Ücretsiz İzin Kıdem Tazminatını Etkiler Mi

6
3498
Danışanlarımızdan Fatih Bey’in Ücretsiz İzin Kıdem Tazminatını Etkiler Mi sorusunu cevaplamaya çalışalım.
 
SORU: Merhaba; personellerimizden ikisinin kıdem tazminatını alarak işten ayrılması söz konusu oldu. Ancak kıdem tazminatını hesaplarken aklımıza bir konu takıldı. Personelden birinin kullandığı doğum sonrası 6 aylık ücretsiz analık izni kıdem tazminatını hesaplarken dahil edilmeli mi yoksa bu süre, kıdem süresine dahil edilmemeli? Bilgi verirseniz seviniriz. Teşekkür ederiz.
Soruyu cevaplamadan önce kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına kısaca değinmek gerekecektir.
Kısaca kıdem tazminatına hak kazanmak için; en az 1 yıl aynı iş yerinde çalışmış olmak, kendi isteğin dışında işten ayrılmış olmak yani istifa etmeden işveren tarafından işten çıkarılmış olmak gerekmektedir.
Ancak bazı istisnalar vardır ki, işçi kendi isteği ile ayrılsa da kıdem tazminatına hak kazanır. Bu istisnalar şunlardır;
 • İşçinin askere gitmesi
 • Kadın işçinin evlenmesi
 • İş yerinin taşınması
 • 08.09.1999 tarihinden önce işe girenlerin 3600 günü olması

Yukarıda saydığımız kıdem tazminatına hak kazanma şartlarını yerine getiren işçilerin kıdem tazminatını hesaplarken hangi sürelerin bu hesaba dahil edilip edilmeyeceğini bu yazımızda belirteceğiz.

Kıdem Tazminatında Dikkate Alınacak Olan Süreler

 • İşçinin hakkı olan yıllık izni
 • İşçilerin evlilik izni
 • Hafta tatili, ulusal bayram, genel tatil günleri
 • İşçinin uğradığı kaza veya tutulduğu hastalıktan ötürü işine gidemediği günler

Dikkate Alınmayacak Süreler

İstirahat raporlu olunan ve ücretsiz izinli olunan süreler haricinde;
 • İşçilerin grevde geçen süreleri ve çalışan işçilerin lokavtta geçen süreleri
 • İşçilerin ay içinde devamsızlık yaptığı süreler
 • İşçilere çeşitli sebeplerle bir ay içinde ücret ödenmeyen süreler
 • Sigortalıların çıraklıkta geçirdikleri süreler

Ücretsiz İzin Kıdem Tazminatını Etkiler Mi

İş sözleşmesinin askıda olduğu süreler, kıdem süresinden sayılmamaktadır. Yukarıda da açıklandığı gibi işçilere çeşitli sebeplerle ay içinde ücret ödenmeyen süreler yani ücretsiz izin süreleri iş sözleşmelerinin askıda olduğu sürelerdir. Bu nedenle özellikle kadın sigortalılarının doğumdan sonraki 8 (sekiz) haftalık izinden sonraki kullanabileceği ücretsiz doğum izni kıdem süresinden sayılmayacaktır.
 
NOT: Ücretsiz İzin Kıdem Tazminatını Etkiler Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

6 YORUMLAR

 1. Ben önümüzdeki ay askere gideceğim. Ayın 12 sinde askerlik kağıdım çıkmış olacak ve şirkete çıkışımı vereceğim. Bu 12 günlük süreçte ücretsiz izin kullanacağım. Bu kullandığım izin sigortada gözüküyor zaten ama alacağım tazminatı da etkiler mi ?

 2. Merhabalar;

  https://ailevecalisma.gov.tr/sss

  Soru 18: Doğum nedeniyle kullanılacak ücretli ve ücretsiz izin sürelerinin, yıllık ücretli izin hakkı elde edilmesi için geçmesi gereken süreye etkisi nedir?

  4857 sayılı İş Kanununun 74’üncü maddesine göre, kadın işçilerin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli izin hakları bulunmaktadır. Aynı Kanunun 55’inci maddesi uyarınca; bu süreler, yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış gibi hesaba katılır. Ayrıca, doğum yapan işçiye isteği halinde 16 haftalık ücretli izin hakkının dolmasından itibaren 6 aya kadar ücretsiz izin verilebilmektedir; fakat söz konusu bu 6 aylık ücretsiz izin, yıllık ücretli izin hakkının hesabına dahil edilmemektedir.

  Sizin yazdığınızdan farklı bilgi verilmiş.

  • Merhaba, ” fakat söz konusu bu 6 aylık ücretsiz izin, yıllık ücretli izin hakkının hesabına dahil edilmemektedir.” cümlesi yazımızda belirttiğimiz, “ücretsiz doğum izni kıdem süresinden sayılmayacaktır” cümlesi ile aynı anlama gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz