Ücretsiz izin doğum parasını etkiler mi

4
3117
Danışanlarımızdan Gülse Hanımın Ücretsiz izin doğum parasını etkiler mi sorusunu cevaplamaya çalışalım.
SORU: Merhaba; ben yaklaşık 2 yıl boyunca bir iş yerinde çalıştım. Son 8 hafta için doğum raporu almadan önce işveren ile konuşup, bana ücretsiz izin vermesini rica ettim. İşveren de bana 30 gün ücretsiz izin verdi. Ancak, doğum parası için müracaat ettiğimde, “siz sigortalı değilsiniz, doğum raporumdan hemen önce ücretsiz izinli olanlar doğum parasını hak edemez” dediler. Bunun yasal bir dayanağı var mıdır? Acaba bana doğru bilgi mi verildi?
CEVAP: Bilindiği gibi doğum parasını hak etmenin belirli şartları vardır. Bu şartların neler olduğuna bir önceki yazımızda değinmiştik. Doğum parasının şartları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz izin doğum parasını etkiler mi

Yukarıda da belirtildiği gibi doğum parasına hak kazanmanın şartlarından biri de. Kadın sigortalının doğumdan önceki 8 haftaya kadar sigortalılık niteliğinin sona ermemesi yani çalışıyor olmasıdır.
 
Bu noktada akla gelen en önemli soru, doğumdan önceki 8 haftada yani analık istirahat raporu öncesinde ücretsiz izinli olan kadın sigortalının mevzuat açısından sigortalılık niteliğinin sona erip ermediği ile ilgilidir.
 
Yargıtay bir kararında bu konuya açıklık getirmiştir. Yargıtay; Kanunda verilmesi zorunlu olmayıp, işçi ile işverenin anlaşması neticesinde alınan ücretsiz izinler ile sigortalılık niteliğinin devam etmeyeceğini belirtmiştir. Dolayısıyla Yargıtay’ın kararları ve Sosyal Güvenlik Kurumunun uygulamasına göre, istirahat raporu öncesi ücretsiz izin alınması doğum parasına engel olacaktır.
 
Kısaca, İş Kanunu 56. ve 74. Maddelerde düzenlenen, işçinin hakkı olan yol izni ve analık istirahat raporu bitiminden başlanarak verilen. 6 aylık ücretsiz izin dışındaki ücretsiz izinler, verilmesi zorunlu olmayıp iki tarafın anlaşması dolayısıyla verilebilen izinler olduğundan, yazımızın ana temasını oluşturan ‘doğum öncesi 8 haftalık istirahat raporundan önce ücretsiz izin verilmesi’ halinde Kadın sigortalılar doğum parasında hak kazanamayacaklardır.
 
Doğum parası ile ilgili detaylı bilgilere Doğum Yapan Kadınlara Verilen Doğum Parası başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.
 
NOT: Ücretsiz izin doğum parasını etkiler mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. 4 yildir ayni sirkette calisiyoruz esim dogum izninden once hafda bir gun ise gitmistir geri kalan icretsiz izne ayrilmistir dogum parasini etkilermi

  2. MERHABALAR SU AN DOGUM IZNIMDEYIM.NISAN AYINDA DOGUM IZNIME CIKTIM .OCAK AYINDA 3 GUNLUK HASTALIK YUZUNDEN RAPORLU OLDUGUMDAN DOLAYI SIGORTA PRIMIM EKSIK YATIRILMIS.BU DOGUM PARASINI ETKI EDERMİ

  3. Merhaba, doğum iznine çıkmadan önce raharsızlıktan dolayı bir ay normal raporluydum bu nedenle bürüt maaşım çök düşük görünüyor. Bu doğum parasını etkiler mi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz