Mavi Kartlılar GSS Primi Öder Mi

5
2789

Danışanlarımızdan Barış Bey’in Mavi Kartlılar GSS Primi Öder Mi sorusunu cevaplamaya çalışalım.

Mavi Kartlılar GSS Primi Öder Mi

SORU:

Merhabalar, bir taraftan “Mavi Kart hamili kişiler, bu maddede belirtilen istisnalar dışında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanabilirler.” deniyor fakat diğer taraftan prim olarak 53 TL yerine 427 TL isteniyor. Burada bir belirsizlik mi var yoksa benim gözden kaçırdığım bir husus mu var? Türkiye’ye kesin dönüş yapmış, çalışmayan, mavi kart sahibi bir kişi neden yabancılarla aynı kategoride değerlendiriliyor? Ben bunun nasıl “aynı haklardan yararlanma” olduğunu anlayamıyorum. Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler!

CEVAP:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iken, vatandaşlıktan çıkma izni alıp başka ülke vatandaşlığına geçenlere Mavi Kart adı altında bir belge verilmektedir. Bu belge bu kişilerin 3. dereceye kadar olan alt soylarına da verilir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kimlik gibi kullanılır. 

Türk Vatandaşlığı Kanunu 28. Maddesinde, çifte vatandaşlı mavi kart sahibi şahıslar, Türkiye Cumhuriyetinin Türk vatandaşlarına sağlamış olduğu haklardan aynen yararlanabileceğini belirtmiştir. Bu kişilere yabancılar için öngörülen kısıtlayıcı hükümler kamu düzeni ve milli güvenliğe ilişkin çok özel istisnalar dışında uygulanamaz. 

Mavi kart sahibi kişiler her ne kadar Türk vatandaşlarına tanınan bir kaç istisna dışında diğer haklara sahip de olsalar, Türk vatandaşlığından ayrılmış oldukları ve dolayısıyla yabancı ülke vatandaşı oldukları gerekçesiyle, ülkemizde ikamet eden diğer yabancılar ile aynı statüde değerlendirilerek yabancıların ödedikleri gss prim oranı tutarında gss primi ödemektedirler.

Yabancıların Sağlıktan Yararlanması için ödeyecekleri prim oranı brüt asgari ücretin % 24’ü kadardır.

Bu durumda, mavi kart sahiplerinin 2017 yılı itibariyle ödemeleri gereken gss prim tutarları; 426,6 TL’dir. 

2018 yılı için ödenecek gss prim tutarı, 487.08 TL’dir.

Mavi Kartlıların sgk hakları ile ilgili tüm detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

NOT: Mavi Kartlılar GSS Primi Öder Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Merhabalar, mavi kart sahibi ve Hollanda vatandasiyim. Turkiye’de ikamet ediyor ve calisiyorum. Maasimdan her ay SGK primi kesiliyor fakat devletten emekli olamiyorum. SSK’ya da ihtiyacim yok cunku ozel saglik sigortam var. Bu durumda maasimdan kesinti yapilmasini nasil engelleyebilirim? Hollanda’da yasiyor oldugunuz surece emekli olma hakkiniz oluyor, Hollanda devleti gozunde adresimi oraya kaydetsem ve emeklilik hakkim dogsa, bu belgeyle Turkiye’de maasimdan SGK kesintisi yapilmasini engelleyebilir miyim?

    Simdiden tesekkur ederim

  2. Babalarimiz zamaninda TR de yatirim yapmis ve biz ikinci nesil sonrasi insanlar neden böyle cezalandiriyoruz. Vaktinde herkes Alman vatandasi olsun demislerdi ve simdi söylediklerini yaptik ve GSS de cezalandiriyoruz. Diger yabancilara karsi esit davranmak da ne demek ki…Arti birde EYT liyim yani yasa da takildim ve TR de saglik sigortam da yok…vaktinde bize tr de türkler gibi haklariniz olacak demisti siyaset ve simdi neden bu geri vites atildi ve bizlere yalan söylendi? GSS icin su an 750 TL ayda ödemek gerekiyor ve özel saglik sigortalari bile böyle pahali degildir. Gercekten bunu anlamis degilim…Emekli olacaksiniz dediler sonra kanunu degistirdiler..ben simdi 4 yil beklemem gerekiyor emekli olmak icin…Umarim bu hükümet bu adaletsiz davranisa bir son verir ve bizleri rahatlatir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz