İş Kazası Durumunda İşverenin Yapması Gerekenler

0
2603

İş Kazası durumunda işçilerin yapması gerekenlerin neler olduğunu önceki yazımızda anlatmıştık.

Bu yazımızda ise, ‘İş Kazası Durumunda İşverenin Yapması Gerekenler Nelerdir?’ sorusunun cevabını anlatmaya çalışacağız

İş yerinde iş kazası olması durumunda işçilerin de işverenlerinde belirli yükümlülükleri bulunmaktadır. Buna göre iş kazasının hemen ardından Sosyal Güvenlik Kanunlarına göre işverenin yapması gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

İş Kazası Durumunda İşverenin Yapması Gerekenler Nelerdir?

  • İşveren, iş kazasına uğrayan kişiye, SGK tarafından karşılanana kadar durumunun gerektirdiği sağlık yardımlarını yapmakla yükümlüdür. Bu amaçla yapılan ve belgelerle, faturalarla ispat edilmesi gereken masrafları ve yine belgelerle faturalarla ispat edilmesi gereken yol masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işverene ödenir.
  • Bu yükümlülüklerin yerine getirilmesi sırasında işverenin ihmali olursa ve bu ihmal yüzünden işçinin tedavisi uzayıp malül kalırsa, işveren ihmali sebebiyle olan zararı karşılamak zorundadır.
  • İş kazasının gerçekleşmesinin ardından, kazanın olduğu yerdeki
-Yetkili kolluk kuvvetlerine derhâl,
-SGK’ya en geç kazadan sonraki 3 iş günü içinde bildirilmelidir.
  • Aksi durumda, işçiye ödenen ödenekler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işverenden tahsil edilecektir.
  • İşveren, iş yeri kaza tutanağı düzenlenmelidir.
  • İş kazası ve meslek hastalığı bildirimi, SGK tarafından belirlenen bildirim formu ile internetten yapılır.
  • İşverenler iş kazası sonrasında, kazaya uğrayan işçiyi eğer mümkünse özel hastane yerine devler hastanelerine götürmelidirler.
  • Eğer kaza çok ciddi ise ve bunun için uzun süreli tedavi gerekiyorsa ilk olarak özel hastaneye getirilmiş işçinin tedavi masraflarını Sosyal Güvenlik Kurumu zamanında ödeyemeyebilir ve bu durum iş kazasına uğrayan işçinin mağduriyetine yol açabilir. Bu sebeple işverenler işçinin herhangi bir mağduriyetine yol açılmaması açısından ilk tedavi için devlet hastanelerini tercih etmelidirler.
 

NOT: İş Kazası Durumunda İşverenin Yapması Gerekenler konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz