Maaşı Asgari Ücretten Göstermenin Cezası 2018

8
1125

Maaşı Asgari Ücretten Göstermenin Cezası 2018 yılında değişiklik göstermiştir. 

Önceki yazımızda 2017 yılında asgari ücret üzerinde maaş alıp işçinin maaşını asgari ücretten göstermenin cezasını belirtmiştik. Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sadece  bir işçinin maaşı asgariden bildirmenin bir yıllık cezasını madde madde anlatacağız.

Maaşı Asgari Ücretten Göstermenin Cezası 2018

Sigortalılardan bu konu hakkında bir çok şikayet geldiğini gözlemlemekteyiz. Sigortalılar, hem maaşının düşük bildirildiğinden hem de SGK’ya bunu bildirseler de herhangi bir işlem yapılmadığından şikayet etmektedirler.

Ayrıca, çalışanlar maaşlarının düşük bildirilmesinin neticesinde ileride alacakları emekli aylıklarının da düşük olacağını ya da rapor almaları durumunda alacakları geçici iş göremezlik ödeneğinin düşük olacağını bilmektedirler.

Maaşı asgari ücretten bildirilenlerin yapması gereken işlemler ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Maaşı asgariden bildirmenin idari para cezalarının 2018 yılı rakamlarını madde madde açıklayalım.

1-APHB’de Eksik Ücret Bildirilmesi (102/c-4):

İşçinin maaşını asgari ücretten gösteren işveren SGK‘ya her ayın 23’üne kadar verilmesi zorunlu olan Aylık Prim ve Hizmet Belgesini verdiğinde çalıştırdığı kişinin kazançlarını eksik bildirilmiş olacaktır.

İdari Para Cezası (Her Ay İçin): 2.029,5 x 2x 12 AY=48.708 TL

* 2018 yılı Temmuz ayından itibaren APHB yani aylık prim ve hizmet belgesi verilmeyeceğinden bunun yerine muhtasar prim hizmet beyannamesi verilecektir. Muhtasar prim hizmet beyannamesinde sigortalının ücretinin eksik bildirilmesi durumunda uygulanacak idari para cezası tutarı,

 • Aylık asgari ücretin onda birinden az, iki katından fazla olmamak üzere tespit edilen prime esas kazanç tutarında olacaktır. Örneğin; sigortalının ücreti 4000 TL iken asgari ücretten bildiriliyorsa, 4.000 TL – 2.029,5 TL= 1970,5 TL idari para cezası uygulanacaktır.

2-Bordronun Geçersiz Olması (102/e-5):

İşçinin maaşını asgari ücretten gösteren işveren APHB’de ücretini eksik bildirdiği kişiyi doğal olarak bordrosuna da yansıtmamıştır. Bu sebeple Bordro geçersiz sayılacaktır.

2018 yılı idari para cezası tutarı :2.029,5/2 x 12 Ay= 12.177 TL

3-Muhasebe Defterlerinin Geçersiz Olması(102/e-4):

İşçinin maaşını asgari ücretten gösteren işveren bordroya eksik kaydettiği işçi ücretini muhasebe defterinin işçilik giderleri kısmına da yansıtmayacağından dolayı Muhasebe Defteri geçersiz sayılacaktır.

* 2018 yılı idari para cezaları : 2.029,5/2 x 12 Ay = 12.177 TL

SONUÇ; sigorta primine esas kazançlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’na aldığı gerçek ücret yerine daha düşük ücretten veya asgari ücretten bildirilmesi neticesinde işverenler idari para cezalarıyla karşılaşacaklardır. Ayrıca işveren eksik bildirdiği primlerin de ödemesini yapacaktır.

Maaşın bir kısmının elden verilmesi durumunda sigortalıların bunu nasıl ispat edeceği ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Maaşı Asgari Ücretten Göstermenin Cezası 2018 konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

8 YORUMLAR

 1. Babam uluslararası nakliyat yapan bir firmada çalışarak emekli oldu. Çalıştığı dönemde kendilerine dolar ve euro üzerinden maaş ödenmesine rağmen ssk primleri asgari ücret üzerinden yatırılmış ve bu gün babam asgari ücret üzerinden emekli oldu. Geçmişteki primleri düşük yatırıldığı için zayi olan emekli maaş farklarını hak etmesi için ne yapmalıdır. Yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkür ederim.

  • Merhaba, önceki çalışmaların düşük gösterildiğini ispat edebilirseniz, daha sonra sgkya da emekli maaşının tekrar hesaplanması için başvuruda bulunabilirsiniz.

 2. Merhaba
  Bir şirkette 2004 2018 yılları arasında çalıştım bunun ilk iki yılını sigortasız olarak çalıştım sonraki 5 yılda asgari ücretten sigorta yapılmış işmyerinden ayrıldım acaba ne gibi yaptırımlar uygulayabiliriz iş yerine bilgi verirseniz sevinirim
  Teşekkürler

  • Merhaba, elinizde resmi sayılacak kanıtlar var ise sgkya başvuru yapabilirsiniz. Eğer bir kanıt yok ise, dava açmaktan başka bir yol bulunmamaktadır.

  • Merhaba, şu an aktif olarak çalışıyorken şikayet edilmeli ve durum bildirilmelidir. Eğer işten ayrıldıktan sonra şikayet ederse, hakkınızı almak daha zorlaşacaktır

 3. Merhaba bir şirkette 01.11.2007 yışından beri çalışmaktayım. 2018 mayıs ayında 10 yıl be sigorta primim doluyor.primler asgari üçretten yatıyor ama maaşım 3200tl işten çıkış tazminatım ne kadar olur. Bu yıllar içinde yıllık izin parası resmi tatillerde çalışıp ücretlerini almadım.ne yapmalıyım

SORU SOR