Anne-Babaya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

0
2975

Danışanlarımızdan Halit Bey’in “Anne-Babaya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları” sorusunu cevaplayalım.

SORU: Merhaba; abimi 2012’de kaybettik. SGK’da 2500 gün sigortası vardı. Babam 84 yaşında ve abimle beraber yaşıyordu. Babam emekli değil veya 65 yaş maaşı almıyor. Sigorta primlerine ait toplu parayı alabilir mi? Teşekkürler.

Anne-Babaya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

Anne-Babaya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları 5510 sayılı Kanunda düzenlenmiştir. 

  1. Öncelikle anne ve/veya babaya vefat eden çocuklarından aylık bağlanması için ana-baba 65 yaşın altında ise, çocuklarının maaşının artan hisse bulunmalıdır.

Artan Hisse Olması Ne Demektir? 

Vefat eden sigortalının eşinin, çocuklarının ve anne-babasının olduğunu varsayalım. Vefat ettikten sonra kişinin maaşı önce eşine kalır. Vefat edenin eşi, maaşın %50’sini alır. Eğer kız-erkek çocukları da gerekli şartları sağlıyorsa sonra onlara kalır. Kız-erkek çocukları maaşın %25’ini alır. Geriye %25 kalır. Buna artan hisse denir.

2. Ancak, ana-baba 65 yaşın üzerindeyse artan hisse kuralı geçerli olmayacaktır.

3. Ana-babanın her türlü kazanç ve irattan elde etmiş oldukları gelirleri asgari ücretin net tutarından az olmak zorundadır.

ÖRNEK: Vefat eden sigortalının babasının geçimini sağlayacak geliri 2018 yılı itibariyle 1603,12 TL‘den az olmalıdır. Bu gelir, her türlü gelir ve kazançları kapsamaktadır.

4. Vefat eden kişinin babasının kendisine ait emekli maaşının olmaması ya da başka bir aylık bağlanmamış olması gerekmektedir. Ancak babanın diğer çocuklarından dolayı aldığı maaş var ise, bu maaşı almasına engel olmayacaktır. 

Erkek çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için;

1- Evli olup olmadıklarına bakılmaksızın, erkek çocukların yüksek öğrenim görmeleri halinde 25 yaşını doldurmamış olmamaları, orta öğrenim görmeleri halinde 20 yaşını doldurmamış olmaları, herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim görmemeleri halinde ise 18 yaşını doldurmamış olmaları,

2- Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları,

3- Kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması, şarttır.

Kız çocuğuna ölüm aylığı bağlama şartları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Anne-Babaya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz