Resmi Tatilde ve Pazartesi İşe Girenlerin İşe Giriş Bildirgesi

17
9194

Resmi Tatilde ve Pazartesi İşe Girenlerin İşe Giriş Bildirgesi ne zaman verilir sorusu Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili genelgesinde düzenlenmiştir.

5510 sayılı Kanuna göre,  24.03.2018 Cuma günü işe giren kişinin işe giriş bildirgesi en geç 23.03.2018 tarihinde SGK’ya verilecektir.

İşe Giriş Bildirgelerinin ne zaman verileceği ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak, bu yazımızda işe giriş bildirgesinin yukarıda bahsettiğimiz süre koşuluna bağlı kalmadan yasal süresi dışında verilebilecek durumları, yani pazar günü işe girenlerin, resmi tatilde işe girenlerin ya da pazartesi günü işe girenlerin işe giriş bildirgelerini ne zaman verebileceğini anlatmaya çalışacağız.

Resmi Tatilde ve Pazartesi İşe Girenlerin İşe Giriş Bildirgesi

Kanunun 8. maddesinde öngörülen sigortalı işe giriş bildirgesini Kurumca belirlenen şekle ve usule uygun vermeyenler veya Kurumca internet, elektronik veya benzeri ortamda göndermekle zorunlu tutulduğu halde, anılan ortamda göndermeyenler veya Kanunda belirtilen süre içinde Kuruma vermeyenler için her bir sigortalı için asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

Sigortalının işe giriş bildirgesinin Kurum’a bildirileceği tarih hafta sonuna ve resmi tatillere denk geliyorsa, resmi tatilin bittiği gün bildirilmesi halinde de idari para cezası uygulanmayacaktır.

ÖRNEK1: 07/03/2018 tarihinde açılan iş yerine, 10/03/2018 tarihinde işçi girerse bunun Kurum’a bildirilme tarihi 07/04/2018 olacaktır. Ancak bu tarihin cumartesi gününe denk gelmesi nedeniyle işe giriş bildirgesinin 09/04/2018 tarihinde pazartesi günü verilmesi herhangi bir idari para cezasına yol açmayacaktır.

ÖRNEK2: 25/03/2018 Pazar günü çalışmaya başlayan sigortalıya ilişkin sigortalı işe giriş bildirgesinin, 24/03/2018 tarihinin Cumartesi gününe rastlaması nedeniyle 26/03/2018 Pazartesi günü Kuruma verilmesi halinde bildirge süresi içinde verilmiş sayılacaktır.

ÖRNEK3: 26/03/2018 Pazartesi günü çalışmaya başlayan sigortalının işe giriş bildirgesi aynı gün yani 26/03/2018 Pazartesi günü Sosyal Güvenlik Kurumuna verilebilir.

Örneklerden de anlaşıldığı gibi,

Cumartesi Günü İşe Başlayan Sigortalılar

Cumartesi günü işe başlayan sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin;

-En geç cuma günü saat 23:59’a kadar.

Pazar Günü İşe Başlayan Sigortalılar

Pazar günü işe başlayan sigortalılara ait işe giriş bildirgesi ; en geç  pazartesi günü saat 23:59’a kadar verilmesi gerekir.

Pazartesi Günü İşe Başlayan Sigortalılar

Pazartesi günü işe başlayan sigortalılara ait işe giriş bildirgeleri, en geç pazartesi günü saat 23:59’a kadar verilmesi gerekir.

Resmi tatilllerde yani 1 Ocak, 1 Mayıs v.b günlerde işe girenlerin işe giriş bildirgeleri de resmi tatilin bittiği günün sonuna kadar bildirilmelidir. Ancak, bu kişilere resmi tatillerde çalıştığı için fazla mesai ücreti verilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Geçmişe dönük olarak işe giriş bildirgesi verme ile ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

NOT: Resmi Tatilde ve Pazartesi İşe Girenlerin İşe Giriş Bildirgesi konusu ile ilgili sorularınızı  sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

17 YORUMLAR

 1. Merhaba ;
  24 nisanda işe başlayan kişinin işe giriş bildirgesini 23 nisan tatil olduğu için 24 nisan başladığı gün salı günü yapılmasında ceza uygulanırmı ..

  • Merhaba, bir gün öncesi resmi tatil olduğundan 24’ünde işe giren bir kişinin girişi 24’ünde de yapılabilir. İdari para cezası uygulanmaz.

 2. 8 ekim 2018 pazartesi tarihi ise alınan işçilerin ise giris bildirge tarihini yine 8 ekim 2018 tarihinde yaptim fakat idari para cezasi cikmamisti daha sonra aldigim bilgiye gorw ayni gun icinde olamaz diyip bildirgeyi iptal edip yarin tarihli 1 gün sonrasina giriş yaptım .yani 8.10.2018 tarihli ise başlayan kişi 9.10.2018 tarihinde sigortalı olarak gozukuyor .bu işlemler dogrumudur ve aldığım bilgi .

  • Merhaba, aldığınız bilgi yanlış. 8 ekimde yaptığınız işe giriş tarihi aynı güne yapılabilirdi. Ancak aynı gün iptal edip ertesi güne işe giriş yaptıysanız da idari para cezası uygulanmayacaktır.

 3. Merhaba
  10.06.2019 Pazartesi günü işe başlayacak olan stajyer öğrencinin girişini 10.06.2019 pazartesi günü aynı gün işe girişini yaptım haftanın ilk günü olduğu için ceza alma durumu varmı.. Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz