Rapor ve Devamsızlık İşsizlik Maaşını Etkiler Mi

12
2089

‘Rapor ve Devamsızlık İşsizlik Maaşını Etkiler Mi’ ya da ‘Son 120 günde eksik gün olması işsizlik maaşını almaya engel midir?’ ‘Part Time çalışanlar işsizlik maaşı alabilir mi?’ gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulmaya çalışacağız.

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi işsizlik maaşına hak kazanmanın şartlarından biri de işçinin işten ayrıldığı tarihten geriye dönük olarak 120 günü aralıksız çalışmış olmasıdır. Ancak uygulama da ortaya çıkan sorunlardan biri de son 120 günün içinde çeşitli sebeplerle işe gelmemiş, rapor almış, devamsızlık yapmış ya da ücretsiz izinli olanların işsizlik maaşlarının kesintiye uğrayıp uğramayacağıdır. Bu sebeple son 120 günün hesabında dikkate alınan ve dikkate alınmayan eksik günleri inceleyeceğiz.

Son 120 Günde Kesinti Sayılmayan Haller 

Bir çok sigortalı “işten çıkmadan hemen önce rapor almış ve işe gidememiştim, bu durum benim işsizlik maaşı almama engel olur mu” gibi sorularla sorarak endişelenmektedir. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu endişeye mahal bırakmayacak şekilde bu konuyu açıklamıştır.

Son 120 gün içinde, iş sözleşmesi devam eden ancak;

 1. Ücretsiz İzin,
 2. Hastalık,
 3. Gözaltına alınma
 4. Disiplin cezası,
 5. Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
 6. Kısmi istihdam,
 7. Lokavt,
 8. Grev,
 9. Genel hayatı etkileyen olaylar,
 10. Doğal afet,
 11. Ekonomik kriz,

Nedenleriyle iş yerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.

4447 sayılı Kanunun bu hükmünden anlaşıldığı üzere işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde rapor alıp işe gidemeyenlerin işsizlik maaşı almasına engel bir durum bulunmamaktadır.

Ancak, son 120 günün hesabında devamsızlık yaptığınız günleriniz var ise ve bu devamsızlık günleri işveren tarafından tutanak altına alınıp Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmişse işsizlik maaşınızı almanıza engel olacaktır.

Eğer, son 120 günde bir gün dahi olsa devamsızlığınız varsa işsizlik maaşını alamayacağınızdan dolayı, İş-Kur’a başvurmadan önce işvereninize başvurup Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe vererek devamsızlık kodunu ücretsiz izine çevirmesi gerektiğini iletmeniz, işsizlik maaşı almanızı sağlayacaktır.

Ücretsiz İzin Alınmasının İşsizlik maaşına etkisi ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Rapor ve Devamsızlık İşsizlik Maaşını Etkiler Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2018 başlıklı makalemizde 2. kez işsizlik maaşı, emekli işsizlik maaşı ve işsizlerin sağlıktan yararlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

12 YORUMLAR

 1. Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum son 4 yıllık çalışmam var yani 1080 günü geçiyor normalde 10 aylık maaş almam lazım fakat son 3 yılda 3 günlük bir hastalık raporun var ve bundan dolayı 8 ay alabiliyormusum bu ne kadar doğru hastalıktan dolayı raporluydum.

 2. Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum son 4 yıllık çalışmam var yani 1080 günü geçiyor normalde 10 aylık maaş almam lazım fakat son 3 yılda 3 günlük bir hastalık raporun var ve bundan dolayı 8 ay alabiliyormusum bu ne kadar doğru hastalıktan dolayı raporluydum.

  • Merhaba, işkur raporlu günleri işsizlik maaşını hesaplarken düşer. Rapor maaş almanızı engellemez ama çalışmadığınız günler hesaba dahil edilmez

 3. 4 yıllık çalışmam var. 2018 yılında işsizlik maaşı alyorum. Son üç yılda Doğum iznim var. Doğum izinleri Bu işsizlik maaşı süresini kısaltır mı.

 4. Mrb. Benim su an 592günüm var ama dört aydır raporluyum is kazası gecirdim gecen hafta is yerinden cıkısım yapıldı issşzlik maası alabilir iyim

SORU SOR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.