Doğum Parası İş Göremezlik Ödeneği

0
851

SORU

Merhaba, normalde doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta olan doğum izin hakkımı yerime bakan çalışan olmadığı için doğumdan önce 2 doğumdan sonrada 2 hafta olarak alabilir miyim? İkincisi de doğum olduktan 2 hafta sonra iznimin bittiği günün ertesi günü işten çıksam ikinci iş görememezlik paramı alabilir miyim? Eğer ikinci parayı da almak istersem raporum bittikten kaç gün sonra işten ayrılmalıyım? Doğum Parası İş Göremezlik Ödeneği ile ilgili bilgi alabilir miyim?


CEVAP

Doğum Parası İş Göremezlik Ödeneği

Doğum Parasını Hak Etmenin Şartları Nelerdir?

– Kadın sigortalının doğumdan önceki 8 haftaya kadar sigortalılık niteliğinin sona ermemesi yani çalışıyor olması gerekmektedir.

– Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün çalışmış olması gerekmektedir.

– İstirahat süresi içinde iş yerinde çalışmamış olması gerekmektedir

– Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir

Doğum paraları;

– Doğumdan önceki ve doğumdan sonraki 8’er haftalık sürede çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

– Eğer ikiz doğum olduysa, doğumdan önceki ve sonraki 10’ar haftalık süre de çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

Doğum öncesi doğum raporu tekil gebelikler için 32. haftada başlamış olur. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar iş yerinde çalışabilir. Bu durumda, izne ayrılacağı tarih en fazla gebeliğin 37. haftası olacaktır. Bu süreçten sonra hamile işçinin çalıştırılmaya devam etmesi yasaktır. 

Buna göre, sizin rızanız olsa bile 37. haftadan sonra çalışmanız yasak olacaktır.

Ayrıca, rapor süresi bittikten sonra işten ayrılırsanız, rapor süresindeki iş göremezlik ödeneğinin tamamını alabilirsiniz. Rapor bitmeden işten ayrılmanız halinde işten ayrıldıktan sonraki kısımların ödeneğini alamayacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz