İş Kazası Geçiren İşçinin Yapması Gerekenler

3
2828
İş Kazası Geçiren İşçinin Yapması Gerekenler nelerdir hususu bir çok sigortalının tarafımıza sorduğu sorulardan biridir.
Gözlemlediğimiz kadarıyla çalışan sigortalılar bu konuda pek bilinçli değiller. Ancak başlarına iş kazası geldikten sonra ne yapılması gerektiğini merak etmektedirler. Bu yazımızda iş kazası geçirdikten sonra işçilerin ne yapması gerektiğini anlatacağız.

İş Kazası Geçiren İşçinin Yapması Gerekenler Nelerdir?

İş yerinde iş kazası geçiren işçinin daha sonra hak iddia edebilmesi için ve iş kazası sonucu elde edebileceği kazanımları kaybetmemesi için yapması gerekenler bulunmaktadır. 
Bunlardan bazıları şunlardır;
 • İş kazası geçirdiniz ancak sizin hastaneye sevk işlemleriniz iş kazası olarak yapıldı mı? Bu durumu kontrol etmelisiniz.
 • İş yerinde iş kazası gerçekleşti ancak Sosyal Güvenlik Kurumunun bu durumdan haberi var mı? Yani, işverenin iş kazasını SGK’ya bildirip bildirmediğini kontrol etmelisiniz. İş yerinde gerçekleşen iş kazası kazadan sonraki 3 iş günü içerisinde SGK’ya bildirilmelidir.
 • İş kazası sonucu hastaneye götürülüyorsunuz ancak bir baktınız işveren sizi özel hastanede tedavi ettirmek istiyor. Buna itiraz edin. Mutlaka devlet hastanesinde tedavi olmak istediğinizi belirtin.
 • Devlet hastanesinde polis sizden ifade alabilir. Bu tutanağa gerçek olayı anlatın. Durumu abartmayın. Bu ifadeyi verirken işveren zor durumda kalmasın diye ‘benim suçumdu, işverenin hiç bir kabahati yok’ demeyin. Ancak, tabi durum tam olarak böyleyse yine de doğru olanı söyleyin. 

İş Kazası Sonucu Olacaklar

Sosyal Güvenlik Kurumunun sürekli iş görmezlik geliri bağlaması için en az yüzde 10 oranında çalışma gücü kaybı olması gerekmektedir. Bu gelir bağlanmadan önce Kurumun denetmen ve müfettişleri tahkikat yapacaklardır. Bu nedenle iş kazası ile ilgili tüm belgeler muhafaza edilmelidir.
Sürekli iş göremezlik ödeneği bir nevi emeklilik gibidir.
İş kazasına uğrayan sigortalının haklarından biri de iş kazasına bağlı olarak geçici iş göremezlik ödeneği almaktır. Ancak bu ödeneği alabilmek için işçinin de yapması gerekenler vardır.
 • İş kazası geçiren kişi, eğer işverenin bu kazadan haberi yoksa kazadan sonraki gün içinde işverene kazayı bildirmelidir.
 • İş kazası geçiren kişi, İş kazası veya meslek hastalığı dolayısıyla hekimin önerdiği tedbir ve tavsiyelere uymalıdır.
 • İş kazası geçiren kişinin ihmali yüzünden hastalığının artması halinde, verilecek ödenekler işçinin kusuru oranında azalacaktır. Ancak bu oran %50 geçemez.
 • Kurum tarafından gerekli tedavi sigortalıya yazılı olarak bildirilmiş, sigortalı buna uymamış ise teklif edilen tedaviyi kabul edip kuruma başvuracağı tarihe kadar sigortalıya;
– İşçiye iş kazası sonrasında yapılması gereken tedavi yapılmaz,
– Geçici iş göremezlik ödeneği veya sürekli iş göremezlik ödeneği verilmez.
 
 
NOT: İş Kazası Geçiren İşçinin Yapması Gerekenler konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

3 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  İşçi iş kazası geçirip, kaza geçirdiğini işverene söylemeden kolum ağrıyor diyerek hastaneye gidiyor ve bir hafta rapor alıyor. Hastane raporu iş kazası olarak düzenliyor ancak işçi bu raporu işverene 1 haftanın sonunda getiriyor. İşverenin iş kazasından bu şekilde haberi oluyor. Bildirim süresi geçtiği için de SGK işverene ceza kesiyor. Bu durumda ne yapmak gerekir? Örnek yargıtay kararı var mıdır?

  Teşekkürler

  • Merhaba, genelgedeki ifade şu şekildedir; “Sigortalıların, işverenin kontrolü dışındaki yerlerde iş kazası geçirmeleri halinde ise, iş
   kazası ile ilgili bilgi almasına engel olacak durumlarda, iş kazasının öğrenildiği tarihten
   itibaren bildirim süresi 3 iş günüdür.”
   Eğer belirttiğiniz kaza işverenin kontrolu dışında olduysa 3 günlük süre bunu işverenin öğrenmesinden itibaren başlamaktadır. Dolayısıyla bu idari para cezasına itiraz edilebilir.

 2. İş yerimde çalışırken üstüme kargas(kesilmiş halde yarım inek) düştü ameliyat olacağım sgk dan alacağım rapor parası normal hastalık tan aldığım rapor parası gibi 3\1 oranında kesilecek ı yoksa iş kazası olduğu için hepsini mi alacağım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz