Hamilelik Nedeniyle İşten Çıkarma

12
1579
İş sözleşmesinin bildirimsiz feshini gerektirecek haklı sebepler iş kanununda işçi ve işveren açısından ayrı maddelerde düzenlenmiştir.

İş sözleşmesinin feshini haklı kılan sebepler; sağlık sebepleri, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri ile zorlayıcı sebep ayrımı yapılarak düzenlenmiştir. Hamilelik Nedeniyle İşten Çıkarma, İşverenin Eşit Davranma Zorunluluğuna aykırılık teşkil edeceğinden iş sözleşmesinin hamilelik ya da doğum nedeni ile feshi mümkün olamamaktadır.

Hamilelik Nedeniyle İşten Çıkarma

Bu durum, İş Kanunu 25. Maddesinde İşverenin Haklı Nedenlerle Derhal Feshi başlığı ve ‘Sağlık Sebepleri’ alt başlığı altında belirtilmiştir. Buna göre,
İşverenler doğum ve gebelik nedenleriyle kadın çalışanları işten çıkaramazlar. Ancak bu durumda işverenlere fesih hakkının oluşması için, kadın işçinin ihbar süresinden 6 hafta geçmesine rağmen rapor alıp işe gelmemesi gerekmektedir. Yani örneğin; kadın işçinin 6 aylık kıdemi var ise, 2 haftalık ihbar süresi olacağından hamilelik nedeniyle 2+6=8 haftadan fazla rapor alırsa işten çıkarılabilir.
Belirtilen bu Kanun maddesine göre, doğum ve gebelik hallerinde kadın işçiler ancak Kanunun 74. Maddesinde belirtilen süreleri aştığı durumlarda işten çıkarılabilir. Ayrıca bu süre, doğum raporunun bitmesi ile birlikte başlamaktadır. 74. madde de düzenlenen bu süreler ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
 
Sonuç olarak, kadın çalışanlar hamile olduğu gerekçesiyle işten çıkarılamaz. Bu durum İşverenin Eşit Davranma Zorunluluğuna aykırılık teşkil etmektedir. Bunun sonucunda ise, kadın işçi 4 (dört) aya kadar ücreti tutarındaki uygun bir tazminat haricinde yoksun bırakıldığı haklarını da talep edebilir.
 
Ayrıca, İşverenin hamilelik nedeniyle kadın çalışanlarını işten çıkarması halinde, iş güvencesine tabi olan iş yerlerinde (yani çalışan sayısı 30 ve üstü olan iş yerlerinde) çalışan kadınlar fesih bildiriminin tebliğinden itibaren 1 (bir) ay içerisinde işe iade davası açabileceklerdir.
 
NOT: Hamilelik Nedeniyle İşten Çıkarma konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Süt Parası Emzirme Ödeneği başlıklı makalemizde emzirme ödeneği ve süt parası hakkında bilgiler verilmektedir.

12 YORUMLAR

 1. Hamileyim çalıştığım şubeyi değiştirip daha yoğun iş temposu olan yere gönderdiler düşük riski yaşıyorum bunu biliyorlar. Yıldırmaya çalışıyorlar mola saati yarım saat burda debildi bende buranın şartları bana uygun değil kendi şube mi istiyorum dediğimde bana işten ççıkarışacağım söylendi hamileyim diye çıkaramadıkları için işyerinde kavga ediyorsun uyuyorsun gibi iftiralar atıldı. O iş yerinde kamera var sonuçta ayakta yapılan iş oturamıyorsun dahi nasıl uyunur saçma bi iftira ne yapmalıyım?

  • Merhaba, işverenin size yaptığı işçiler arasında eşit davranma ilkesine aykırı olduğundan ve sizin yerinizi talebiniz ve onayınız olmadan değiştirdiğinden dolayı, noter kanalıyla bu bahsedilen haksızlıklara son vermesi gerektiğini bildirerek eski görevinize dönmeyi talep edebilirsiniz. Eğer işveren bunu kabul etmezse, saha sonra sizi işten çıkarsa bile bu belgeyi haksız nedenle fesih olarak sunabilirsiniz

 2. merhaba
  6 hatalık hamileyim
  ancak bu işyerinde ocak ta aylık çalışan olacağım.
  daha iş yerine hamile olduğumu beyan etmedim.
  daha önce görev tanımı ile ilgili sıkıntı yaşanmıştı
  düzeltildi ancak yazılı olarak düzeltme yapılmadı
  değişmeyen görev tanımını bahane ederek
  beni işten çıkarmaları mümkün mü
  çıkarırsalar haklarım nelerdir

  • Merhaba, pratikte sizi işten çıkarmaları her zaman mümkün ancak hamile olduğunuzdan dolayı görev değişikliği yapmak istemeleri ancak sizin rızanız ile olabilir. Bunun dışında siz onay vermezseniz ve sizi işten çıkarırlarsa haksız fesih ile işten çıkarmış olurlar. Bu durumda tazminatlarınıza hak kazanırsınız.

 3. Merhaba 7 aylık hamileyim.Ozel bir okulda 4,5 senedir çalışıyorum.Okul beni işten çıkarmak istiyor.Kidem tazminatımı verecekler.Bunun dışında bu durumda benim talep edebileceğim başka haklarım var mı? Okul bana kendimin istifa etmem gerektiğini söylerse bunu yaptığım takdirde diğer okullara başvururken daha iyi referans olacağını söylüyorlar.Bunu yaparsam kıdem tazminat hakkım yanar mı? Ne yapmalıyım?

  • Merhaba, ilk olarak doğum raporu almadan önce kesinlikle işten ayrılmayın. Çünkü önemli miktarda doğum parası alma hakkınızı yitirebilirsiniz. istifa konusu siz ile işveren arasındaki güven ile ilgilidir. Eğer tazminatınızı vereceklerine eminseniz istifa edebilirsiniz. Ancak bu seferde işsizlik maaşı alma hakkını yitirirsiniz. eğer tazminatı vereceklerinden endişe ederseniz istifa etmeyin.

 4. merhaba 7 ekim 2018 tarihinde işe başladım. özel bir firmada çalışıyorum 10 haftalık hamile olduğumdan dolayı sözel olarak ya istifa edin yada önümüzdeki aylarda performans düşüklüğünü gerekçe göstererek sizi çıkarmak zorunda kalacağız dedi müdürüm. istifa edersem de bana olumlu referans olacaklarını söylüyorlar.doktorum da hamileliğimin kalan aylarında düşük riskim olduğu için raporlu olmam gerektiğini de söylüyor. sizce ne yapmalıyım?

  • Merhaba, performans düşüklüğü bahanesi ile işten çıkarmak görüldüğü kadar kolay değildir. Bunun için performansın tüm diğer çalışanlar için nasıl ölçüldüğünü mahkemede ispat etmek zorunda kalacaklardır. Eğer sağlığınız için işten ayrılmak isterseniz bu sizin kararınızdır ancak, sizi hamilelik nedeniyle işten çıkarırlarsa içe iade davası açarak bunu kazanmanız çok muhtemeldir.

 5. Hanımlar meraba hazır açık form bulmuşken bende bisey sormak istiyorum çalıştığım yer bana asgari ücretin altında veriyo 1300 tl yol yok ve sabah 8 buçuk akşam 6 buçuk calistiriyo ilk girisimdede sigorta mi 22 gun geç başlatmış ben şikayetçi olursam işten cikirilirim doğum parasını alamam olmazsam enayi gibi herkes yaptığım işi ve karsiliginda aldığım ücreti duyunca üstüme guluyo rapora ayrildigimda 170 i arasam olurmu

  • Merhaba, işten çıkarılma riskiniz var ise istirahata ayrılmadan rapor parasını almadan şikayet etmeyin. İstirahatiniz bitip işe döndükten sonra bu söylediklerinizi aynı şekilde alo 170’e bildirebilirsiniz.

SORU SOR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.