İş Kazası Örnekleri

11
4477

İş Kazası Örnekleri ve hangi kazanın iş kazası olarak değerlendirilip hangi kazaların iş kazası sayılmayacağı Yargıtay tarafından belirlenmiştir. Bu yazımızda Yargıtay’ın daha önce vermiş olduğu kararlardan yola çıkarak iş kazalarına örnekler sunacağız.

İş Kazası Örnekleri

 • İşçi izinli de olsa iş yerine ziyarete geldiğinde kaza geçirmesi 
 • İşçinin iş yerinin avlusunda yürürken düşmesi 
 • İşçinin evde eşiyle kavga edip, iş yerinde intihar etmesi
 • İş yerinin yemekhanesinde yemek yerken boğazına yemek kaçması sonucu boğularak ölmesi
 • Dinlenme saatlerinde top oynarken ayağının kırılması
 • Bahçedeki meyve ağacından düşerek kolunun kırılması
 • İş yerinde havuz varsa, yüzme bilmeyen işçinin serinlemek amacıyla havuzu girip boğularak ölmesi
 • İş yerindeki banyoda duş alırken elektrik akımına kapılarak ölmesi
 • İşçinin sözlü uyarılara kulak asmayıp, kullanmaması gereken ve arızalı olduğu bildirilen asansörde boşluğa düşmesi sonucu ölmesi
 • İşçinin asit kuyusuna düşerek ölmesi
 • İşçinin kalp krizi geçirmesi
 • Servis aracının kaza yapması sonucu işçilerin ölmesi.

Kalp Krizi

İş Kazası Örnekleri kapsamında kalp krizi de sayılabilir.

5510 sayılı Kanunun 13. maddesine göre iş kazasının tanımı, sigortalının herhangi bir olay sonucu bedence ve ruhça arızaya uğramasıdır. 

Ancak sadece ruhça ve bedence arızaya uğraması iş kazası sayılması için geçerli neden değildir. Bunun yanında iş kazası olayı ile sonuç arasında ilişki bulunmalıdır. Yani, uğranılan kaza bir nedene dayanmalıdır.

Ancak, burada göz önünde bulundurulması gereken husus, öncelikle bir olayın var olması ve bu olay ile sonuç arasında bir ilişki bulunması yani neden sonuç ilişkisi gereklidir.

Bununla bağlantılı olarak kalp krizinin de iş yerinde, işverenin talimatlarını uygulamaya hazırken ve dış etkenlerin etkilemesi ile kalp krizi geçirirse, bu durum iş kazası sayılacaktır. Aksi durumlarda işçinin kalp krizi geçirmesi iş kazası olarak değerlendirilmeyecektir.

Servisin Trafik Kazası Yapması

İşverenin sağladığı, işe gidip gelmek için kullanılan servis araçlarının işçilerin evinden alınıp iş yerine getirildikleri süre içerisinde kaza yapması sonucu işçilerin hayatını kaybetmesi iş kazası olarak değerlendirilmektedir.

Ancak, iş yerine geldikten sonra servisten inip iş yerine girmeden silahlı saldırıya uğraması sonucu ölmesi iş kazası olarak değerlendirilmemektedir. Çünkü bu durumda henüz iş yerine giriş gerçekleşmemiştir ve söz konusu saldırı iş yeri dışında olmuştur.

Sigortalılar önce kendi güvenliklerini, işverenler ise önce çalışanlarının canlarını ve ödeyecekleri tazminat tutarlarının fazlalığını göz önüne bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği hususlarına dikkat etmelidirler.

NOT: İş Kazası Örnekleri konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

11 YORUMLAR

 1. 16 09 2018 tarihinde işyerinin 2 basamağından düştüm dizim arımaya başladı acile gittim muayneoldum doktor sordu neoldudiye işyerinin merdiveninde 2 basamaktan düştüm dizim arıyor dedim rotgen ve ultaron çekildi doktora gösterdim ödem var dedi 3 gün işyeri kaza raporuverdi işyrinegötürdüğüm raporu müdür kabul etmedi iş kazası değil raporu düzelttegedirdedi doktorageri gittim böyle birşey olamaz işyerinde olan birşeyse işkazasıdır ve kuruma gerigeldim

  • Merhaba, iş yeri müdürünüzün bunu kabul etmemesi mümkün değil. Doktorunda dediği gibi işyerinde olan her kaza iş kazasıdır. Bu şekilde işyerinizin bildirim yapması gerekmektedir. Zamanında bildirim yapılmadıysa idari para cezası da uygulanacaktır. Bu da sizin sorumluluğunuzda değildir.

 2. merhaba ben 2017 nisan ayının 17 side günü birlik yöymiye 150 tlye iş verenle anlaştım ve ben dükkan içerisinde 4metre yükseklikten boya yaparken zemini beton olan yere düştüm benim sag topugum çitti şekilde dagıldı kırıklar meydana geldi sigortamın yapıldıgını sanıyordum malesef hastanede ssk mın olmadıgını ögrendim doktor tarafından iş kazası raporum elimde mevcuttur ceza davasını kazandım yalnız ssk iş kazası
  saymıyor tanıgım mevcuttur 93 gün raporum mevcuttur neden iş kazası sayılmıyor bana yardımcı olup bilgi verirseniz sevinirim saygılar

  • Merhaba, sigortalı olmadığınız için sgk durumu iş kazası olarak görmemektedir. İlk olarak sigortalılığınızı kanıtlamak için dava açmalısınız. Daha sonra iş kazası sayılacaktır.

 3. slm ben 2016 yılında sol bilegimi spral makınesine kaptırdım gözümü actıgımda sol elimin damar ve tentonları kopmuş ve yediden dikilmiş benimde sigortamı işveren yapmamış bunun üzrine hastane adli vaka giriş yapmış işveren bana şikayetcı olma ben sana bakarım dedi bende olmamıstım sonrasında ise işveren dükkanı kapattım gitti bende sgk basvuru yaptım 2016 beri denetmenlerden bı cevap gelmedi ne yapmam gerekli

 4. Ormanlık arazide defne yaprağı toplayıp tedarikçisine temin eden Afganlı , kumandasındaki traktörün altında kalarak vefat ediyor.
  Özel şartlar:
  1-Traktör ,Türk işletmecinin ancak ifadesinde traktörün kenarda atıl durduğunu ,kendisinin de o sırada olmadığını, kontak anahtarının kimde olduğunu bilmediğinin beyanı,
  2-Vefat eden Afgan’ lının ehliyetinin ve sigortasının bulunmadığı,
  3- Türk işletmeci ile herhangi bir iş akti olmadığı sadece defne yaprağı getirdikçe kg.karşılığı satın aldığı,
  Sizden yardım isteğim özellikle;
  1- Sigortalı olmadığından iş kazası sayılır mı?
  2- Türk işletmecinin aracıyla kaza yaptığı için ehliyetsiz sürücü olduğundan kusuru var mıdır ?

  Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Sigortalı olmadığı için iş kazası sayılmaz. Ancak, fiili olarak çalıştığı için, zaten sigortalı olması gerekirdi. Dolayısıyla inceleme sırasında ilk olarak vefat eden kişinin sigortalılığı sağlanacaktır. Daha sonra iş kazası durumu araştırılacaktır.
   Kusuru ya da kusursuzluğu dosyayı inceleyecek olan sgk müfettişi tarafından belirlenecektir.

 5. Merhaba yurd dışında türk firmasında ağır çalışma şartları ve fazla çalışma saatleri sonucu dizlerimde menüsküs yırtıkları oluştu bu iş kazası mıdır ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz