SGK Cenaze Parası 2018

2
3326

SGK Cenaze Parası 2018 yılında değişiklik göstermiştir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden sigortalıların yakınlarına belirli şartları yerine getirmesi koşuluyla verilen cenaze ödeneğinin bir çok sigortalı tarafından bilinmediğini gözlemlemekteyiz.

Bu yazımızda hangi şartlarda cenaze ödeneğini alınabileceğini, kimlerin bu ödenekten faydalanabileceğini ve 2018 yılı itibariyle SGK cenaze ödeneğinin ne kadar olduğunu anlatacağız.

SGK Cenaze Parası Şartları

Sosyal Güvenlik Kurumundan cenaze ödeneği almak için aslında çok fazla bir şart bulunmamaktadır. Hatta tek bir şart vardır. O da vefat eden sigortalının sağlığında 360 gün prim ödemiş olmasıdır.

Bununla birlikte emekli olarak vefat eden kişilerin yakınları da aynı şekilde cenaze ödeneği alabilirler.

Ayrıca, vefat eden kişinin öldüğü tarihte sigortalı olmasına gerek bulunmamaktadır.

SGK Cenaze Parasını Kimler Alır

SGK’dan cenaze ödeneği ilk olarak vefat eden kişinin eşine verilir. Eğer eşi de vefat etmiş ise, çocuklarına verilir. Çocukları da yok ise, ana ve babasına verilir. Son olarak hiç kimse yok ise, ölen kişinin kardeşlerine verilir.

Bu kişiler dışında başka kimseye cenaze ödeneği verilmemektedir.

SGK Cenaze Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

SGK Cenaze Parası 2018
SGK Cenaze Parası 2018

Resimde görünen dilekçeyi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru dilekçesini indirmek için tıklayınız.

Ayrıca, vefat eden kişinin ölümü nufüs kütüğüne işlenmemişse, muhtarlığa gidip ölüm tarihi nufüs kütüğüne işlenmelidir.

SGK Cenaze Parası 2018

Cenaze ödeneği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanarak belirlenir. Bakanlık tarafından belirlenen tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir defa yapılan yardımdır.

SGK Cenaze Parası 2018 yılı itibariyle 594 TL olmuştur.

SGK Cenaze Parası Zamanaşımı

Vefat eden sigortalıların yukarıda bahsettiğimiz Sosyal Güvenlik Kurumunun ödediği cenaze ödeneği yakınları tarafından talep edilmelidir. Talep edilmeyen SGK cenaze ödenekleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak vefat eden kişinin yakınlarına gönderilmemektedir.

SGK cenaze ödenekleri 5 yıl içinde talep edilmelidir. Vefat eden kişinin yakınları tarafından ölüm tarihinden itibaren 5 yıl içinde talep edilmeyen cenaze ödenekleri bir daha talep edilemez.

NOT: Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. annem babamdan dul maaşı alıyordu.15.10.2013 vefat etti.kocaeli sgk.sorduğumda cenaze ödeneğinin ödenmediğini söylediler.alabilirmiyim.

    • Merhaba, niçin verilemeyeceğini söylediler bilmiyoruz ancak 5 yıl geçmediği için cenaze ödeneği alabilirsiniz. Dilekçe ile müracaat edin, kabul edilmiyorsa da resmi bir dilekçe ile size cevap versinler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz