900 Gün İle Emekli Olunur Mu

18
1673

900 Gün İle Emekli Olunur Mu sorusunun cevabı 5510 sayılı Kanunda düzenlenmiştir.

Bu yazımızda 900 günden emeklilik ile ilgili Kanun maddesini yazarak bununla ilgili diğer merak edilenleri anlatacağız.

5510 sayılı Kanun 32. Maddesinde ölüm aylığı ile ilgili detaylara yer vermiştir. Bu madde, vefat eden sigortalının geride kalanlarına ölüm aylığı bağlanabileceğini, primlerinin toptan ödeme yoluyla geri alınabileceğini, çeyiz parası ve cenaze yardımının yapılabileceğini belirtmiştir.

Ölüm aylığı;

SSK’lılar için, sağlığındayken 5 yıl sigortalı olarak kaldıysa ve 900 gün prim yatırdıysa, geride kalan hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacaktır.

Bağkur’lular için, sağlığındayken 5 yıl sigortalı olarak kalması ve 1800 gün prim yatırması ayrıca hiç borcu olmaması şartıyla geride kalan hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacaktır.

Bu sürelere borçlanma süreleri dahil olmayacaktır.

900 gün ile emekli olmayı düzenleyen bu Kanun maddesini başlıklar halinde açıklayalım.

Kimler 900 Gün İle Emekli Olabilir?

Bu soruya ilk olarak söylenmesi gereken, 900 gün ile sadece 4/a’lılar yani bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışanların vefatı halinde kişinin hak sahipleri (duruma göre çocukları,eşi ve anne-babası olabilir) emekli olabilir denebilir. Daha doğrusu vefat eden kişinin emekliliğinden faydalanabilir.

Bağ-Kur’lu olanlar ve Devlet Memuru olanların vefatı halinde hak sahiplerinin 900 gün ile emekli olabilmesi mümkün değildir.

900 Gün İle Nasıl Emekli Olunur?

Vefat eden kişinin 900 prim günü olmasının gerekliliğinin yanı sıra 5 yıllık sigortalılık süresinin de bulunması gerekmektedir. Bunu bir örnekle açıklayalım;

“Sigortalının 01.01.2010 tarihinde vefat etmiş olduğunu ve kişinin ilk işe giriş tarihinin 01.01.2007 olduğunu var sayarsak; sigortalının toplamda 1080 günü olmasına rağmen sigortalılık süresi 5 yıl olması gerekirken, 3 yılda kalmış olduğu için, 900 prim günü şartını yerine getirmekle birlikte 5 yıllık sigortalılık süresi şartı yerine gelmediğinden hak sahiplerine aylık bağlanamayacaktır.”

Borçlanma İle 900 Gün İle Emekli Olunur mu?

900 Gün İle Emekli Olunur Mu sorusunun cevabı ilk paragrafta bahsettiğimiz 32. maddede açıklanmıştır.

Bu maddeye göre kişilerin 900 günü hesaplanırken “Her türlü borçlanma süreleri hariç” ifadesi dikkate alınmaktadır. 

Bu maddenin bize söylemek istediği şey, eğer vefat eden kişinin sağlığında 900 günü yok ise hak sahiplerinin emekli aylığına hak kazanması mümkün olmayacaktır.

Ancak, bir *istisna olarak belirttiğimiz Kanunun 01.10.2008 tarihinde kanunlaşmasından dolayı, eğer kişinin ölüm tarihi  01.10.2008 tarihinden önce ise hak sahipleri borçlanma yaparak prim günlerini 900 güne tamamlayıp emekli aylığına hak kazanabilmektedir.

Bunu da bir örnekle açıklayalım;

25.02.2008 tahinde ölen ve bir iş yerinde sigortalı olarak 500 gün hizmeti olan sigortalının hak sahibi, sigortalının yurt dışında geçen 400 günlük hizmet süresini borçlanmış ve borçlanma bedelini 07.04.2009 tarihinde ödeyerek aylık talebinde bulunmuştur. 5 yıllık sigortalılık süresi şartının da bulunması halinde, 01.05.2009 tarihinden itibaren ölüm aylığı bağlanacaktır”

Burada hakkı doğuran olay ölümdür. SSK’lı çalışan 01.10.2008 den önce vefat ettiyse, hak sahipleri kişinin prim günlerini 900 güne kadar borçlanarak aylığa hak kazanabilirler.

Eğer kişi 01.10.2008 den sonra vefat ettiyse, kişinin sağlığında 900 günü yoksa borçlanarak 900 güne tamamlamak mümkün olmayacaktır. Ayrıca, sigortalının ilk işe girdiği tarih ile ölüm tarihi arasında 5 yıllık süre bulunması gerekmektedir.

NOT: Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

18 YORUMLAR

  1. Babam 2010 da vefat etti ilk sigorta girişi 1991 de 2 yıl tarım sigortası ve askeriyle beraber 900 günü var malülen emekli olma şansımız var mı? Teşekkürler

  2. Merhaba. 2011 yılında kaybettiğimiz babamın askerlik borçlanmasıyla beraber 605 gün primi bulunmakta. Anneme ölüm aylığı bağlanabilmesi için nasıl yapmamız gerekir? Yapabilir miyiz? Veya geri ödeme talep ettiğimiz de alacağımız tutar çok mu düşük çıkar
    Teşekkürler

    • Merhaba, 900 gün olmadığı için annenize ölüm aylığı bağlanmaz ancak, ölüme bağlı toptan ödeme talep ederseniz, bu primlerin yüzde 20’lik kısmı annenize ödenir.

  3. merhaba babam 1996 yılında vefat etti 92-96 tarihleri arasında toplam 1240 gün ssklı çalışmıs, sağlık problemleri nedeniyle askerliğe elverişli değildir demişler askerlik yapmamıs acaba anneme maaş bağlanırmı.Teşekkürler

    • Merhaba Gökhan Bey, annenize maaş bağlanabilir. Eğer babanızın ilk işe girdiği tarihle vefat ettiği tarih arasında en az 5yıl var ise bağlanır. Babanızın en son çalıştığı yerin bağlı olduğu sgk’ya ölüm aylığı başvurusunda bulunun. Hatta geçmişe dönük 5 yıllık maaşınızı da talep edin.

  4. merhaba babam 95 ile 96 arsında vefat etmıs 50 gunluk sıgortası var 2 yılda askeelık yapmıs buna gore annem 900 gunden nasıl olum aylıgı alabılır 130 gun eksık kalıyor bırde eskıden cıftcılık yapmıs tarım yada toprak ofısınden bır sogortsı varsa o sıgorta gunlerı bu 900 gunu tamamlarmı

    • Merhaba, önce ziraat odasında bir kaydını bulabilirseniz bunu sgkya bildirerek günlerin sayılmasını sağlayın. Eğer kabul edilirse, daha sonra askerlik borçlanması ile 900 güne tamamlayabilirsiniz.

  5. Merhaba babam 2015 vefat etti 95 yilinda baslangici var 270 gun primi var 20 ayda askerlik borclanmasi yapip 900 gunden emekli olunabilir mi vefat tarihi 2015

  6. 1945 doğumlu kayınpedrim 1998 yılı 186 gün SSK günü var 1999 yılı 8 ayın 11’inde vefat etmiş 24 aylık de askerlik süresi var Bu şartlarda kayınvalideme emeklilik maaşı bağlanabilir mi

    • Merhaba, ilk girişi 1998 vefat tarihi 1999 olduğundan emekli maaşı bağlanamaz. Arada 5 yıllık süre olması gerekirdi. Ancak 186 günlük primi kayın valideniz geri alabilir. Bununla ilgili sgk’ya ölüme bağlı toptan ödeme dilekçesi vermeniz gerekmektedir.

SORU SOR