Sigortalı Çalışan İşçi İş Yeri Açabilir Mi

31
3955
Sigortalı Çalışan İşçi İş Yeri Açabilir Mi
Sigortalı Çalışan İşçi İş Yeri Açabilir

Sigortalı Çalışan İşçi İş Yeri Açabilir mi hususu hali hazırda bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışıp ve bu iş yerinde çalışmaya devam ederek başka bir iş kolunda iş yeri açmak isteyen sigortalılar tarafından merak edilmektedir.

Bu sigortalıların ayrıca bağkur primi ödeyeceği ya da artık SSK’lı değil bağkurlu sayılacağı gibi endişeleri de bulunmaktadır. 5510 sayılı Kanunun 53. maddesi tüm bu sorulara açıklık getirmektedir.

Sigortalı Çalışan İşçi İş Yeri Açabilir Mi

Bir sigortalı çok zor gözükse de aynı anda hem devlet memuru hem bağkurlu hem de SSK’lı ise, öncelikle Devlet Memuru kapsamında değerlendirilir.

Eğer bir sigortalının aynı anda SSK’lı ve Bağkur’lu olacak şekilde çalışması durumunda SSK’lı sayılır.

Ancak, sigortalılık hallerinin çakışması nedeniyle SSK kapsamındaki sigortalılığı esas alınanlar, yazılı talepte bulunmak kaydıyla hem SSK’lı olarak prim ödeyebilir hem de Bağkur’lu olarak prim ödeyebilirler.

KISACA;

SSK’lı çalışan kişi, kendi hesabına iş yeri açarsa, SSK’lılık durumu devam eder ve kesintiye uğrayıncaya kadar Bağ-Kur’a geçmek zorunda değildir. 

Ayrıca, kişinin SSK’lı olarak çalışıyorken Bağkurlu olarak iş yeri açması bağkur primi de ödemeyeceğinden dolayı, daha avantajlı durumda olmasını sağlayacaktır.

Sigortalı çalışıyorken iş yeri açılması durumunda kişinin adresine SGK’dan bir tebligat gelecektir. Bu tebligatta eğer SSK’lı çalışmaya ara verilirse Bağkur primi ödenmesi  gerekliliği belirtilecektir.

 • SSK’lılığın kesintiye uğraması 1 gün dahi olsa bu kişi artık Bağ-Kur kapsamında sayılacaktır.
 • Ancak rapor sebebi ile prim yatmamış olması kesinti sayılmamaktadır.
 • Mesela işçiye bir ay için 30 gün yerine 29 gün prim beyanı yapılırsa bu kesinti sayılır. Örneğin, işçi ayda 10 gün raporlu ve kalan 20 gün çalışmış ise bu durum kesinti sayılmaz. SSK’lılık hali devam eder.
 • Şirketlerin, işçiyi girdi çıktı yapması, haliyle kesintiye yol açtığından, Bağ-Kur’a mecburi geçişe yol açacaktır.
 • İş kanununda ücretsiz izin ile ilgili bir düzenleme bulunmadığından işverenin ya da işçinin kendi tercihlerine göre ücretsiz izin koymaları durumunda SSK’lılık kesintiye uğrar ve Bağ-Kur’a geçiş kaçınılmaz olur.

Ancak, hali hazırda çalıştığı iş kolunda bir iş yeri açılacak olursa ve bu durum kendi işverenine haber verilmezse işverenin haklı fesih hakkı doğabilir. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

ÖNEMLİ: SSK’dan ya da diğer Kurumlardan emekli olanlar da işyeri açması durumunda bağkur primi veya sosyal güvenlik destek primi ödemeyeceklerdir.

İşveren Kendi İş Yerinde SSK’lı Olarak Çalışabilir Mi

4. maddenin 1. Fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar yani Bağkurlular, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4. Maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında yani SSK’lı olarak sigortalı bildirilemezler.

NOT: Sigortalı Çalışan İşçi İş Yeri Açabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

Reklamlar

31 YORUMLAR

 1. Diyelim ki ssk lıyım bir işyeri açtım tamam normalde ssk ma bişey olmuyor. Fakat 1 gün ücretsiz izin kullandım bu durumda ertesi gün tekrar ssk lımı sayılıyorum. Yoksa artık bütün haklarım bağkurdan mı oluyor. Bu durumda işyeri sigorta mı nasıl yatırıyor. Birde olası durumda işyerini açtıktan sonra işten atıldım bu durumda işsizlik maaşı alabiliyor muyum.

  • İş kanununda ücretsiz izin ile ilgili bir düzenleme bulunmadığından işverenin ya da işçinin kendi tercihlerine göre ücretsiz izin koymaları durumunda SSK’lılık kesintiye uğrar ve Bağ-Kur’a geçiş kaçınılmaz olur.
   İşsizlik maaşı almanıza engel bir durum yoktur

 2. Peki ücretsiz izinde bağkurlu olmak kaçınılmaz ise. Ertesi gün aynı işyerinde çalışmaya devam edeceğim için tekrar ssk devam eder mi yoksa işyerini kapatma mı göstermem lazım. Birde bu durumda bağkurlu okuyorsam çalıştığım iş yeri ssk yatırmayacak mı

 3. Bir iş yeri açmak istiyorum emekliyim,avantajları ve dez avantajları neler.
  yoksa çalışan oğlumun üzerine açsam sgk çalışanı doğru olan hangisi

  • Merhaba, emekli olarak iş yeri açarsanız bağkur primi ödemek zorunda kalmazsınız. Ancak oğlunuzun üzerine açarsanız, oğlunuz çalıştığı yerden ayrıldığı an bağkur primi borcu yansıyacaktır. Tercih sizindir ancak bu açıdan emeklinin iş yeri açması daha avantajlıdır.
   İş yeriniz istanbul sınırları içerisindeyse, mali müşavirlik hizmeti verebiliriz. Talep ederseniz bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz

 4. bir işyerinde sigortalı olarak halen çalışmaktayım. tahakkuklarım her ay düzenli olarak internet üzerinden yapılmakta , ancak çalıştığım yerin mali sıkıntılarından dolayı son 3 yıldır primlerim yatırılmıyor ve işyerimin borcu olarak görünüyor. bu aydan sonra muhtemelen yapılandırma yada benzer bir yolla ödenmeye başlayacak. ben kendi adıma internet üzerinden satış odaklı home ofis bir şahıs şirketi kurmayı düşünüyorum. ssk prim borcumdan dolayı kuracağım işe bir borç yansıması olur mu yada bilmem gereken bir incelik var ise bilgilendirebilirseniz memnun olur, iyi çalışmalar dilerim

  • Merhaba, prim borcu iş yerinin borcu olduğundan sizin iş yeri açmanız dezavantajınıza bir durum oluşturmayacaktır.
   İş yeri kurmayı düşünüyorsanız, mali müşavirlik hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 5. Kamuda işçi olarak çalışmaktayım bir arkadaşım ile beraber %50 hisseli limited Şirketi kurarak iş yeri açmayı dönüşüyoruz bu durumda arkadaşım genel müdür olacak ve ben işimde çalışmaya devam edeceğim benim herhangi bir kuruma ikinci bir prim ödemem gerekir mi

 6. Merhabalar yukarıda da yazmışınız ancak tam açıklayıcı bulamadım, ben 4/c emeklisiyim işyeri açarsam bağkur primi ödemek zorunda mıyım (yukarıda bağkur primi ödemeyeceğini yazmışınız), ayrıca başka avantajlarım varmı, ve da ayrıca sormak istediğim işyeri açarsam başka ne gibi ödemeler karşıma çıkabilir, sorularım karmaşık olabilir ancak emekli ve bu konularda tecrübesizim, kusuruma bakmayın şimdiden teşekkür ederim

 7. Merhabalar bende kamu kurumunda kadroya geçtim özel guvenlik görevlisiydim suanda sürekli işçi kadrosundayim khk ile gectim 5188 sayili ozel guvenlik kanununa tabiyim ben üzerime bir esnaf lokantasi devralmak işciyorum kanunen herhangi bir yasak var mi ? Üzerime almamda bir sikinti olur mu tesekkurler

 8. Iyi günler ben ssk li çalışıyor iken ks yerinden ayrıldım isa bir süre içerisinde başka bir iş yeriyle anlaştım çalışmaya başladım o aradaki boşlukta bgkurlu oldum lakin tekrar ssk li bir iş yerine başladım için ssk ya tekrar geçiş yapabiliyor muyum yoksa artık bagkurlu devammı etmek zorunda kalacağım???? Beni bilgilendirir mısınız ıyi çalışmalar

 9. merhabalar, özel bir şirkette çalışıyorken farklı bir iş kolunda şirket kurup home ofis çalışmak üzere şirket kurulursa çalışmakta olduğumuz işimizden iş akti feshi hakkı doğar mı ?

 10. Tariş kooperatifinde ssk lı olarak çalışıyorum. Emlak dükkanı açmak istiyorum. İşimle ilgili sorun olurmu ve yanımda bir ssklı çalıştırmalımıyım. (Açacağım dükkan İşimi hiç etkilemeyecek mesai harici ve tatil günleri dükkan açık olacak) teşekkürederim kolay gelsin

 11. Mevvut isyerimi devam ettirerek farklı bir isyerinde sgk lı is bası yaptığımda herhangi bir hak kaybım olurmu bağkurum sona ermesi gerceklesirmi sgksı olmayan ailem ne kadar sürede benim sgk calışan kapsamında faydalanabilir teşekkürler

  • Merhaba, herhangi bir hak kaybınız olmaz. Bağkur primini isterseniz ödeyebilirsiniz ya da ödemeyebilirsiniz. Aileniz siz işten ayrılmadığınız müddetçe sağlıktan yararlanabilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazabilirsiniz
ADINIZI BURAYA YAZIN