Çalışma İzinsiz Kaçak Yabancı İşçi Çalıştırma Cezası 2017

12
4117

Çalışma İzinsiz Kaçak Yabancı İşçi Yabancı İşçi Çalıştırma Cezası 4817 sayılı Yabancıların çalışma izinleri hakkında Kanun ile 6735 sayılı Uluslararası İş gücü Kanununda düzenlemiştir.

Ülkemizde ikamet eden yabancıların kaçak diye tabir edilmesi için illa ülkemize kaçak yollarla girmesi gerekmez. Yabancılar usulüne uygun bir şekilde vizesini alarak ülkemize giriş yaptıktan sonra vize süresinin bitmesi halinde eğer en az 1 yıl daha ülkemizde kalmak istiyorlarsa oturma iznine müracaat etmelidirler. 

Bu şekilde oturma izni almadan ülkemizde ikamet etmeye devam eden yabancılar kaçak konuma düşmüş demektir ve ülkelerine giriş-çıkış yapmadan oturma iznine müracaat etme hakkını kaybetmişlerdir. Doğal olarak bu şartlarda çalışma iznine de başvuramazlar.

2017 yılında Çalışma izni almadan yabancı işçi çalıştırmanın belirli cezaları vardır. Bu cezalar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Kaçak Yabancı İşçi Çalıştırma Cezası 2018 yılında değişikliğe uğramıştır. Kaçak yabancı işçi çalıştırma cezasının 2018 rakamları için tıklayınız.

Çalışma İzinsiz Kaçak Yabancı İşçi Çalıştırma Cezası 2017

İDARİ PARA CEZALARI (1)
CEZA MİKTARI (TL)
01.01.2016-12.08.2016
(2)
CEZA MİKTARI (TL)
13.08.2016-31.12.2016
(3)
CEZA MİKTARI (TL)
01.01.2017-31.12.2017
Çalışma izni bulunmayan yabancıyı çalıştıran işverenlere her bir yabancı için 8848 TL 6000 TL 6229 TL
Çalışma izni olmaksızın bağımlı çalışan yabancıya 881 TL 2400 TL 2491 TL
Çalışma izni olmaksızın bağımsız çalışan yabancıya 3536 TL 4800 TL 4983 TL
Kanunda öngörülen bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen bağımsız ve süresiz izinle çalışan yabancı ile yabancı çalıştıran işverene her bir yabancı için 440 TL 400 TL 415 TL

 

Konu İle Açıklamalar:

 • 6735 sayılı Uluslararası İş gücü Kanununun 23.maddesi hükmü uyarınca; yukarıda sayılan fiillerin tekrarı halinde idarî para cezaları bir kat artırılarak uygulanır.
 • Kaçak çalışan işçiler deport edilirler.
 • Bu deport işlemi sırasında tüm masraflar kaçak çalıştıran işveren tarafından karşılanacaktır.
 • İdari para cezaları 1 ay içinde ödenmelidir.

NOT: Çalışma İzni Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

NOT: Çalışma İzinsiz Kaçak Yabancı İşçi Çalıştırma Cezası 2017 konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

12 YORUMLAR

 1. Ev Sahibinin Taahudunle Gelen ve Oturma Izni Alan Yabanci Uyruklular Ev Islerinde calistiginda ve Alo 170 e ihbar edildiginde ne gibi islem yapilir oturma iznimi dikkate alınır yoksa yasal islemmi olur.

 2. Oturma Izni ile Kacak Calısan Yabanci Uyruklular ihbar edildiginde bunların tespiti nasıl yapılıyor .Bu kisiler kaldıklari ev sahibinin taahudunle oturma izni aldiysada yine ceza uygulaniyormu

 3. Kacak calısma İhbar edilsede denetim elemanlari.tespit yapsada kışilerin beyanı esastır deyip.isten sıyrilıyolar
  Devlette zarara ugratiliyor baska sikayet mercide yok.Hem bu sekilde fuhusta yaygin olmus artik.Devletin gorevlisi vicdani karar verme yetkisi varmis onu kullaniyor.Kimsede kanunlari uygulamiyor.

 4. Oturma izni ile ev hizmetlerinde calisan yabanci uyrukluyu ihbar ettik hangi tarihlerde calistigini.Fakat Edirne ilinde Sgk denetmenleri bu ispati goz ardi edip yabanci vatandasin ulkeye giris tarihinden itibaren olan sureyi goz onune almis ceza kesmemis vicdani karar vermis yaklasik 10 ay kadar cezai isleme goz yumulmus oturma izni basvurusunu bir sekilde calisma izni basvuruduna döndurmus ve devletin haklarini korumayip kisileri korumus.Bu durumu kime sikayet edebiliriz.Kanunlara guvenimiz tam ama bunu suistimal edenlere ne yapabiliriz.

 5. Benim evimde kiracı olarak oturan bir suriyeli arkadaş var ailesi ile ben suriyelinin akrabasını sağlık ocağına görürdüm elini pansuman yapsınlar diye hastanenin bildirmesi ile karakol gelip tutanak tutup bize ve sürüyesiye imzalatarak sgk göndermiş suriyeli kacak çalıyor diye tutanakta yazıyor ne yapabiliriz 25 ceza gelir diyor sgk ne yapabilirim

  • Merhaba, anladığımız kadarıyla suriye uyruklu kişi ile ilgili sigortasız çalışma tutanağı tutulmuş. Eğer böyle bir durum yoksa, gelecek idari para cezasına itiraz etmelisiniz.

 6. Sgk.kurumu yabanci uyruklu.kacak calisma icin 29 bin tl para cezasi kesmis.Magdur olan taraf itiraz etmis cezayi odememek icin.Sonuc ne olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz