Part Time Çalışanların Kıdem Tazminatı

2
2460
Kısmi istihdam ile çalışanların yani Part Time Çalışanların Kıdem Tazminatı Hakkı var mıdır? Part time çalışanların kıdem tazminatının hesaplanması tam zamanlı çalışan işçilere farklı mıdır? gibi sorular kısmi istihdam ile çalışan sigortalıların ve onları çalıştıran işverenlerin merak ettiği konuların başında gelmektedir.
Bu yazımızda part time sözleşme ile çalışan işçilerin ne şekilde ve hangi şartlarda kıdem tazminatına hak kazanacağını anlatacağız.

Kısmi Süreli İş Sözleşmesi Nedir?

İş Kanununun 13. Maddesi kısmi iş sözleşmesinin tanımını yapmıştır. Bu maddeye göre, bir işçi diğer tam süreli çalışanlardan önemli oranda daha az çalışıyorsa kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor demektir.
Bu Kanun maddesinde kastedilen ise, “iş yerinde tam süreli iş sözleşmesi yapılan emsal çalışmanın üçte ikisi oranına kadar yapılan çalışma kısmi süreli çalışmadır”. Bu durumda normal çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmişse, part time çalışanlar “30 saat ve daha az” çalışmalıdır.

Part Time Çalışanların Kıdem Tazminatı Hakkı

Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilerin kıdem süreleri, tam süreli çalışan işçilerde olduğu gibi işçinin fiilen çalışmaya başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesinin kıdem tazminatına hak kazandıran hallerden biri ile sona erdiği tarihe kadar geçen ve çalışmadığı günler de dahil edilmek suretiyle belirlenir. Bu nedenle kısmi süreli iş sözleşmeleri ile değişik işverenler yanında çalışan işçiler her iş sözleşmesi açısından ayrı ayrı kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.
 
Part time çalışanların ihbar tazminatı hakkı da, kıdem süresinin hesaplandığı şekilde hesaplanmalıdır.
 
ÖRNEK: Kubilay Demirbaş isimli sigortalı ayda 15 gün olmak üzere kısmi istihdam sözleşmesiyle part time çalışmaktadır. Part time çalışan bu sigortalının ilk işe giriş tarihinin 01.01.2015 ve işten ayrılış tarihinin 01.01.2017 olduğunu varsayalım. Kubilay Demirbaş’ın 2 yıllık çalışması için, hesaplanacak olan kıdem tazminatı yarım gün çalıştığı düşüncesiyle 1 yıllık olarak değil, tam gün çalışmış gibi 2 yıl olarak değerlendirilmelidir.
 
 
NOT: Part Time Çalışanların Kıdem Tazminatı Hakkı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. 4 yıllık part time çalıştım full time yapmiyorlar işten ayrılmak istediğimi söyledim tamm dediler tazminatımı istedim alamıyorsun şirket vermiyor dediler benim istifa yi imzalama mi istiyorlar bir 2. Haftaya girdik bana çalışma saati yazmıyorlar birgün benden habersiz yıllık izin girmişler bu konuda ne yapmalıyım tazmi natımı alma hakkına sahipmiyim o imzayı atmaliyimiyim

    • Merhaba, istifa kağıdını imzalamayın ancak imzalasanız da yine zorla imzalatıldığı iddiasıyla dava açabilir. 4 yıllık kıdem tazminatını alabilirsiniz. Sizi tam zamanlı çalıştırma ya da çalıştırmama işverenin inisiyatifindedir. Bu konuda zorlanamazlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz