Yıllık İzin Kullandırmama Cezası

1
2441

Yıllık İzin Kullandırmama Cezası 2018 yılında değişiklik göstermiştir.

Yıllık izni kullandırmama ya da yıllık iznin işçi tarafında kullanılmak istenmeyip bunun yerine ücretinin talep edilmesi durumu iş hayatında maalesef sıklıkla gözlemlediğimiz durumlardan biridir.

Bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi, işçilerin yıllık izni kullanmayıp ücretini talep etme hakkı bulunmamaktadır. Aynı şekilde işverenlerin de yıllık izni kullandırmayıp işçiye bunun yerine ücretini teklif etme yetkisi yoktur. Bunu yapan işverenler işçinin rızası olsa bile idari para cezalarıyla karşı karşıya kalacaklardır.

Bu yazımızda 4857 sayılı İş Kanununa atıfta bulunarak yıllık ücretli iznin kullandırılmama cezasını 2018 yılı rakamlarıyla anlatacağız.

Yıllık İzin Kullandırmama Cezası

Bu hususu daha iyi anlatabilmek için, ilk olarak 4857 sayılı Kanunun 56. Maddesini açıklamamız gerekmektedir.

Madde 56’da, normal yıllık izin sürelerinin bir parçası 10 günden az olmamak üzere istenildiği kadar parça parça kullanılabileceği, genel tatil günlerinin yıllık izinden sayılamayacağı ve işçilere izinlerini şehir dışında kullanmaları için 4 günlük yol izni verilmesi gerektiği açıklanmıştır. Buna göre, işverenler işçilere kullandırdığı izinleri kayıt etmek zorundadır.

Kanunun devamında 57. Maddesinde, yıllık iznini kullanan işçinin normal ücretinin tam olarak verilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Son olarak konuyu daha iyi anlatabilmek için Kanunun 103. maddesini de açıklamak gerekecektir. 

4857 sayılı Kanunun 103. Maddesine göre; yukarıda kısaca içeriğini açıkladığımız 56. madde ve 57. madde hükümlerine aykırı hareket etmenin cezası, 337 Türk Lirasıdır.

56. madde ve 57. madde hükümlerine aykırılıktan kastedilen durum ise, yıllık iznin kullandırmaması ve kullandırılsa bile usül ve esaslarına uygun olarak kullandırılmamasıdır.

Yukarıdaki Kanun maddelerinden de anlaşıldığı gibi yıllık izin muhakkak kullandırılmalıdır. Eğer işçi yıllık iznini kullanamadan işten ayrıldı ise, yıllık izin ücreti işçiye verilmelidir. 

Bu iki durumda uygulanmadıysa her işçi için ödenecek idari para cezası 2018 yılı itibariyle 337 TL’dir.

Uygulanan bu idari para cezası, ücretli yıllık iznin hiç kullandırılmamasında olduğu gibi eksik kullandırılmasında da geçerli bir durum olacaktır.

NOT: Yıllık İzin Kullandırmama Cezası konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Ankara büyükşehir belediyesi tarafından ek ders ücretli çalışıyorum bize 657 nin ek ders saat ücretini ödeyip işçi olarak çalıştırdıklarını söylüyorlar Sorum şu Cuma günü tek gün izin kullanmak istediğimde cumartesiyi de kesiyorlar ama ben hafta sonu çalışmıyorum çalışmak isteyenler var ama ben bunu tercih etmediğim halde neden kesintiye uğruyorum Perşembe günü tek bir gün kesilebilirken Cumanın suçu ne yada 20 günü toplu alsam kesseler anlarım çünkü Pazartesi işe gitmiş olmuyorum şimdiden teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz