İşçinin Maaşını Asgari Ücretten Göstermenin Cezası

52
9977

Bu yazımızda İşçinin Maaşını Asgari Ücretten Göstermenin Cezası başlığı altında idari para cezalarını anlatmaya çalışacağız.

Çalışanların en büyük sorunlarından biri, işveren tarafından kazançlarının gerçek kazandığı ücret üzerinden bildirilmemesidir. Bu durum muhakkak ki, kendi iradeleri dışında olmaktadır. 

Aldığı maaştan daha düşük ücretle bildirilmenin çalışanlar açısından bir çok dezavantajları da vardır. Örneğin, çalışma hayatı boyunca asgari ücretten bildirilen işçinin;

 • Emekli maaşı olması gerekenden düşük olur.
 • İstirahat raporlarından dolayı alacağı rapor parası düşük olur
 • Kadın işçilerin alabileceği doğum parası düşük olur.

Uygulamada sıkça görülen bu durumun Kurumun Denetmen ve Müfettişleri tarafından tespit edilmesi durumunda ise işverenler hayli yüksek idari para cezaları ile karşılaşabilirler.

Maaşı asgari ücretten bildirmenin cezasının 2018 rakamları için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Maaşı asgari ücretten bildirilenlerin yapması gereken işlemler ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İşçinin Maaşını Asgari Ücretten Göstermenin Cezası

Belirttiğimiz idari para cezalarının hangi maddeleri kapsadığını, işçinin ücretinin 1 yıldır daha yüksek maaş aldığı halde asgari ücretten bildirildiğini var sayarak maddeler halinde anlatalım.

1-APHB’de Eksik Ücret Bildirilmesi (102/c-4):

İşçinin maaşını asgari ücretten gösteren işveren SGK‘ya her ayın 23’üne kadar verilmesi zorunlu olan Aylık Prim ve Hizmet Belgesini verdiğinde çalıştırdığı kişinin kazançlarını eksik bildirilmiş olacaktır.

İdari Para Cezası (Her Ay İçin): 1777,5x2x12 AY=42.660 TL

* 2018 yılı ceza tutarları ise değişiklik göstermiştir. Buna göre 2018 yılı Temmuz ayından itibaren APHB yani aylık prim ve hizmet belgesi verilmeyeceğinden bunun yerine muhtasar prim hizmet beyannamesi verilecektir. Muhtasar prim hizmet beyannamesinde sigortalının ücretinin eksik bildirilmesi durumunda uygulanacak idari para cezası tutarı,

 • Aylık asgari ücretin onda birinden az, iki katından fazla olmamak üzere tespit edilen prime esas kazanç tutarında olacaktır. Örneğin; sigortalının ücreti 4000 TL iken asgari ücretten bildiriliyorsa, 4.000 TL – 2.029,5 TL= 1970,5 TL idari para cezası uygulanacaktır.

2-Bordronun Geçersiz Olması (102/e-5):

İşçinin maaşını asgari ücretten gösteren işveren APHB’de ücretini eksik bildirdiği kişiyi doğal olarak bordrosuna da yansıtmamıştır. Bu sebeple Bordro geçersiz sayılacaktır.

İdari Para Cezası (Her Ay İçin): 1777,5/2 × 12 Ay=10.665 TL 

* 2018 yılı idari para cezası tutarı :2.029,5/2 x 12 Ay= 12.177 TL

3-Muhasebe Defterlerinin Geçersiz Olması(102/e-4):

İşçinin maaşını asgari ücretten gösteren işveren bordroya eksik kaydettiği işçi ücretini muhasebe defterinin işçilik giderleri kısmına da yansıtmayacağından dolayı Muhasebe Defteri geçersiz sayılacaktır.

İdari Para Cezası (Bilanço usulu):1777,5/2 x 12Ay=10.665 TL

* 2018 yılı idari para cezaları : 2.029,5/2 x 12 Ay = 12.177 TL

SONUÇ; sigorta primine esas kazançlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’na aldığı gerçek ücret yerine daha düşük ücretten veya asgari ücretten bildirilmesi neticesinde işverenler idari para cezalarıyla karşılaşacaklardır. İdari para cezalarını kapsayan tüm maddelerden doğan cezaları topladığımızda bu para cezasının miktarının 63,990 TL olduğu görülecektir. Ayrıca işveren eksik bildirdiği primlerin de ödemesini yapacaktır.

Ücreti aldığı maaştan daha düşük düzeyde bildirilen işçilerin bu durum karşısında yapması gerekenler ise başka bir yazının konusudur.

Maaşın bir kısmının elden verilmesi durumunda sigortalıların bunu nasıl ispat edeceği ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: İşçinin Maaşını Asgari Ücretten Göstermenin Cezası konusu ile ilgili sorularınızı yazının yorum kısmından sorabilirsiniz.

52 YORUMLAR

 1. yüksek maaşla çalıştığım Otel beni asgari ücretten gösterdi. bunu kanıtlamak için elimde makbuz yok.elden maaş alırken cep telefonuyla videoya çeksem delil olurmu .yoksa yaşakmi. mahkemede delil sayılır mi.

 2. merhaba, ben bakanlıktan ihale alan bir a firmasının işi taşere ettiği b firmasında sigortalı olarak gözükmekteyim; fakat gerçekte bu taşeron firmanında taşeronu olan bir c firmasında çalışıyorum. aldığım maaşın yarısını b firması maaş ödemesi olarak göndermekte diğer yarısını ise c firması havale olarak göndermekte. ayrıca belli bir süre mühendis olduğum halde tekniker olarak sigortamı gösterdiler.(itirazımdan sonra düzelttiler) diğer bir hususta ana firma sahibi ile aramızda bir senedimiz var. senet karşılığı aldığım maaştan her ay düzenli kesinti yaptırıp borcumu ödedim; fakat senedimi vermiyor. bu durum karşısında yapmam gerekenler ve haklarım nelerdir? bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba, belirttiğiniz sener hususu iş hukuku kapsamında değerlendirilmemektedir. Bu konuda hakkınızı ancak mahkemede alabilirsiniz. Maaşınızda aldığınız ücretten düşük gösteriliyorsa, sgk’ya şikayette bulunup b ve c şirketlerinin hesabınıza göndermiş olduğu ücretleri kanıt olarak sunabilirsiniz.

 3. 2057tl maaşım var maaşımın sadece 1659,98 tl si sgk gösteriliyor geri kalan tutarı elden alıyorum ve işyerinde herkes bu şekilde ama elden maaş listesi var aldığımıza dair imza atıyoruz her ay bu listelerin bende her ay için fotokobisi var bu mahkemede delil olarak kullanabilirmiyim.

  • Merhaba, eğer imza attığınız belgelerde iş yerinin imza ve kaşesi de varsa mahkemeden önce sgk’ya şikayette bulunup bu belgeleri sunabilirsiniz. Ayrıca mahkemenin de kanıt olarak kabul edeceği düşüncesindeyiz.

 4. eşimle beraber çalışıyorum maaşlarımız yüksek ama askeri ücretten primleri yatırıyolar eşimi işten çıkardılar aldığı maaştan tazminatını ödediler belgelerin resmini aldık aldığı maaş üzerinden tazminat aldığına dair şikayet etsem bende haklarımı aldığım maaş üzerinden alabilirmiyim ve tazminat davası açabilirmiyim. teşekürler

  • Merhaba, aldığı maaştan tazminat ödemesini bankadan ve tazminat ödemesi adı altında yaptı ise bu sizin için kanıt oluşturabilir. Dava açarsanız bunu, lehinize delil olarak sunabilirsiniz

 5. merhaba maaşım asgari ücretten gözüküyor ama ben daha yüksek maaş alıyorum işsizlik kalmaktan korktuğum için bir şey diyemiyorum.acaba isimim gizli kalacak şekilde nasıl şikayet edebilirim

  • Merhaba, alo 170 i aradığınızda isminizin gizli kalmasını istediğiniz söylediğinizde isminiz gizli kalacaktır. Denetime gelenler dahi isminizi göremeyecektir.

 6. Merhaba.en son calistigim isyerinde maasim 5.000 olmasina ragmen asgari ucretden gosterildi.alo 170 e yaklasik 1 ay once sikayetde bulundum haber gelmedi.guncelledim sikayetimi hala haber gelmedi.tahmini nezaman sonuclanir bilgi verirmisiniz.tskler

 7. Merhabalar yaklaşık 13 yıldır bir şirkette çalışmaktayım aldığım maaş 3bin tl üzerinde resmi olarak asgari ücretten gösterilmekte ayrıca agiyide maaşa dahil ettiler son senelerde yıllık izinimide 5 iş günü olarak kullandıriyorlar buna benzer sebeplerden dolayı işten ayrılmayı düşünüyorum sahip olduğum hakları nasıl alabilirim bilgilendirirseniz memmun olurum

 8. 18 ay çalıştım net 2000 tl alıyorum asgariden yatıyor şirketi mahkemeye verdim elimde elden aldınız paranın fotoğrafını çektim çıktısını aldım avukata verdim davayı kazana bilirmiyim

 9. merhaba calistigim isyerinde 7 arkadasiz 1 ay calistik sigortamiz yatti ancak asgari ücretlerimiz yatmadi isten ayrilirken hicbisey imzalamadik suan bu isyerinde çalismiyoruz
  izlenecek yol nedir
  saygilarimla..

  • Merhaba, noter aracılığıyla işverenden hesap numaralarınıza maaşınızın yatmasını talep edin. Belirli bir süre de verin. Eğer bu sürede alacaklarınız hesabınıza yatmazsa, dava açmalısınız

 10. insaat firmasinda 7 arkadas 1 ay calistik sigortamiz yatti asgarimiz yatmadi isten ayrilirken birsey imzalamadik izlenecek yol nedir
  saygilarimla…

 11. Asgari ucretten gosterilip yuksek maas aliyotum isten hakli fesih yapmak icin ne yapabilirim maasim hesabima asgari olarak yatiyor kalan hesabima yatiyor bazen avans bazen baska sekilde aciklama yazarak yatiyor

 12. Çalistigim yerde 6 Aydir calisiyorum 125 tl yovmiye ile anlaştik fakat işten ciktiktan sonra e devletten baktim ssk asgari ucretten gosterilmis ve 36 yovmiyede alacagim var bu durumu nasil cozebilirim ben yovmiyelerdwn ziyade ssk pirimimin degerinde yatmadigi icin sikayetciyim su an isten ciktim ancak yovmiyemin 125 tl olduguna dair sahitlerim ve isyeri sahibinin watsap mesajlari mevcut nasil hakkimi arayabilirim simdiden tessekurler

  • Merhaba, isten ciktiginiz icin elinizdeki belgelerle sgk’ya sikayet etmeniz durumunda pek bir sey elde edebileceginizi soyleyemeyiz. Ancak dava acarsaniz hakimin bunlari kanit olarak degerlendirme ihtimali bulunmaktadir.

 13. Merhabalar, öncelikle insanlığa yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Benim durumum ise ;

  Yaklaşık 7 aydır bir firmada İş Güv. Uzm. ve Çevre Müh. olarak hizmet etmekteyim.
  Maaş konusu olarak 2.250 TL anlaştık, bu anlaşma esnasında bir arkadaşım da yanımdaydı.
  Ama ödemelerin asgari ücretten bankaya yatırıldığını ve gerisinin elden alındığı iş görüşmesinde söylenmedi. 31 Ocak itibariyle işten kendi isteğimle çıkacağım. Hakkımı almam için yada işverenin bu konuda ceza yemesi için neler yapabilirim?

  2.Sorum ;
  Bu süreç içerisinde görevlendirildiğim firma ziyaretinin dönüşünde kullanmış olduğum şirket aracında kış lastiği olmaması sebebiyle maddi hasarlı kaza yaptım. İşveren ilk olarak “cana geleceğine mala gelsin” tabirini kullanarak maaşımdan kesinti yapmayacağını söyledi, fakat kazadan 3-4 gün sonra ben istifa dilekçemi verdim ihbar sürem için. Bu an’da işveren, araç için harcanan yaklaşık 2.000 TL’yi maaşımdan keseceğini vermeyeceğini söyledi. Bu konu ile ilgili neler yapmam gereklidir, işlemlerle ilgili bilgi verebilir misiniz?

  Çok ama çok teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar diliyorum.

 14. Eşim çalıştıgı şirkete devam ederken evimizde vefat etti şirket normalde 6000 gibi bir rakam alan eşimin ödemelerini asgari ücretten gösteriyor geri kalanıda Elden veriyordu elimde her yeri arayıp taramama ragmen bir evrak Yok kıdem tazminatına asgari ücretten yatıracaklarını söylediler ve emekliaylıgınıda ona göre verileceği söyleniyor iki çocuğumuz var ben şirketinde pek kimseyi tanımıyorum acaba ne yapabilirim eşimin hakkını aramak için şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba, belirttiğiniz gibi emekli aylıkları da düşük olacaktır. Tek yapabileceğiniz dava açmak olacaktır. Başka kağıt üzerinde herhangi bir belge olmadığına göre, İş yerinde eşiniz ile aynı dönemde çalışmış kişilerin şahitliği eşinizin maaşı için ispat olabilir.

 15. Video ses kaydı delil olmayacaksa ne delil olacak. İş veren maaşları bankaya asgari yatırıp sonra çalışanlarından 1200 TL nin üstünü elden alıyor hatta bazılarının banka kartları kendisinde önce farkını alıp sonra maaşları elden veriyor. Şimdi bankaya yatan meblağ her daim asgari gözükyor defterlerde buna göre düzenleniyor biz çalışanlara da “devlet zam yapabilir maaşınızı ben veriyorum. Beğenmiyorsan çık git!” deniyor. ŞİMDİ BİZ NEYİ NASIL İSPTALAYACAĞIZ?

 16. merhaba 2016 ekim 1 de ise basladim ama kasimn sonunana dogru 1 hafta kala sigortami yapti ondan sonra 2018 subat 6 kadarsuan hala calisiyom zam vardi bu ayda asgari ucret e calisiyordim servs yok yol parasini da vermiyor ve tecilligim ama vu yazin agustos gb askere gitcem simdi soyle bisi var bana zam i asgare ucret le vrdim dedi ve 1 bucuk ay sigortasiz gunun var sorum su agustos da ciks yapsam ekim den itbaren mi kasim 25 inden itaberen mi bana tazminat hakkimi vrr .ekim ayini vrmes de o 1 ayin parasini alabilirm

  • Merhaba, görünüşe göre size kasımdan itibaren tazminat verilir. Ancak şikayet ederek ekimde çalıştığınızı ispatlarsanız bu sefer ekimden itibaren vermek zorundadır. Yine de 1 aylık tazminat miktarı 150-200 tl civarında olacaktır.

 17. MERHABA
  BİR İŞLETMEDE 14 YILDIR ÇALIŞIYORUM BUNUN İLK İKİ YILINI SİGORTASIZ SONRAKİ 5 YILINI ASGARİ UCRETTEN SİGORTALI GÖSTERİLİDİM.
  SİMDİ İŞYERİM ANLAŞALIM DİYOR NE CEZA ALIRLAR BUNU ÖĞRENEBİLİRMİYİM.

 18. Merhaba is guvenligi uzmanligi yapmaktayim ayni zamanda baska bir firmada cevre gorevlisiyim ek olarak yaptigim işte asgari ucret uzerinden anlastik fakat sigortam asgari ucret uzerinden yapilmasina ragmen bana surekli olarak 650 tl bankadan odeme yapildi. Geri kalan odemenin toplu olarak yapilacagini sozlu olarak belirtti. Ise giriste hic bir is sozlesmesi yapmadik. Geriye donuk tum maas farkimi talep edebilirmiyim mahkemede?

  • Merhaba, ay içinde asgari ücretten daha az ücret ödemesi yapılamayacağı için, bu durum sizin haklılığınızı ortaya çıkardığından geriye dönük olarak ücret alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Bununla ilgili zamanaşımı 5 yıldır

 19. İyi günler yukarıda yazdığınız hesaplamalara göre yaklaşık ödenecek ceza 63.990tl bir çalışan için mi yoksa işyerindeki tüm çalışanlar hesaplanır bu ceza mağdur işçi sayısı kadar misli ile mi uygulanır aydınlatırmısınız lütfen

 20. Maaslarımızın asgari ücretten yattığı ve diğer miktarı elden aldığımıza dair işten ayrılan bir çok arkadaşımızın şahitliği yeterli olur mu? Ayrıca ben üst düzey vasıflı, çalışma hayatında bilinen saygın bir ünvanı olan bir yöneticiyim muadil mesleği yapanlar benim 3-4 katım maaş alıyor. 14 yıldır çalışıyorum ve daha 1 senedir calısan ve sadece veri girişi yapan vasıfsız bir elamanın maaşını benim maaşımla eşit yaptılar. bu haklı bir fesih sayılır mı ve istifa edersem tazminat alabilir miyim.

  • Merhaba, belirttiğiniz nedenler iddianızı kanıtlar niteliktedir. Haklı fesih ile iş akdinizi sonlandırıp dava açarsanız şahitlerin de varlığıyla davayı kazanabileceğinizi düşünmekteyiz

 21. Merhabalar,iş yerinde 1 yıldır calisiyorum.Maasim asgariden bankaya yatıyor kalanını elden makbuz imzalayarak alıyorum.Calisma saatim hafta içi 10 hafta sonu 12 saat.Resmi tatillerde çalışıyoruz.İsten ayrılmak istiyorum bu haklarimi alabilir miyim?

  • Merhaba, işten ayrılarak tazminatınızı alabilirsiniz. Ancak bu çalışmalarınız karşılığında mesai ücreti alamadığınızı ispat etmeniz gerekir

 22. Merhabalar,
  Yaklaşık 50 ay bir firmada mühendis olarak çalıştım, baştan sona kadar maaşımı düşük göstererek prim ödediler. İşten ayrıldığım 2015 senesinde maaşım net 5000TL idi ancak, sgk hizmet dökümüne bakıldığında brüt 2700TL olarak göstermişler. Deliller ve şahitler yapılan emek hırsızlığını ortaya çıkarmış durumda.
  İlgili konu hakkında dava açtım, dava sonunda şirket ne kadar ceza yer veya ne kadarlık bir maliyetin altına girmiş olur.

  Şimdiden teşekkür ederim.

 23. Merhaba
  Yaklasik 4 aydir bir firmada forklift opt. Olarak calismaktayim. Ise baslarken 27500tl arti agi ile anlastik.Bunun 1950tl arti agi olarak bankaya yatiyor. Kalanini ise elden vermiyor. Surekli istememe ragmen atlatiyor. En son artik elden veremeyecegini resmi ne aliyorsan onu alirsin dedi. Bende bu sartlarda calisamayacagimi soyledim. Bu ay sonu mecburu isten cikacagim.elden alacaklarimi nasil alabilirim. Ihbat tazminatida alabilirmiyim.

 24. Merhaba, çalılmış olduğum yerde 1 yılım doldu ancak işveren maaşı asgariden gösteriyor ve elden alacağımızı hiçbirşey imzalatmadan bize veriyor. Sgk ya şikayet edip denetleme sonrası sonuçalamazsam dava açtığımda şahitlerle tüm kesilen haklarımı alabilirmiyim. İşten de hiçbişe imzalamadan çıkıp direkt davayı açablirmiyim..? 2.sorum ise haftanın 5 günü 9:00 – 18:30 çalışıyorz 1 gün gelinmediğinde bizden +2gün yani toplamda 3 günlük kesnti yapılıyo bunu elden alacağımızdan kestiği için hiçbi şekilde ispat edemezmiyiz. Yardımcı olur musunuz? Hiçbişe imzalamadan çıkıp davamı açsam hakkımı şahitlerle alabilceksem hiç durmadan çıkacağım..

 25. Merhaba, çalışmış olduğum yerde 1 yılım doldu ancak işveren maaşı asgariden gösteriyor ve elden alacağımızı hiçbirşey imzalatmadan bize veriyor. Sgk ya şikayet edip denetleme sonrası sonuçalamazsam dava açtığımda şahitlerle tüm kesilen haklarımı alabilirmiyim. İşten de hiçbişe imzalamadan çıkıp direkt davayı açablirmiyim..? 2.sorum ise haftanın 5 günü 9:00 – 18:30 çalışıyorz 1 gün gelinmediğinde bizden +2gün yani toplamda 3 günlük kesnti yapılıyo bunu elden alacağımızdan kestiği için hiçbi şekilde ispat edemezmiyiz. Yardımcı olur musunuz? Hiçbişe imzalamadan çıkıp davamı açsam hakkımı şahitlerle alabilceksem hiç durmadan çıkacağım..

  • Merhaba, sizinle aynı dönem çalışmış 2 veya daha fazla kişi dediklerinize şahitlik yaparsa davayı kazanırsınız. Bişeyler imzalasanız bile, bunun zorla ve mobbingle yapıldığını iddia ederek yine davayı kazanabilirsiniz.

 26. Ben bir bilişim firmasında 28 ay kadar çalıştım. Ücretimin sgk da eksik gösterilmesinden dolayı noter aracılığı ile istifamı verdim. Kıdem tazminatım için mahkeme süreci devam etmekte. Parelelinde ise SGK aracılığı ile şikayetimi ilettim denetim ekibi eksik ödemeyi tespit ettiklerini ve rapor yazıldığını ardından geriye dönük ücretlerde yükseltme olacağı iletildi. Benim şikayetim bireyseldi giden denetim ekibi sadece benim şikayetime istinaden benim durumu mu incelemiştir. Yoksa tüm çalışanlar içinde aynı inceleme yapılmış mıdır?

  Ek olarak SGK benden delil talep etmişti. Ofiste bulunmadığım dönemlerde elden alınan kısım muhasebe çalışanı tarafından hesabıma gönderilmişti. Tarafıma yapılan tüm ödemelerin belgelerini bankadan imzalı olarak teslim ettim. 28 ay çalışmam da sadece bu durum 9 ayda mevcut SGK değerlendirme yaparken sadece belgesi parçalı ödemeleri mi dikkat eder yoksa 28 ay içinde iyileştirme yapar mi?

  Yanıtlarınız için teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba, sorduğunuz iki soru da tamamıyla denetmenin inisiyatifindedir. Her denetimin kendine özgü durumları olduğundan tüm çalışanları da incelemiş olabilir size 28 ay da iyileştirme yapabilir. Bu konuda net bir şey söyleyemeyiz

 27. Merhaba ben 16 aydır bir yerde çalışıyorum ve ilk başta üç ay 800 tl aldım daha sonra 1000 tl alıyorum ama sigortam aşağıdan yatıyor ve 5 kişi çalışıyoruz hiç kimse şuan asgari almıyor işten kendim çıksam tazminat alamam şikayet konusunda ne yapılabilir ? Maaşları her ay banka hesabına yatıyor bu delil olur mu ?

 28. Meraba maasim asgari ucret ustu fakat bankaya asgari ucret yatiyor geri kalan sinif farki ve fazla mesailerim elden zarfla veriliyor bodroda kase imza yok ama bankaya yatan asgari ucret gozukuyor diger tarafta tam maasim yaziyor bu bir kanit olurmu mahkemede sozlesmemi tek tarafli fes edip dava acsam kazanirmiyim ayrica onceden kredi icin istedigim gercek bodrada var elimde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz