GSS Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi

178
8339
GSS Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi sorusu 6824 sayılı Kanunla yeniden düzenlenmiştir. GSS prim borcu bulunanlar 31.12.2019 sonuna kadar sağlıktan yararlanabileceklerdir.
Önceleri sigortalılar gelir testine girerek, hangi gelir durumunda olduğunu tespit ettiriyor ve 3 gelir düzeyinden birine göre genel sağlık sigortası ödemekteydi.
Ancak, 6824 sayılı Kanunla birlikte artık sigortalılar gelir testine girmek mecburiyetinde değildir. Sigortalılar gelir testine girmezlerse brüt asgari ücretin %3’ü kadar prim öderler. Gelir testine girerlerse, alt dilime girmesi sonucunda hiç gss primi ödemeden muayene olabileceklerdir.
Bu durumda 2017 yılında ödenecek en fazla gss primi; 1.777,50 x %3= 53,33 TL olacaktır. 
2018 yılı içinde ödenecek aylık GSS prim borcu ; 2.029,5 x %3 = 60,88 TL olacaktır.
2019 yılı içinde ödenecek aylık GSS primi; 2.558,4 x %3 = 76,75 TL olacaktır.
 
Geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az yani 2019 yılı için 852,8 TL olanlar yeşil kart kapsamında tescil edilecekler. Genel Sağlık sigortasında prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanacaklar.

GSS Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin 60 günden fazla GSS prim borcu ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması, şartı bulunmaktadır.

1 Nisan 2017 tarihi ile birlikte %3 oranındaki GSS prim borcu  ödeyemeyeceğini bildiren ve gelir testine girmek isteyenlerin gelirleri 2018 yılında 676,5 TL’den az çıkarsa herhangi bir gss primi ödemeden tedavi olabileceklerdir. 

8 Mart 2017 tarihinde yayınlanan 6824 sayılı Kanun ile birlikte bu durum şu şekilde olacaktır.

GSS prim borcu olduğu için sağlıktan yararlanamayanlar;

 • Eğer hastaneye muayene olmak için gittikleri zamandan önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün sigortalılıkları var ise;
 • 1 Nisan 2017 ve sonrasındaki sürelerden kaynaklanan 60 günden fazla GSS prim borcu yok ise;
1 Nisan 2017 tarihinden önceki sürelerden kaynaklanan borçlarını ödemeksizin 31/3/2018 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlanabileceklerdir.
GSS prim borcu olanları 1 Nisan 2017 tarihinden önceki borçlarını en geç 1 Nisan 2018 tarihine kadar ödemeleri gerekmektedir.
Daha önce hiç gelir testine girmeyenler, eğer 2 Nisan 2018 tarihine kadar gelir testine girip gelirleri 676,5 TL’den az çıkarsa tüm borçları silinecektir.
Daha önce gelir testine girip 1 Nisan 2017 tarihinden önceki dönemlere ait borcu bulunanın borçları aylık 53 TL olarak düzenlenecektir.
ÖNEMLİ:  29.03.2019 tarihinde yayınlanan karara göre, Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan ancak primlerini zamanında ödemeyip borçlu duruma düşen Türk vatandaşları, Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek.

GSS prim borcu olan vatandaşlar, sağlık hizmetlerinden 31.12.2019 tarihine kadar ücretsiz yararlanabilecek.

NOT: GSS Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

178 YORUMLAR

 1. Ben 2016 mayıstan beri işsizim ve hiç Gss prim borcu ödemedim şuanki güncel Gss prim borcum ise 1258 tl dir..Ben şuan sağlık hizmetlerinden yararlanabilirmiyim ücretsiz olarak

 2. 2016 dan 2017 aralik ticari taksi ek5 sgk borcum var 2018 ocak asgeri ücretli işe başladım 8000 lira borç gözüküyo.yeni baslayan sigortamla sağlıktan faydalanabilirmiyim.teşekkürler

   • Merhabalar ben hiv hastasiyim uzun zamandirda calismiyorum duzenli olarak ilaç larımı kullanmam gerekiyor. Ilaclarda cok pahali Gss 630 tl borcum cıktı muayene olup ilaç alamadım. Bu borcun hepsini ödeme şansın yok belli bir kısmını ödesem yaralanabilirmiyim veya ne yapabilirim:(

 3. 6 aylık GSS borcum bulunmakta ve şuan sağlık hizmetinden yararlanamıyorum. Şubat ayında işe girecem ve sigortam yatacak. Bu durumda sigortalı gözüktüğüm için sağlıktan yararlanabilir miyim ?? Yoksa öncelikli olarak borcuda ödemem gerekli mi ?

 4. Merhaba durumumum aciliyeti var acl muayane olmam lazım ama gss borcumdan dolayı olamıyorum yokmudur bunun bir yolu ne yapsak vali ye filan mı çıksak

  • Merhaba, ilk olarak gelir testi talebinde bulunmalısınız. Geliriniz asgari ücretin 3te1 inden az çıkarsa borçlarınız silinir.
   Ancak, durumun aciliyetinden dolayı gss borçlarınızın yapılandırılması için ile görüşebilirsiniz

 5. merhaba.haziran 2017 de üniversiteden mezun oldum.fakat nisan 2017 den itibaren sigorta borcum gözüküyor.ben öğrenciyken nasıl borç yazılabilir?mezun olduğumdan beri de işsizim

 6. Gss borcum var yeni ise girip sigortali oldugumda sagliktan yararlana bilirmiyim babamda benden yararlanicak onunda gss borcu var sagliktan yararlana bilirmi saygilar

 7. Merhabalar, askerden geldikten sonra bir dönem işsizdim. Gelir testi sonucu olarak aylık primlerim 50 küsür lira olarak hesapladı. Şu an 180 küsür lira prim borcum bulunmaktadır. 2 senedir sigortalı olarak çalışmaktayım. Gözlük almak için hastaneden randevu alıp muayene olabilir miyim? Prim borcumdan dolayı sorun çıkar mı hastanede?

 8. Merhaba haziran 1997 doğumluyum. Eylül de hastaneye muayene olmak için gittiğimde provizyon da gözükmedim. SSK ya gittim gss bilmem nesini açtı. 3 aylık borç çıktı neymiş 20 yaşında olduğum için gss kapsamınakgirmişim. Üniversite okumuyorum, çalışmıyorum da 500 küsür liralık borcum var ne yapmam gerek.?

  • Merhaba, 3 aylık borç en fazla 180 tl olmalıdır. Sgkya gidip bu borcun düzeltilmesi için başvuru yapmalısınız. Daha sonra ayda 60 tl ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz

  • Merhaba, ya borcunuzu ödemeniz ya yapılandırmanız ya da sigortalı işe girmeniz gerekmektedir. Borcunuzu ödedikten sonra ayda 60 tl gss primini ödemelisiniz

  • Merhaba 2013 ten beri sigorta i iste calisamiyorum borclarimda var . özel doktorda göz ameliyati olmam gerektigini soyledi gss borcum bulunmakta ve issizim ameliyat olabilmek icin ne yapmam gerekiyor.

   • Merhaba, gelir testine girip geliriniz en alt düzeyde çıkarsa tüm borçları sildirebilirsiniz. Geliriniz alt düzeyde çıkmazsa, borçları ödemek veya yapılandırmak dışında yapılacak bir şey bulunmamaktadır.

 9. Slm bugune kadar hic odeme yapmadim 2012 den beri simdi ben 2017 7 ayina kadar olanlari 2018 4 ayina kadar taksitlendirme getirildi birinci sorum ben bu borcu taksitlendirdigimde 2018 1 2 ve 3 aylarinida taksitlendire bilirmiyim hepsini bir arada ikinci sorumsa taksitlendirdikten sonra sagliktan yararlana bilicem mi tsklr

 10. bu saçma sistemi kim aklettiyse milletin nefesini kesti resmen. hükümete yanlış akıl verildi bence. yat arkadaş normal sigortalı olan vatandaş aylık ödemesini yaptığı sürece sağlık sisteminden yararlanır ve ödemeyi kestiğinde yararlanma hakkını kaybeder. ancak ona ödemediği aylar borç olarak yazılmaz. sağlıktan yararlanmak için yeniden ödemeye başlar ve sistem aktif olur. şimdi iş garibana gelince ister yararlansın ister yararlanmasın her ay borç çıkarılıp hanesine ekleniyor! yat arkadaş bu ne saçmalıktır. deki yararlanmak için şu kadar gün yatırmış olman lazım ama yatırmayı kesersen de sistemden yararlanamazsın. sistemden yararlanmadığı dönemler için borç çıkarmak nedir?!!! işsiz güçsüz insanların çaresizliğine çaresizlik eklemektir bu. yeşilkart bir devrimdi. hükümet bu sistemi acilen gözden geçirsin. şuan balon şişiyor! ne yani ödeyemeyenlerin borçları 50bin liralara dayandığında ne olacak?! öde mi denecek garibana?! o akibet hiç iyi olmayacak bence.

 11. merhabalar kolay gelsin. ben mayıs 2017 de üniversiteden mezun oldum ve şubat ayı itibariyle çalışmaya başladım ancak sistem yatay geçiş yaptığım dönemden ve mezuniyetimden işe girişime kadar olan süre için borçlu olduğumu söylüyor. bu konuda ne yapabilirim? üniversite öğrencisine gss borcu nasıl çıkar?

  • Merhaba, o süreçte 25 yaşını geçtiyseniz borç çıkabilmektedir. Ancak üni öğrencisi olduğunuz halde 25 yaşını doldurmadıysanız borç çıkmamalıdır. İtiraz edip borcu sildirebilirsiniz.

 12. merhaba bugün itibariyle aylığı 60 tl den 470 tl olan borcuma iki aylık ödeme yaptım acaba muayne olabilirmiyim bilen biri cevaplarsa teşekkürler

 13. ŞİMDİ 01/03/2018 G0 (Asgari ücretin 1/3’ne kadar)
  24/07/2017 G1 (Asgari ücretin 1/3’ünden fazla)
  Şuan için bize 520 tl civarında sgk borc cıkartıyor .Yukarıda yazdığım şekilde süreç gelişti.SGK bu borcumuzu silecekmi?Sağlıktan ben ve ailen ne zaman faydalanabiliriz.

  • Merhaba, gss borcunuzun silinmesi için mart ayında gelir testime girmelisiniz. Bu teste geliriniz asgari ücretin 3te1inden az çıkarsa borcunuz silinir

  • Merhaba, gss borçları ödenmez ise, icra yapılmamaktadır ve emekli maaşından da kesilmemektedir. Ancak hastanelerde muayene olma hakkınız bulunmayacaktır

  • Merhaba, bu durumda sağlıktan yararlanamazsınız, ancak işi kapattığınız için kaymakamlıklardan gelir testi yaparak 60 tllik gss primi ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

 14. BEN SİGORTADAN EMEKLİYİM, 26 YAŞINDA ENGELLİ KIZIM VAR, SAĞLIK SİGORTA TESTİ YAPTIRMALI MIYIM, HİÇ BİR İŞLEM YAPMADAN SAĞLIKTAN YARARLANABİLİR Mİ ?

 15. Iyigunler ben 2018 in 9 ayina kadar issizlik maasi alacagim bu arada onceki donemlerden 750 tl gss borcum var ve suanda odeyemeyecek durumdayim 9 aya kadar sagliktan yararlanabilirmiyim yoksa ben ve ailem borcum oldugu icin sagliktan yararlanamayacakmiyiz

 16. Gss borcumun an az ne kadarı kalana kadar sağlıkta yararlan bilirim 620 lira borcum var 470 tl ödedim 150 tl kaldık yaklaşık 2 ay borcum yani yararlana bilir miyim sağlıktan bu minimum tutar lazım ??

  • Merhaba, borcu yapılandırıp ilk taksidi ödediğiniz takdirde yararlanabilirsiniz. Onun dışında 2 aydan fazla gss prim borcu bulunanlar sağlıktan yararlanamazlar.

 17. Ben 31 Mart 2017 de 4/a dan emekli oldum. Öncesinde gss borcum var. Emekli olmam sebebi ile sağlık hizmetlerinden yararlanabilirmiyim. Yoksa önce gss borcunu öde mi derler. Teşekkürler

 18. Merhaba Ekim 2017 Nisan 2018 tarihleri arasında GSS prim borcum 408 lira olmuş şuan borcumun hepsini ödeyecek param yok ama KBB polikliniğinde muayene olmam gerekiyor son bir aylık primi ödersem muayene olabilirmiyim yoksa borcumun hepsini odemem mi gerekiyor

  • Merhaba, e devletten aktvasyonunuz var mı yok mu onu öğrenebilirsiniz. Ancak mevzuat olarak 2 aydan fazla borcu olanlar sağlıktan yararlanamazlar

 19. Merhaba kolay gelsin benim 2500 küsür gss borcum var. Yakında zamanda memur olucam memur oldukdan sonra bu gss borcunu maaşımdan otomatik kesinti yaparlar mı teşekkürler.

 20. Bir sorum daha olacaktı yapılandırma kapsamanına giren 1502 tl borcum var. bu borcu 30 nisana kadar ödemezsek 3500 küsür ceza ve faiz işlenecek diyor yani ödemezsek bu parayı 5000 küsür borcum olacak. yapılandırmaya girmeyen kısımdanda 800 geçik borcum var. 30 nisana kadar ssk gidip bu 1502 tl borcu 12 taksit’e yapılandıra bilirmiyim? yada 30 nisana kadar 1502 tüm borcu ödemem mi gerekir. Teşekkürler

 21. Merhabalar GSS borcumu ödedim fakat şuanda işsizim devlet hastanesinde ameliyat olmayı düşünüyorum sigortam yok fakat GSS borcumda yok ücret ödermiyim acaba iyi çalışmalar.

 22. marhabalar benim 549 lira 01.04.2017 öncesine ait ödenmesi gereken borc var son gün 30 nisan yazıyor bide cari borç var 794 lira şimdi ben 30 nisanda 549 lira olan borcu ödersem cari borca faiz çok gelirmi bide sağlık hizmetlerinden yararlanmam için ne yapmam lazım 549 lirayı ödeyip cari borçtan 1 taksit ödesem açılırmı sağlık hizmeti yada taksitlendirme yapabilirlermi bizimkiler gitmişti taksitlendirme yapamayız hiç ödeme yapmamışsınız demişler ama herkes taksit yaptırıyor bizim öyle bi hakkımız yokmu en doğru şekilde nasıl sağlık hizmetini açabilirim tamamını ödemeden

 23. Merhaba, geçmiş borcu ödemelisiniz. Cari borç içinde ilk taksidi ödedikten sonra taksitlendirme yapabilirsiniz. Bu şartlarda sağlıktan yararlanabilirsiniz.

 24. ben 18 yaşındayım. üniversite öğrencisiyim anne babamın sigortası yok 364 tl üzerimde gss gözüküyor. okuyor olmama rağmen bu borcun sebebi nedir ?

 25. Gss borcum var teste girdim beş kuruş gelirim yok prim çıkardılar randevu aldım rahatsızlığından dolayı internetten gittim hastaneye sistem sgk ya uğra diyor dalgamı geçiyorsunuz milletle madem borcundan dolayı muayene olamıyorum sistem niye randevuyu onaylıyor.bu garabet sistemi hangi işgüzar kişi hükümete önerdiyse hükümetin altına dinamit koymuş birde bu gss yı sağlıkta devrim diye pazarlayanları tv den görünce bizi enayi yerine koyduklarını malesef düşünüyorum bu devrim değil birilerinin devrilimi olur işsizim sigortam yok gss borcum var beş kuruş gelirim yok bankaya borcum var sağlığım sıkıntılı ee hastanede bir mr çekilecek olmaz allahım sen bilirsin…

  • Merhaba, eski borçlarınızı yapılandırıp taksitle ödeyebilirsiniz. Ancak bağkurlu olduğunuz dönemlerde gss borcu çıktıysa bir hata olmuştur sgkya gidip düzeltmelisiniz

 26. 29 / 03/ 2018 de gss borcunun tamamını ödedim. Dün aile hekimime ilaç yazdırdım, eczacı borçlu görünüyorsunuz dedi. Alamadım ilaçlarımı sistem mı değişti nedir bu .bu günü de sayarsam 40 günlük bir borcum var yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba, sgk ile görüşmeniz gerekmektedir. Normal şartlarda ilaçları almanız gerekirdi. 2 aydan fazla borcunuzun olmadığından dolayı

 27. Merhaba ben bagkurluyum iş yeri açmadan önce gss borcum olduğunu bilmiyordum gelir testi yaptırdım bagkurlu olduğum için tabi borç silinmedi ilk bir iki taksidi ödedim ama gerisini odeyemedim şu anda bagkuruda düzenli odeyemiyorum o yüzden saglik tan faydalanamiyorum ne tavsiye edersiniz hanım da faydalanamadigi için ona da gelir testi yaptırdık ona yeşil kart verdiler ben onun uzerinden bakinamam değilmi tsk ederim

 28. Merhaba ben bagkurluyum iş yeri açmadan önce gss borcum olduğunu bilmiyordum gelir testi yaptırdım bagkurlu olduğum için tabi borç silinmedi ilk bir iki taksidi ödedim ama gerisini odeyemedim şu anda bagkuruda düzenli odeyemiyorum o yüzden saglik tan faydalanamiyorum ne tavsiye edersiniz hanım da faydalanamadigi için ona da gelir testi yaptırdık ona yeşil kart verdiler ben onun uzerinden bakinamam değilmi tsk ederim

  • Merhaba, bağkurlu olduğunuz için eşinizden yararlanamazsınız. Ancak yeni çıkacak olan torba yasayla bağkur borcu bulunanlarda sağlıktan yararlanabilecek. Dilerseniz, detayların netleşmesini bekleyebilirsiniz

 29. 800 tl gss prim borcum var. Dişçide dolgu yaptırmam gerekiyor. borcumun hepsini ödeyecek durumum yok. en kolay nasıl muayene olabilirim? taksitlendirme yapıp ılk taksıtı odersem muayene olabılır mıyım

 30. selamun aleyküm…
  2016-9. aydan 2017-9. aya kadar totalde 1056 tl GSS borcum bulunmaktadır.9.aydan 2018-5.aya kadar olan borç görünmemektedir.Ben bu 1056 tl olan borcu ödediğim takdirde sağlıktan ben ve eşim faydalanabilecek mi ? bu borcu nasıl taksitlendirebilirim ? daha önce yapılandırma yapılmıştı.Şu an AÖF öğrencisiyim yaş 28 sigortasız çalışıyorum.Öğrenciliğimin indirime etkisi olur mu ? en kısa zamanda sağlıktan faydalanabilmek için ne yapmam gerekiyor ?

  • Merhaba, öğrenciliğiniz faydası olmayacaktır. Sgkya giderek yapılandırmaya girebilirsiniz böylece ilk taksiti ödediğinizde siz ve eşiniz sağlıktan yararlanabileceksiniz

 31. Kolay gelsin , öncelikle alakadar olduğunuz için teşekkür ederim
  Ben 2 yıldır sigortalı değildim , geçen ay işe başladım 1 ay ssk yattı sonra çıktım. Gss yede 900 tl borçluyum. Şu an sigortadan faydalanabilirmiyim. Gss borcumu yatırmadan muayene olabilirmiyim

 32. bir devlet üniversitesinde 2013 yılından beri çalışıyorum. 2014-2016 yılları için 1600 tl civarı GSS borcumun olduğunu yeni öğrendim. Bunun sebebi nedir? SGK sı olanların GSS borcunun çıkması normal mi? Teşekkürler.

 33. 2013 den çalışmadığım süre içerisinde 1070 TL borcum gözüküyor şu anda bağkur ödediğim halde ayın 1 inden sonra Kanuni Sultan Süleyman Beylikdüzü Hastanesinde muayneye alınmadım.Neden alınmadığım hakkında bir bilgi verir misiniz?
  (4 Yıldan beri bağkur ödemekteyim)

 34. Merhaba ben 28 yasinda öğrenciyim 2017 mayis ayindan once sigortali calisiyordum o tarihten beri calismiyorum gss borcum var. Gelir testini 2 nisandan once yaptirsaydim borclarimin silineceğini yeni ogrendim. Suan bununla ilgili ne yapabilirim?

 35. Merhaba ben 28 yasinda öğrenciyim 2017 mayis ayindan once sigortali calisiyordum o tarihten beri calismiyorum gss borcum var. Gelir testini 2 nisandan once yaptirsaydim borclarimin silineceğini yeni ogrendim. Suan bununla ilgili ne yapabilirim?

 36. Merhaba 1 aylık GSS borcum var ameliyat olabilir miyim. Olacağım ameliyat ücretli mi olur. 2018 5. Aya kadar ödedim 6. Ayda 23 ünde ameliyat oldum borç yazmışlar SGK dan mesaj geldi. Nasıl oluyor bu.

 37. Merhaba ben işten nisanın 12 de ayrıldım temmuzun 20 sinde sigortalılık sürecim bitiyor kasımda da emekli olacağım gss ödemezsem bir sorun teşkil eder mi

 38. dedem 65 aylığı alıyor doksan yaşında. dağın başındaki adam ne bilsin gss yi. gss işmelerin tescili için en yakın sgk il müdürlüğüne gidin diyor.. ölüm döeşğinde yatıyor şimdi bunlar lamı uğraşacağız bir başka yolu yok mu bu işin. teşekkürederim.

 39. Merhaba, 22 yaşındayım 2016 temmuz ayından 34 tl gss borcu gözüküyor şuan üniveristede okuyorum gss borcunun son ödeme tarihi nisan ayındaymış şimdi haftaya doktorda randevum var muayne olabilir miyim yada bu borcu sildirebilir miyim?

 40. Hocam kolay gelsin ben bu GSS olayı çıktı çıkalı ne gelir testi yaptırdım ne hastahaneye gittim nede sigortalı çalıştım ve hâla işsizim borcum olduğu için sağlıktan yararlanamıyorum benim bu borcu ödemek gibi bir durumum söz konusu bile olamaz bu borcu ödemezsek tedavi olamıyoruz nasıl bir yol izlememiz lazım ?

 41. Hocam kolay gelsin ben bu GSS olayı çıktı çıkalı ne gelir testi yaptırdım ne hastahaneye gittim nede sigortalı çalıştım ve hâla işsizim borcum olduğu için sağlıktan yararlanamıyorum benim bu borcu ödemek gibi bir durumum söz konusu bile olamaz bu borcu ödemezsek tedavi olamıyoruz nasıl bir yol izlememiz lazım ?

 42. Merhaba benimde 970 lira gss borcum var bunu taksiklendirmeyi düşünüyorum size sorum şu ilk taksidi ödediğimde saglıktan yararlanabilirmiyim yoksa hepsinimi ödemeliyim ve gelir testi falan yaptırmadım yaptırmak mecburimi

  • Merhaba, gelir testi yaptırmak mecburi değildir. Ancak borcunuzun silinmesini istiyorsanız, gelir testine isteğe bağlı olarak girebilirsiniz. Sağlıktan yararlanmak için yapılandırma yaparak ilk taksidi ödemelisiniz

 43. Merhabalar ocak ayindan itibaren 500 tl ye yakin borcum var gss ye ve su anda bunu odeyemem su anda hastaneye gidebilmek icin yapilandirma mi yaptirmam gerekir

 44. Merhaba benim 2000 Tl kusur gss prim borcum var gelir testi yaptırmam söylendi. Parmağımda doku zedelenmesi var.Testten önce üniversite hastanelerinin Acil bölümünden faydalanabilirmiyim

 45. merhabaa, 2012de gelir testi yapmistm, g1 cikmisti, (1/3 den fazla).. simdi ablam isten cikti gelir de dustu g0 olmaliii (1/3 den az).. 1 hane de 4 kisi yasiyorz ve sadece ki babamn emekli maasi var (1550 tl).. prim yansitilmamali.. sistem otomatik mi guncelliyo g1den g0a yoksa teste girmeliyim..

 46. Selamün aleyküm kolay gelsin

  Bu sene üniversiteye geçtim

  Babam Bağkurlu ve borcu da yok

  1) bagkurlu birinin GSS ödemesine gerek var mı
  2) Bağkur ödemesine rağmen GSS borcu görünüyor

  Provizyon alamıyorum

  Yardımcı olur musunuz

 47. Selamün aleyküm kolay gelsin

  2018 Eylül’de uni.ye geçtim 19 yaşındayım

  Sağlık hizmeti alamıyorum, borçlu görünüyormuşum

  Babamın Bağkur borcu yok şu anlık

  Lakin GSS borcu görünüyor

  1)bagkurlu olan biri GSS de öder mi
  2)nasıl yararlanmaya devam edebilirim

  • Merhaba, bağkurlu olan biri gss primi ödemez. Eğer aynı dönem hem bağkur ödendiyse hem de gss prim borcu çıktıysa mutlaka sgk’ya gidip durum düzeltilmelidir.

 48. merhabaa, 2012de gelir testi yapmistm, g1 cikmisti, (1/3 den fazla).. simdi ablam isten cikti gelir de dustu g0 olmaliii (1/3 den az).. 1 hane de 4 kisi yasiyorz ve sadece ki babamn emekli maasi var (1550 tl).. prim yansitilmamali.. sistem otomatik mi guncelliyo g1den g0a yoksa teste girmeliyim..

 49. GSS. Sigorta odemedim gelirvtestinede girmedim 2 senedir sağlığa ödediğimiz para 55 TL devletin bana hıc bı hizmet sunmadan alçağı para 2100 TL nasıl adilmi.sigortasını ödeyemeyen insan zaten yoksuldur.devletin durdum yere bizi borclandırması.adaletmidir

 50. Merhaba ben 2017 de gss borcumu yapılandırıp hiç bir hizmet almadan 2000 tl ödedim yalnı 2018 de durumum olmadığı için yine ödeme yapamadım şuna bir yıla yakın yine hiç bir hizmet almadan bir kere dahi hastaneye gitmeden gss borcum oluşmuş ve hastaneye gidip muayene olamıyorum puan ciddi şekilde rahatsızım ve acilen muayene olmam gerek fakat muayene olamıyorum. Muayene olmam borcun bir kısmını yatırsam kabul edilirmi ne yapmam lazım acil yardıma ihtiyacım var

 51. Merhaba ben 2017 de gss borcumu yapılandırıp hiç bir hizmet almadan 2000 tl ödedim yalnız 2018 de durumum olmadığı için yine ödeme yapamadım şuan bir yıla yakın yine hiç bir hizmet almadan bir kere dahi hastaneye gitmeden gss borcum oluşmuş ve hastaneye gidip muayene olamıyorum şuan ciddi şekilde rahatsızım ve acilen muayene olmam gerek fakat muayene olamıyorum. Muayene olmak için borcun bir kısmını ödesem kabul edilirmi muayene ola bilirmişim o zaman. ne yapmam lazım acil yardıma ihtiyacım var

 52. Merhaba ben 21 yaşında henüz üniversite öğrencisiyim .442 tl Prim borcum çıkıyor ailem yeşil kartlı ama ben değilim ve benim herhangi bir gelirim olmadığı halde gelir testinde yüksek çıkıyor bunu nasıl sildirebilirim.

 53. Merhaba BAGKUR yatırmıyorum 3 aydır sağlık tan yararlana bilirmiyim eşim sigortalı veya ondan yararlana bilirmiyim çocuklar annesinden faydalana bilirmi

  • Merhaba, Maalesef bu durumda sağlıktan yararlanamazsınız. Eşiniz sigortalı olsa bile ondan yararlanamazsınız. Ancak çocuklarınızın eşinizden yaratlanması için sgk’ya müracaatta bulunabilirsiniz.

 54. Selamlar benim son odeme tarihi 12 2018 olan 1580 tl gss borcum vardi.sagliktan yararlanamiyordum. 2 ay once emekli oldum simdi saglik hizmetlerinden yararlanabilirmiyim.

 55. Suan 160 lira borcum gözukuyor ama universite ogrecinsiyim borcu silmenin bir yolu var mi bir de suan hastahanenin acil bolumune gitsem muayane olabilir miyim tesekkurler

 56. Merhabalar, ben iki defa gelir testine girdim. Ilk girdiğimde aylık belli bir ücret ödemem gerektigi cıktı ama odemedim. Ikinci girdigimde ise önceden gelen 1000 tl kadar borcum bulunmaktaydı. Gelir testine girdikten sonra en düşük seviyede çıktım ve bir daha yeni borç yazılmadı ama eski borçlarda silinmedi. Daha sonra işe girdim ve sağlık sigortası sorun olmadı. Simdi yaklaşık 6 aydır issizim ve sağlık sigortasindan yararlanamiyorum. Yararlanabilmek icin eski borcu ödemekten baska çarem yok mudur?

 57. Merhaba esimin 1000 liraya yakin gss prim borcu var
  Acaba borcu odenmeden kendim saglik sigortasindan yararlanabilirmiyim
  Yoksa banada engelmidir bu borc

  • Merhaba, eğer siz de eşiniz üzerinden sağlıktan yararlanıyorsanız, bu durum sizin de sağlıktan yararlanmanıza engel olacaktır. Ancak siz de sigortalıysanız size engel olmayacaktır.

 58. Merhaba, 2018 temmuz ayında işten ayrıldım ve henüz sigortalı iş bulamadım. 2019 ocak 15 itibariyle borcum çıkmış ve ödemesini yaptım. Eşim ve çocuğumla sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim? ve hastane kısıtlaması var mı?

 59. 01-01-2019 iş yeri açtım bağkur primi 2 aylık (ocak-şubat) ödedim. 19-02-2019 reçete yazdırdım gss borcum çıktı ilaç alamadım? Bu ne iştir? Sgk GSS borcun var diyor ben bağkurlu değilmiyim diyorum , paramla ilaç almam söylendi. Bu Gss niye dayatma olarak bana sunuluyor?

 60. Öncelikle merhaba; benim 700 kusur Tl Gss prim borcum var Ve şimdi ben bunun birazını yatırsam sağlıktan yararlanma şansım olur mu acaba,yada hepsini yatırır isem kaç gün içinde sağlıktan yararlanabilirim çünkü sgk nın sistemi hemen aynı gün görmüyo, eğer bilginiz var ise paylaşırsanız sevinirim.Son olarak borcumu ödediğimde, Gss prim borcunu kaç ay yatırmazsam halen sağlıktan yararlanma şansım vardır.Şimdiden çok teşekkür ederim…

 61. Merhaba. Ben GSS 60/c-1 den yararlanıyorum. Ama devlet hastanesine gittiğimde senin sigortan gözükmüyor dedi bu nasıl oluyor anlamadım yardımcı olur musunz ?

 62. Merhaba benim GSS borcum var.Ancak gelirim düştü. Şu an gelir testi yaptırıp bu borçtan kurtulabilir miyim. Ya da işe girince gelirim artacağı için gss borcu işsiz sürede geri çıkar mı

 63. Eşim 12 ağustosta 2012 de işe girdi. sonra 2 yıl kadar sonra 8 ay kadar işsiz kaldı.sonra yeniden işe girdi ve günümüze kadar çalışıyor,
  Bugün eşim için eczaneden ilaç almaya gittiğimde ilaç alamadım 170’i aradık gss borcu var dediler,400 küsür tl,
  Sisteme girip baktıgımda 1.01.2012 den 11.08.2012 ye kadar bir borç oluşmuş,ve sonra işsiz kaldıgı tarihlerde bir borç oluşmuş,,
  Eşim 1987 doğumlu ,eşim işsiz kaldıgı dönemde benden faydalanır o tarihlerdeki borcu silmeleri gerekmiyor mu?
  Bir de bugune kadar rahatca ilaç alabilirken şimdi neden karşıma çıktı uygulamami değişti

 64. Merhaba. 2800 TL sgk borcum var, fakat çalışmadığım için ödeyemiyor. Göbek fıtığım var, ameliyat olmam lazım. Ameliyat ederlermi. Extra ücret talep ederlermi. Teşekkür ederim.

 65. 29.03.2019 tarihinde yayınlanan karara göre, Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan ancak primlerini zamanında ödemeyip borçlu duruma düşen Türk vatandaşları, Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek.
  GSS prim borcu olan vatandaşlar, sağlık hizmetlerinden 31.12.2019 tarihine kadar ücretsiz yararlanabilecek. Merhaba admin,bu haberde bahsedilen hizmet neleri kapsıyor? yalnızca muayene mi yoksa kan tahlili, mr ,ultrason ve ameliyat da dahil mi

 66. 27 yaşındayım aktif üniversite öğrencisiyim 3885 tl borcum gözüküyor daha önce bir yerde sigortalı çalışmadım sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim yararlanabilirsem bir işlem yapmam gerekiyor mu

 67. Merhaba. 480 tl gss borcum var idi 4 5 aydır ödemiyordum. Bu sabah borcu tamamen nakit ile ptt den kapattım. Acaba borcu ödedikten sonra kaç gün sonra sağlıktan yararlanabılıyorum lütfen yardımcı olun

 68. merhabalar 2500 tl prim borcum var 30 gün prim ödemem yok diye mustehaklik alıp muayene olamiyorum. Bu Son ayı ( 30 gün ) odersem sene sonuna kadar muayene hakkı kazanirmiyim teşekkürler

 69. Ayrıca yeni çıkan yasaya göre muayene olabilmem lazimken bu yasa niçin beni kapsamiyor kanuna ve yazılan gss yazilarina istinaden hastaneye gidip kapıdan geri dönüyorum é devlette yazan Son bir sene içinde 30 gün prim odemeniz olmadığı için mustehaklik verilememistir.ee ben bunu biliyorum borçluyuz yasa cikardiniz geldik. Kısaca benim ne yapmam gerek sayın admin Kasım ayı için ödeme yapsam olur mu bu iş mustehaklik çıkar mı yoksa allah mustehakimizi verirmi saygılar

  • Merhaba, sgk’ya giderek neden aktivasyon alamadığınızı sormanız gerekmektedir. sağlık hizmetlerindn yararlanmanız için 2 aydan fazla borcunuz bulunmaması gereklidir.

 70. Merhaba. 2018 öncesinden kalma 4.407₺ borcum var. 2018’de 60/c-1’e geçtim ve bu durum hala devam ediyor. Şu anda ve 2020’de sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor muyum? Şu anda durumum gereği bu parayı ödeyemiyorum. Bununla ilgili bir çalışma veya izleyeceğim bir yol var mıdır? Teşekkürler.

 71. merhaba,ben isteğe bağlı bağkurluyum ve düzenli ödüyorum,borcum yok…Ama 2020 de yani bugün sağlık hizmetinden yararlanamadım…daha önceden gss borcum olduğu için dedi sgk daki memur..bu ne acayiplik ben bağkurlu ve borcum yok diyorum adam gss den dolayı hizmet alamazsınız diyor…doğrumudur??

  • Merhaba, isteğe bağlı olmadığınız bir dönem var ise, ondan önce gss borcu otomatik olarak çıkmış olabilir ama gss borcu sizin bağkur primi ödediğiniz döneme denk geldiyse, borcunuzu sildirmek için dilekçe vermelisiniz.

 72. iyi ünler benim şuan gss borcum var ödeyemedim ödeyemiyorumda bayadır 5bin tlyi geçmiş bunun için ne yapabilirim ve o borçlar haricinde şimdi yeni pirimden ödeme başlasam sağlıktan yararlanabilirmiyim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz