Emekliler Yurtdışında Çalışabilir Mi

3
3104

Danışanlarımızdan Orhan Bey’in “Emekliler Yurtdışında Çalışabilir Mi” sorusunu cevaplayalım.

SORU: Merhaba, ben yabancı bayraklı gemide çalıştım ve yurt dışı borçlanması yaptım. Daha sonra gemiden ssk’lı olarak emekli oldum. Tekrar yabancı bayraklı gemide çalışırsam emekli aylığım kesilir mi ya da para cezası gelir mi?

Emekliler Yurtdışında Çalışabilir Mi

Türkiye’de emekli olanların tekrar Türkiye’de çalışıp çalışamayacağı yani çalışırsa maaşının kesilip kesilmeyeceği ile daha önce bir yazı yazmıştık. Bu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak bu yazımızda Orhan Bey’in sorusuna istinaden Türkiye’de emekli olanların yurtdışında çalışırsa emekli aylıklarının kesilip kesilmeyeceğini açıklayacağız. Bunun için ilk olarak 3201 sayılı Yurtdışı borçlanması Kanununa göz atmak gerekecektir. 

3201 sayılı Kanunun 6. Maddesi, yurt dışı borçlanması yaparak emekli olanların yurt dışında tekrar çalışırlarsa ya da sadece yurt dışında oturduğu için ikamet etmeye dayalı olarak maaş alırsa Türkiye’deki emekli aylıklarının kesileceğini, ancak Türkiye’de çalışanların emekli aylıklarının kesilmeyeceğini düzenlemiştir.

5510 sayılı Kanunun 30. Maddesi; yurt dışında çalışacak olanların emekli aylıkları, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren kesilir.

1 Ekim 2008 Tarihinden Önce Sigortalı Olanlar

1 Ekim 2008 tarihinden önce ilk defa sigortalı olanların durumu bu tarihten sonra sigortalı olanlara göre farklıdır. Bu tarihten önce sigortalı olanlar;

Yurtdışı Borçlanması Yaparak Emekli Oldular İse, emekli olduktan sonra yurt içinde çalışırsa emekli aylıkları kesilmez. Ancak yurt dışında çalışırlarsa emekli aylıkları kesilir. 

Yurtdışı Borçlanması Yapmadan Emekli Oldular İse, emekli olduktan sonra yurt içinde çalışırsa emekli aylıkları kesilmez. Yurt dışında ülkemizle sosyal güvenlik sözleşmesi bulunan ülkelerde çalışırlarsa da emekli aylıkları kesilmez. Çünkü 1.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanundan önceki 506 sayılı Kanunda bu hususta bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamamış ülkelerde çalışılırsa emekli aylıkları kesilir.

1 Ekim 2008 Tarihinden Sonra Sigortalı Olanlar

Bu tarihten sonra sigortalı olanlar;

Yurtdışı Borçlanması Yaparak Emekli Oldular İse, emekli olduktan sonra yurt dışında çalışırlarsa emekli aylıkları kesilecektir. 5510 sayılı Kanunda bu hususla ilgili açık hüküm bulunmaktadır. Yurt içinde çalışırlarsa da emekli aylıkları kesilecektir.

Yurtdışı Borçlanması Yapmadan Emekli Oldular İse, yurt içinde veya yurt dışındaki çalışmalarından dolayı emekli aylıkları kesilecektir.

Orhan Bey’in sorusuna dönecek olursak, yabancı bayraklı geminin yurt dışı bir iş yeri olarak kabul edilmesi ve Orhan Bey’in yurt dışı borçlanması yaparak emekli olmasından dolayı tekrar yabancı bayraklı gemide çalışması halinde emekli aylıkları kesilecektir. Ancak idari para cezası bulunmamaktadır.

NOT: Emekliler Yurtdışında Çalışabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. 3600 gunden emekli dilekcesini 19.09.3018 tarihinde ssk verdim.2008 girisliyim yurtdışı ve askerlil borclanması yaptim.haliyle girisim 1998 oldu.emekli maaşı ne kadar alırım

  2. 3600 gunden emekli dilekcesini 19.09.2018 tarihinde ssk verdim.2008 girisliyim yurtdışı ve askerlik borclanması yaptim.haliyle girisim 1998 oldu.emekli maaşı ne kadar alırım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz