Ücretsiz İzin İşsizlik Maaşına Engel Mi

0
937

SORU

İyi günler çalıştığım şirketten önümüzdeki hafta çıkarılacağım söylendi. Şubat ayında 1 gün ücretsiz izin kullandığım için şubat ayının sigortası 28 gün  olarak gözüküyor. Ücretsiz izin kullanımında işsizlik maaşı hakkının kaybolmadığını yazmışsınız fakat benim ücretsiz izin şubat a denk geldiği için 2 gün eksik gibi gözüküyor. işsizlik maaşı alma hakkım kaybolur mu? Ücretsiz İzin İşsizlik Maaşına Engel Mi? Şimdiden çok teşekkür ederim. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.


CEVAP

Ücretsiz İzin İşsizlik Maaşına Engel Mi

Son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte;

 1. Hastalık,
 2. Ücretsiz izin,
 3. Disiplin cezası
 4. Gözaltına alınma,
 5. Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
 6. Kısmi istihdam,
 7. Grev,
 8. Lokavt,
 9. Genel hayatı etkileyen olaylar,
 10. Ekonomik kriz,
 11. Doğal afet,

sebepleriyle eksik gün olması durumunda, bunlar eksik gün olarak değerlendirilmeyerek işsizlik maaşını alma da engel teşkil etmeyecektir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Değişti 

İşsizlik maaşı yani işsizlik ödeneğinden faydalanmak için Kanunda yukarıdaki şartların bir arada taşınması şartı vardır. 17/1/2019 tarihli ve 7161 sayılı Kanunun 25 inci maddesiyle 4447 sayılı Kanunun ilgili maddesinde yer alan “prim ödeyerek sürekli çalışmış” ibaresi “hizmet akdine tabi” şeklinde değiştirilmiştir.

Son 120 gün kuralında yapılan bu değişiklikle birlikte işsizlik sigortasından faydalanma hakkı olup son 120 gün kuralında sıkıntı yaşayan sigortalı işsizlerin de işsizlik ödeneğinden yani işsizlik maaşından faydalanmaları sağlanmıştır.

Sonuç olarak, eksik gününüz yani ücretsiz izniniz şubat ayında dahi olsa, bu durum işsizlik maaşı almanıza engel oluşturmayacaktır. Ücretsiz izninizin 1 gün ya da 2 gün olması işsizlik maaşı almanızı etkilemeyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz