Rapor ve Devamsızlık İşsizlik Maaşını Etkiler Mi

28
5102

Rapor ve Devamsızlık İşsizlik Maaşını Etkiler Mi ya da ‘Son 120 günde eksik gün olması işsizlik maaşını almaya engel midir?’ ‘Part Time çalışanlar işsizlik maaşı alabilir mi?’ gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulmaya çalışacağız.

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi işsizlik maaşına hak kazanmanın şartlarından biri de işçinin işten ayrıldığı tarihten geriye dönük olarak 120 günü aralıksız çalışmış olmasıdır. Ancak uygulama da ortaya çıkan sorunlardan biri de son 120 günün içinde çeşitli sebeplerle işe gelmemiş, rapor almış, devamsızlık yapmış ya da ücretsiz izinli olanların işsizlik maaşlarının kesintiye uğrayıp uğramayacağıdır. Bu sebeple son 120 günün hesabında dikkate alınan ve dikkate alınmayan eksik günleri inceleyeceğiz.

Rapor ve Devamsızlık İşsizlik Maaşını Etkiler Mi

Son 120 Günde Kesinti Sayılmayan Haller 

Bir çok sigortalı “işten çıkmadan hemen önce rapor almış ve işe gidememiştim, bu durum benim işsizlik maaşı almama engel olur mu” gibi sorularla sorarak endişelenmektedir. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu endişeye mahal bırakmayacak şekilde bu konuyu açıklamıştır. Bu Kanun, Rapor ve Devamsızlık İşsizlik Maaşını etkiler mi sorusunu cevaplamaktadır.

Son 120 gün içinde, iş sözleşmesi devam eden ancak;

 1. Ücretsiz İzin,
 2. Hastalık,
 3. Gözaltına alınma
 4. Disiplin cezası,
 5. Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
 6. Kısmi istihdam,
 7. Lokavt,
 8. Grev,
 9. Genel hayatı etkileyen olaylar,
 10. Doğal afet,
 11. Ekonomik kriz,

Nedenleriyle iş yerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.

4447 sayılı Kanunun bu hükmünden anlaşıldığı üzere işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde rapor alıp işe gidemeyenlerin işsizlik maaşı almasına engel bir durum bulunmamaktadır.

Ancak, son 120 günün hesabında devamsızlık yaptığınız günleriniz var ise ve bu devamsızlık günleri işveren tarafından tutanak altına alınıp Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmişse işsizlik maaşınızı almanıza engel olacaktır.

Eğer, son 120 günün bir gün dahi olsa devamsızlığınız varsa işsizlik maaşını alamayacağınızdan dolayı, İş-Kur’a başvurmadan önce işvereninize başvurup Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe vererek devamsızlık kodunu ücretsiz izine çevirmesi gerektiğini iletmeniz, işsizlik maaşı almanızı sağlayacaktır.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Değişti 

İşsizlik maaşı yani işsizlik ödeneğinden faydalanmak için Kanunda yukarıdaki şartların bir arada taşınması şartı vardır. 17/1/2019 tarihli ve 7161 sayılı Kanunun 25 inci maddesiyle 4447 sayılı Kanunun ilgili maddesinde yer alan “prim ödeyerek sürekli çalışmış” ibaresi “hizmet akdine tabi” şeklinde değiştirilmiştir.

Son 120 gün kuralında yapılan bu değişiklikle birlikte işsizlik sigortasından faydalanma hakkı olup son 120 gün kuralında sıkıntı yaşayan sigortalı işsizlerin de işsizlik ödeneğinden yani işsizlik maaşından faydalanmaları sağlanmıştır.

Ücretsiz İzin Alınmasının İşsizlik maaşına etkisi ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Rapor ve Devamsızlık İşsizlik Maaşını Etkiler Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

28 YORUMLAR

 1. Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum son 4 yıllık çalışmam var yani 1080 günü geçiyor normalde 10 aylık maaş almam lazım fakat son 3 yılda 3 günlük bir hastalık raporun var ve bundan dolayı 8 ay alabiliyormusum bu ne kadar doğru hastalıktan dolayı raporluydum.

 2. Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum son 4 yıllık çalışmam var yani 1080 günü geçiyor normalde 10 aylık maaş almam lazım fakat son 3 yılda 3 günlük bir hastalık raporun var ve bundan dolayı 8 ay alabiliyormusum bu ne kadar doğru hastalıktan dolayı raporluydum.

  • Merhaba, işkur raporlu günleri işsizlik maaşını hesaplarken düşer. Rapor maaş almanızı engellemez ama çalışmadığınız günler hesaba dahil edilmez

 3. 4 yıllık çalışmam var. 2018 yılında işsizlik maaşı alyorum. Son üç yılda Doğum iznim var. Doğum izinleri Bu işsizlik maaşı süresini kısaltır mı.

   • Issizlik maasini almasını engellemez fakat süresini etkiler son 3 yılda 1080 gün priminiz ödenmesi durumunda 300 gün yani 10 ay alabileceğiniz maaşı eğer ropor kullandıysanız 3 gün bile olsa maaşınızı 240 gün yani 8 ay alabiliyorsunuz. Yanı işten cikarilacaginiz son üç yıl içinde rapor kullanmayin?

   • 3 yılda 3 günlük bir hastalık raporun var ve bundan dolayı 8 ay işsizlik maaşı bağlanmış. Bu ne kadar doğru. İşkur a itiraz etsem durumda herhangi bir değişiklik olurmu. Tşk

 4. Mrb. Benim su an 592günüm var ama dört aydır raporluyum is kazası gecirdim gecen hafta is yerinden cıkısım yapıldı issşzlik maası alabilir iyim

 5. Merhaba benim son 4aydA yani 120 gün içerisinde 1gün raporlu 1gün ise mazeret iznim var bunlar benim işsizlik maaşı bağlanmasını engellermi işsizlik maaşı hakkı elde edemiyormuyum firmada 7yılım doldu

 6. Merhaba benim son 4aydA yani 120 gün içerisinde 1gün raporlu 1gün ise mazeret iznim var bunlar benim işsizlik maaşı bağlanmasını engellermi işsizlik maaşı hakkı elde edemiyormuyum firmada 7yılım doldu yani bu durum eksik günlerim sıkıntı yaratırmı bunun için ne yapmalıyım işden ayrılacağım için bilgi almak istiyorum tşk

  • Merhaba, raporlu günler etkilemez ancak mazeret izni dediğiniz devamsızlık ise işsizlik maaşını alamazsınız. Eğer ücretsiz izin ise alabilirsiniz

 7. Merhaba ben son 9ay sağlık sorunundan dolayı raporluyum son 600günüm yok ama raporlu günler sayılırsa oluyor raporlu günler sayılmıyor mu acaba

 8. Merhaba ben doğum izni kullandım akabinde 1 ay sağlık raporu kullandım.2011 Ağustos ayından itibaren aralıksız çalıştım.İşsizlik maaşını hakediyorum ama normalde 10 ay almam gereken süre 8 aya mı düşüyor 1 aylık sağlık raprum yüzünden?

 9. İssizlik maaşında baz alınan son 3 yıl içerisinde 1 hafta raporum var ve 10 ay işsizlik maaşı almam gerekiyorken sistemde 8 ay görünüyor. Kanunda ise raporlu olmak işsizlik maaşına engel değil diyor. Sistemde 8 ay görünüyor olması normal mi?

  • Merhaba, raporlu olmak işsizlik maaşı lamaya engel değildir ancak, çalışılmadığı ve raporlu olunan günler çalışılmış gibi değerlendirilmez. o günler hesaplanırken düşecektir.

 10. Merhaba son 3 yılda 850 gün primim var ve 120 gün kesintisiz sigortalı yani yeni düzenleme ile hizmet akdine tabi olaraktan son 120 günden 3 gün raporum var bu İşsizlik maaşına engel teşkil edermi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz