İş Kazası Bildirim Süresi ve Cezası

4
2062
İş Kazası Bildirim Süresi ve Cezası
İş Kazası Bildirim Süresi ve Cezası

İş Kazası Bildirim Süresi ve Cezası 2018 yılında değişiklik göstermiştir.

Bu yazımızda iş kazalarının SGK’ya bildirilmesi ve bildirilmemesi halinde uygulanacak idari para cezalarını açıklayacağız.

İş Kazalarının Bildirimi

 • İş yerinde çalışan iş kazasına uğradı ise, bağlı bulunulan kolluk kuvvetine yani emniyet veya jandarmaya iş kazası hemen bildirilmelidir.
 • İş kazası Sosyal Güvenlik Kurumuna da kazadan sonraki 3 iş günü içerisinde bildirilir. Örneğin; 02.01.2018 Salı günü iş kazası geçiren bir sigortalı en geç 05.01.2018 Cuma günü bildirilmelidir.
 • İş kazası işverenin kontrolü dışındaki yerlerde meydana gelmişse bildirim süresi olayın öğrenildiği tarihten başlar ve 3 iş günü içerisinde Kuruma bildirilir.
 • İş kazasına uğrayan kişi Bağ-Kur’lu ise kendisi tarafından 1 ayı geçmemek şartıyla rahatsızlığın bildirim yapılmasına engel olmadığı günden sonraki 3 iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilir.
 • Bağ-Kur’lu olanların iş kazası geçirmesi halinde bunu kolluk kuvvetlerine bildirmesi zorunluluğu yoktur.
 • Bağ-Kur’lu olanların iş kazası geçirmesi ve bunu yasal süresinde Kuruma bildirmemeleri halinde bildirim tarihine kadar geçen süre için geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez. Bildirim tarihinden sonraki sürelere ise geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

UYARI; İş kazası bildirimleri işgünü olarak belirtildiğinden, hafta sonlarına rastlayan günleri takip eden günden itibaren işgünün hesabına devam edilmesi gerekir.

ÖRNEK: 19.11.2016 tarihinde iş kazasına uğrayan ve yaralanan sigortalının iş kazası geçirdiğini işvereni 25.11.2016 tarihinde öğrenmiştir. Bu halde bildirim yapma süresi 25.11.2016 tarihinden başlayacak ve 27.11.2016 tarihi 23.59’a kadar Kuruma bildirim yapılması gerekecektir.

ÖRNEK: 03.11.2015 tarihinde iş kazası geçiren şahsın Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimi işvereni tarafından en geç 06.11.2015 tarihinde yapılmalıdır.

ÖNEMLİ: Mücbir sebeple iş kazasını süresinde bildiremeyenler belgeleyerek bu sebebin ortadan kalktığı tarihten sonraki 3 iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim yapabilirler.

İş Kazasını Bildirmeme Cezası

İş kazasının bildirilmeme cezası 2018 yılında aşağıdakiler gibidir;

1. 10’dan az çalışanı bulunan iş yerlerinden;

 • Az tehlikeli sınıfta yer alanlar için 3.092 TL
 • Tehlikeli sınıfta yer alanlar için 3.865 TL
 • Çok tehlikeli sınıfta yer alanlar için 4.638 TL

2. 10 ile 49 çalışanı bulunan iş yerlerinden;

 • Az tehlikeli sınıfta yer alanlar için 3.092 TL
 • Tehlikeli sınıfta yer alanlar için 4.638 TL
 • Çok tehlikeli sınıfta yer alanlar için 6.184 TL

3. 50 ve daha fazla çalışanı bulunan iş yerlerinden;

 • Az tehlikeli sınıfta yer alanlar için 4.638 TL
 • Tehlikeli sınıfta yer alanlar için 6.184 TL
 • Çok tehlikeli sınıfta yer alanlar için 9.276 TL

olarak uygulanacaktır.

NOT: İş Kazası Bildirim Süresi ve Cezası konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

Reklamlar

4 YORUMLAR

 1. MERHABA ; İşçi küçük bir iş kazası atlattı ve anında doktora gitti ve iş kazası girişiyle kontrolleri yapıldı hiçbirşeyi olmadığı için rapor verilmeden işe devam edebileceği verildi yine sıkıntı olmasın diye kolluk kuvetlere tutanak tutturuldu fakat sgk rapor alınmadığından bildirim yapılmadı ve cezası hemen geldi buna itiraz etme hakkımız var mı yoksa ödemek zorundamıyız.

  • Merhaba, 15 gün içinde itiraz edebilirsiniz. İtiraz dilekçesinde konunun iş kazası olmadığı, istirahat raporunun verilmediği, geçici iş göremezlik ödeneğinin alınmadığı dolayısıyla idari para cezasının kaldırılmasının gerektiğini belirtmelisiniz

 2. merhaba, işçi işyerinde eline çekiç vurmuş, işverene haber vermeyip işe devam etmiş, akşam acısına dayamayıp hastaneye gitmiş, iş kazası işlemi yapmışlar ve rapor vermişler, işverene yine olayı anlatmayıp hastalığından dolayı rapor aldığını şifahen söylemiş. işe başlayacağında raporu getirdiği zaman işverenin haberi olmuş, ama 3 günlük süre geçmiş. işveren bu durumda ne yapmalıdır? iş kazsını yine de bildirmeli midir? ceza gelirse itiraz hakkı olur mu?

  • Merhaba, maalesef işçilerin raporu bildirmemesi ihtimaline karşı muhasebecilerin e-vizite ekranından rapor sorgulaması yapması gerekirdi. Bu durumda geç de olsa bildirim yapılmalı ancak yine de ceza geldiğinde itiraz da bulunulmalıdır.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazabilirsiniz
ADINIZI BURAYA YAZIN