Bağkurlu Doğum Parası Alabilir Mi

4
917

Danışanlarımızdan Merve Hanım’ın “Bağkurlu Doğum Parası Alabilir Mi” sorusunu cevaplayacağız. 

SORU: Merhaba, ben yeni bir iş yeri açtım. Aynı zamanda 3 aylık gebeyim. Merak ettiğim şey, doğum yaptığım zaman doğum parası alabilecek miyim? Bağkur primlerini her ay düzenli olarak ödüyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Doğum paraları ile ilgili detaylar 5510 sayılı Kanunun 15. maddesinde düzenlenmiştir.

Doğum Parasını Hak Etmenin Şartları Nelerdir?

– Kadın sigortalının doğumdan önceki 8 haftaya kadar sigortalılık niteliğinin sona ermemesi yani çalışıyor olması gerekmektedir

– Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün çalışmış olması gerekmektedir.

– İstirahat süresi içinde iş yerinde çalışmamış olması gerekmektedir

– Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Bağkurlu Hastalık Durumunda İş Göremezlik Ödeneği Alabilir Mİ

Bağ-kur sigortalıları yani 5510 Sayılı Kanun 4. maddenin birinci fıkrasının “b” bendine tabi sigortalılar hastalık halinde geçici iş göremezlik ödeneği alamazlar.

Yani, Bağkur’lular her hastalanma durumunda doktora giderek istirahat aldıklarında rapor parasını alamamaktadırlar.

Bağkurlu Hangi Durumlarda İş Göremezlik Ödeneği Alabilir

Bağkurlular ödeneklerini iş kazası geçirirse, meslek hastalığına yakalanırsa ya da doğum yaparlarsa doğum parası olarak alabilirler. Bunun dışında hastalık halinde rapor parası alamazlar.

Doğum Parası Kimlere Verilir?

-Bir iş verene bağlı olarak çalışan SSK’lı kadınlar

-Muhtarlar

-Tarım Bağ-Kurlusu olanlar

-Gelir vergisi mükellefi olan Bağ-Kurlular

-Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan bağkurlular

Doğum Parası Ne Zaman Yatar

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuruda, sigortalı ve hak sahiplerine yapılan

  • Geçici iş göremezlik (Rapor Paraları ve Doğum Paraları)
  • Şahıs tıbbi malzemeleri,
  • Emzirme yardımı,
  • Şahıs sağlık yolluğu yardımı gibi bazı ödemeler,

günlük olarak PTT iş yerlerinden yapılacak olup hak sahibinden herhangi bir masraf kesilemeyeceği ve ödemelerin 20.07.2017 tarihi itibarı ile başlayacağı belirtilmiştir.

Doğum yapan kadınların diğer hakları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bağkurlu Doğum Parası Alabilir Mi

5510 sayılı Kanuna göre, yukarıda saydığımız diğer şartları sağlaması koşuluyla bağkurlu işverenler doğum parasına yani geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazanabilmektedirler.

NOT: Bağkurlu Doğum Parası Alabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Iyi akşamlar ben malı müşavirim kendi adima bürom var 3 ay oldu bağkur a geçtim ondan önce sigortaliydim herhangi bir şirket ortaği değilim doğum parası alabiliyormuyum

    • Merhaba, Ancak, bu sigortalılar gibi 4/1(b) kapsamında sigortalı olan anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları ile diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortaklarının analığı halinde, kendilerine geçici iş göremezlik ödeneği verilmemektedir.

SORU SOR