Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma

140
3903
Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma
Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma
Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma durumunda işçinin ve işverenin yükümlülükleri İş Kanunu 31. Maddesinde düzenlenmiştir.

Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma

İş Kanununun 31. Maddesine göre;
Muvazzaf askerlik haricinde askere gidenlerin sözleşmeleri iki ay sonra işverence feshedilmiş sayılır.
İşçi en az bir yıl çalışarak bu hakka sahip olabilecektir.
 
Askere gittiği için işten ayrılan kişiler, askerlikten terhis olduklarında tekrar aynı işe girebilirler. Kişiler aynı iş yerine girmek için 2 ay içinde işverene başvuru yapmalıdırlar. İşverenler de eğer aynı kadro boş ise bu işçileri tekrar işe almak zorundadır. Boş kadro yok ise, askerden dönen işçiye göre kadro ayarlaması yaparak aynı şartlarda işe almalıdır. 
Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

İstifa Eden Kıdem Tazminatı Alabilir Mi sorusuna cevap olarak istifa edenler Kıdem Tazminatına hak kazanamaz denilebilir. Ancak kanun da bazı istisnalar vardır ki, işçi kendi isteği ile işten ayrılsa da Kıdem Tazminatına hak kazanabilir.
 
Bu istisnalar şunlardır:
 • İşçinin askerlik görevini yapması
 • İşçinin emekli olması ve yaş dışında diğer emeklilik şartlarını tamamlaması
 • Kadın işçinin evlenmesi
Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için işten askerlik nedeniyle ayrıldığını kanıtlaması gereken sigortalı, işverene makul bir süre önce askerlik nedeniyle ayrıldığını belirten dilekçeye askerlik sevk belgesini ekleyerek sunmalıdır. Bu belgenin olmaması halinde işveren kıdem tazminatı ödemekle yükümlü olmayacaktır.

Askerden Döndükten Sonra Aynı İş Yerinde İşe Girilir Mi

İşveren, tekrar işe girmek için müracaat eden eski işçisini boş yer varsa derhal yoksa boşalacak ilk işe almak zorundadır. İşverenin yükümlülüğü iş yerindeki herhangi bir boş pozisyon için işe almak değildir. Başvuruda bulunan işçinin eski işi ya da benzeri bir işi için işe alma zorunluluğu bulunmaktadır.
Eski işi veya benzeri işinde boş yer yok ise bu nitelikteki işler için boş yer açılıncaya kadar beklenecektir.
İşçiler, askerlik sonrası aynı iş yerine girmek için iki ay içinde işverene başvuru yapmalıdır.
Tüm şartlar sağlanmış olmasına rağmen işveren askerden dönen işçiye eski işine almaz ise, işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.
NOT: Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.
Reklamlar

140 YORUMLAR

 1. İYİ AKŞAMLAR..BEN 6 AYDIR BİR İŞTE SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞIYORUM SÖZLEŞME BİTİŞ TARİHİM
  30.11.2017..15.12.2017 TARİHİNDE ASKERLİK İÇİN BİRLİĞİME TESLİM OLACAĞIM BU DURUMDA TAZMİNAT ALABİLİRMİYİM.

 2. merhaba… özel bi iş yerinde 01.08.16 tarihinde başladım. 10.12.17 tarihinde askerlik nedeniyle işten ayrilacağım. tazminat işlemleri ve hesaplamalar nasıl yapılır_? brüt maaş:3.700..teşekkür ederim

 3. Merhaba önlisans mezunuyum benim askerlik tecili 2017?aralığın sonu bitiyor çalıştığım iş yerinde şu an devam etmek istiyorum tecil etmem için ise lisans kaydının başlamasını beklemem gerek bu nedenle iş yerinde herhangi bir sıkıntı çıkarılır mı 3 4 ay kaçak çalışmam.

 4. Mrb benim tecil . 31.12.2017 yılında bitiyor. Yaşım 29. Erteleme şansım yok. 2018 Mayisda gidecem sanırım askere. Fakat işyeri yeni yil için sözleşme yapacak askerlik durum belgesi istiyor. Ne yapmam lazım.

 5. 2 yıl çalıştığım isyerinden askere gideceğim şubat ayından 1 ay önce ayrılacağım.1 ay önceden askerlik nedeniyle tazminat talep edebilir miyim?Silüsüm henüz yok.Asgari ücret ile ne kadar tazminat alabilirim.

  • Merhaba, işveren askere gideceğinizden emin olmak için sülüsü görmek isteyebilir. Ancak karşılıklı olarak ikili ilişkilere dayanarak ve kendi inisiyatifine bağlı olarak sülüsü görmeden de kıdem tazminatınızı verebilir. Kıdem tazminatınız 2 yıl x 1777,5 TL= 3.555 TL olacaktır.

 6. Merhaba çalıştığım iş yeriyle sözleşmemde işgören 2 yıl içinde sözleşmeyi fesih ederse tazminat öder diye bi madde var. Peki ben askere gitmek istesem tecilimi bozdursam ve sülüsle beraber işverene istifamı versem tazminat ödemek zorunda kalır mıyım?

 7. Merhabalar. Kıdem tazminatının nasıl hesaplandığını tarif eder misiniz size zahmet? Yıllık ortalama brüt maaş üzerinden mi, yoksa son ayın brüt maaşı üzerinden mi hesap yapılıyor? Bunu sormamın nedeni, yıl sonuna doğru net maaş değişmezken brüt ücretin artması; o noktada kafalar karışıyor. Bu konuyla ilgili detaya ulaşamıyorum. Tazminat hesaplayıcı birkaç internet sayfası var fakat tutarlar birbirinden farklı. Teşekkür ediyorum şimdiden.

  • Merhaba,

   Kıdem tazminatında kişinin son Brüt ücreti dikkate alınır. Kişinin son aldığı brüt ücret ile çalıştığı yıl çarpılarak bulunur.

   – İşçinin kıdem tazminatın hesaplanmasında tam yıldan artan günler var ise aynı oranda kıdem tazminatına eklenir yani işçi bir yıl iki ay çalışmışsa artan iki ay için günlük ücreti hesaplanır kıdem tazminatına dahil edilir

 8. Merhaba Şubat celbi ile askere gideceğim işyerime ise yılbaşından sonra haber verip Şubatta alacağım silüsü işyerine teslim edeceğim. 17.12.2011 tarihinde işe girdim nekadar tazminat alabilirim ? Ve dönüşte aynı işte çalışmak istemediğim için iş verenin tazminatımı ödememesi gibi bir durumu olabilir mi olursa nereye başvurabilirim teşekkürler.

  • Merhaba, tazminatınız işten çıkarken verilir. Bu sebeple döndüğünüzde orada işe başlamamanız bir şey değiştirmez.
   5 yıllık çalışmanızdan dolayı, en son aldığınız brüt ücreti 5 ile çarparak kıdrm tazminatınızı hesaplayabilirsiniz.

  • Merhaba, sgk’ya hangi ücretten bildiriliyorsanız o ücret üzerinden tazminatınız hesaplanır. örneğin asgariden bildiriliyorsa, tahmini 5000 tl tazminatınız olacaktır

  • Merhaba, askerlik nedeniyle işten ayrılmadan önce başka sebeple ilten çıkarılırsanız, tazminat alacaklarınız tehlikeye girebilir. Ancak bu hangi sebeple çıkarıldığınız ile ilgilidir. Eğer işveren sizi haklı nedenle çıkarırsa tazminat alamazsınız

 9. Merhabalar 03.03.2017 işe giriş tarihim askerlik nedeni ile 01.21.18 tarihinde işten ayrılıcam. Çalıştığım iş yerinin İnsan kaynakları 1yılımın dolmadığı için tazminat alamayacağımı söyledi. Alabilmem için başka bir yöntem veya hakkım var mı?
  Teşekkür ederim.

 10. Merhaba ,2 yıldr bi özel şirketde calşmaktaym 2014 te yerm belli olduktan sonra tecil ettrdgm için ocak sonunda askere gideceğim ,Benmki özel bi durum sayldgı için son 2 gün kala sülüs veryolar. İşverene askere gtcegme dahil bir dilekçe yazdm bugün sevk belgesi istiyor 20 dilekçe yazdm 29 da sülüs verckler askerlik şubesinden ozaman versem işyerine skntı olur mu teşekkürler.

  • Merhaba, işverene verdiğiniz dilekçede sülüsü 29unda sunacağınızı belirtseydiniz daha iyi olurdu ancak yine de kıdem tazminatını almanız için bir engel değildir

 11. Merhaba.askerlik nedeni ile 3 sene çalıştıgım işten ciktim.askerden yeni geldim.askere gitmeden once calışma ve sosyal guvrnlik bakanligini aradim.bana askerden geldiginizde isveren sizi ise almak zorunda degildir dediler.suan beni almak zorundami işveren ?

  • Merhaba, size yanlış bilgi verilmiş. 2 ay içinde başvurursanız işveren boş yer varsa sizi almak zorundadır. Boş yer yoksa yerin ilk boşalacağı zaman sizi almalıdır

 12. Merhaba. 14.09.2017 tarihinde işe girdim. 2018 ağustos celp döneminde askere gitmeyi düşünüyorum. 1 yılı doldurmadığım için tazminat alamayacağım sanırım, haksız sebeple işten çıkarılmalarda 6 aylık çalışma süresi yeterli oluyordu ama askerlik için mi 1 yıl gerekiyor? Bir de tazminat alamasam bile işsizlik maaşı alabilmem için askerliği sebep göstererek işten ayrılmam yeterli olur mu? 600 gün sınırını mart ortasında dolduruyorum. işsizlik maaşı alabilmem için en erken hangi tarihte işte ayrılabilirim?

  • Merhaba, evet 1 yil calisma suresi bulunmaktadir. Issizlik maasi almak icin ise son 3 yilda 600 gun priminizin olmasi gerekir. Eger var ise issizlik maasi alabilirsiniz

   • Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Bir ayrıntı daha sormam gerekiyor net olması için; işsizlik maaşı almak için askerliği sebep göstererek işten ayrılmam gerekiyor bildiğim kadarıyla. Ağustos celbiyle askere gideceğimi düşünürsek max 3 ay önce olacak şekilde Mayıs sonu – Haziran başı gibi istifa etmem mi gerekiyor? Yani Mart ya da Nisan ayında Ağustos’ta askere gideceğimi sebep göstererek işten ayrılabilir miyim? Bu benim açımdan haklı sebep olarak gösterilebilir mi?

 13. BİR ÇALIŞAN OLARAK ASKERE GİTME SEBEBİNDEN DOLAYI İŞİN BIRAKILMASI DURUMUNDA İHBAR SÜRELERİNE UYMA ZORUNLULUĞU VARMIDIR?EĞER VARSA İŞVEREN BİZDEN BU DURUMDA İHBAR SÜRELERİNE UYMADAN İŞİN BIRAKILMASINDAN DOLAYI İHBAR TAZMİNATINI TALEP EDEBİLİRMİ?

  • Merhaba, askerlik nedeniyle işten ayrılma durumunda belirli sürelere öncesinde işverene haber verilmiş olacağından, işveren ve siz karşılıklı olarak ihbar tazminatı talep edemezsiniz

   • CEVABINIZDAN ÖTÜRÜ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.ANCAK İŞVERENE ASKERLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILMA DURUMUNDA BELİRLİ SÜRELER ÖNCESİNDEN ŞAHSIM HARİCİNDE NEREDEN HABER VERİLECEĞİNİ ANLAMAMIŞ BULUNMAKTAYIM.SAYGILARIMLA.

    • Askere gitmeden önce işverene şahsen bunu haber vermelisiniz. Bu durumda ihbar tazminatı hükmünü ortadan kaldırmış olacaksınız

     • BELİRLİ BİR SÜRE ÖNCEDEN HABER VERMEDEN ASKERE GİTME NEDENİYLE DİREKT İSTİFA ETME DURUMUNDA İŞVEREN BİZDEN İHBAR TAZMİNATINI TALEP EDEBİLİRMİ?SAYGILARIMLA.

 14. CEVABINIZDAN ÖTÜRÜ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ANCAK İŞVERENE ASKERLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILMA DURUMUNDA BELİRLİ SÜRELER ÖNCESİNDEN ŞAHSIM HARİCİ DIŞINDA NEREDEN HABER VERİLECEĞİNİ ANLAMAMIŞ BULUNMAKTAYIM.SAYGILARIMLA.

 15. 20.11.2017 TARİHİNDEN BU YANA ÇALIŞMAKTAYIM.MART AYI İÇERİSİNDE ASKERE GİTME SEBEBİNDEN DOLAYI İŞİ BIRAKACAĞIM.ASKERE GİTME NEDENİNDEN DOLAYI İŞİ BIRAKACAĞIMDAN İŞVERENDEN TAZMİNAT ALMA HAKKINA SAHİP MİYİM?SAYGILARIMLA.

 16. 20.11.2017 TARİHİNDEN BU YANA ÇALIŞMAKTAYIM.MART AYI İÇERİSİNDE ASKERE GİTME NEDENİNDEN DOLAYI İŞİ BIRAKACAĞIM.ASKERE GİTME NEDENİNDEN DOLAYI İŞİ BIRAKACAĞIMDAN ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM KURUMDAN TAZMİNAT ALMA HAKKINA SAHİPMİYİM?SAYGILARIMLA.

 17. BELİRLİ BİR SÜRE ÖNCEDEN HABER VERMEDEN ASKERE GİTME NEDENİYLE DİREKT İSTİFA ETME DURUMUNDA İŞVEREN BİZDEN İHBAR TAZMİNATINI TALEP EDEBİLİR Mİ?SAYGILARIMLA.

 18. ŞU ANDAKİ ÇALIŞTIĞIM KURUMDA 3 AYDIR GÖREV ALMAKTAYIM.1 AY SONRA ASKERE GİTME SEBEBİNDEN İŞİ BIRAKICAM.DAHA ÖNCEDEN HABER VERMEDEN ASKERE GİTME SEBEBİNDEN DİREKT İSTİFA ETME DURUMUNDA ŞU ANDAKİ ÇALIŞTIĞIM KURUM BENDEN İHBAR TAZMİNATINI TALEP EDEBİLİR Mİ?

 19. şu andaki çalıştığım kurumdu 3 aydır görev almaktayım.1 ay sonra askere gitme sebebinden işi bırakıcam.daha önceden haber vermeden direkt istifa etme durumumda kurum benden ihbar tazminatını talep edebilir mi?

 20. Şu andaki çalıştığım kurumdu 3 aydır görev almaktayım.1 ay sonra askere gitme sebebinden işi bırakıcam.daha önceden haber vermeden direkt istifa etme durumumda kurum benden ihbar tazminatını talep edebilir mi?SAYGILARIMLA.

 21. BİR ÇALIŞAN OLARAK ÖNCEDEN HABER VERMEDEN ASKERE GİTME DURUMUNDAN İSTİFA ETMEM HALİNDE İŞVEREN BENDEN İHBAR TAZMİNATINI İSTEME HAKKINA SAHİP Mİ?

 22. Merhabalar, öncelikle bizlere yardımcı olmanızdan dolayı teşekkür ederim.Çalışma hayatıma 1.12.2014 te başlamış olup aynı firmadan tecilim bittiği için 1.5.2018 de askerlik sebebi ile ayrılacağım. Kıdem tazminatını hesaplarken maas için bir üst limit var mı acaba? Yoksa Herhangi bir limit olmadan yıl carpı son brüt maaş mıdır?

  Ayrıca, eğer kıdem tazminatı aldığım firma, askerlikten döndükten sonra kapanmış ise, tekrar işe alınma hakkım ortadan kalkıyor mu, yoksa bu hakkın başka hakka çevrimi mümkün olabiliyor mu?

  • Merhaba, kıdem tazminatının tavanı yıllık 5.001 TL’dir. Döndüğünüzde firma kapanmış ise, sizi tekrar işe almaları mümkün olmayacağından, öyle bir yükümlülükleri bulunmamaktadır. Başka bir hakka da dönüşümü bulunmamaktadır.

 23. Ben bir iş yerinde yaklaşık 4 yıldan beri çalışıyorum. 2018 Mart ayında Askerlik hizmetim nedeniyle çıkış yapacağım. Askerlik hizmeti dönüşünde tekrar aynı yerde çalışmak istiyorum. Bu nedenle tazminatımı almam gerekir mi?(Ben almak istemiyorum) Almadığım takdirde tazminat alma hakkım yanar mı? Cevap verirseniz sevinirim.Mail olarak atabilirsiniz.

  • Merhaba, tazminatınızı alsanız da almasanız da döndüğünüzde işveren sizi almak zorundadır. Dolayısıyla yasal hakkınız olan tazminatı almalısınız. Daha sonra işten ayrıldığınızda işveren sizi hakkı sebeple işten çıkarırsa tazminat alma hakkınız yanabilir. Süresi 5 yıldır.

 24. Merhaba Ben yaklaşık 3 yıldır kurumsal bir firmada güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım Yalnız bu süreç içerisinde iki tane taşeron firma değiştirdik fakat çalıştığım Kurumsal firma Tüm sosyal haklarımın kendisi tarafından bana verileceğini söyledi Ben şimdi askerlikten dolayı işten çıkmak zorundayım benim tüm sosyal haklarımı çalışmış olduğum kurumsal firma mı verecek yoksa bağlı olduğum taşeron firması mı verecek teşekkür ederim ve ayrıca 2300 TL brüt ücretim var ne kadar tazminat alacağım

 25. MERHABA YAKLAŞIK 3 SENEDİR AYNI İŞYERİNDE ÇALIŞIYORUM 02-05-2018 TARİHİNDE ASKERE GİDECEĞİM VE ASKERE GİTMEDEN NE KADAR SÜRE ÖNCE İŞTEN AYRILABİLİRİM VE NEKADAR SÜRE ÖNCE İŞTEN ÇIKARSAM TAZMİNAT ALABİLİRİM ?

 26. İyi günler 02.10.2015 tarihinde işe başladım 26.02.2018 bir sonraki hafta işi bırakmayı düşünüyorum tecilimi bozup muayene oldum ama silüsümü henüz almadım 02.05.2018 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakınca yoktur ibareli askerlik durum belgem var yaklaşık 2 ayım var askere gitmeme tazminatımı alabilirmiyim silüsüm olmadığı halde ?

  • Merhaba, bu durumda inisiyatif işverendedir. Sülüsü görmeden tazminatı verebilir de, kesin kanıt olması açısından görmek isteyebilir de.

 27. Merhaba ben kamuda kadrolu işci statüsünde calışıyorum.Mayıs ayında askere gidicem ve2.5 yıldır calışıyorum kıdem tazminatını alırsam işe geri dönüşte işe alınmama gibi bir durum olur mu birde yıllık izin ve kıdem gibi haklarımda kayıp olurmu

 28. Merhaba ben 2 yildir calisiyorum ve mayista askere gidecegim dün itibariyle tecili bozdurup askerlik durum belgesi verdiler(sülüs degıl sanirim) bu belgeyle erken cikabilir miyim yani 15 gün sonra tesekkurler …

 29. Merhabalar, askerlik sebebiyle ayrılacağım işyeriyle, askerlik sevk kağıdı ibrazı haricinde yapabileceğim örnek bir sözleşme elinizde var mı? Ben işverene cazip gelmesi açısından tüm haklarımdan feragat ettiğimi, askerlik dönüşü aynı işyerinde çalışmak istediğimi, eğer istihdam edilmezsem yasal tüm tazminatlarımın ödenmesi hususunda sözleşme hazırlyabilir miyim? İmza altına alınması kuvvetli bir delil olur mu? Teşekkürler

 30. Merhabalar, askerlik sebebiyle ayrılacağım işyeriyle, askerlik sevk kağıdı ibrazı haricinde yapabileceğim örnek bir sözleşme elinizde var mı? Ben işverene cazip gelmesi açısından tüm haklarımdan feragat ettiğimi, askerlik dönüşü aynı işyerinde çalışmak istediğimi, eğer istihdam edilmezsem yasal tüm tazminatlarımın ödenmesi hususunda sözleşme hazırlyabilir miyim? İmza altına alınması kuvvetli bir delil olur mu?

 31. Merhaba ben 01.06.2017de işe girdim 2018 ağustos donemin de askere gidecegim size sormak istediğim sigorta da 365 günü doldurmam mı gerek yoksa işe basladigim tarihten tam 1 yil sonra mi ayrilmam gerek ve ben haziran 11.günü ayrilmak istiyorum tazminatim tehlikeye girermi

 32. Merhaba,

  Askerlik nedeniyle işten ayrıldığımda kıdem tazminatı almak mecburi mi yoksa askere gidip gelip tekrar aynı yere devam ettiğimde kıdem aynı şekilde devam edecek mi?

  Ayrıca Yine askerlik nedeniyle işten ayrıldığımda geri döndüğümde aynı iş yerinde kıdem olarak(maaş konusunda) yeni işe başlayan biri olarak mı başlayacağım yoksa geçtiğim çalışmalar dikkate alınacakmı

  • Merhaba, askere gittiğinizde kıdem tazminatınızı almalı ve o ana kadarki tazminat hesabınızı sıfırlamalısınız. Dönüp atnı işte başladığınızda önceki çalışmalarınızın karşılığını almış olduğunuz için, yeni işe başlayan gibi tazminatınız hesaplanacaktır

 33. Merhaba 16/08/2015 tarihinde işe başladım askerlik nedeniyle işten ayrılmak durumundayım ancak 3’üncü yılımın dolmasına 1bucuk ay var ve ben o tarıhte asker olucam izin hakkım felan yanıyormu birde şirketin kıdem tazmınatımdan hariç insiyatif kullanarak ihbar tazmınatı yatırma gıbı durumu varmı ama öncelik yıllık iznim şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, şirketiniz ihbar tazminatını yatırmak isterse yatırabilir ancak bu konuda yükümlülüğü yoktur. İzin hakkınız yanmayacaktır. Döndüğünüzde aynı şekilde devam edeceksiniz

 34. merhaba iyi günler,18.09.2012 tarihinden beri bi iş yerinde çalışıyorum ama çırak olduğum ve yaşım küçük olduğu için sigorta yoktu ve ücretler değişiyordu çıraklık eğitim merkezinde çalıştığım yere ait belgem vardı ve 08.03.2017 tarihinde 2.000 tl kadar bi tazminat verdiler bu kadar cıktı diye 01.05.2018 tarihinde askere gideceğimden ne kadar tazminat alabilirim.

 35. Merhabalar ben çalıştıgım işyerinden tecilimi bozdurup tazminatımı alabilirmiyim.yada tazminatımı alıp tekrardan tecil etme hakkım varmı ?

 36. 02.09.2014 işe giris tarihim 31.12.2018 de tecilim biticek 3 ay öncesinden ihtar cekmem gerekmi askere gitmeden önce isyerimde calisan tek personelim herhangi bi sözlesme imzalamadim izin hic kullanmadim ne kadar tazminat alirim.

 37. 02.09.2014 işe giris tarihim 31.12.2018 de tecilim biticek 3 ay öncesinden ihtar cekmem gerekmi askere gitmeden önce isyerimde calisan tek personelim herhangi bi sözlesme imzalamadim izin hic kullanmadim ne kadar tazminat alirim. Asgari ücret calisiyorum.

  • Merhaba, son brüt ücretinizi 4 ile çarparsanız tazminat tutarını bulabilirsiniz. Askere gitmeye yakın ihtar çekmeniz yeterlidir. 3 ay önceden yapmanıza gerek yok.

  • Merhaba, bu durum işverenin inisiyatifinde olur. İşverenin tazminatı ödemesinin zorunlu olması için askere gideceğinize dair sülüsün ona sunulması gerekir.

 38. Merhabalar 2016 ağustos ayında girdiğim işyerimden 2018 ekim ayımda sülüs göstererek askerlik nedeni ile ayrılacağım asıl sorum 2016 ve 2017 yılları arasında 12 saat çalıştım 2017 sonlarına doğru 8 saat çalışmaya devam ettim 12 saat çalışmış olmam tazminatımda değişiklik gösterirmi fiyat olarak

 39. Merhaba.

  işe başlangıç tarihim 2006 yılı. 2018 Eylül ayında tecilim bitiyor. Ben iş yeriyle anlaşıp ücretsiz izin kullanarak askere gidip geldiğimde işime devam etmek istiyorum. Eğer ücretsiz izinle askere gidersem ve döndüğümde işveren beni tekrar işe almak istemez ise haklarım nelerdir? İşe başlangıç tarihim olan 2006 yılından itibaren tazminatımı alma şansım olur mu? Bunun dışında başka bir hak doğar mı?

  İlgili yazınızda ”Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder“ yazıyor.Bu ifadeden kasıt nedir? Tazminatını alıp askere giden bir kişi döndüğünde aynı iş yerine işe başlamak için başvurup karşılık alamaz ise mi bu 3 aylık tazminata hak kazanır?

  • Merhaba, evet tüm şartları sağladığınız halde döndüğünüzde işveren sizi almazsa tazminat öder. İşten ayrılırken işten çıkış nedeniniz askerlik olarak verilirse, işveren 2006 yılından itibaren kıdem tazminatını almak zorundadır. Siz döndüğünüzde tekrar aynı işe girmek için ücretsiz izin oluşturmak istesenizde, bunun nir bağlayacılığı olmaz.

 40. 08.11.2015 de işe girdim, bugün 13.04.2018 ve askerlik sevk belgemi e devletten aldım. Sorum şu 2 seneden fazla bir iş yerinde çalışan kişilerin 2 ay önceden bunu işletmeye bildirmesi gerekiyor ve ben bunu sözlü olarak bildirdim en yakın zamanda’ da sevk belgem ve dilekçemi noter tasdikli olarak şirkete ihtar olarak çekiceğim şirketin bana her hangi bir olumsuz durumda bu adam tamam sevk belgesini verdi ama bana ihtar süresi olan 2 ay önce askerlik durumunu bildirmedi deme hakkına sahib mi?

 41. Mrb askerliğime iki buçuk ay yada iki ay 10 gün kala çıkıcam, askere gitmek için , tazminat alabilirmiyim, 670 gün sigortam yatmış nekadar alabilirim alırsam

 42. Merhaba , şu an askerdeyim askerlik nedeniyle yaklaşık 3 yıl çalıştıgım iş yerimdem tazminatımı alarak ayrıldım. Geriye döndüğümde aynı yerde çalışmak istersem beni işe alma zorundalığı var mı eğer almazsa ne gibi haklara sahip olurum?

 43. Ben işyerimde 4 senedir çalışıyorum tecilliyim tecili bozdum agtusta gitcem 20 mayısta işi birakacam silus 15 temmuzda verecekler sıkıntı olurmu tazminat için

  • Merhaba, işveren ile anlaştığınız takdirde herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Ancak işveren 20 mayısta askere gittiğinizi kesin olarak belgelemenizi talep edebilir. Bu durumda sülüsü alamıyorsanız, tecili bozdurduğunuzu ve ağustosta kesin olarak askere gideceğinizi belirten bir belge temin etmeniz yararınıza olacaktır.

 44. İyi günler 22.12.2015 tarihinde işe başladım Hale’n çalışmaktayım temmuz da askere gideceğim için mayıs sonu işi bırakmayı düşünüyorum sağlık sebeplerimden dolayı bir ay erken bırakıp tedavimi görmek istiyorum ? Bunun için ne yapmam gerek herhangi bir sıkıntı olur mu erken bırakmam ve alacağım ücret nedir. Normal olarak 2200 maaş alıyorum ama sigortam asker ücret üzerinden yatmakta.. Cevaplarsanız sevinirim iyi çalışmalarz

 45. 10.08.2015 te ise başladım. 15.07.2018 de askerlik nedeniyle bırakacağım. Sigortam askeri ücretten yatıyor. Senelik izin kullanmadım parasını da almadım. Be kadar tazminat alabilirim ?

 46. Meraba iyi günler ben bir firmada 2 yil 3 aydır çalışmaktayım firma başka nedenlerden dolayi beni tazminatsız çıkarma peşinde tecilimi bozdursam onlar çıkarmadan önce tazminat alabilirmiyim.maaşım 1835 tazminat ne kadar alırım.

 47. Merhaba,Askerlik nedeniyle iş yerimden ayrılacağım ve 1,5 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum kıdem tazminatı almaya hak kazandım fakat benim sorunum maaşımın 4/1 haciz ediliyor bankaya borcumdan dolayı ben kıdem tazminatı elden almak istiyorum böyle bişey mümkünmüdür ? iş yerime sorduğumda icra eden banka Kıdem ve İhbar tazminatının direk tarafımıza göndermesi diye bi yazısı varmış fakat iş yerim bana bu parayı elden vermek isterse verebilir mi? elden vermesi onlar açısından sorun teşkil edermi cevabınız için şimdiden teşekkürler ( cevaplarsanız çok sevinirim hayat memat meselesi)

 48. Merhabalar ben 3 yıldır doktorlarla sözleşmeli olarak saglık ocağında hemşirelik yapıyorum 2019 a kadar askerlik tecilli ama ben tecilimi bozdurup askere gitmek istiyorum tazminat alabilirmiyim alırsam ne kadar alırım ilk sene 1300 2. Sene 1600 3. Sene 1830 tl oldu maasım ne kadar tazminat alırım . birde askerliğim bittikten sonra aynı iş yerinde çalışma imkanım varmı sözleşmeyi askıya alma hakkımız varmıdır?

 49. çalıştığım firmada 2 yıl 5 ay çalışıp askere gitmek için işten çıkıcam sigorta aldıgımız maaş uzerinden yatıyor 2500 lira ile 3000 lira arası tahmini ne kadar tazminat alırım?
  teşekkürler

 50. merhaba 1 yılımı doldurdugum iş yerinden askerlik sebebiyle ayrılacağım. 1 ay önceden ihbarda bulunmam gerek fakat o tarihte elime askerlik sevk belgesi gelmiş olmıcak. ihbar dilekçesinde askerlik sevk belgemi şu tarihte sunacağım mı demem gerekiyor teşekkür ederim.

  • Merhaba, 1 ay önceden haber vermeniz gerekliliği ile ilgili mevzuatta bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak, askere gideceğinizi işverene ispat etmelisiniz. İspat edemeden önce işten ayrılmak istiyorsanız, belirttiğiniz gibi dilekçenizi düzenleyebilirsiniz

 51. Merhaba,

  18 Ocak 2016 tarihinde işe başladım, Agustos 2018 de askere gitmek istiyorum, son haftaya kadar da çalışmam gerekiyor,

  İş yerine ihbar süresi konusunda sıkıntı çıkmaması için ne zaman bildirim yapmalıyım,
  Bildirim yapıp istifa dilekçem ve askerlik belgesini son 2 hafta içinde verebilir miyim?
  Ayrıca alağım kıdem tazminatını hesaplayabilir misiniz? Net:6600 TL Burut :9000 civarı

 52. merhaba

  28.04.2018 tarihinden itibaren özel güvenlik eğitim kurumunda çalışmaktayım. ağustos 2018 celbinde askere gideceğimi işverene mail yoluyla mesaj olarak atmış bulunmaktayım. Mail yoluyla atmış olduğum bu mesaj işvereni askere gideceğime dair bilgilendirmem de yeterli olur mu? sülüs kağıdım çıktıktan hemen sonra 2 gün içinde işten ayrılabilirmiyim?. teşekkürler…

 53. Merhabalar 07.06.2018 tarihinde askerlik nedeniyle istifamı vermek istiyorum 09.07.2018 tarihinde sülüsüm çıkıcak ve o gün işi bırakmak istiyorum tazminat alamamda sıkıntı cıkmaması için nasıl bi istifa dilekcesi ayarlamalıyım nasıl bi yol izlemeliyim. Ve bizim maaşlar bankaya yatmıyor hepsini elden alıyoruz brüt 2.029.70 ten yatıyor ama 3.400 tl maaşım tazmınatımı tam almak için ne yapmalıyım kolay gelsin.

 54. Taşerön bir şirket te çalışmaktayım. 27-05-2017 tarihinde işe giriş yaptım ve 27-05-2018 te yılım doldu. Ve yıllık izinimide kullanmadım. Askerlik nedeniyle işten ayrılacağım firmadan ne kadar bır tazminat ve ücret alma şansım var öğrene bilirmiyim?

 55. Merhaba ben tecilimi bozup askere gitmek istiyorum şubeye gittim en yakın celp dönemi kasım denildi. Ben şimdi tecil süremi bozsam işverene hemen sevk kağıdı verebilir miyim tazminatımı almak için belli bir ihbar çalışma süresi var mı ? Çalışmak istemiyorum şuan kasıma kadar kafamı dinlemek istiyorum bu konu hakkında bilgilendirebilir misiniz lütfen teşekkürler

 56. Merhaba benim sorum Kaç para tazminat ve ihbar alirim askere gidicem icin ayrilcam işe giriş 2012. kasım 22 sinde ise girdim
  işten ayrılma 2018 15 temmuzda 1850 tl maasliyorum brut 2350 civarı oldunu öğrendim tsk simdiden

 57. Merhabalar, Lisans mezunuyum. Yedek subay adayı olarak başvurdum askerliğe kasım celbinde askere gidicem. Sınıflandırma tarihim 30.10.2018 askeriyeye sordum bu tarih değişmez dedi yani askere gidiceğim tarih şimdiden belli oldu işyerine bu askeriyeden aldığım sınıflandırma tarihinin ve celp döneminin yazdığı kağıdı versem tazminat alabilir miyim? İşyeri sevk tarihi olmadığı için kabul edemem dedi askeriye de senin sevk tarihin olmaz normal er değilsin yedek subay adayı olarak gittiğin için sınıflandırma tarihin olur ve bu tarih Muhtemel sevk tarihi gibi değişmez dedi.

 58. merhaba. 7 temmuz 2018 tarihinde iş yerinde 4. yılımi tamamlayacağım. bu Ağustos celbinde askere gidecegim için sözleşmem yenilemeyecek. (yani sözleşme bitiminseb 23 gün sonra askere gideceğim.) bu durumda tazminat alma hakkım var mı?

  • Merhaba, tazminat alma hakkınız bulunmaktadır. Zaten işveren sözleşmenizi yenilemeyecekse, bu durumda her halükarda tazminat alırsınız, çünkü işten çıkarılmış sayılırsınız. Siz işten ayrılacaksanız da askerlik sebebiyle ayrıldığınızdan dolayı yine tazminat alırsınız

 59. Merhabalar çalıştığım iş yerinde 6 sene oldu askere gitme zamani ile 6 buçuk sene olacak.Brut maaş 2250ne kadar tazminat alirim.tazminat aldıktan sonra askerlik bitiminde ayni is yerinde calisma imkanim varmidir

 60. Merhaba.. ben B grubu olarak eylulde askere gdıcem.. iş yerınden cıkıs veya tazmınat hakkı alabılmek ıcın ıcın suan da e devlette gozuken belge yeterlı mı..

  Orda gıdıcegım yerı tarıhı gorevımı belırtıyo.. ???

 61. Merhaba;
  Benim ,ağustosun 4 ünde tam 4 yılım dolmuş olacak brüt maaşım 3077,34 tl ama askere gideceğim için kovmak istiyolarmış gibi davranıyolar muhtemelen yakında kendim tartışarak kendimi kovdurtucam . Kasım ayına askerliğe başvuru yaptım kasım da askerim inşallah , ben ihbar tazminatı için şimdiden istifa dilekçesi versem olur mu yoksa belli bi aralığımı var dilekçeyi vermek için .

 62. 4yildir ozel bir sirkette calismaktayim. Bedelli askerlige basvurdum ve eylul 15 de 21 gunluk askerlik gorevimi tamamlamaya gidecegim. Askerlik nedeni ile istifa ettim ve silusumu istifa dilekcemin altina taktim. Tazminatimi alabilir miyim?

 63. Merhaba bedelli askerlik yapacam kıdem tazminatı alabilir miyim milli savunma bakanlığından işçi olarak çalışmaktayım 8 yıldır bizim sözleşmemizde askere gidenler iş hakkı fes edilip tazminat odenip tekrar geldiğinde ise alınır ama şimdi ödenmeyecek diyorlar gerekçe ise 21 günlük idari izin bu tazminat verilmiyecekdiye gerekçe olabilirmi

  • Merhaba, işten ayrılmak isterseniz kıdem tazminatınızı talep edip ayrılabilirsiniz. Ancak bedelli askerliğinizi yapıp, işe dönmek istiyorsanız 21 gün izinli sayılacağınızdan dolayı, kıdem tazminatınızı alamazsınız.

 64. merhaba, bedelli askerliktten yararlanıcam ben de . Sülüs begemi aldım ve sonrasında da ik’ya mail aracılığıyla askere gideceğimi bildirdim. Sevk tarihim 15 Eylül , katılacağım tarih 18 Eylül. Bu durumda istifa dilekçemi vermek için son tarihim 14 Eylül müdür ? Bu konuda yardımcı olabiirseniz sevinirim.

 65. Merhaba bu kasım celbinde askere gidecegim yalnız kafama bi konu takıldı kidem hesaplanırken son aya bakıliyor yazmıssınız ama mesela eķimın ortasinda cıkıs verdim diyelim ekim ayıni tamamlamadım eylül ayına bakarak mi kıdem hesaplanır

  • Merhaba, ekimin 15 inde çıktığınızı düşünürseniz, 15 günlük ücretinizi güne çevirip 30 ile çarparak aylık kıdem tazminatında esas alınacak rakamı bulabilirsiniz.

 66. Merhaba bi konu hakkında bilgi alıcaktim ben şok marketlerde müdür yardımcısı olarak calisiyodum askerden geldim 2 ay oldu ise başlamak için talepte bulundum fakat beni işi bıraktığım mevkiden değilde daha düsük şekilde iskurdan başlayacaklarını söylüyorlar benim kaldığım yerden devam etmek hakkim değil mi ne yapmalıyım

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazabilirsiniz
ADINIZI BURAYA YAZIN