Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma

72
1954
Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma durumunda işçinin ve işverenin yükümlülükleri İş Kanunu 31. Maddesinde düzenlenmiştir.

Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma

İş Kanununun Madde 31:
Muvazzaf askerlik ödevi dışında manevra veya herhangi bir sebeple silah altına alınan veyahut herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi yüzünden işinden ayrılan işçinin iş sözleşmesi işinden ayrıldığı günden başlayarak iki ay sonra işverence feshedilmiş sayılır.
İşçinin bu haktan faydalanabilmesi için o işte en az bir yıl çalışmış olması şarttır. Bir yıldan çok çalışmaya karşılık her fazla yıl için, ayrıca iki gün eklenir. Şu kadar ki bu sürenin tamamı doksan günü geçemez.
 
İş sözleşmesinin feshedilmiş sayılabilmesi için beklenilmesi gereken süre içinde işçinin ücreti işlemez. Ancak özel kanunların bu husustaki hükümleri saklıdır. Bu süre içinde iş sözleşmesinin Kanundan doğan başka bir sebebe dayanılarak işveren veya işçi tarafından feshedildiği öteki tarafa bildirilmiş olsa bile, fesih için Kanunun gösterdiği süre bu sürenin bitiminden sonra işlemeye başlar. Ancak iş sözleşmesi belirli süreli olarak yapılmış ve sözleşme yukarıda yazılı süre içinde kendiliğinden sona eriyorsa bu madde hükümleri uygulanmaz. Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır.
Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

İstifa Eden Kıdem Tazminatı Alabilir Mi sorusuna cevap olarak istifa edenler Kıdem Tazminatına hak kazanamaz denilebilir. Ancak kanun da bazı istisnalar vardır ki, işçi kendi isteği ile işten ayrılsa da Kıdem Tazminatına hak kazanabilir.
 
Bu istisnalar şunlardır:
 • İşçinin askerlik görevini yapması
 • İşçinin emekli olması ve yaş dışında diğer emeklilik şartlarını tamamlaması
 • Kadın işçinin evlenmesi
Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için işten askerlik nedeniyle ayrıldığını kanıtlaması gereken sigortalı, işverene makul bir süre önce askerlik nedeniyle ayrıldığını belirten dilekçeye askerlik sevk belgesini ekleyerek sunmalıdır. Bu belgenin olmaması halinde işveren kıdem tazminatı ödemekle yükümlü olmayacaktır.

Askerden Döndükten Sonra Aynı İş Yerinde İşe Girilir Mi

İşveren, tekrar işe girmek için müracaat eden eski işçisini boş yer varsa derhal yoksa boşalacak ilk işe almak zorundadır. İşverenin yükümlülüğü iş yerindeki herhangi bir boş pozisyon için işe almak değildir. Başvuruda bulunan işçinin eski işi ya da benzeri bir işi için işe alma zorunluluğu bulunmaktadır.
Eski işi veya benzeri işinde boş yer yok ise bu nitelikteki işler için boş yer açılıncaya kadar beklenecektir.
İşçiler, askerlik sonrası aynı iş yerine girmek için iki ay içinde işverene başvuru yapmalıdır.
Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder.
 
NOT: Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

72 YORUMLAR

 1. İYİ AKŞAMLAR..BEN 6 AYDIR BİR İŞTE SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞIYORUM SÖZLEŞME BİTİŞ TARİHİM
  30.11.2017..15.12.2017 TARİHİNDE ASKERLİK İÇİN BİRLİĞİME TESLİM OLACAĞIM BU DURUMDA TAZMİNAT ALABİLİRMİYİM.

 2. merhaba… özel bi iş yerinde 01.08.16 tarihinde başladım. 10.12.17 tarihinde askerlik nedeniyle işten ayrilacağım. tazminat işlemleri ve hesaplamalar nasıl yapılır_? brüt maaş:3.700..teşekkür ederim

 3. Merhaba önlisans mezunuyum benim askerlik tecili 2017?aralığın sonu bitiyor çalıştığım iş yerinde şu an devam etmek istiyorum tecil etmem için ise lisans kaydının başlamasını beklemem gerek bu nedenle iş yerinde herhangi bir sıkıntı çıkarılır mı 3 4 ay kaçak çalışmam.

 4. Mrb benim tecil . 31.12.2017 yılında bitiyor. Yaşım 29. Erteleme şansım yok. 2018 Mayisda gidecem sanırım askere. Fakat işyeri yeni yil için sözleşme yapacak askerlik durum belgesi istiyor. Ne yapmam lazım.

 5. 2 yıl çalıştığım isyerinden askere gideceğim şubat ayından 1 ay önce ayrılacağım.1 ay önceden askerlik nedeniyle tazminat talep edebilir miyim?Silüsüm henüz yok.Asgari ücret ile ne kadar tazminat alabilirim.

  • Merhaba, işveren askere gideceğinizden emin olmak için sülüsü görmek isteyebilir. Ancak karşılıklı olarak ikili ilişkilere dayanarak ve kendi inisiyatifine bağlı olarak sülüsü görmeden de kıdem tazminatınızı verebilir. Kıdem tazminatınız 2 yıl x 1777,5 TL= 3.555 TL olacaktır.

 6. Merhaba çalıştığım iş yeriyle sözleşmemde işgören 2 yıl içinde sözleşmeyi fesih ederse tazminat öder diye bi madde var. Peki ben askere gitmek istesem tecilimi bozdursam ve sülüsle beraber işverene istifamı versem tazminat ödemek zorunda kalır mıyım?

 7. Merhabalar. Kıdem tazminatının nasıl hesaplandığını tarif eder misiniz size zahmet? Yıllık ortalama brüt maaş üzerinden mi, yoksa son ayın brüt maaşı üzerinden mi hesap yapılıyor? Bunu sormamın nedeni, yıl sonuna doğru net maaş değişmezken brüt ücretin artması; o noktada kafalar karışıyor. Bu konuyla ilgili detaya ulaşamıyorum. Tazminat hesaplayıcı birkaç internet sayfası var fakat tutarlar birbirinden farklı. Teşekkür ediyorum şimdiden.

  • Merhaba,

   Kıdem tazminatında kişinin son Brüt ücreti dikkate alınır. Kişinin son aldığı brüt ücret ile çalıştığı yıl çarpılarak bulunur.

   – İşçinin kıdem tazminatın hesaplanmasında tam yıldan artan günler var ise aynı oranda kıdem tazminatına eklenir yani işçi bir yıl iki ay çalışmışsa artan iki ay için günlük ücreti hesaplanır kıdem tazminatına dahil edilir

 8. Merhaba Şubat celbi ile askere gideceğim işyerime ise yılbaşından sonra haber verip Şubatta alacağım silüsü işyerine teslim edeceğim. 17.12.2011 tarihinde işe girdim nekadar tazminat alabilirim ? Ve dönüşte aynı işte çalışmak istemediğim için iş verenin tazminatımı ödememesi gibi bir durumu olabilir mi olursa nereye başvurabilirim teşekkürler.

  • Merhaba, tazminatınız işten çıkarken verilir. Bu sebeple döndüğünüzde orada işe başlamamanız bir şey değiştirmez.
   5 yıllık çalışmanızdan dolayı, en son aldığınız brüt ücreti 5 ile çarparak kıdrm tazminatınızı hesaplayabilirsiniz.

  • Merhaba, sgk’ya hangi ücretten bildiriliyorsanız o ücret üzerinden tazminatınız hesaplanır. örneğin asgariden bildiriliyorsa, tahmini 5000 tl tazminatınız olacaktır

  • Merhaba, askerlik nedeniyle işten ayrılmadan önce başka sebeple ilten çıkarılırsanız, tazminat alacaklarınız tehlikeye girebilir. Ancak bu hangi sebeple çıkarıldığınız ile ilgilidir. Eğer işveren sizi haklı nedenle çıkarırsa tazminat alamazsınız

 9. Merhabalar 03.03.2017 işe giriş tarihim askerlik nedeni ile 01.21.18 tarihinde işten ayrılıcam. Çalıştığım iş yerinin İnsan kaynakları 1yılımın dolmadığı için tazminat alamayacağımı söyledi. Alabilmem için başka bir yöntem veya hakkım var mı?
  Teşekkür ederim.

 10. Merhaba ,2 yıldr bi özel şirketde calşmaktaym 2014 te yerm belli olduktan sonra tecil ettrdgm için ocak sonunda askere gideceğim ,Benmki özel bi durum sayldgı için son 2 gün kala sülüs veryolar. İşverene askere gtcegme dahil bir dilekçe yazdm bugün sevk belgesi istiyor 20 dilekçe yazdm 29 da sülüs verckler askerlik şubesinden ozaman versem işyerine skntı olur mu teşekkürler.

  • Merhaba, işverene verdiğiniz dilekçede sülüsü 29unda sunacağınızı belirtseydiniz daha iyi olurdu ancak yine de kıdem tazminatını almanız için bir engel değildir

 11. Merhaba.askerlik nedeni ile 3 sene çalıştıgım işten ciktim.askerden yeni geldim.askere gitmeden once calışma ve sosyal guvrnlik bakanligini aradim.bana askerden geldiginizde isveren sizi ise almak zorunda degildir dediler.suan beni almak zorundami işveren ?

  • Merhaba, size yanlış bilgi verilmiş. 2 ay içinde başvurursanız işveren boş yer varsa sizi almak zorundadır. Boş yer yoksa yerin ilk boşalacağı zaman sizi almalıdır

 12. Merhaba. 14.09.2017 tarihinde işe girdim. 2018 ağustos celp döneminde askere gitmeyi düşünüyorum. 1 yılı doldurmadığım için tazminat alamayacağım sanırım, haksız sebeple işten çıkarılmalarda 6 aylık çalışma süresi yeterli oluyordu ama askerlik için mi 1 yıl gerekiyor? Bir de tazminat alamasam bile işsizlik maaşı alabilmem için askerliği sebep göstererek işten ayrılmam yeterli olur mu? 600 gün sınırını mart ortasında dolduruyorum. işsizlik maaşı alabilmem için en erken hangi tarihte işte ayrılabilirim?

  • Merhaba, evet 1 yil calisma suresi bulunmaktadir. Issizlik maasi almak icin ise son 3 yilda 600 gun priminizin olmasi gerekir. Eger var ise issizlik maasi alabilirsiniz

   • Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Bir ayrıntı daha sormam gerekiyor net olması için; işsizlik maaşı almak için askerliği sebep göstererek işten ayrılmam gerekiyor bildiğim kadarıyla. Ağustos celbiyle askere gideceğimi düşünürsek max 3 ay önce olacak şekilde Mayıs sonu – Haziran başı gibi istifa etmem mi gerekiyor? Yani Mart ya da Nisan ayında Ağustos’ta askere gideceğimi sebep göstererek işten ayrılabilir miyim? Bu benim açımdan haklı sebep olarak gösterilebilir mi?

 13. BİR ÇALIŞAN OLARAK ASKERE GİTME SEBEBİNDEN DOLAYI İŞİN BIRAKILMASI DURUMUNDA İHBAR SÜRELERİNE UYMA ZORUNLULUĞU VARMIDIR?EĞER VARSA İŞVEREN BİZDEN BU DURUMDA İHBAR SÜRELERİNE UYMADAN İŞİN BIRAKILMASINDAN DOLAYI İHBAR TAZMİNATINI TALEP EDEBİLİRMİ?

  • Merhaba, askerlik nedeniyle işten ayrılma durumunda belirli sürelere öncesinde işverene haber verilmiş olacağından, işveren ve siz karşılıklı olarak ihbar tazminatı talep edemezsiniz

   • CEVABINIZDAN ÖTÜRÜ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.ANCAK İŞVERENE ASKERLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILMA DURUMUNDA BELİRLİ SÜRELER ÖNCESİNDEN ŞAHSIM HARİCİNDE NEREDEN HABER VERİLECEĞİNİ ANLAMAMIŞ BULUNMAKTAYIM.SAYGILARIMLA.

    • Askere gitmeden önce işverene şahsen bunu haber vermelisiniz. Bu durumda ihbar tazminatı hükmünü ortadan kaldırmış olacaksınız

     • BELİRLİ BİR SÜRE ÖNCEDEN HABER VERMEDEN ASKERE GİTME NEDENİYLE DİREKT İSTİFA ETME DURUMUNDA İŞVEREN BİZDEN İHBAR TAZMİNATINI TALEP EDEBİLİRMİ?SAYGILARIMLA.

 14. CEVABINIZDAN ÖTÜRÜ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ANCAK İŞVERENE ASKERLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILMA DURUMUNDA BELİRLİ SÜRELER ÖNCESİNDEN ŞAHSIM HARİCİ DIŞINDA NEREDEN HABER VERİLECEĞİNİ ANLAMAMIŞ BULUNMAKTAYIM.SAYGILARIMLA.

 15. 20.11.2017 TARİHİNDEN BU YANA ÇALIŞMAKTAYIM.MART AYI İÇERİSİNDE ASKERE GİTME SEBEBİNDEN DOLAYI İŞİ BIRAKACAĞIM.ASKERE GİTME NEDENİNDEN DOLAYI İŞİ BIRAKACAĞIMDAN İŞVERENDEN TAZMİNAT ALMA HAKKINA SAHİP MİYİM?SAYGILARIMLA.

 16. 20.11.2017 TARİHİNDEN BU YANA ÇALIŞMAKTAYIM.MART AYI İÇERİSİNDE ASKERE GİTME NEDENİNDEN DOLAYI İŞİ BIRAKACAĞIM.ASKERE GİTME NEDENİNDEN DOLAYI İŞİ BIRAKACAĞIMDAN ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM KURUMDAN TAZMİNAT ALMA HAKKINA SAHİPMİYİM?SAYGILARIMLA.

 17. BELİRLİ BİR SÜRE ÖNCEDEN HABER VERMEDEN ASKERE GİTME NEDENİYLE DİREKT İSTİFA ETME DURUMUNDA İŞVEREN BİZDEN İHBAR TAZMİNATINI TALEP EDEBİLİR Mİ?SAYGILARIMLA.

 18. ŞU ANDAKİ ÇALIŞTIĞIM KURUMDA 3 AYDIR GÖREV ALMAKTAYIM.1 AY SONRA ASKERE GİTME SEBEBİNDEN İŞİ BIRAKICAM.DAHA ÖNCEDEN HABER VERMEDEN ASKERE GİTME SEBEBİNDEN DİREKT İSTİFA ETME DURUMUNDA ŞU ANDAKİ ÇALIŞTIĞIM KURUM BENDEN İHBAR TAZMİNATINI TALEP EDEBİLİR Mİ?

 19. şu andaki çalıştığım kurumdu 3 aydır görev almaktayım.1 ay sonra askere gitme sebebinden işi bırakıcam.daha önceden haber vermeden direkt istifa etme durumumda kurum benden ihbar tazminatını talep edebilir mi?

 20. Şu andaki çalıştığım kurumdu 3 aydır görev almaktayım.1 ay sonra askere gitme sebebinden işi bırakıcam.daha önceden haber vermeden direkt istifa etme durumumda kurum benden ihbar tazminatını talep edebilir mi?SAYGILARIMLA.

 21. BİR ÇALIŞAN OLARAK ÖNCEDEN HABER VERMEDEN ASKERE GİTME DURUMUNDAN İSTİFA ETMEM HALİNDE İŞVEREN BENDEN İHBAR TAZMİNATINI İSTEME HAKKINA SAHİP Mİ?

 22. Merhabalar, öncelikle bizlere yardımcı olmanızdan dolayı teşekkür ederim.Çalışma hayatıma 1.12.2014 te başlamış olup aynı firmadan tecilim bittiği için 1.5.2018 de askerlik sebebi ile ayrılacağım. Kıdem tazminatını hesaplarken maas için bir üst limit var mı acaba? Yoksa Herhangi bir limit olmadan yıl carpı son brüt maaş mıdır?

  Ayrıca, eğer kıdem tazminatı aldığım firma, askerlikten döndükten sonra kapanmış ise, tekrar işe alınma hakkım ortadan kalkıyor mu, yoksa bu hakkın başka hakka çevrimi mümkün olabiliyor mu?

  • Merhaba, kıdem tazminatının tavanı yıllık 5.001 TL’dir. Döndüğünüzde firma kapanmış ise, sizi tekrar işe almaları mümkün olmayacağından, öyle bir yükümlülükleri bulunmamaktadır. Başka bir hakka da dönüşümü bulunmamaktadır.

 23. Ben bir iş yerinde yaklaşık 4 yıldan beri çalışıyorum. 2018 Mart ayında Askerlik hizmetim nedeniyle çıkış yapacağım. Askerlik hizmeti dönüşünde tekrar aynı yerde çalışmak istiyorum. Bu nedenle tazminatımı almam gerekir mi?(Ben almak istemiyorum) Almadığım takdirde tazminat alma hakkım yanar mı? Cevap verirseniz sevinirim.Mail olarak atabilirsiniz.

  • Merhaba, tazminatınızı alsanız da almasanız da döndüğünüzde işveren sizi almak zorundadır. Dolayısıyla yasal hakkınız olan tazminatı almalısınız. Daha sonra işten ayrıldığınızda işveren sizi hakkı sebeple işten çıkarırsa tazminat alma hakkınız yanabilir. Süresi 5 yıldır.

 24. Merhaba Ben yaklaşık 3 yıldır kurumsal bir firmada güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım Yalnız bu süreç içerisinde iki tane taşeron firma değiştirdik fakat çalıştığım Kurumsal firma Tüm sosyal haklarımın kendisi tarafından bana verileceğini söyledi Ben şimdi askerlikten dolayı işten çıkmak zorundayım benim tüm sosyal haklarımı çalışmış olduğum kurumsal firma mı verecek yoksa bağlı olduğum taşeron firması mı verecek teşekkür ederim ve ayrıca 2300 TL brüt ücretim var ne kadar tazminat alacağım

 25. MERHABA YAKLAŞIK 3 SENEDİR AYNI İŞYERİNDE ÇALIŞIYORUM 02-05-2018 TARİHİNDE ASKERE GİDECEĞİM VE ASKERE GİTMEDEN NE KADAR SÜRE ÖNCE İŞTEN AYRILABİLİRİM VE NEKADAR SÜRE ÖNCE İŞTEN ÇIKARSAM TAZMİNAT ALABİLİRİM ?

 26. İyi günler 02.10.2015 tarihinde işe başladım 26.02.2018 bir sonraki hafta işi bırakmayı düşünüyorum tecilimi bozup muayene oldum ama silüsümü henüz almadım 02.05.2018 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakınca yoktur ibareli askerlik durum belgem var yaklaşık 2 ayım var askere gitmeme tazminatımı alabilirmiyim silüsüm olmadığı halde ?

  • Merhaba, bu durumda inisiyatif işverendedir. Sülüsü görmeden tazminatı verebilir de, kesin kanıt olması açısından görmek isteyebilir de.

 27. Merhaba ben kamuda kadrolu işci statüsünde calışıyorum.Mayıs ayında askere gidicem ve2.5 yıldır calışıyorum kıdem tazminatını alırsam işe geri dönüşte işe alınmama gibi bir durum olur mu birde yıllık izin ve kıdem gibi haklarımda kayıp olurmu

 28. Merhaba ben 2 yildir calisiyorum ve mayista askere gidecegim dün itibariyle tecili bozdurup askerlik durum belgesi verdiler(sülüs degıl sanirim) bu belgeyle erken cikabilir miyim yani 15 gün sonra tesekkurler …

 29. Merhabalar, askerlik sebebiyle ayrılacağım işyeriyle, askerlik sevk kağıdı ibrazı haricinde yapabileceğim örnek bir sözleşme elinizde var mı? Ben işverene cazip gelmesi açısından tüm haklarımdan feragat ettiğimi, askerlik dönüşü aynı işyerinde çalışmak istediğimi, eğer istihdam edilmezsem yasal tüm tazminatlarımın ödenmesi hususunda sözleşme hazırlyabilir miyim? İmza altına alınması kuvvetli bir delil olur mu? Teşekkürler

 30. Merhabalar, askerlik sebebiyle ayrılacağım işyeriyle, askerlik sevk kağıdı ibrazı haricinde yapabileceğim örnek bir sözleşme elinizde var mı? Ben işverene cazip gelmesi açısından tüm haklarımdan feragat ettiğimi, askerlik dönüşü aynı işyerinde çalışmak istediğimi, eğer istihdam edilmezsem yasal tüm tazminatlarımın ödenmesi hususunda sözleşme hazırlyabilir miyim? İmza altına alınması kuvvetli bir delil olur mu?

 31. Merhaba ben 01.06.2017de işe girdim 2018 ağustos donemin de askere gidecegim size sormak istediğim sigorta da 365 günü doldurmam mı gerek yoksa işe basladigim tarihten tam 1 yil sonra mi ayrilmam gerek ve ben haziran 11.günü ayrilmak istiyorum tazminatim tehlikeye girermi

SORU SOR