Rapor Parası Ne Zaman Yatar

0
2653
Rapor Parası Ne Zaman Yatar sorusu bir çok sigortalı çalışan tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Biz de bu yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışalım.
 
Rapor parasını yani geçici iş göremezlik ödeneğini hak etme şartları ile ilgili yazımıza buradan, hak edilen rapor parası hesaplaması ile ilgili yazımıza ise buradan  ulaşabilirsiniz.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar

Sigortalıların geçici iş göremezlik ödemeleri gerekli işlemlerin yapılmasına mukabil SGK ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol gereği her ayın 8’i ile 14’ü arasında Ziraat Bankasında vadesiz hesabı olanların hesap numaralarına, vadesiz hesabı olmayanların ise TC Kimlik numaralarına havale yapılmak suretiyle ödenmektedir.
 
Raporlu sigortalıların SGK’ya nasıl bildirilmesi gerektiği ile ilgili yazımıza buradan  ulaşabilirsiniz.
Sigortalılar e-devlet şifresi ile rapor paralarının yatıp yatmadığını kontrol edebilirler.
  
İşveren tarafından sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenmesi halinde, işverenin; geçici iş göremezlik ödeneğinin sigortalıya ödendiğini gösterir imzalı ödeme belgesini Kuruma ibrazından sonra, Kurum tarafından hesaplanarak bulacak geçici iş göremezlik ödeneği toplamı, işverenin borcuna, borcun olmaması halinde ilk prim borcuna mahsup edilecektir. İş yerinin kapanmış olması halinde ise iade edilecektir.
 

20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren rapor paraları, doğum paraları, cenaze ödenekleri, süt paraları Ziraat Bankasından değil PTT şubelerinden günlük olarak yatacaktır.

Rapor parasının alma süresi ise, raporun bitmesinin ardından 10-15 günlük bir süre sonra olacaktır.

Örnek: Mehmet Bey, çalışıyorken 15.07.2018 tarihinde 25.07.2018 tarihinde sona erecek olan 10 günlük bir rapor almıştır. Bu durumda Mehmet Bey’e geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası. 25 Temmuz 2018 tarihinden en geç 10-15 gün sonra yani 10 Ağustos 2018 tarihine kadar yatacaktır.

NOT: Rapor Parası Ne Zaman Yatar konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz