İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırmama Cezası 2018

0
2169

İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırmama Cezası 2018 yılında değişiklik göstermiştir.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda iş güvenliği uzmanı ya da iş yeri hekimi çalıştırma zorunluluğu belirtilmiş ve gerektiği halde bu yükümlülükleri yerine getirmeyen işverenler hakkında uygulanacak idari para cezaları düzenlenmiştir.

İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırmama Cezası 2018

MADDE 6 –  “Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve. 10 ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir.

Çalışanların arasında yeterli personel bulunmaması durumunda, bu hizmeti ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.

Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir. 

Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak. 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından. Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler.

Görüldüğü gibi 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 6. Maddesinde iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu belirtilmiştir.

Aynı Kanunun 26. Maddesinde ise, 6. Madde kapsamında zorunlu olan bu durumun ihlali neticesinde yani iş yerinde iş güvenliği uzmanı bulundurmama halinde uygulanacak idari para cezaları düzenlemiştir.

MADDE 26: “6. Maddesinin birinci fıkrası gereğince belirlenen nitelikte iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi görevlendirmeyen işverene görevlendirmediği her bir kişi için;

10’dan az çalışan /10-50 arası çalışan / 50 üzeri çalışan

Az Tehlikeli İşyeri: 7,738 TL / 7,738 TL / 11,607 TL

Tehlikeli İşyeri: 9,672 TL / 11,607 TL / 15,476 TL

Çok Tehlikeli İşyeri: 11,607TL / 15,476 TL / 23,214 TL

 

NOT: İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırmama Cezası 2018 konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz