Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma

45
3777

Danışanlarımızdan Elif Hanım’ın “Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma” ile ilgili sorusunu cevaplayalım.

SORU: Merhaba, 2 sene önce eşimden boşanmıştım. Boşandığım için babamdan kalan emekli maaşını alıyordum. Geçen ay evime SGK’dan müfettiş olduğunu söyleyen kişiler geldi ve eşimden gerçekten boşanıp boşanmadığımı sordu. Daha sonra öğrendiğime göre, tüm komşularıma da boşanıp boşanmadığımı sormuş. Dün de eve bir tebligat geldi ve 2 senelik maaşımı geri istiyorlar. Ben gerçekten boşanmıştım. Neden maaşımı kestiklerini anlayamadım. Bu saatten sonra ne yapabilirim? Hakkımı nasıl arayabilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma

Muvazaalı boşanma olarak da tabir edilen anlaşmalı boşanma hususunun, evli olduğu için vefat eden ana-babasından kalan maaşı alamayan bazı kişiler tarafından gerçekleştirildiğini gözlemlemekteyiz.

Babadan yetim aylığı alma şartlarından bazıları şunlardır;

 • Türkiye’de ve yurt dışında sigortalı çalışmama
 • Asli sigortalılığı nedeniyle aylık almamak
 • Evlenmemiş veya dul kalmış olmak

Yetim aylığı ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Görüldüğü gibi vefat eden ana-babadan kalan maaşı alabilmek için evli olmamak gereklidir. Muvazaalı boşanmanın temelinde de bu maaşı almak yatmaktadır.

SGK Açısından Anlaşmalı Boşanma

5510 sayılı Kanunun 56. Maddesinde, boşanmış olmasına rağmen, eşiyle aynı çatı altında kalmaya devam edenlerin emekli maaşlarının kesileceğini ve önceki maaşlarının geri alınacağı belirtilmiştir.

Bu madde hükmüne istinaden, Sosyal Güvenlik Kurumu için önemli olan husus kişinin eşinden boşanmasının ardından aynı çatı altında birlikte yaşayıp yaşamamasıdır. Ayrıca, eşinden boşanan kadının babasından maaş alıyor olması gerekmektedir.

SGK Anlaşmalı Boşanmayı Nasıl Tespit Eder

SGK bu konuda ihbar ve şikayet gelmesi durumunda harekete geçer.

Muvazaalı boşanma konusunda gelen ihbar neticesinde, ilk olarak Kurumun kendi kayıtlarından gerekli araştırmaları yapar. Bu araştırmalar kişinin ne kadar maaş aldığı nerede yaşadığı ve ne zaman evlenip ne zaman boşandığı ile ilgili olacaktır.

Daha sonra kişinin yaşadığı adrese gider ve etraflı bir soruşturma yapar. Bu soruşturmayı kişinin komşularına esnafa ve hatta mahallenin muhtarına danışarak yapar.

Etraf soruşturması sonrasında boşanan kişinin kendisi ile de görüşür ve bu konuşma tutanağa kaydedilir.

Tüm bu araştırmalar neticesinde eğer SGK boşanan kişilerin aynı çatı altında birlikte yaşadığı tespit ederse, kadının aldığı maaş kesilir ve o ana kadar aldığı maaşlar geri istenir. Ancak bu maaş en fazla 01.10.2008 tarihine kadar geri istenebilir.

Elif Hanım’ın sorusunun özelinde konuya devam edecek olursak; evinize gelip sizin gerçekten boşanıp boşanmadığınızı soruşturan SGK yetkilileri sizin anlaşmalı boşanma yaptığınız tespitinde bulunmuş ve raporunu ona göre düzenlemiş. Siz de anlaşmalı boşanma yapmadığınızı iddia ettiğinize göre, gönül rahatlığıyla mahkemede bu karar üzerine dava açabilirsiniz.

Dava açarak, hem kim tarafından ihbar edildiğinizi hem de sizin boşanmadığınıza dair ifade verenlerin kim olduklarını öğrenebilirsiniz.

NOT: Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

45 YORUMLAR

 1. Annem 2003 yılında babamdan boşandı ve ayrı yaşamaya başladı. Annem 2003 ten bu yana babasından yetim maaşı alıyor. 2013 yılında annemin Alzheimer olmasından sonra babam aynı evde anneme bakmaya başladı ve babam anneme vasi tayin edildi. SGK bunu tespit etti. Adres kaydı aynı 2013 ten bu yana. Herhalde maaşı ve sağlık giderlerini geri isteyecekler. Biz ne yapalım. Mahkeme cezayı iptal eder mi.

  • Merhaba, evet anladığımız kadarıyla maaşlar ve sağlık giderleri geri istenecek.
   Bu durumda muhakkak dava açmanızı öneririz. Eğer istanbulda ikamet ediyorsanız, sizi bu konuda avukatlara yönlendirebiliriz.

 2. Slm ilk eşim 94 yılında vefat etti ve ben 2000 yılında tekrar evlendim ailevi nedenlerden dolayı 2005 yılında boşandım ve 2008 yılında rahmetli babamın bağkur borcunu ödeyerek emekli yaptım ablam ile ben maaş almaya başladık sonrası dediler ki ölen eşten de maaş alırsın askerlik borçlanması ile ondanda 2008 yılında maaşa baglandım 2. Eşimden 2004 doğumlu bir oğlum var defalarca kez barışıp ayrıldık 2015 yılında yakınlaşma sonucu tekrar hamile kaldım yaşım 37 tekrar hamile olasılığım yaşımdan dolayı düşük olduğu için ve oğluma kardeş olsun diye hamileliğimi sonlandırmadım ve ilk önce yetim aylığım kesildi 3 ay sonrasıda dul aylığım kesildi şuan dava açmış durumdayım avukat bakıyor ve bana toplam 91 bin borç çıkarılmış bu durum nasıl sonuçlanır önümüzdeki ay mahkeme görülecek fakat içim içime sığmıyor ben hileli boşanma yapmadım hileli boşanma olsa boşanır boşanmaz hemen maaş için başvuru yapar 3 yıl beklemezdim ve ayriyeten turkiyede ne kadar dava açma hakkım varsa hepsini kullanacağım hepsini kaybedersem avrupa insan haklarına taşıyacağım davamı sizce bu durum nasıl sonuçlanır?

  • Merhaba, endişe etmeyin davayı kazanacağınızı düşünüyoruz. Ancak maaşı kesen görevlinin hangi delillerle bu işlemi yaptığını bilemeyeceğimiz için yüzde yüz kesin konuşamayız. Siz gerekli şahitleri mahkemeye sunarsanız, işlemin iptal olacağını düşünmekteyiz.

 3. Mrb ben eşimden geçen temmuz ayında ayrıldım ikameticin nüfuz dairesine gittiğimde ayrildigimi eski eşini taşimamasini söylediğim takdirde aynı çatı altına yaşımız yani ikamet adresimiz aynı çıktı
  SGK dan gelen muhfettisleri komşum oğlum uzman çavuş olacaktı onun güvenlik soruşturması için geldiğini sanarak bize iyilik olsun diye beraber yaşıyorlar demişlerayrilsigim kişi 4 yıldır bir otelin lojmanına kalıyor kaldığına dair evrak verdim SGK ya bu evrak benim işimi görür mü ayrıldığım kişi sadece ayın bir günü çocuklarını görmeye geliyordu benim maaşımı kesermi bu otelin verdiği evrak benim işimi görurmu beni bilgilendirir Şeniz sevinirim tşk ederim

 4. Mrb ben geçen temmuz ayında boşandım ilk haftasında ikamet adresim için gittigimde görevliye boşandığımi eski esimi ytaşimamasini söyledim ama adresimiz aynı çıkıyor SGK dan gelen gorevlire komşularım oğlum uzman çavuş olacak onun guvenlik soruşturmasi için geldiğini sanmislar beraber yaşıyorlar demişler ayrıldığım kişi 4 yıldır bir otelin lojmanıda kalıyor kaldığına dair evrak getirdim kaşeli bu evrak işime yarar mı tşk ederim

 5. Merhabalar annemle babam 4 yil once ayrildilar.bagimli kardesim oldugu icin 2 katli mustakil evimize annem devamli gitti geldi .babam bosanirken 1.kati anneme vermisti zaten.annemin maasi kesildi dava actik 2 yil dava d3vam etti.bu sure zarfindada babam vefat etti annemle tekrar dilekce verdik maasi baglansin diye biz dilekce yolluyoruz onlar icra.annemin hicbir mal varlgii yok ablamin yaninda ikamet ediyor.mahkeme dosyayi kararra baglamadi bir ust mahkemeye onu acik dedi.yasal olarak annemin maasinin baglanmasi gerekiyor diye dusunuyorum tekrar dava acmayq hqzirlaniyoruz annem zor durumda sizce nasil bir yol izlemeliyiz

 6. Merhaba ben eşimden 4sene önce boşandım boşanmadan önce hamile idim 2tane bir yaş arayla çocuğumuz War boşandıktan sonra eşim ikametgah ini aldirmamis 2ay önce aldırdı eski esimin benden önceki eşi beni tehdit ediyor durmadan mesaj atıyor birlikte yaşıyorsunuz sizi şikayet ettim SGK ya we arkadaşlarıma da ettirdim diyor benim tek gelir kaynağım maaşım we bende çok tedirgin oldum ben başka ildeyim beni şikayet eden şahıslar başka ilde tehdit mesajları da duruyor SGK dan Bana gelen bir bilgi yok ama çok tedirginim ne önerirsiniz ne yapmam gerekir eski eşimde bana tekrar barış ewlenelim diyor hiç istemiyorum ama korkudan ne yapacağımı şaşırdım bir yol gösterirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba, evinizde bir inceleme olmadıysa şu an bir şey olmayacaktır. Ancak, inceleme olur ve birlikte yaşadığınıza karar verilirse maaşınız kesilecek ve geçmişte aldıklarınız da istenecektir. Tekrar evlenseniz de şikayet olduğu için yine de inceleme olacaktır. Maaşınızın kesilmesi halinde Yapmanız gereken itiraz etmek ve daha sonra dava açmaktır.

 7. Merhaba annem 40 yıldır sinir hastası ve ağır ilaçlar kullanıyor babam da çalışmadığı için ve çalıştığı parayı da sürekli alkole verdiği için annem babamdan ayrıldı dedemin maaşına bağlanmıştı aslında ilk önceliğimiz ilaçlarını alabilmekti çünkü babam çalışmadığı için annemin sağlıktan yararlanabilecek bir güvencesi yoktu babam evden gitmedi gitse de geri geldi falan bu şekilde devam etti birileri aynı evde yaşıyorlar diye şikayet etmiş ama eve hiçbir şekilde bir görevli falan gelmedi yani ev araştırması yapılmadı ama annemin maaşı kesildi.ev araştırması yapılsa görevliler gelse de biz açıklayacaktık ama tabi onlar yazanı uygulayacaktı .yine babamın evde olmasını bizde istemiyorduk sorumsuz alkolik eve hiçbir şekilde katkısı olmayan bir insan yüzünden annem şu an rezil durumda babam çalışmıyor ve annem dışardan konu komşu biz yardım edersek geçinebiliyor yakacak kömür bile alamadık ona düşünün..Size sorum şu bir şansı var mı annemin maaşı alabilir mi ? Bu arada ev babannemin üzerine annemin babamın oturduğu ev

  • Merhaba, maaşınız kesildiyse yapmanız gereken sgk’ya itiraz dilekçesi vermek. Bu dilekçe de buraya yazdıklarınızı belirtebilirsiniz.
   Burdan olumsuz netice çıkarsa dava açmalısınız.

 8. Merhaba annem 40 yıldır sinir hastası ve ağır ilaçlar kullanıyor babam da çalışmadığı için ve çalıştığı parayı da sürekli alkole verdiği için annem babamdan ayrıldı dedemin maaşına bağlanmıştı aslında ilk önceliğimiz ilaçlarını alabilmekti çünkü babam çalışmadığı için annemin sağlıktan yararlanabilecek bir güvencesi yoktu babam evden gitmedi gitse de geri geldi falan bu şekilde devam etti birileri aynı evde yaşıyorlar diye şikayet etmiş ama eve hiçbir şekilde bir görevli falan gelmedi yani ev araştırması yapılmadı ama annemin maaşı kesildi.ev araştırması yapılsa görevliler gelse de biz açıklayacaktık ama tabi onlar yazanı uygulayacaktı .yine babamın evde olmasını bizde istemiyorduk sorumsuz alkolik eve hiçbir şekilde katkısı olmayan bir insan yüzünden annem şu an rezil durumda babam çalışmıyor ve annem dışardan konu komşu biz yardım edersek geçinebiliyor yakacak kömür bile alamadık ona düşünün..Size sorum şu bir şansı var mı annem maaşı yeniden aalabilir mi ? Bu arada ev babannemin üzerine annemin babamın oturduğu ev

 9. Merhaba ben anlaşmalı boşandım babamın maaşını almak için dilekçe gönderdim anlaşmalı boşandığım için yetim aylığımı alamayacak mıyım

  • Merhaba, eğer boşandığınız eşiniz ile aynı evde fiili olarak yaşamaya devam etmiyorsanız, maaş almanıza engel bir durum yoktur. Bu durum, maaş almak için boşanan kişiler üçün geçerlidir.

 10. Merhaba annem anneannem ve 2 teyzem SGK den yetim ve dul maaşı alıyor ama teyzemin biri 2016 yılında hileli boşandı boşanmış olduğu eşiyle aynı evde kalıyor ve bizde şikayette bulunduk eğer şikayetimiz doğrultusunda hileli boşanması kanıtlanırsa 2016 dan bu yana aldığı maaşı faiziyle ödemesi gerekirse anneannem teyzem ve anneme paylaştırılır mı yoksa devlet mi alır ?

 11. Merhabalar ben esimden bosanai yaklasik 4 sene oldu babamdan kalan maasi aliyorum ama kardeslerim sikayet etmisler ssk eski esiyle birlikte diye ama eski esim evlenmis yine denetim olurmu

 12. Merhaba 2017 mart 14 ‘boşandım babam mart 19 da vefat etti ben babamın maaşını alıyorum oturdugum evde kayınpederimden satın aldıgım daire ve alt katta kayınvalide kayınpeder oturuyor benim kendi ğstğme dairem oldugu için evden ben cıkmadım eşim başka yerde oturuyor fakat ara ara annesine çocugu görmek için geliyor şikayet durumunda maaşım kesilirmi evde eski eşe ait bir parça eşya yok sadece annesinde cocugu görüyor ?

  • Merhaba, şikayet durumunda eşiniz ile yaşadığınız sonucu çıkarılırsa maaşınız kesilir. Böyle br durumda itiraz ve dava açma hakkınız bulunmaktadır.

 13. merhabalar ben eşimle anlaşmalı boşandım babamın maaşını almak için sgk ya başvuru yaptım yalnız benim merak ettigim eşim zaten şehir dışında ve ben annemle yaşıyorum yalnız ayrıldıgımı sadece aileler biliyor herhangi bir komşumuza söyleme geregi duymadık bu drurumda sgk maaş baglamak için inceleme yapıyormu yaparsa komşuların haberi yok olsunda istemiyoruz ne tür sonuçlar olur

  • Merhaba, bir şikayet olmazsa herhangi bir inceleme olmaz. Şikayet olması durumunda bile başka ilde yaşadığını kanıtlarsanız yine herhangi bir sorun olmaz.

 14. Merhaba ben 2002 yılında eşimden boşandım babamdan yetim maaşı alıyordum 2017 yılında eşimle tekrar evlendim maaşımın kesilmesi için başvurdum maaşım kesildi fazladan aldığım maaşı geri ödedim ama sgk bana birbuçuk yıl sonra muvazaalı boşanma borcu çıkardı ne yapmalıyım

  • Merhaba, eğer muvazaalı boşanma durumu yok ise, kuruma karşı dava açmalısınız. Eğer istanbulda iseniz, sizi bu konuda uzman avukatlara yönlendirebiliriz.

 15. Anlaşmalı boşandığı anlaşılır maaşı kesilen kişiye eşi öldükten sonra tekrar babasının maaşı bağlanırım. Yoksa ömür boyu men mi edilir

 16. Merhaba bende esimden 2017 Haziran ayinda bosandim ve babam ile birlikte yasiyodum. Babamsa Agustos 2017 yilinda vefat etti ve yetim maaşi baglattim. Bu maasi tamda bosanma arifesinde oldugu karisi kizkardesim ve ben bolusuyorduk. Cocuklarimin velayetide esimde oldugu icin sık sık onlarin yanlarina gidip geliyorum. Birileri beni sikayet etmisler ve isin kotusu denetmenler tamda ben cocuklarimi ziyaret ettigim bir vakitte eve baskin duzenlediler. Itiraz edip gerekli dilekceyi verdik. Aradan 3 ay gecmesine ramen maaşimda bir kesinti olmadi rapor hala beklemede gozukuyor. Ama cok korkuyorum.

 17. Eşinden boşanmış ve dul yetim aylığı alan bir bayan ile uzun süreli (6 yıl) aynı ikametgahta nikahsız olarak karı koca olarak yaşamaktayım. Şikayet olması durumunda maaşı kesilir mi. Geriye dönük aldığı maaş istenir mi (Birlikte yaşadığım bayan eşinden 2006 yılında boşanmış. Biz ise 2014 yılından itibaren birlikte yaşıyoruz) Bilğilendirirseniz memnun olurum.

 18. eşimden boşandım ve o babasından maaş almaya başladı. Boşandıktan sonra ben kıbrısa çalışmaya gittim. İkametgahım eşimde farklı bir ilçede Ankara da. Pandemi döneminde Türkiyeye dönmek zorunda kaldım. Kızımızın nişan ve evliliği nedeni ile bir arada olduğumuz günler oldu. Çünkü oğlan tarafı boşandığımızı bilmiyor. Evde olduğum bir gün denetmenler geldi. İşlem yaptılar. Aradan 2 ay geçti maaşı kesilmemiş. Kesilme işlemi ne zaman gerçekleşir. Biz tekrar nikah kıymayı da düşünüyoruz nıkah kıyarsak anlaşmalı boşanmayı kabul etmiş mi oluruz. Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, maaş kesilmesi denetmenin raporunu yazdığı süreye bağlı olarak değişir. 3-5 diye tahmin edebiliriz. Eğer muvazaalı boşanma yapmadığınızı iddia ediyorsanız, mahkemeye başvurabilirsiniz. Tekrar nikah kıymanızda bir sakınca yoktur

 19. selam ben 2013 de eşim den anlaşmalı boşan dım başka adreste ikahmet ettim bu arada babası vefat etti bir yıl önce maaş baglan dı annesi yasıyordu bu arada 2021 de annesi de vefat etti anneden de maaş bağlan dı bu arada ben başka biriyle imam nikagı olarak 3 yıl başka bir ilcede yaşa dım ve ayrıl dım şu an da mecburen aile apartmanına dön düm ayrıldıgım eşim le hiç brlikteliğim yok sadece aynı aptman kapı numaraları ve evler ayrı bunu da tüm her kez biliyor ayrıldığım eşimin anne ve babadan aldıgı maaş larda bir sorun olur mu şimdiden tşk ederim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz