Emekliler Tekrar Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi

49
7721

Emekliler Tekrar Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi sorusunun cevabı 5510 sayılı Kanunun 30. maddesinde belirtilmiştir.

Özellikle genç sayılabilecek yaşta emeklilik hakkı kazanarak Sosyal Güvenlik Kurumundan aylığa bağlanan kişilerin daha sonra tekrar çalışmayı düşünmekte oldukları bilinen bir gerçektir. Ancak genellikle bu kişilerin emekli aylıklarının kesileceğini düşünerek sigortasız olarak çalıştığını iş hayatında gözlemlemekteyiz. Bu yazımızda, Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alırken çalışmaya başlayanların, iş yeri açarak bağkur sigortalısı olması ya da başka bir işverene bağlı olarak çalışması durumunda emekli maaşlarının kesilip kesilmeyeceğini anlatmaya çalışacağız. Ancak bu durum kişilerin ne zaman emekli olduğuna göre değişebilmektedir.

Emekliler Tekrar Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi

Emekli Olduktan Sonra SSK’lı Olarak Çalışanların Durumu

 • Kişi 01.10.2008 tarihinden önce işe girdiyse; ister 01.10.2008 tarihinden önce, ister 01.10.2008 tarihinden sonra emekli olsun bir iş yerinde çalışması durumunda emekli aylığından bir kesinti olmayacaktır. Ancak çalıştıkları iş yerinden almakta oldukları ücretlerinden %30 oranında SGDP kesilir. Bunun %7,5’i işçi payı, %22,5’i işveren payıdır. Ancak 01.10.2008’den sonra çalışmaya devam edenlerden ise %32 oranında SGDP kesilecektir. İlave %2’lik oran ise Kısa vadeli sigorta primidir.
 • Kişi 01.10.2008 tarihinden sonra işe girdiyse; tarımsal faaliyette bulunanlar hariç olmak üzere bir işverene bağlı olarak çalışması durumunda emekli aylıkları kesilir. Ayrıca da bunların çalıştıkları iş yerinden aldıkları ücretler üzerinden diğer ücretliler gibi prim alınacaktır.

Emekli Olduktan Sonra Bağ-Kur’lu Olanların Durumu

 • Kişi 01.10.2008 tarihinden önceki durum; 01.10.2008 tarihinden önce emekli olup da Bağ-Kur kapsamında sigortalı olmayı gerektirecek şekilde ticari faaliyetini sürdüren emeklilerin Bağ-Kurdan almış oldukları aylıklarından %10 oranında SGDP kesilir idi.
 • Kişi 01.10.2008 tarihinden sonraki durum; SSK’dan veya Bağ-Kurdan emekli olup da iş yeri açıp ticari faaliyette bulunacak olan emeklilerin 6663 sayılı Kanun değişikliği ile birlikte %10 Sosyal Güvenlik Destek Primi -kısaca SGDP- ödemesi uygulamasına son verilmiştir. 10.02.2016 tarihinde yürürlüğe giren bu Kanun sonrasında emeklilerin maaşından bir kesinti yapılmayacaktır.

Malulen emekli olanların tekrar çalışması durumunda emekli aylıklarının kesilip kesilmeyeceği ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Emekliler Tekrar Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

49 YORUMLAR

 1. Merhabalar,
  Ağustos 2017 de sgk emeklisi oldum. Tekrar sgk lı olarak, maaşımı kestirerek çalışmak istiyorum.
  Yeniden maaş bağlanması için ne kadar süre çalışmam gerekir ve bağlanacak maaşımın yükselmesi için ne kadar maaş almam gerekir?
  Teşekkürler.

  • Merhaba, işten ayrılmanız ile birlikte tekrar emekli aylığınız bir sonraki ayın başından itibaren bağlanacaktır. Ne kadar maaş alacağınız ile ilgili net bir şey söyleyememekteyiz

 2. Şubat Ayı itibariyle Emekli oluyorum ve çalışmakta olduğum yerde özel Sektörde devam edeceğim.Emekli maaşımdan bir Kesinti olacakmı.

 3. merhaba. 1990 da öğretmenliğe başladım.2016 da emekli oldum.tekrar ücretli öğretmenliğe başvuru yaptım. çalışmaya başlarsam emekli maaşım kesilir mi?

  • Merhaba, Kamu kurumunda işçi yani 4/a statüsünde çalıştığınız takdirde emekli maaşını kesilir. Ancak normal iş yerinde çalışırsanız maaşınız kesilmeyecektir.

 4. Merhabalar ben 25-05-2018 tarihinde özel sektörden emekliliği hakediyorum ve emekli olacagım,emekli dilekcemi verip aynı işyerinde destek primi ödenmek şartı ile çalışmaya devam edersem emeklilik maaşımda kesinti olurmu?

 5. merhaba ben yabanci bayrak gemide çaliltiğim yurt dişi borçlanmasi yaptım sonra ssklı gemıden emekli oldum tekrar yabancı bayrak li gemide çalişirsam emekli ayliğim kesilirmi yaut para cezasi gelirmi

  • Merhaba, yabancı bayraklı geminin yurt dışı bir iş yeri olarak kabul edilmesi dolayısı ile emekli olanlar tekrar yurt dışında çalışırsa emekli aylıkları kesilir. Ancak idari para cezası bulunmamaktadır.

 6. Merhaba
  Özel sektörden emekli oldum başka özel sektörde yine sigortalı çalışmaktayım hastaneye gittim emekli maaşımdan işlem gördüm sordum bilen yok şuan çalışıyorum sgk yatıyor dedim yinede emekli maaşımdan ilaç ve muayene parası kestiler ne anladım tekrar sgk lı olmam birşey ifade etmedi bunun doğrusu nedir? Lütfen bir açıklama bekliyorum boş yere iş veren bin tl yatırıyor bana…

 7. Merhaba, Emniyet hizmetleri sınıfında Polis Memuru olarak görevli iken 2016 yılı Şubat ayında yaş haddinden emekli oldum. 2017 yılı kasım ayında özel sektörde çalışmaya başladım emekli maaşımdan 100 TL kesinti yapılıyor. SGK kurumuna sordum polis ve askerlerin çalışmaları halinde emekli maaşlarından kesinti yapılır dediler. 2016 yılında çıkan torba yasa kanununda kesinti yapilmayacağını duymuştum kesindi yapılması doğrumudur neden yapılıyor

  • Merhaba, normal şartlarda sgk mevzuatı açısından özel sektörde çalışanların maaşından kesinti olmamaktadır. Ancak asker ve polis emeklilerinin kendi kanunlarında başka değerlendirmeler var ise, bunu sgkya bir dilekçe ile sorarak öğrenebilirsiniz. Size sözel olarak değil de, yazılı olarak cevap vermelerini sağlayabilirsiniz

 8. Merhaba, 1993 yılında sigortam Belediye bünyesinde işçi olarak başlamış, 2017 yılında belediyeden sgk’lı olarak emekli oldum. şuan özel sektörde şoför olarak aynı zamanda da sigortalı olarak çalışmak istiyorum emekli maaşımdan bir kesinti olur mu ? bu emekli sonrası çalışmanın işten ayrıldıktan sonra emekli maaşımda bir eksikliğe sebebi olur mu ? teseşşürler

 9. 2014 yilinda sgk dan ozel sektorden emekli oldum.halk egitim merkezinde usta ogretici olarak tekrar ders ucreti almak kosulu ile sozlesmeli olarak ise basladim.hem sosyal guvenlik hakkimi hemde emekli maasimi tamamen kaldirmislar.bu yasalmi.maasim yatirilmadigi gibi saglik guvencem bulunmuyor sistemde

 10. öncelikle kolay gelsin ben 1800 bün üzerinde 01.07.2009 tarihinde malulen emekli oldum bir iş yeri açarsam emekli maaşım kesilirmi cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim

 11. Polis memuru olarak 25 yıl bir fiil 6 yıl da yıpranma toplam 31 yıl üzerinden. emekli sandığından 18.09.2017 tarihinde emekli oldum. 03.10.2018 yılında özel sektörde 4/a kapsamında işçi olarak işi başladım. Emekli maaşımdan kesinti olup olmayacağı hususunda Çanakkale S.G.K. kurumuna baş vurduğumda, 100 tl kesinti olacağını söyleyerek bana bir form verdiler. Doldurduktan sonra Ankara S.G.K ile ilgili bölüme posta ile gönderdim. Maaşımdan her ay 100 TL kesinti yapılıyor. Kesinti yapılmayacak deniyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz.

 12. merhabalar. 2005 yılında bağkurdan emekli olan biri daha sonra DEVLET OKULUNDA 4/A’LI OLARAK çalışıyor ve SGDP maaşından kesiliyor. fakat sonrasında başka yerde çalıştığı aylardaki emekli maaşı oranında emekli maaşına 1/4 kesinti yapılıyor. ”Emekli olduktan sonra 4/A’lı olarak çalışanların emekli maaşından SGDP dışında kesinti yapılamaz ”hükmü var ama bu kişi devlet kurumu olan devlet okulunda 4/A’lı çalışıyor. bu durumda emekli maaşından çalıştığı dönemin emekli maaşlarının kesintisinin yapılması doğru bir uygulama mıdır?

 13. Merhaba, mayıs 2008 de sgk lı çalıştığım yerden ayrılarak 2010 da başka bir iş yerinde işe başladım. 2016 da da emekliye ayrıldım. Ancak engelli bir kızım olduğundan erken emekli oldum yasaya göre. Tekrar çalışmak istesem emekli maaşım kesilir mi?

 14. Eğitim kurumumuzda 2000 tl maaşla emekli öğretmen çalıştırmak istiyoruz.sgk primi ne kadar olur. Öğretmenin emekli maaşından kesinti olurmu

 15. Merhaba, yurtdışında ikhamet etmekteyim ve yurtdışı borçlanma ile SSK’dan 3600 gün üzerinden emekli oldum. Yurtdışında sadece haftada 1-2 günlük bir iş yaptığım zaman emekli aylığım kesilir mi?

 16. Merhabalar, annem bağkur emekli aylığı alıyor boşandığı için babasından kaynaklanan bir hak doğrultusunda aldığı bağkur maaşı SSK lı olarak çalışmaya başlarsa kesilirmi teşekkürler

 17. merhaba ben bir kamu kurumundan 2016 yılında emekli oldum biryıl halkeğitim merkezinde usta öğretici ılarak çalıştım emekli maaşım kesilmedi 2018 haziran ayına kadar devam ettim şimdi bir kamu kurumunda ekders karşılığı çalışmaya başladım 2 aylık emekli maaşım ve bayram ikramyem yatmadı

 18. Merhaba, Benim sorum biraz karışık olacak sanırım.

  2008 öncesi sigortalı olan ve SSK dan emekliliğini hak etmiş kişi emekli olduğunda tekrar özel sektörde çalışmaya başladığında emekli maaşından kesinti yapılmıyor yazılanlardan anladığım kadarıyla. Peki bu kişi tekrar özel şirkette çalışmaya başlarsa ve şirket ile net maaş üzerinden anlaştıysa (örneğin 2000 tl net) bu durumda kesinti olan %32 yi firma mı öder? Firmanın %32 dışında ödemesi gereken bir tutar olur mu?

  Ayrıca bir de şahıs şirketimiz var. Bağkur u SSK lı çalıştığımız için dondurmuş ve günleri sildirmiştik . Bu durum emekli maaşımı etkiler mi? Özel sektörde çalışmadığımızda ya da çalıştığımızda şahıs şirketi olması emekli maaşımı nasıl etkiler?

  Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, ilk sorunuzun cevabı %32’yi işveren öder. Çalışan ile hiç bir alakası yoktur.
   İkincisi sorunuzun cevabı ise, bu durumun emekli maaşına herhangi bir etkisi olmayacaktır. Emekli maaşında artma ya da azalma olmayacaktır.

 19. 2006 yılında kamudan emekli oldum.şimdi sigortalı özel işte çalışırsam almış olduğum aylığımdan kesinti yapılırmı.vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkürler.

 20. Babam 20 yılı geçkin emekli çalışmıyordu buzamana kadar maddi yetersizlik sonucu çalışmak istiyor emekli maaşından veya çalıştığı yerden alacağı maaşından kesinti olurmu olursa ne kadar olur

 21. Emekli olmuş bir şahsın gayriresmi çalışması sgk tarafından tespit edilirse maaş kesilkrmi.? Eğer kesilirse tekrar maaş bağlanırmı?bağlanırsa emeklinin ne yapması gerekir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz