Rapor Parası Ne Zaman Yatar

0
773
Rapor Parası Ne Zaman Yatar sorusu bir çok sigortalı çalışan tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Biz de bu yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışalım.
 
Rapor parasını yani geçici iş göremezlik ödeneğini hak etme şartları ile ilgili yazımıza buradan, hak edilen rapor parası hesaplaması ile ilgili yazımıza ise buradan  ulaşabilirsiniz.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar

Sigortalıların geçici iş göremezlik ödemeleri gerekli işlemlerin yapılmasına mukabil SGK ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol gereği her ayın 8’i ile 14’ü arasında Ziraat Bankasında vadesiz hesabı olanların hesap numaralarına, vadesiz hesabı olmayanların ise TC Kimlik numaralarına havale yapılmak suretiyle ödenmektedir.
 
Raporlu sigortalıların SGK’ya nasıl bildirilmesi gerektiği ile ilgili yazımıza buradan  ulaşabilirsiniz.
 
Sigortalıların ödenekleri hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için, Kurum ünitelerine gerek kalmaksızın, postanelere başvurarak alacakları e-devlet şifresi ile internet ortamında www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yaparak, ekrana gelen sayfada E-Hizmetler-Sosyal Güvenlik Kurumu-4/a ve 4/b iş göremezlik ödemesi göreme linkinden ödeneklerinin ne aşamada olduğunu, TC Ziraat Bankası Şubelerine aktarılıp aktarılmadığını görmeleri mümkündür.
 
İşveren tarafından sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenmesi halinde, işverenin; geçici iş göremezlik ödeneğinin sigortalıya ödendiğini gösterir imzalı ödeme belgesini Kuruma ibrazından sonra, Kurum tarafından hesaplanarak bulacak geçici iş göremezlik ödeneği toplamı, işverenin borcuna, borcun olmaması halinde ilk prim borcuna mahsup edilecektir. İş yerinin kapanmış olması halinde ise iade edilecektir.
 

Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuruda, sigortalı ve hak sahiplerine yapılan

  • Geçici iş göremezlik (Rapor Paraları ve Doğum Paraları)
  • Şahıs tıbbi malzemeleri,
  • Emzirme yardımı,
  • Şahıs sağlık yolluğu yardımı gibi bazı ödemeler,

günlük olarak PTT iş yerlerinden yapılacak olup hak sahibinden herhangi bir masraf kesilemeyeceği ve ödemelerin 20.07.2017 tarihi itibarı ile başlayacağı belirtilmiştir.

Sonuç olarak, geçici iş göremezlik ödenekleri yani bilinen adıyla rapor paraları artık ziraat bankasından değil pttlerden yatacaktır. 

Rapor parasının alma süresi ise, raporun bitmesinin ardından 10-15 günlük bir süre sonra olacaktır.

NOT: Rapor Parası Ne Zaman Yatar konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

SORU SOR