SGK Doğum Parası 2018

10
1035

Doğum parası olarak bilinen ancak 5510 sayılı Kanunda geçici iş göremezlik ödeneği olarak geçen bu kavram sigortalı kadınlar tarafından çokça merak edilmektedir. Bu yazımızda SGK Doğum Parası 2018 İle İlgili Bilinmesi Gerekenler hususları ve sigortalılar tarafından sıklıkla sorulan soruları anlatacağız. Bu sorulardan başlıcaları şunlardır;

 • Doğum parasını hak etmenin şartları nelerdir?,
 • Ne kadar doğum parası alırım?
 • Doğum parası ne zaman yatar?
 • Doğum parasını kimler alabilir? 
 • Doğum raporu aldıktan sonra işten ayrılabilir miyim?

Doğum parasının SGK literatüründeki adı geçici iş göremezlik ödeneğidir.

Doğum Parası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Doğum Parası Kimlere Verilir?

Bir iş verene bağlı olarak çalışan SSK’lı kadınlar

-Muhtarlar

-Tarım Bağ-Kurlusu olanlar

-Gelir vergisi mükellefi olan Bağ-Kurlular

-Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan bağkurlular

Örneğin, isteğe bağlı olarak prim ödeyenler doğum parasına hak kazanamamaktadır .

Doğum Paraları Hangi Süreler İçin Ödenir?

– Doğumdan önceki ve doğumdan sonraki 8’er haftalık sürede çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

– Eğer ikiz doğum olduysa, doğumdan önceki ve sonraki 10’ar haftalık süre de çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

Doğum Parasını Hak Etmenin Şartları Nelerdir?

– Kadın sigortalının doğumdan önceki 8 haftaya kadar sigortalılık niteliğinin sona ermemesi yani çalışıyor olması gerekmektedir.

– Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün çalışmış olması gerekmektedir.

İstirahat süresi içinde iş yerinde çalışmamış olması gerekmektedir

– Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir

Doğum Raporu Aldıktan Sonra İşten Çıkabilir Miyim?

Doğumdan önce gebelik istirahatının başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının 90 günlük kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartını yerine getirdiğinin tespiti halinde, gebelik istirahat süresi içinde herhangi bir sebeple hizmet akdi sona ermiş olsa dahi kendisine doğum öncesi ve doğum sonrası geçici iş göremezlik ödeneğinin verilmesi gerekmektedir.

Örneğin; Esra Hanım 31 Ağustos 2017 tarihinde doğum öncesi raporunu almış ve 1 Eylül 2017 itibariyle sözleşmesi bittiğinden dolayı işten ayrılmıştır. Bu durumda rapor aldığı gün sigortalılık niteliği devam ettiğinden doğum parasını almaya hak kazanmıştır. Esra Hanım’ın raporunun onayını eski işvereni yapmalıdır.

Ne Kadar Doğum Parası Alınır?

Kadın sigortalıların alacağı doğum paraları iş yerinden aldığı brüt ücrete göre belirlenir. Doğum parası sigortalının aldığı ücretin 3’te 2’sidir.

Örnekteki gibi hesaplanır: Merve ERGİNER isimli sigortalının istirahat başlangıcından önceki brüt ücreti 2700 TL’dir. Bu durumda sigortalının günlük ücreti 2700/30=90 TL olmaktadır.

Günlük Doğum Parası : (90TLx2)/3=60 TL olacaktır.

Doğum Parasını doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta için hak edeceğinden dolayı sigortalı kadının 16 haftalık yani 112 günlük doğum paraları 112 gün x 60 TL= 6720 TL olacaktır.

Doğum Parası Yılında Ne Zaman Yatar?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuruda, sigortalı ve hak sahiplerine yapılan

 • Geçici iş göremezlik (Rapor Paraları ve Doğum Paraları)
 • Şahıs tıbbi malzemeleri,
 • Emzirme yardımı,
 • Şahıs sağlık yolluğu yardımı gibi bazı ödemeler,

günlük olarak PTT iş yerlerinden yapılacak olup hak sahibinden herhangi bir masraf kesilemeyeceği ve ödemelerin 20.07.2017 tarihi itibarı ile başlayacağı belirtilmiştir. SGK Doğum Parası 2018 yılında da bu şekilde ödenmeye devam edecektir.

Doğum yapan kadınların diğer hakları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: SGK Doğum Parası 2018 İle İlgili Bilinmesi Gerekenler konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

10 YORUMLAR

 1. Merhabalar. Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günüm var ama doğumdan 3 ay önce işten ayrıldım. Yine de Doğum parasını alabilir miyi. Teşekkürler

  • Merhaba Gülse Hanım. Doğum parasına hak kazanabilmeniz için doğum öncesinde aldığınız istirahat raporuna kadar iş yerinde fiilen çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bu sebeple doğum parasını hak etmemektesiniz.

 2. […] Önceki yazımızda belirttiğimiz gibi, Kadınlara doğum öncesi ve sonrası için de doğum raporu verilmektedir. Kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Doğum öncesi doğum raporu tekil gebelikler için 32. haftada başlamış olur. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. […]

 3. merhaba doğum fiili olarak özel bir iş yerinde çalışmaktayım mayıs ayında 1 yılım dolacak nisanın son haftası gibi doğum yapacağım 2013 yılından sigorta girişim var . doğum parası ve izinli olduğum sürede maaşımı alabilir miyim

  • Merhaba, dogumdan onceki ve sonraki 8 hafta icin dogum parasi alabilirsiniz. Ancak bu durumda is yerine calismayacaginizdan dolayi normal maasinizi alamazsiniz. Ya da isveren ile anlasip calismadiginiz sure boyunca maasinizi alip, gelecek olan dogum parasini isverene verebilirsiniz

 4. Merhaba 2018 yeni yonetmelige gore hamilelik icin aldigim raporlu surem icinde eger isverenim cikisimi verirse rapor parasini alamadigima dair bilgi verildi bunun dogruluk payi varmi acaba.

SORU SOR