İş Kazası Geçirdim Ne Yapmalıyım

1
2344
İş Kazası Geçirdim Ne Yapmalıyım sorusu bir çok sigortalının merak ettiği hususlardan biridir.
Bu yazımızda işçilerin iş kazası durumunda ne yapması gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Böylelikle iş yerinde iş kazası geçiren işçiler hak kaybına uğramayacaklar, hak kaybına uğrasalar bile yaşadıkları bu mağduriyeti telafi edebileceklerdir.

İş Kazası Geçirdim Ne Yapmalıyım

İş kazasına uğrayan işçinin, ileride iş kazasını ispat edip gerekli haklarını elde edebilmesi açısından yapması gerekenler vardır. Buna göre iş kazası geçiren işçinin kazanın hemen ardından yapması gerekenler şunlardır;
  • İş kazası geçirildiğine dair sevk işlemlerinizin yapılıp yapılmadığını kontrol etmelidir.
  • İş kazasının online olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilip bildirilmediğini kontrol etmelidir. Bunu yapmak için Sosyal Güvenlik Merkezine bizzat da gidebilir. 
  • Tedaviyi mutlaka devlet hastanelerinde başlatılmasını sağlamalıdır.
  • Hastanede polis tarafından tutulacak tutanağa gerçek ve doğru ifadeler vermelidir. Örneğin; kazanın sebeplerini anlatırken kazanın kendi kusuru olduğunu, işverenin hiç bir kusuru olmadığını söylememelidir.
NOT: SGK sürekli iş görmezlik geliri bağlayacak olursa, iş kazası ile tahkikat yapacağından dolayı iş kazası ile ilgili belgeler muhafaza edilmelidir. 
 
İş kazasına uğrayan sigortalının haklarından biri de iş kazasına bağlı olarak geçici iş göremezlik ödeneği almaktır. Ancak bu ödeneği alabilmek için işçinin de yapması gerekenler vardır.
  • İş kazası geçiren kişi, eğer işverenin bu kazadan haberi yoksa kazadan sonraki gün içinde işverene kazayı bildirmelidir.
  • İş kazası geçiren kişi, İş kazası veya meslek hastalığı dolayısıyla hekimin önerdiği tedbir ve tavsiyelere uymalıdır.
  • İş kazası geçiren işçi, kendi ihmali yüzünden hastalığı artarsa geçici iş göremezlik ödeneğinin; ihmali oranı kadarı SGK tarafından işçiye ödenmez. Ancak bu oran %50 geçemez.
  • Kurum tarafından gerekli tedavi sigortalıya yazılı olarak bildirilmiş, sigortalı buna uymamış ise teklif edilen tedaviyi kabul edip kuruma başvuracağı  tarihe kadar sigortalıya,
– İşçiye iş kazası sonrasında yapılması gereken tedavi yapılmaz,
– Geçici iş göremezlik ödeneği veya sürekli iş göremezlik ödeneği verilmez.

NOT: İş Kazası Geçirdim Ne Yapmalıyım konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından  sorabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Merhaba tekstil de çalışıyordum Şubat ın 5 işe girdim bu ayın 10 da iş kazası geçirdim ama sadece 1 nisanda sigortami yatirmislar amelyattan çıktığım zaman şikayetçi değilim dedim sonra sağlıklı düşünmediğim için ifademi değiştirdim bana yardımcı olur musunuz mağdurum teşekkür ederim .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz