Maaşı Asgari Ücretten Göstermenin Cezası 2018

0
328

Maaşı Asgari Ücretten Göstermenin Cezası 2018 yılında değişiklik göstermiştir. 

Önceki yazımızda 2017 yılında asgari ücret üzerinde maaş alıp işçinin maaşını asgari ücretten göstermenin cezasını belirtmiştik. Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sadece  bir işçinin maaşı asgariden bildirmenin bir yıllık cezasını madde madde anlatacağız.

Maaşı Asgari Ücretten Göstermenin Cezası 2018

Sigortalılardan bu konu hakkında bir çok şikayet geldiğini gözlemlemekteyiz. Sigortalılar, hem maaşının düşük bildirildiğinden hem de SGK’ya bunu bildirseler de herhangi bir işlem yapılmadığından şikayet etmektedirler.

Ayrıca, çalışanlar maaşlarının düşük bildirilmesinin neticesinde ileride alacakları emekli aylıklarının da düşük olacağını ya da rapor almaları durumunda alacakları geçici iş göremezlik ödeneğinin düşük olacağını bilmektedirler.

Maaşı asgari ücretten bildirilenlerin yapması gereken işlemler ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Maaşı asgariden bildirmenin idari para cezalarının 2018 yılı rakamlarını madde madde açıklayalım.

1-APHB’de Eksik Ücret Bildirilmesi (102/c-4):

İşçinin maaşını asgari ücretten gösteren işveren SGK‘ya her ayın 23’üne kadar verilmesi zorunlu olan Aylık Prim ve Hizmet Belgesini verdiğinde çalıştırdığı kişinin kazançlarını eksik bildirilmiş olacaktır.

İdari Para Cezası (Her Ay İçin): 2.029,5 x 2x 12 AY=48.708 TL

* 2018 yılı Temmuz ayından itibaren APHB yani aylık prim ve hizmet belgesi verilmeyeceğinden bunun yerine muhtasar prim hizmet beyannamesi verilecektir. Muhtasar prim hizmet beyannamesinde sigortalının ücretinin eksik bildirilmesi durumunda uygulanacak idari para cezası tutarı,

  • Aylık asgari ücretin onda birinden az, iki katından fazla olmamak üzere tespit edilen prime esas kazanç tutarında olacaktır. Örneğin; sigortalının ücreti 4000 TL iken asgari ücretten bildiriliyorsa, 4.000 TL – 2.029,5 TL= 1970,5 TL idari para cezası uygulanacaktır.

2-Bordronun Geçersiz Olması (102/e-5):

İşçinin maaşını asgari ücretten gösteren işveren APHB’de ücretini eksik bildirdiği kişiyi doğal olarak bordrosuna da yansıtmamıştır. Bu sebeple Bordro geçersiz sayılacaktır.

2018 yılı idari para cezası tutarı :2.029,5/2 x 12 Ay= 12.177 TL

3-Muhasebe Defterlerinin Geçersiz Olması(102/e-4):

İşçinin maaşını asgari ücretten gösteren işveren bordroya eksik kaydettiği işçi ücretini muhasebe defterinin işçilik giderleri kısmına da yansıtmayacağından dolayı Muhasebe Defteri geçersiz sayılacaktır.

* 2018 yılı idari para cezaları : 2.029,5/2 x 12 Ay = 12.177 TL

SONUÇ; sigorta primine esas kazançlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’na aldığı gerçek ücret yerine daha düşük ücretten veya asgari ücretten bildirilmesi neticesinde işverenler idari para cezalarıyla karşılaşacaklardır. Ayrıca işveren eksik bildirdiği primlerin de ödemesini yapacaktır.

Maaşın bir kısmının elden verilmesi durumunda sigortalıların bunu nasıl ispat edeceği ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Maaşı Asgari Ücretten Göstermenin Cezası 2018 konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

SORU SOR