti devam ediyorsa; 4/a bittikten 1 gün sonra 4/b’ye tabi sigortalılık yeniden başlatılacaktır.
Ancak; bağkurlu iken başka bir yerde ssklı çalışan kişiler, yazılı talepte bulunmak şartıyla bağkur primi de ödeyebilmektedir.
 
Bağkurlu iken iş yerini kapatmadan vergi kaydını sonlandırmadan SSK’lı olunabilmektedir. Ancak, bu durum bağkurlunun kendi iş yerinde değil, başka bir iş yerinde çalışması ile mümkündür.
 
İşveren Kendi İş Yerinde SSK’lı Olarak Çalışabilir Mi
 
Bu sorunun cevabı kısaca belirtmek gerekirse, hayır olacaktır. Bağkur sigortalıları kendi iş yerlerinden 4/a’lı yani ssklı olarak bildirilemezler.
 
ÖRNEK:
11.11.2008 Tarihinde 4/b kapsamında başlayan sigortalılığı devam ederken 11.12.2009 tarihinden itibaren ayrıca 4/a kapsamında çalışmaya başlayan sigortalının 4/b’liliği 28.02.2011 tarihi itibariyle sona erdirilecektir. 01.03.2011 tarihinden itibaren 4/a kapsamındaki sigortalılığı devam ettirilecektir.
 
NOT: Bağkurlu İşveren SSKlı Olarak Çalışabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Annemin üzerine taksi durağı var bağkurluyken başka bi işyerinde sigortalı çalışabilirmi ?sigortalı çalışabilmesi için taksi durağını devretmesi mi gerekiyor yada devretmeden bağkurunu sadece durdurması yeterlimi ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz