Kıdem Tazminatı Alabilir Yazısı

2
2318

Kıdem Tazminatı Alabilir Yazısı Sosyal Güvenlik Kurumundan temin edilerek sigortalıların kıdem tazminatını kesin olarak hak etmesini sağlayan bir yazıdır. Sosyal Güvenlik Kurumundan bu yazıyı alarak kıdem tazminatına hak kazanmanın belirli şartları vardır. Bu yazımızda bu şartların neler olduğunu, kıdem tazminatına dair yazının ne zaman ve nasıl alınabileceğini anlatacağız.

Kıdem Tazminatı Alabilir Yazısı

Kıdem tazminatına esas yazı verilmesi SGK’nın 2013/26 sayılı genelgesinde açıklanmıştır. Bu genelgeye göre, kıdem tazminatına esas yazı alınabilmesi için;

 • 08/09/1999 tarihinden önce ilk defa işe girenlerin, 3600 prim günü ve 15 yıl sigortalılığı bulunmalıdır.
 • 08/09/1999 – 30.04.2008 tarihleri arasında ilk defa işe girenlerin, 4500 prim günü ve 25 yıl sigortalılığı bulunmalıdır.
 • 01/05/2008 tarihinden sonra ilk defa işe girenlerin 5400 prim günü ve 25 yıl sigortalılığı bulunmalıdır.

Kısaca, sigortalının emekli olabilmesi için gereken şartların yaş dışında sağlanmış olması gerekmektedir. Yani bu sigortalı eğer yaşını doldurmuş olsaydı emekli olabilecek ise, kıdem tazminatına esas yazının verilmesi gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı Yazısı Almak İçin İşten Ayrılmak Şart Mı?

Tüm şartları sağlayıp kıdem tazminatı alabilir yazısına hak kazanmak için, işten ayrılma şartı bulunmamaktadır. Sigortalılar fiili olarak çalışıyorken, SGK’ya müracaat ederek, kıdem tazminatı yazısını alıp işverene verebilir. Sigortalının işten çıkışı daha sonra yapılabilir.

3600 Günden Kıdem Tazminatı Alanlar Tekrar Çalışabilir Mi?

Genellikle, 3600 günden kıdem tazminatına hak kazanma olarak bilinen bu kavram, sigortalıların kafasını karıştırmakta ve bu yazıyı alıp kıdem tazminatına hak kazandıktan sonra, aynı işte veya başka bir işte çalışılamayacağını düşündürmektedir.

3600 günü doldurup kıdem tazminatına hak kazanan sigortalı, kıdem tazminatına esas yazıyı SGK’dan temin edip işverene sunduğunda kesin olarak kıdem tazminatına hak kazanmış demektir. İşverenin bu tazminatı ödememe gibi bir yolu mümkün değildir. 

3600 günden kıdem tazminatı alarak işten ayrılan sigortalı, dilerse başka bir iş yerinde ya da işverenin kabul etmesi durumunda aynı iş yerinde çalışmaya devam edebilir.

Ancak, 3600 gün ile kıdem tazminatını alıp başka bir işte çalışanlara Yargıtay, ‘Dürüstlük ilkesi’ kriteri koymuştur. Yoruma açık olan bu kavram, sigortalıların bu konuda dürüst davranmadığı durumlarda, kıdem tazminatı almasına engel olacaktır.

Kıdem Tazminatı Yazısı Nasıl Alınır?

Yukarıda saydığımıza şartları sağlayan yani yaş dışında emeklilik şartlarını yerine getiren sigortalılar, kıdem tazminatını alarak işten ayrılmak isterlerse, en son çalıştığı yerin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine giderek müracaatta bulunmalıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumunda gerekli incelemeler yapılır ve hak ediyorsa kıdem tazminatına esas yazı verilir. Sigortalı bu yazıyı 1 ay içinde işverene sunmalıdır. Yazının işverene sunulması halinde, kıdem tazminatına hak kazanılır.

Kıdem Tazminatı Yazısı Kaç Defa Kullanılır?

Bu yöntemle kıdem tazminatı alan sigortalının başka bir işte çalışabileceğini belirtmiştik. Başka bir işte çalışarak yine 15 yıl ve 3600 gün şartını sağlayan sigortalı, ikinci kez aynı yöntemle kıdem tazminatına hak kazanabilir.

NOT: Kıdem Tazminatı Alabilir Yazısı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. iyi günler. bir kişinin ilk ssk girişi 1998 yılı
  bir firmada işe başlaması 2003 yılında
  2011 yılında firma ile anlaşıp giriş çıkış yapıp tüm hakkını almış ve tekrar girmiş devam etmiş aynı işyerinde.
  sonra hala bu aynı işyerinde çalışmaya devam etmektedir. 3600 Kıdem Tazminatı Alabilir Yazısından hak ediyormu? yada nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor…

 2. Merhaba, bu kişi kıdem tazminatını hak edecek şekilde işten çıkarılırsa 2011 yılından itibaren kodem tazminatı alınabilir. Kıdem tazminatı yazısından yararlanması için 2011 den itibaren tekrar 3600 gün primi yatmış olmalıdır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz