Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma

18
1783

Danışanlarımızdan Elif Hanım’ın “Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma” ile ilgili sorusunu cevaplayalım.

SORU: Merhaba, 2 sene önce eşimden boşanmıştım. Boşandığım için babamdan kalan emekli maaşını alıyordum. Geçen ay evime SGK’dan müfettiş olduğunu söyleyen kişiler geldi ve eşimden gerçekten boşanıp boşanmadığımı sordu. Daha sonra öğrendiğime göre, tüm komşularıma da boşanıp boşanmadığımı sormuş. Dün de eve bir tebligat geldi ve 2 senelik maaşımı geri istiyorlar. Ben gerçekten boşanmıştım. Neden maaşımı kestiklerini anlayamadım. Bu saatten sonra ne yapabilirim? Hakkımı nasıl arayabilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma

Muvazaalı boşanma olarak da tabir edilen anlaşmalı boşanma hususunun, evli olduğu için vefat eden ana-babasından kalan maaşı alamayan bazı kişiler tarafından gerçekleştirildiğini gözlemlemekteyiz.

Babadan yetim aylığı alma şartlarından bazıları şunlardır;

 • Türkiye’de ve yurt dışında sigortalı çalışmama
 • Asli sigortalılığı nedeniyle aylık almamak
 • Evlenmemiş veya dul kalmış olmak

Yetim aylığı ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Görüldüğü gibi vefat eden ana-babadan kalan maaşı alabilmek için evli olmamak gereklidir. Muvazaalı boşanmanın temelinde de bu maaşı almak yatmaktadır.

SGK Açısından Anlaşmalı Boşanma

5510 sayılı Kanunun 56. Maddesinde, boşanmış olmasına rağmen, eşiyle aynı çatı altında kalmaya devam edenlerin emekli maaşlarının kesileceğini ve önceki maaşlarının geri alınacağı belirtilmiştir.

Bu madde hükmüne istinaden, Sosyal Güvenlik Kurumu için önemli olan husus kişinin eşinden boşanmasının ardından aynı çatı altında birlikte yaşayıp yaşamamasıdır. Ayrıca, eşinden boşanan kadının babasından maaş alıyor olması gerekmektedir.

SGK Anlaşmalı Boşanmayı Nasıl Tespit Eder

SGK bu konuda ihbar ve şikayet gelmesi durumunda harekete geçer.

Muvazaalı boşanma konusunda gelen ihbar neticesinde, ilk olarak Kurumun kendi kayıtlarından gerekli araştırmaları yapar. Bu araştırmalar kişinin ne kadar maaş aldığı nerede yaşadığı ve ne zaman evlenip ne zaman boşandığı ile ilgili olacaktır.

Daha sonra kişinin yaşadığı adrese gider ve etraflı bir soruşturma yapar. Bu soruşturmayı kişinin komşularına esnafa ve hatta mahallenin muhtarına danışarak yapar.

Etraf soruşturması sonrasında boşanan kişinin kendisi ile de görüşür ve bu konuşma tutanağa kaydedilir.

Tüm bu araştırmalar neticesinde eğer SGK boşanan kişilerin aynı çatı altında birlikte yaşadığı tespit ederse, kadının aldığı maaş kesilir ve o ana kadar aldığı maaşlar geri istenir. Ancak bu maaş en fazla 01.10.2008 tarihine kadar geri istenebilir.

Elif Hanım’ın sorusunun özelinde konuya devam edecek olursak; evinize gelip sizin gerçekten boşanıp boşanmadığınızı soruşturan SGK yetkilileri sizin anlaşmalı boşanma yaptığınız tespitinde bulunmuş ve raporunu ona göre düzenlemiş. Siz de anlaşmalı boşanma yapmadığınızı iddia ettiğinize göre, gönül rahatlığıyla mahkemede bu karar üzerine dava açabilirsiniz.

Dava açarak, hem kim tarafından ihbar edildiğinizi hem de sizin boşanmadığınıza dair ifade verenlerin kim olduklarını öğrenebilirsiniz.

NOT: Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

18 YORUMLAR

 1. Annem 2003 yılında babamdan boşandı ve ayrı yaşamaya başladı. Annem 2003 ten bu yana babasından yetim maaşı alıyor. 2013 yılında annemin Alzheimer olmasından sonra babam aynı evde anneme bakmaya başladı ve babam anneme vasi tayin edildi. SGK bunu tespit etti. Adres kaydı aynı 2013 ten bu yana. Herhalde maaşı ve sağlık giderlerini geri isteyecekler. Biz ne yapalım. Mahkeme cezayı iptal eder mi.

  • Merhaba, evet anladığımız kadarıyla maaşlar ve sağlık giderleri geri istenecek.
   Bu durumda muhakkak dava açmanızı öneririz. Eğer istanbulda ikamet ediyorsanız, sizi bu konuda avukatlara yönlendirebiliriz.

 2. Slm ilk eşim 94 yılında vefat etti ve ben 2000 yılında tekrar evlendim ailevi nedenlerden dolayı 2005 yılında boşandım ve 2008 yılında rahmetli babamın bağkur borcunu ödeyerek emekli yaptım ablam ile ben maaş almaya başladık sonrası dediler ki ölen eşten de maaş alırsın askerlik borçlanması ile ondanda 2008 yılında maaşa baglandım 2. Eşimden 2004 doğumlu bir oğlum var defalarca kez barışıp ayrıldık 2015 yılında yakınlaşma sonucu tekrar hamile kaldım yaşım 37 tekrar hamile olasılığım yaşımdan dolayı düşük olduğu için ve oğluma kardeş olsun diye hamileliğimi sonlandırmadım ve ilk önce yetim aylığım kesildi 3 ay sonrasıda dul aylığım kesildi şuan dava açmış durumdayım avukat bakıyor ve bana toplam 91 bin borç çıkarılmış bu durum nasıl sonuçlanır önümüzdeki ay mahkeme görülecek fakat içim içime sığmıyor ben hileli boşanma yapmadım hileli boşanma olsa boşanır boşanmaz hemen maaş için başvuru yapar 3 yıl beklemezdim ve ayriyeten turkiyede ne kadar dava açma hakkım varsa hepsini kullanacağım hepsini kaybedersem avrupa insan haklarına taşıyacağım davamı sizce bu durum nasıl sonuçlanır?

  • Merhaba, endişe etmeyin davayı kazanacağınızı düşünüyoruz. Ancak maaşı kesen görevlinin hangi delillerle bu işlemi yaptığını bilemeyeceğimiz için yüzde yüz kesin konuşamayız. Siz gerekli şahitleri mahkemeye sunarsanız, işlemin iptal olacağını düşünmekteyiz.

 3. Mrb ben eşimden geçen temmuz ayında ayrıldım ikameticin nüfuz dairesine gittiğimde ayrildigimi eski eşini taşimamasini söylediğim takdirde aynı çatı altına yaşımız yani ikamet adresimiz aynı çıktı
  SGK dan gelen muhfettisleri komşum oğlum uzman çavuş olacaktı onun güvenlik soruşturması için geldiğini sanarak bize iyilik olsun diye beraber yaşıyorlar demişlerayrilsigim kişi 4 yıldır bir otelin lojmanına kalıyor kaldığına dair evrak verdim SGK ya bu evrak benim işimi görür mü ayrıldığım kişi sadece ayın bir günü çocuklarını görmeye geliyordu benim maaşımı kesermi bu otelin verdiği evrak benim işimi görurmu beni bilgilendirir Şeniz sevinirim tşk ederim

 4. Mrb ben geçen temmuz ayında boşandım ilk haftasında ikamet adresim için gittigimde görevliye boşandığımi eski esimi ytaşimamasini söyledim ama adresimiz aynı çıkıyor SGK dan gelen gorevlire komşularım oğlum uzman çavuş olacak onun guvenlik soruşturmasi için geldiğini sanmislar beraber yaşıyorlar demişler ayrıldığım kişi 4 yıldır bir otelin lojmanıda kalıyor kaldığına dair evrak getirdim kaşeli bu evrak işime yarar mı tşk ederim

 5. Merhabalar annemle babam 4 yil once ayrildilar.bagimli kardesim oldugu icin 2 katli mustakil evimize annem devamli gitti geldi .babam bosanirken 1.kati anneme vermisti zaten.annemin maasi kesildi dava actik 2 yil dava d3vam etti.bu sure zarfindada babam vefat etti annemle tekrar dilekce verdik maasi baglansin diye biz dilekce yolluyoruz onlar icra.annemin hicbir mal varlgii yok ablamin yaninda ikamet ediyor.mahkeme dosyayi kararra baglamadi bir ust mahkemeye onu acik dedi.yasal olarak annemin maasinin baglanmasi gerekiyor diye dusunuyorum tekrar dava acmayq hqzirlaniyoruz annem zor durumda sizce nasil bir yol izlemeliyiz

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazabilirsiniz
ADINIZI BURAYA YAZIN