Özel Sektörde Ücretsiz İzin

9
808
Ücretsiz izin nedir, ne değildir, hangi durumlarda ücretsiz izin kullanılır, ücretsiz izin nasıl kullanılır v.b soruları Ücretsiz İzin İle İlgili Bilinmesi Gerekenler başlığı altında anlatmaya çalışacağız.

Özel Sektörde Ücretsiz İzin

4857 sayılı İş Kanununda ücretsiz izin iki maddede düzenlenmiştir. Bunlardan ilki 56. Maddede belirtilen Yol İznidir.
 
YOL İZNİ: Yıllık ücretli izinleri iş yerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde toplam 4 güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır. 
 
İş Kanununda belirtilen diğer ücretsiz izin ise 74. Maddede düzenlenen Analık halinde verilen ücretsiz izinlerdir.
 
ÜCRETSİZ DOĞUM İZNİ: İsteği halinde kadın işçiye,16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
 
6 aylık ücretsiz iznin ardından aynı maddede doğum yapan kadınlar için başka ücretsiz izinler de bulunmaktadır.
 
“Analık hâli izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere istekleri hâlinde birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilir. Çoğul doğum hâlinde bu sürelere otuzar gün eklenir. Çocuğun engelli doğması hâlinde bu süre 360 gün olarak uygulanır.”
 
Konu ile ilgili daha detaylı bilgiye bu yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz İzin Nasıl Alınır?

Ücretsiz izin yukarıda bahsedilen İş Kanunu maddelerinde işçinin talebi halinde ücretsiz izin verilmesi zorunlu tutulmuştur. İşverenin onay şartı aranmamaktadır.
 
Ancak, bunun dışında ücretsiz izin kavramı işçinin talebi ve işverenin rızası halinde gerçekleşebilmektedir.
 
İşçi ücretsiz izin talep edecek ise bunu yazılı olarak işverene bildirmek zorundadır.
 
İşçinin Ücretsiz izin formu ya da dilekçe ile, işverenden talepte bulunması halinde bunu kabul edip etmemek işverenin inisiyatifindedir.

İşçi Ücretsiz İzindeyken Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

Eğer işçi, 6 aylık ücretsiz doğum iznine ayrılmışsa, 6 aylık doğum izninin tamamında sağlık yardımından faydalanabilecektir.
Eğer işçi, 4 güne kadar ücretsiz yol iznine ayrılmışsa, Ücretsiz yol izninin tamamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.
 
Eğer işçi yukarıdakilerin dışında bir nedenle ücretsiz izne ayrılmışsa;
Bir yıl içinde 30 günü aşmayan ücretsiz izinlerde işçi sağlıktan yararlanmaya devam edecektir. 30 günün üzerindeki ücretsiz izinlerde sigortalının sağlıktan yararlanma durumu genel kurallara göre belirlenecektir.
 
Ücretsiz İzinli Sürelerin Kıdem Tazminatında Dikkate Alınıp alınmayacağı hususu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
 
Ücretsiz İzin İşsizlik Maaşını Etkiler Mi hususu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
 
Ücretsiz İzinli Olan Hamile İşçiye Doğum Parası Verilir Mi hususu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
 
 
NOT: Özel Sektörde Ücretsiz İzin konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

9 YORUMLAR

 1. Merhaba, özel bir firmada çalışıyorum. İş yerimde uygulanan bir süreci öğrendim bu doğru bir süreç midir bunu sormak istiyorum. 1 haftalık çalışma süresi içinde 1 gün ücretsiz izin kullandık diyelim aynı hafta içinde yaptığımiz fazla mesai ucretleri ücretsiz izin kullandık diye silinir mi? Is yerimiz böyle bir durumda fazla mesai ücretlerinin silindiğini söylemekte. Nedenini sorduğumuzda sistem açığı diye bir cevapla karşılaşıyoruz. Bu doğru bir süreç midir?

  • Merhaba, ay içinde fazla mesai ücretleri ayrı hesaplanmalı ücretsiz izinden dolayı kesilen ücretleri ayrı hesaplanmalıdır. Sizin dediğiniz şekilde bir uygulama bulunmamaktadır.

 2. Merhaba, özel bir firmada çalışıyorum. Yurt dışına çıkmam gerektiği için 1 aylık ücretsiz izin istedim. Fakat iş yerimde 1 yılımı yeni doldurdum ve yıllık izin hakkım doğmuş oldu. yıllık iznim varken ücretsiz izne çıkabilir miyim? Yoksa öncelikli olarak yıllık iznimi kullanıp kalan kısmı için mi ücretsiz izin alabilirim? Ben 1 ayın tamamını ücretsiz izin almak istiyorum. Sadece yıllık iznim varken bunu yapabilir miyim diy emerak ediyorum?

  • Merhaba, belirttiğiniz durum tamamen işverenin inisiyatifindedir. kanunen size ücretsiz izin vermek gibi bir zorunluluğu yoktur. Ancak, talebiniz üzerine verme yetkisi kendisindedir. Ancak yıllık izninizi kullanırsanız, size 4 günlük ücretsiz yol izni vermek zorundadır

   • teşekkür ederim. Eşimin iş vereni yıllık izni varken ücretsiz izin veremeyeceklerini söylemiş. Ancak bunu kendi insiyatifi doğrultusunda yaptığını söylemek yerine kanunen böyle olduğunu söylemiş. Yıllık iznin varken kanunen ücretsiz izin kullanamazsın demiş yani. Bu konuyla ilgili yazılı bir kaynak bulabilmem mümkün müdür?

 3. Merhabalar,
  Ben üç yılı aşkın bir süredir özel bir şirkette çalışıyorum. Belirli aralıklarla bir – iki haftalık ücretsiz izinler aldım. Bunun için benden izin formu doldurmam süreyi belirtmem ve ücretsiz izin kutucuğunu işaretlememin yeterli olduğu söylendi. İzin gerekçemi sözlü olarak yapıyordum yazılı olarak benden istenmedi. Karşılıklı olarak anlaşıyorduk. Toplam ücretsiz izin sürem 90 günü geçti. İş yerim de yaşadığı bir kriz döneminde ben de dahil bir çok kişiyi ücretsiz yaklaşık iki aylık izne de yollamıştı. Şimdi benim kullandığım onların onaylayıp imzaladığı ücretsiz izin süremi bana karşı koz haline dönüştürdüler. Tazminat hakkım mı elimden gitti. Biligi verirseniz sevinirim.

  • Merhaba, nasıl bir koz olarak kullanıldığını ve tazminat hakkınız ile ilgili detayı anlayamadık. Ücretsiz izin almak tazminata engel değildir. Sadece o süreler hesaplanırken kullanılmaz

SORU SOR