Yıllık İzindeyken Rapor Almak

0
1635

Danışanlarımızdan Oğuz Bey’in “Yıllık İzindeyken Rapor Almak” ile ilgili sorusunu cevaplayacağız.

SORU: Merhaba, yıllık izindeyken göz ameliyatı oldum. Ancak raporu iş yerine vermedim. Bu durumun cezası olur mu? Yıllık izinde oldugum için raporu vermeye gerek duymadım. Teşekkür ederim.

Yıllık İzindeyken Rapor Almak

Oğuz Bey’in sorusuna cevap vermeden önce özel sektörde yıllık izinler ile ilgili tüm detayları belirttiğimiz önceki yazımızda göz atabilirsiniz.

Yıllık izindeyken alınan raporun yıllık izinden sayılıp sayılmayacağı le ilgili 4857 sayılı İş Kanununda net bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak iş hayatındaki fiili uygulamalara göre, yıllık izindeyken alınan raporlar yıllık izinden sayılmamaktadır.

ÖRNEK: Oğuz Bey, 15.07.2018 tarihinde 10 günlük yıllık izne ayrılsa ve izninin 5. gününde 20.07.2018 tarihinde 5 günlük izin almış olsa yine 25.07.2018 tarihinde iş başı yapacaktır ancak yıllık izninden 10 gün değil 5 gün düşecektir. Geri kalan 5 günlük iznin başka bir zaman kullandırılması gerekmektedir.

Yıllık İzindeyken Alınan Raporu Bildirmeme Cezası

Sigortalıların almış oldukları raporlar, her ayın 23’ünde verilen aylık prim ve hizmet belgesi ile birlikte e- vizite sisteminden onaylanmalı ve eksik günler aylık prim ve hizmet belgesinde bildirilmelidir.

Söz konusu istirahat raporları,

1- Her ayın 23’ünde verilen APHB ile birlikte 01- İstirahat kodu ile bildirilmez ise ya da “istirahatli olduğu sürelerde, işyerinde çalışmamıştır” kutucuğu işaretlenmez ise;

2- E-rapor ekranından işçinin çalışıp çalışmadığını “Çalışmadı” veya “Çalıştı” olarak, bildirmeyen işverenlere asgari ücretin yarısı yani 1.014,75 TL, geç bildirenlere ise asgari ücretin onda biri yani 202,95 TL tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

Raporu zamanında bildirmemenin yol açacağı idari para cezaları ile ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Oğuz Bey’in yıllık izinde olduğu için raporunu işverene sunmaması durumunda uygulanacak idari para cezaları da belirtilen bu tutarlarda olacaktır.

Sonuç olarak yıllık izinde olmak, raporları işverene haber vermemeyi gerektiren bir durum değildir. Sigortalıların görevi, aldıkları istirahat raporlarından iş yerini bilgilendirmektir.

NOT: Yıllık İzindeyken Rapor Almak konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz