Yabancı Uyruklu İşçi Asgari Ücret

5
4419

4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzni Hakkında Kanunda; ülkemize çalışmaya gelen yabancıların çalışma izin alımlarıyla ilgili ve bu Yabancı Uyruklu İşçi Asgari Ücret hususu ile ilgili esaslar düzenlenmiştir.

Yabancılara verilecek ücretlerin 2019 tutarları için tıklayınız.

Çalışma izinlerinin nasıl alınması gerektiğini önceki şu yazımızda belirtmiştik. Çalışma izinleri için yapılan online müracaat esnasında, ‘işe alınacak yabancıya verilecek ücret’ adı altında bir satır bulunmaktadır. Sorulan bu soru önemsiz gibi gözükse de, işe alınacak yabancının yapacağı göreve bağlantılı olarak oldukça önemlidir. Zira, bazı meslek kollarında çalışan yabancılara diğerlerinde çalışanlara nazaran daha fazla ücret verilmelidir. Ayrıca bu ücret brüt olarak düşünülmelidir.

Yabancılara verilecek ücretlerin 2018 tutarları için tıklayınız.

Çalışma izni alındığında Bakanlığa bildirilen yabancı işçi ücreti ve SGK’ya bildiren ücret aşağıda maddeler halinde sıraladığımız şekilde olmalıdır. 

Yabancı Uyruklu İşçi Asgari Ücret

Yabancı işçiye ücret ödeneceği zamanın asgari ücretinin en az;

1- Şirkette Üst düzey yönetici olarak çaşılanlar, pilotlar ve ön izin talebinde bulunan mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 6,5 katı.
2- Şube müdürü veya birim müdürü olarak çalışanlar ile mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı.
3-Uzmanlık gerektiren ve ustalık gerektiren işlerde çalışanlar, öğretmenler ile psikolog, fizyoterapist, müzisyen ve sahne sanatçısı unvanlarında çalışacak yabancılar için asgari ücretin 3 katı. 
4-Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için en az asgari ücret, yukarıda sayılanlar dışındaki diğer mesleklerde (Satış elemanı, pazarlama-ihracat görevlisi gibi görevler) çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1.5 katı. 
5-Organizasyon firmalarında akrobat ve benzeri unvanlarda çalışacak yabancılar ile masör, masöz ve SPA terapisti gibi işlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 2 katı, olmalıdır.

Başvuru yapılırken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirilen ücret ile her ayın. 23 ünde bildirilen aylık prim ve hizmet belgesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen ücret arasında fark olması durumunda, hangi ücretin gerçek olduğu konusunda denetim yapılacaktır. İşyerine denetmen/müfettiş gelmesi durumunda, diğer tüm alanlarda denetim yapacağından, işverenler yabancılara verilen ücretlerin usul ve esaslara uygun olmasına dikkat etmelidir.

NOT: Yabancı Uyruklu İşçi Asgari Ücret konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Benim once anlasmam var işveren ile 800 dolar çalisma izni yapti zaman imza istedi 2bin kusur maas diye danismanlik yaptim çalisma izni sordum o sadece oyle gerekiyor dedi prim ucuz odememek icin ama iş veren 3 ay bana 5 bin verdi maas olarak her 3 ay 5 bin tl verdi sormak istedim niye once 800dolar vermedi anlasma gibi ben haksiz tarafindami eger anlasma gibi maaş isticektim

  2. Üretim şirketinde ihracat görevlisi olarak çalışacak yabancılar için ücret bordrosunda SSK,İşsizlik,Gelir Vergisi,Damga Vergisi ve AGİ hesaplanacak mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz