Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma

4
225

Danışanlarımızdan Elif Hanım’ın “Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma” ile ilgili sorusunu cevaplayalım.

SORU: Merhaba, 2 sene önce eşimden boşanmıştım. Boşandığım için babamdan kalan emekli maaşını alıyordum. Geçen ay evime SGK’dan müfettiş olduğunu söyleyen kişiler geldi ve eşimden gerçekten boşanıp boşanmadığımı sordu. Daha sonra öğrendiğime göre, tüm komşularıma da boşanıp boşanmadığımı sormuş. Dün de eve bir tebligat geldi ve 2 senelik maaşımı geri istiyorlar. Ben gerçekten boşanmıştım. Neden maaşımı kestiklerini anlayamadım. Bu saatten sonra ne yapabilirim? Hakkımı nasıl arayabilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma

Muvazaalı boşanma olarak da tabir edilen anlaşmalı boşanma hususunun, evli olduğu için vefat eden ana-babasından kalan maaşı alamayan bazı kişiler tarafından gerçekleştirildiğini gözlemlemekteyiz.

Babadan yetim aylığı alma şartlarından bazıları şunlardır;

  • Türkiye’de ve yurt dışında sigortalı çalışmama
  • Asli sigortalılığı nedeniyle aylık almamak
  • Evlenmemiş veya dul kalmış olmak

Yetim aylığı ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Görüldüğü gibi vefat eden ana-babadan kalan maaşı alabilmek için evli olmamak gereklidir. Muvazaalı boşanmanın temelinde de bu maaşı almak yatmaktadır.

SGK Açısından Anlaşmalı Boşanma

5510 sayılı Kanunun 56. Maddesinde, boşanmış olmasına rağmen, eşiyle aynı çatı altında kalmaya devam edenlerin emekli maaşlarının kesileceğini ve önceki maaşlarının geri alınacağı belirtilmiştir.

Bu madde hükmüne istinaden, Sosyal Güvenlik Kurumu için önemli olan husus kişinin eşinden boşanmasının ardından aynı çatı altında birlikte yaşayıp yaşamamasıdır. Ayrıca, eşinden boşanan kadının babasından maaş alıyor olması gerekmektedir.

SGK Anlaşmalı Boşanmayı Nasıl Tespit Eder

SGK bu konuda ihbar ve şikayet gelmesi durumunda harekete geçer.

Muvazaalı boşanma konusunda gelen ihbar neticesinde, ilk olarak Kurumun kendi kayıtlarından gerekli araştırmaları yapar. Bu araştırmalar kişinin ne kadar maaş aldığı nerede yaşadığı ve ne zaman evlenip ne zaman boşandığı ile ilgili olacaktır.

Daha sonra kişinin yaşadığı adrese gider ve etraflı bir soruşturma yapar. Bu soruşturmayı kişinin komşularına esnafa ve hatta mahallenin muhtarına danışarak yapar.

Etraf soruşturması sonrasında boşanan kişinin kendisi ile de görüşür ve bu konuşma tutanağa kaydedilir.

Tüm bu araştırmalar neticesinde eğer SGK boşanan kişilerin aynı çatı altında birlikte yaşadığı tespit ederse, kadının aldığı maaş kesilir ve o ana kadar aldığı maaşlar geri istenir. Ancak bu maaş en fazla 01.10.2008 tarihine kadar geri istenebilir.

Elif Hanım’ın sorusunun özelinde konuya devam edecek olursak; evinize gelip sizin gerçekten boşanıp boşanmadığınızı soruşturan SGK yetkilileri sizin anlaşmalı boşanma yaptığınız tespitinde bulunmuş ve raporunu ona göre düzenlemiş. Siz de anlaşmalı boşanma yapmadığınızı iddia ettiğinize göre, gönül rahatlığıyla mahkemede bu karar üzerine dava açabilirsiniz.

Dava açarak, hem kim tarafından ihbar edildiğinizi hem de sizin boşanmadığınıza dair ifade verenlerin kim olduklarını öğrenebilirsiniz.

NOT: Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Annem 2003 yılında babamdan boşandı ve ayrı yaşamaya başladı. Annem 2003 ten bu yana babasından yetim maaşı alıyor. 2013 yılında annemin Alzheimer olmasından sonra babam aynı evde anneme bakmaya başladı ve babam anneme vasi tayin edildi. SGK bunu tespit etti. Adres kaydı aynı 2013 ten bu yana. Herhalde maaşı ve sağlık giderlerini geri isteyecekler. Biz ne yapalım. Mahkeme cezayı iptal eder mi.

    • Merhaba, evet anladığımız kadarıyla maaşlar ve sağlık giderleri geri istenecek.
      Bu durumda muhakkak dava açmanızı öneririz. Eğer istanbulda ikamet ediyorsanız, sizi bu konuda avukatlara yönlendirebiliriz.

SORU SOR