Evlilik Nedeni İle İşten Ayrılma

44
3568

Evlilik Nedeni İle İşten Ayrılma hususu evlenen kadın işçiler tarafından sıklıkla merak edilen konuların başında gelmektedir.

Evlenerek işten ayrılan kadınların bu soruları genelde, ayrıldıkları zaman alacakları kıdem tazminatı veya ihbar tazminatının olup olmadığı, işten ne zaman ayrılması gerektiği, ayrılırken ne yapması gerektiği ya da evlilik nedeniyle işten ayrılan kadınların işsizlik maaşını alıp alamayacağı ile ilgilidir.

Bu yazımızda İş Kanununda düzenlenen bu husus ile ilgili merak edilenleri aktaracağız.

Evlilik Nedeni İle İşten Ayrılma

1475 sayılı Kanunun 17. Maddesi; kadın işçinin evlenmesinin ardından bir sene sonra işten kendi isteği ile ayrılması durumunda kıdem tazminatına hak kazanacağını düzenlemiştir.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılırken Kıdem Tazminatı

Kanun metninden de anlaşılacağı gibi, evlenerek işten ayrılan kadın işçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için;

 • Kadın işçi 1 yıl içinde işten ayrılmalıdır: Örneğin; 15.07.2018 tarihinde evlenen kadın 15.07.2019 tarihine kadar işten ayrılmalıdır. Bu tarihten sonra işten ayrılması durumunda hak kaybına uğrayacaktır ve bir daha bu haktan yararlanamayacaktır.
 • İşverene bu durumu bildirmelidir: Sigortalı kadın işverene bir dilekçe ile evlilik nedeniyle işten ayrıldığını bildirmelidir.

Bu dilekçe şu şekilde olabilir;

15.07.2018 tarihinde evlendiğimden dolayı 1475 sayılı İş Kanununun 17. Maddesine istinaden kıdem tazminatımın ve diğer tüm haklarımın tarafıma verilmesini talep ederek işten kendi isteğim ile ayrılıyorum. Saygılarımla, arz ederim.”

Evlilik Nedeni ile İşten Ayrılırken İhbar Tazminatı

Kadın işçinin evlenerek 1 yıl içinde ve yukarıda izah ettiğimiz şekilde işten ayrılması durumunda herhangi bir tarafa ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü doğmamaktadır.

Kadın işçi evlendikten sonraki 1 yıl içinde herhangi bir zaman işten ayrılacağını bildirebilir. Dilerse, 1 yılın doğmasına 1 gün kala dahi işten ayrılacağını bildirebilir. Bu sebeple herhangi bir ihbar tazminatı ödemesinde bulunmayacağı gibi, işveren de kadın sigortalıya herhangi bir ihbar tazminatı ödemesinde bulunmayacaktır.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılanlar İşsizlik Maaşı Alır mı

İşsizlik maaşına hak kazanılabilmesi için, işçinin kendi isteği ile işten ayrılmamış olması ya da haksız bir şekilde işten çıkarıldığını ispat etmiş olması gerekmektedir.

Evlenerek işten ayrılma halinde böyle bir durum söz konusu olmadığından evlilik sebebiyle işten ayrılan sigortalı kadınlar işsizlik maaşından yararlanamayacaklardır.

Evlilik Nedeni ile İşten Ayrılan Başka Bir İş Yerinde Çalışabilir mi

Evet, çalışabilir. Sigortalı kadının evliliği gerekçe göstererek işten ayrılması durumunda başka bir işte çalışmasına engel herhangi bir hal bulunmamaktadır.

NOT: Evlilik Nedeni İle İşten Ayrılma konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

44 YORUMLAR

 1. Merhabalar evlilik nedeni ile isten kidemimi alip ayrilicam.
  Yemek – yol ve ikramiye BRÜT baz alınarak hesaplanıyor diye biliyorum.
  Net Yemek: 250.00 BRÜT yemek?
  Net yol : 125.84 BRÜT YOL ?

  NASIL HESAPLANIYOR?

  YARDIMLARINIZI RICA EDİYORUM.
  Teşekkürler

 2. Evlilik sebebiyle isten ayrilmayi dusunuyorum.Bunu isverene soyledigimde ben senden tazminat alabilirim benimde haklarim var dedi.bu konuda isverenin kanunen ne gibi haklari var?ya da var mi

  • Merhaba, süz evlendikten sonra 1 yıl içinde dilekçe vererek ya da noter kanalıyla işverene göndererek kıdem tazminatınızı talep ettiğinizde işveren bunu kabul etmek zorundadır. İşverenin bu konu hakkında herhangi bir tazminat hakkı bulunmamaktadır.

 3. 22 aydir ayni is yerinde calismaktaydim ve askari ucret calisaniyim istifa dilekcemde evlilik nedeniyle istifa ediyorum diye belirttim tahmini veya hakkim olan ne kadar bir ucret yatmasi gerekir ve bunun suresi nedir ne kadar bir surede yatirilmasi gerekmektedir bilgilendirirseniz sevinirim

 4. Merhaba, son aldığınız brüt ücreti 2 ile çarparak yaklaşık kıdem tazminatınızı bulabilirsiniz.
  Tazminatın ne kadar sürede ödeneceğine dair mevzuatta bir bilgi bulunmamaktadır.

 5. Merhaba. Şu an çalıştığım iş yerine 29.06.2017 tarihinde girdim. 05.11.2017 tarihinde evlendim. 18.06.2018 tarihinde ayrılacağımı sözlü olarak bildirdim. Sorum şu dilekçe ile bildirdiğimde çıkış tarihimi örneğin 05.07.2018 yazsam dilekçe tarihim 19.06.2018 olsa bu benim tazminat almama engel midir??

 6. Merhaba. Şu an çalıştığım iş yerine 29.06.2017 tarihinde girdim. 05.11.2017 tarihinde evlendim. 18.06.2018 tarihinde ayrılacağımı sözlü olarak bildirdim. Sorum şu dilekçe ile bildirdiğimde çıkış tarihimi örneğin 05.07.2018 yazsam dilekçe tarihim 19.06.2018 olsa bu benim tazminat almama engel midir??

 7. Merhaba. Şu an çalıştığım yere 29.06.2017 tarihinde girdim. 05.11.2017 tarihinde evlendim. 18.06.2018 tarihinde ayrılacağımı sözlü olarak bildirdim. Sorum şu dilekçe ile bildirdiğimde çıkış tarihimi örneğin 05.07.2018 yazsam dilekçe tarihim 19.06.2018 olsa bu benim tazminat almama engel mi

 8. merhaba evlilik sebebi işten ayrıldım fakat evlilik sebebi ile ayrıldığım için bir yılın dolmuş olması ardından işten ayrılmış olmam gerekiyormuş evlilk tarıhım 04/08/2017işten ayrılma 10/07/2018 bana söylenen 05/08/2018 tarihinde ayrılsaydın hak edebilirdin. yazınızda 1 yılın dolmamş olması gerekir yazıyor acaba yanlışmı anladm bilgi verirseniz sevinirm

  • Merhaba, 1 yıl geçtikten sonra hak kaybına uğrarsınız. Evlendikten sonra bir yıl içinde işten ayrılmalısınız. Size yanlış bilgi verilmiş

 9. Merhaba,
  Dilekçeyi müdürümüz ve direktörümüzün de imzalaması gerekiyor mu?
  Bir de işleme aldıklarından nasıl emin olabiliriz? Hakkımın son günlerinde kullanacağım için kendimi nasıl garantiye alabilirim? Bizde dilekçe yok gibi bir durum olmaması için ne yapılmalı?

  • Merhaba, işleme alındığı ile ilgili tereddüt yaşayacaksanız, dilekçenizi noter kanalıyla ya da iadeli taahhütlü ptt kanalıyla gönderebilirsiniz. Bu şekilde garantiye almış olursunuz

 10. 02/09/2014 TARİHİNDE İŞE BAŞLADIM KURUMSAL BİR HASTANEDE ASGARİ ÜCRET İLE 29.07.2018 TARİHİNDE EVLENDİM.İŞTEN ÇIKMAYI DÜŞÜNÜYORUM YILIM DOLMADAN ACABA NE KADAR TAZMİNAT ALIRIM BİLGİNİZ VAR MI?

 11. Evlendikten sonra noter aracılığı ile iş aktimi fesh ettiğimi iş yerine bildirdim.10gun sonra isden ayrilacagimi bildirdim.bu ihbar süresinde calisdim iş yerinden ayrıldım.kidem tazminat imi yatirmadilar.bazi kagiklar var imzalaman gerek dediler.imzalamadim paramı yatırın gelip imzalarim dedim.tamm dediler acaba yatırırlar mi?yada ne kadar sürede beklemeliyim paranın yatması iciç

  • Merhaba, kıdem tazminatı için makul bir süre bekleyebilirsiniz. Örneğin 1 ay bekleyebilirsiniz. Eğer yatırmazlarsa, dava açmalısınız.

 12. Merhaba. 3 yıl 8 aydır aynı şirkette çalışmaktayım. Ay sonunda nikahım olacak. Nikahtan sonra da başka şehirde yaşayacağım ve taşınacağım için sözleşmemi nikahtan hemen sonra fesih edebilir miyim? Bu durumu iş verenime sözlü olarak önceden söyleyip, nikah sonrası da noter aracılığıyla fesih mi yapmalıyım? Şirketime hiç güvenmiyor ve haklarımı alamayacağımı
  Düşünüyorum.

  • Merhaba, işvereninize güvenmiyorsanız nikahtan sonra noter aracılığıyla işverene tebligat göndererek, evlilik nedeniyle iş akdinizi feshettiğinizi ve tazminatlarınızı talep ettiğinizi belirtmelisiniz. Tebligatın ekine evlilik cüzdanınızı da ekleyebilirsiniz.

 13. Merhaba,ben Eylül ayında evlendim.İşten ayrılmak istiyordum fakat işyerim beni yurtdışına 21 günlük eğitime gönderdi.Gitmeden önce bana 2 yıllık sözleşme imzalattı.3aylık brüt maaş ve eğitim giderlerini ödemem gerekiyormuş.Bu da yüklü bir para tutuyor.Bu durumda benim ayrılma hakkım yok mu? Teşekkürler..

 14. Merhaba
  08.09.2018 de işe başladım şuan halen çalışmaktayım
  09.09.2019 da nikah olacak
  Ve sonrasinda düğün olmadan işten ayrılsam kıdem tazminatına hak kazanabiliyor muyum ?

 15. Merhabalar,evlilik sebebiyle dün ıs yerime yazdığım dilekçe de evlilik sebebiyle istifa ediyorum ,gereginin yapilmasini arz ederim dedim.
  Evlilik cuzdani fotokopisini ekledik.istifa ediyorum kelimesi kidem tazminati hakkina engel teskil eder mi

 16. Merhaba ben nikah kıyıp ertesi gün evlilik nedeniyle işten ayrılıcam işverenden dilekçede kıdem tazminatı yemek ücreti ve prim hakkımı isteyeceğim 2018 yılına ait primi isteme hakkım var mı şirket geçen yılın primini sonra ki yılın Mart ayımda yatırıyor bu benim almama engel mi

 17. Merhaba, özel bir okulda 4 yıldır öğretmenlik yapıyorum.Evliliğimin henüz 1. Yılı dolmadı.Evlilik nedeniyle işten ayrılma durumumda tazminatı işçiye yatırmama, geçiştirme gibi bir durum olabilir mi? Yani tazminatı vermeme gibi bir hakları var mı?

  • Merhaba, tazminatı ödememe gibi bir ihtimalleri olsa bile, sizin kazanılmış hakkınız olduğundan alacaklarınız ile ilgili dava açtığınız takdirde kesin olarak alacaklarınızı alabilirsiniz.

 18. Merhaba 6.11.2015 tarihinde ise başladım. 26.06.2018de evlendim. Şuanda hamileyim. Evlilik nedeniyle işten ayrıldığıma dair bir dilekçe verirsem tazminatimi alabilir miyim? Hamile olmam bu durumu etkiler mi?

 19. merhaba ben işe ocak 2016 da başlamıştım fakat firma nisan 2016 da sigorta başlattı istifa dilekçemde hangi tarihi işe başlama tarihi olarak yazmalıyım

  • Merhaba, hakkınızı aramak ve gerçek işe giriş tarihinize göre tazminat almak istiyorsanız ocak 2016 olarak yazabilirsiniz. Ancak tercihinize göre Nisan/2016 tarihini de yazabilirsiniz.

 20. Merhaba, 4 yıldır özel bir okulda öğretmenlik yapmaktayım 01.04.2018 tarihinde evlendim kuruma verdiğim dilekçemde işten 29.03.2019 tarihinde ayrılacağımı belirttim. Tam bir sene olması için geriye kalan iki gün hafta sonuna denk geliyor. Bir yılımın dolmasına iki gün kalmasına rağmen “Bir yılı aşmıssın, işten ayrılma tarihin daha önce bir tarih olmalıydı” gibi sorularla karşılaşıp mağdur durumda kalır mıyım? Teşekkürler

  • Merhaba, sizin işten ayrılma tarihiniz 1 yılı geçmediği için sorun olmayacaktır. Ancak siz yine de bir kaç gün önce ayrılabilirsiniz. Yararınıza olacaktır.

 21. Merhaba 4 yıldır kurumsal bir şirkette çalısıyorum. 14 mayıs için nikah günü aldık. 15 mayıs sonrasında evlilik sebebiyle cıkmak istiyorum. Bunu iş yerindeki birkaç arkadasım biliyor. İşverenle paylaşmaları dahilinde bir sorun olur mu?

  • Merhaba, nikah tarihinden once baska bir sebeple isten cikarilacaginiza dair supheniz var ise, simdiden dilekcenizi noter kanaliyla sirketinize sunabilirsiniz. Eger oyle bir supheniz yok ise, ayrilcaginiz tarihi de bekleyebilirsiniz. Dilekcenizi erkenden vermeniz bir sorun olusturmayacaktir.

 22. MERHABA 5 YILDIR ÇALIŞIYORUM NET MAAŞIM 2600 AMA BÜRÜT 3.200 BEN BÜRÜT ÜZERİNDEN Mİ TAZMİNAT ALIYORUM . TAZMİNATI VERMEME GİBİ BİR İHTİMAL OLABİLİYOR MU EVİLİLİK NEDENİ İLE ÇIKILDIGINDA DİREK NOTER İLE DİLEKÇE YAZIYORUZ ARA BULUCU İLE GÖRÜŞMEMİZE GEREK VAR MI

  • Merhaba, sadece evlilik nedeni ile işten çıktığınızı bildiren bir dilekçe yeterlidir. Kıdem tazminatınızı brüt ücret üzerinden alacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz