Özel Sektörde Ölüm İzni Kaç Gündür

6
3028

Özel Sektörde Ölüm İzni Kaç Gündür sorusunun cevabı 4857 Sayılı İş Kanunu, Ek Madde 2’de düzenlenmiştir.

Bu maddeye göre, işçilere belirli durumlarda mazeret izinleri başlığı altında evlilik izni, babalık izni ve ölüm izni verilmektedir. 

Özel Sektörde Ölüm İzni Kaç Gündür

4857 sayılı Kanun Ek Madde 2’ye göre, “İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir. İşçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar ücretli izin verilir.”

Kanun metninden anlaşılacağı gibi, ölüm izni 3 gündür.

Ölüm İzni Hangi Akrabalar İçin Verilir?

Kanunun lafzında da görüleceği üzere, ölüm izni vefat eden tüm yakınlar için verilmez. Ölüm izni işçinin;

  • Babası
  • Eşi
  • Kardeşi
  • Çocuğunun

vefat etmesi halinde verilir.,

Ölüm İzni Yıllık İzinden Düşülür Mü

Kanun ile işçiye tanınan 3 günlük ölüm izni hakkı, yıllık izinden bağımsız olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle, işveren izin süresini yıllık izin sürelerinden düşemez. Ölüm izninde olduğu süreler için işçiye çalışmış gibi ücret ödenmesi gerekir.

Düşük Yapılması Durumunda Ölüm İzni

Ölüm izninin kullanılması için, çocuğun sağ olarak doğması gerekmektedir. Dolayısıyla düşük yapılması durumunda ölüm izni adı altında izin verilmez. Ancak işverenler durumun hassasiyetini göz önüne alarak eşi düşük yapan işçilere bu durumda izin vermemeleri hayatın olağan akışına aykırı olacaktır.

Ölüm İzni Ne Zaman Kullanılır 

Ölüm izninin kullanabilmesi için ölümün gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle ölüm izni ölümün gerçekleştiği süreçte kullanılmalıdır. Ancak, İşveren ve işçi kendi arasında anlaşarak iznin ne zaman kullanılacağına karar verebilirler.

Özel Sektörde Evlilik İzni ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Özel Sektörde Babalık İzni ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Özel Sektörde Ölüm İzni Kaç Gündür konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

6 YORUMLAR

SORU SOR