Ücretsiz İzin İşsizlik Maaşını Etkiler Mi

51
6043
Danışanlarımızdan Emre Bey’in ” Ücretsiz İzin İşsizlik Maaşını Etkiler Mi ” sorusunu cevaplamadan önce işsizlik maaşından yararlanma şartlarına değinmek gerekecektir. 
SORU: Merhaba, son 4 yıl boyunca aralıksız aynı iş yerinde çalıştım. Geçen hafta işten 04 kodu ile çıkarıldım. Ancak yaklaşık 2 ay önce ücretsiz izin almıştım. Bu aldığım ücretsiz izin benim işsizlik maaşı almama engel olacak mı? Engel olacaksa ne yapmam gerekir? Teşekkür ederim.

İşsizlik Maaşından Yararlanma Şartları Nelerdir

 • İşçi kendi isteği dışında işten ayrılmış olmalıdır.
 • İşten ayrıldığı günden geriye dönük olarak son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmalıdır
 • Son 3 yıl içinde en az 600 gün süre çalışmış olmalıdır.
İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde İş-Kur’a şahsen gelerek ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden başvurmalıdır.
 
 
İşsizlik maaşının hangi durumlarda kesileceği ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz İzin İşsizlik Maaşını Etkiler Mi

Yukarıda da belirtildiği gibi işsizlik maaşına hak kazanmanın şartlarından biri de sigortalıların işten ayrıldığı günden geriye dönük olarak son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmalıdır.
Bu noktada akla gelen en önemli soru, son 120 günde ücretsiz izinli olan sigortalıların mevzuat açısından sigortalılık niteliğinin sona erip ermediği ile ilgilidir.
4857 sayılı İş Kanunu, bu konuya açıklık getirmiştir. Buna göre, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte;
 • Hastalık,
 • Ücretsiz izin,
 • Disiplin cezası
 • Gözaltına alınma,
 • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
 • Kısmi istihdam,
 • Grev,
 • Lokavt,
 • Genel hayatı etkileyen olaylar,
 • Ekonomik kriz,
 • Doğal afet,
nedenleriyle iş yerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.
Sonuç olarak, son 120 günün içinde ücretsiz izinli olunan günler işsizlik maaşı almanızı engellemeyecektir.
Rapor alanların ve devamsızlık yapanların işsizlik maaşı alıp alamayacağı ile ilgili konu için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.
 
NOT: Ücretsiz İzin İşsizlik Maaşını Etkiler Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

51 YORUMLAR

  • Merhaba, ücretsiz izin süresinde iş sözleşmesi bitmiş olmayıp askıda kalacağından, kişinin bu süreçte babasından maaş alamayacağını düşünmekteyiz.

 1. Merhabalar işsizlik maaşında bu son 4 ay neye göre hesaplanır örneğin Ocak 21 de çıkış yaptım ocak ayı sayılır mı? Ücretsiz izin hizmet dökümünde belirtilmiş benden ekstradan bir belge isterler mi

  • Merhaba, işsizlik maaşınızın hesaplanması son 4 ay olarak değil son 120 gün olarak değerlendirilir. Dolayısıyla Ocak ayının başında ya da sonunda ayrılmanız bir şey değiştirmeyecektir.

 2. Merhaba ben doğum yaptım raporum kasım sonu bitti çocuğuma bakacak kişi olmadığından 3 ay ücretsiz izin aldın şuan ücretsiz izinin 2 ayındayım işten çıkmak istiyorum işsizlik maaşı alabilirmiyim teşekkürler

 3. Merhaba işe giriş tarihim 05.01.2015 işten çılarılış tarihim 05.02.2018 şubat 2017 de 5 gün rapor kullandım. Normalde 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanıyorum; fakat aldığım rapor yüzünden işsizlik maaşım 8 aya düşüyor. İşkur bu şekilde bilgi aktardı. Bana çok saçma geldi. Bilgi vermenizi rica ederim. Teşekkürler.

 4. Merhaba.aynı işyerinde 1380 gün aralıksız sigortalıyım 12 şubat 2018 de performans düşüklüğü nedeni ile işten çıkartılıyorum fakat 2018 ocak ta 2 gün 21kod lu diğer ücretsiz izin adı altında eksik prim im var. işsizlik maaşı alabilirmiyim?

 5. Merhaba,
  Yaklaşık 1,5 yıldır kısmi süreli çalışıyorum, ve 3 ay sonrasında işten çıkarılacağım ancak 1 aydır tam zamanlı olarak çalışmaktayım.İşsizlik maaşında 120 gün eksiksiz çalışmalı olarak ibare görmekteyim. Geriye dönük kısmi süreli çalıştığımdan dolayı eksik gün görülmekte 120 gün dolmuyor bu işsizlik ödeneğini etiler mi ? Bir diğer sorum sigortama ödeme şekli birden fazla yada ücretsiz izin olarak yatırılıyor bu da işsizlik maaşını etkiler mi?

  Bilgi rica ederim teşekkürler.

 6. Merhabalar ben 22 ağustos 2017 de doğum iznine ayrıdım iş yerinde 11 yıldır çalışıyordum.doğum iznim bitikten sonra iş yerinden 6 AY ücretsiz izin aldım.sonrasında 18 GÜNLÜK toplu verilen süt iznimi ve 21 GÜNLÜK yıllık iznimi kullandım dönüşte 4 ay daha ücretsiz izin aldım iznini bitiminde iş yerim kapanıyor bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim.teşekkürler..

  • Merhaba, evet isyeri kapanmasi durumunda issizlik maasi alabilirsiniz. Ancak is yerinin kapandigi tarihten onceki 3 yilda 600 gun sigortali olup olmayacağınza dikkat etmelisiniz.

 7. Merhaba,
  17 yıldır bankada calisiyorum sgkli degilim bankanin ozel sandigi var dogum izni dönüşü hakli fesihden isten ayrildim. Issizlik maaşım baglandi ancak 8 ay olarak onaylanmis. Iskuru aradigimda 2.5 ay ucretsiz dogum izni kullandigim icin 8 aya düştüğü söylenildi. Dogum icin alinan ucretsiz izinlerde 8 aya düşüyor mu 3 yild 1080 gun calismam var

 8. merabalar.ben iki yildir bir firmada calisiyorum.isveren dolari bahane ederek maaslari zamaninda vermemeye basladi ve gecen bir toplanti yapti ve 4 ay parasiz izine cikacagimizi belirtti.isi birakmak isteyen olursa tazminatlarinizida veririm dedi.bu durumda issizlik parasi alabilirmiyim.

 9. merabalar.ben iki yildir bir firmada calisiyorum.isveren dolari bahane ederek maaslari zamaninda vermemeye basladi ve gecen bir toplanti yapti ve 4 ay parasiz izine cikacagimizi belirtti.isi birakmak isteyen olursa tazminatlarinizida veririm dedi.bu durumda issizlik parasi alabilirmiyim. tesekkurler

 10. Merhaba..doğum iznine ayrilacağım 12 ekim de doğum iznine ayrilmadan once 10 gün ekstra rapor almak yada 10 gun yillik izin kuĺlanmak daha sonra doğum izni bitiminde isten cikarilma durumunda issizlik maasini etkilermi ?

 11. Merhaba,

  Ben suan 4 ay 2 haftalik hamileyim. İsyerim benim periyodik kontrollerimi sigortadan 01 kodu ile agustos ayinda bir gun eksik yatirmistir. İsten cikarilirsam benim issizlik maasimi almama engelmidir ?

 12. Merhaba 5 yıllık isimden kendi isteğimle ayrıldım 02.05.2018de bu süre boyunca sigortam kesintisiz yatırıldı.12.07.2018 de başka bı ise sigortalı girdim bu iş yerinden ücretsiz izne çıkarsam işsizlik maasini etkilermi? Bide işten cikisimi werseler işsizlik maaşı alabilir miyim?

 13. Merhabalar doğum yaptım ve 6 ay ücretsiz izin kullandım bu izin sonunda işveren işten çıkaracağını söylüyor ücretsiz izin kullandığım için işsizlik maaşından yararlanabiliyormuyum yoksa izinden sonra 120 gün daha çalışmam mı gerekiyor.

  • Merhaba, işsizlik maaşı alabilirsiniz ancak bu süreler çalışma sürenizden sayılmayacaktır. 600 günün hesabında bu hususu da dikkate almalısınız

 14. merhaba,
  askerlik öncesi son 2 ay ücretsiz izin kullandım.
  sgk da eksik gün 7 olarak puantaj kayıtları gösteriliyor. ancak firma ile aramda imzalı kağıt var sorun olursa onu kullanırım.
  merak ettiğim nokta şu.
  hesaplama bildiğim kadarı ile son 120 gün ortalaması alınarak yapılıyor. ancak benim son 4 ay brüt tutarlar şu şekilde
  2680tl
  2720tl
  0tl
  64tl
  olarak gözüküyor. acaba hesaplama neye göre yapılır?
  teşekkürler.

 15. Merhaba
  05/2014 iş girişim 23/01/2018 de Doğum yaptıgım İçin 17/01/18 de Doğum iznine ayrıldım daha sonra 6 ay ücretsiz izin aldım(09.11.2018bitecek ücretsiz izin ) onun dışındaki tüm senelerde sigortam yattı işten çıkarılsam kaç ay işsizlik maaşına bağlanırım. Bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim

 16. Merhaba
  Ben bir sey sorabilirmiyim
  Kardesim fabrikada calisyordu fakat is olmadigi icin ucretsiz izine cikarildi fakat ucretsiz izne cikan bir isciye isşizlik maasini yatirilir mi
  Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

 17. Merhaba özel bir kurumda ögretmenim.29eylul2018de dogum yaptim dogum iznim bittikten sonra ucretsiz izne ayrildim simdi isten cikariliyorum bu durumda issizlik maasi alabilirmiyim.yani dogum izni ucretsiz izin derken 15hazirandan beri calısmadım.

  • Merhaba, işten ayrıldığını tarihten sonra 600 gününüz var ise, işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ücretsiz izinler ve raporlu günleri fiili olarak çalışıyor sayılmamalıdır.

 18. Merhaba 6 yıldır calısmıs olduğum şirketten cıkartılıyorum fakat 4 ay ücretli 6 ay ücretsiz olmak üzere doğum iznindeydim iş bası yapmama bir gun kala arayıp çıkarılcağımı bildirdiler 6 aylık 19 kodlu doğum iznininde olmamdan dolayı işsizlik maası alamayacağımıda belirttiler acaba gerçekten alamıyor muyum ?
  Şimdiden teşekkürler

 19. Merhaba,
  Doğumdan sonra 6 ay ücretsiz izin kullandım. Şirket küçülme gereği beni çıkartacağını söyledi. Şirkette 5 senedir çalışmaktaydım. İşsizlik maaşı alabildiğimi belirtmişsiniz yazınızda tamam, ancak süre hakkında bilgi verir misiniz? Çünkü son 3 yılda ancak 600 gün dolmuş oluyor ücretsiz izinden dolayı, ancak onu saymazsak çok daha fazla oluyor. Maaşı öderken ücretsizi saymıyorlar ancak süreyi sayarken dikkate alıyorlar mı? Çok teşekkürler

 20. İse yeni basladim. 1 ay sigortam yatirildiktan sonra 3 ay ucretsiz izine cikarildim. 3 ay ucretsiz izinin bitisinin hemen ardindan isten cikartilacagim soylendi. Son 3 yil icerisinde 600 gun sartini sagliyorum. İssizlik maasi alabilir miyim?

 21. Merhaba 09.01.2001 Tarihinde girdiğim iş yerinden bugünlerde ücretsiz izne çıkarılırsam bu işçi olarak bana fesih hakkı verir mi. İzin belgesini imzalamak tebliği almak mı yoksa ücretsiz izni kabul etmek mi sayılır. Saygılarımla.

 22. merhabalar
  Aynı işyerinde 6 yıldır çalışıyorum işten çıkarıldım son 120 gün içerisinde 2 gün ücretsiz izin kullandım bu neden işsizlik maaşı almamama engelmi?
  6 yıl boyunca hiç sigorta çıkışım girişim olmadı işsizliğe başvurdum bugün cvb geldi son 120 güne uymadığı için hak kazanamadınız diye msj geldi..
  acaba başka birşeymi var yoksa o 2 gün ücretsiz izin kullandığım için mi işsizlik maaşından faydalanamıyorum

  • Merhaba, ücretsiz izinli olmak son 120 gün kuralını ihlal ettiğiniz anlamına gelmez. Bununla ilgili eğer başka bir şey yok ise, tekrar gerekli itirazları yapmalısınız.

 23. Merhabalar. 01.03.2020 tarihinde ise başladım . 17 Nisan’da ücretsiz izne cikartildim. Ücretsiz izin bitince işten çıkarılacağım bildirildi. Bu süre içerisinde 603 gün primim dolmuş olacak . Ancak 120 gün kesintiz calisma şartı var mı ucretsiz izin bu durumu etkiler mi.

  • Merhaba, durumunuzu etkilemeyecektir ancak , ücretsiz izin nakit desteğiniz süresince alacağınız ödemeler ileride alacağınız işsizlik maaşınızdan mahsup edilecektir.

 24. merhaba 26şubaata dogum iznine ayrıldım. 18 hazirandan bitiyor. ben şuan işçi çıkarma yaşagı oldugu için işveren cıkartamıyor ve bana baskı yapıyor. ücretsiz izin alsam 2 yada 3 aylık izin bittiginden işten cıkarılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim ? KISACA 3 ay ücretsiz üstüne dogum raporu 16 haftalık izin var ve toplamda 100 gün sigorta primim dogum iznine ayırlmadan önceki gün sayım.YARDIMCI OLURMUSUNUZ ?

 25. Merhaba,
  1 Nisan 2014 tarihinde işe başladım.2019 yılında doğum yaptım.7 ay ücretsiz izin kullandım .Şimdi 1.5 ay çalıştım ve 1 ay da yıllık izin kullanıp işten çocuk sebebiyle çıkacağım.issizlik ücreti almamda bir sorun olur mu ?

 26. Merhaba 2014 ocak ayında işe giriş tarihim Ve Engelli Statüsünde çalışmaktaydım son 3 yıl dikkate alındığında
  2019 Yılı 335 / 2020 Yılı 157 2021 O Gün
  Toplamında 492 Gün Primim Var 12 Ekim 2020 de ücretsiz izine çıkarıldım ve 30 haziran itibariyle işten ayrılacam işsizlik maaşından yararlanabilirmiyim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz