Doğum İzni Yıllık İzni Etkiler Mi

0
678

Danışanlarımızdan Meryem Hanım’ın “Doğum İzni Yıllık İzni Etkiler Mi” sorusunu cevaplayacağız.

SORU: Merhaba, ben özel bir firmada 2014 yılından beri çalışmaktayım. 2018 yılı ocak ayında doğum yaptım. Doğum sonrası raporundan sonra 6 ay ücretsiz izin hakkımı kullandım. Yani eylül ayında tekrar işe başladım. Bu yıl sonunda kalan yıllık iznimi kullanmak istesem, raporlu olduğum günleri ve 6 aylık ücretsiz iznimi gerekçe gösterip yıllık izin kullandırmama hakları var mıdır? Bunu öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Kimler Yılık İzne Hak Kazanır

İşyerinde en az 1 yıl çalışmış olan sigortalılar yıllık izne hak kazanırlar. Örneğin; 1 Mayıs 2018 tarihinde işe giren sigortalı 2 Mayıs 2019 tarihi itibariyle yıllık izne hak kazanmıştır. Bu 1 yıllık sürenin ilk 2 ayı deneme süresi olsa bile, bu sürelere dahil edilmelidir.

Ancak mevsimlik işçiler gibi 1 yıldan az çalışanlar için bu hükümler uygulanmaz.

Yıllık İzni Kullandırmama Cezası

Madde 56’da, normal yıllık izin sürelerinin bir parçası 10 günden az olmamak üzere istenildiği kadar parça parça kullanılabileceği, genel tatil günlerinin yıllık izinden sayılamayacağı ve işçilere izinlerini şehir dışında kullanmaları için 4 günlük yol izni verilmesi gerektiği açıklanmıştır. Buna göre, işverenler işçilere kullandırdığı izinleri kayıt etmek zorundadır.

Kanunun devamında 57. Maddesinde, yıllık iznini kullanan işçinin normal ücretinin tam olarak verilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Son olarak konuyu daha iyi anlatabilmek için Kanunun 103. maddesini de açıklamak gerekecektir.

4857 sayılı Kanunun 103. Maddesine göre; yukarıda kısaca içeriğini açıkladığımız 56. madde ve 57. madde hükümlerine aykırı hareket etmenin cezası, 337 Türk Lirasıdır.

Doğum İzni Yıllık İzni Etkiler Mi

Yukarıdaki açıklamalardan sonra sorunun cevabına gelelim. Meryem Hanım, bir yıllık süresi dolduğu zaman yıllık iznini kullanıp kullanamayacağını merak etmektedir. Çünkü geçen bir yıl içinde 4 hafta doğum öncesi, 4 hafta doğum sonrası olmak üzere iki ayrı istirahat raporu ve bu raporlardan sonra 6 aylık ücretsiz izin hakkını kullanmıştır.

Meryem Hanım, yıllık iznini hesaplarken doğum öncesi ve sonrası toplam 8 haftalık raporunu çalışmış gibi değerlendirmeli ancak 6 aylık ücretsiz iznini ise çalışmamış gibi değerlendirmelidir.

Ücretsiz izinde geçirilen süreler iş sözleşmesinin askıda olduğu sürelerdir. Bu sebeple raporlu olunan günler yıllık izin hesabında dahil edilirken ücretsiz izin li olunan günler yıllık izin hesabına dahil edişmeyecektir.

Özel sektörde yıllık izin ile ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

NOT: Doğum İzni Yıllık İzni Etkiler Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.