Doğum Parası Ne Zaman Yatar

149
6241
Doğum Parası Ne Zaman Yatar hususuna değinmeden önce doğum parasına hak kazanma şartlarını anlatmak gerekmektedir.

Doğum Parasını Hak Etmenin Şartları Nelerdir?

5510 sayılı Kanunda geçici iş göremezlik ödeneği olarak geçen bu kavram sigortalı kadınlar tarafından çokça merak edilmektedir. Buna göre;
– Kadın sigortalının doğumdan önceki 8 haftaya kadar sigortalılık niteliğinin sona ermemesi yani çalışıyor olması gerekmektedir
– Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün çalışmış olması gerekmektedir.
– İstirahat süresi içinde iş yerinde çalışmamış olması gerekmektedir
– Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir
5510 sayılı Kanunda geçici iş göremezlik ödeneği olarak geçen bu kavram sigortalı kadınlar tarafından çokça merak edilmektedir.

Doğum Parası Ne Zaman Yatar

Sigortalıların doğum paraları gerekli işlemlerin yapılması ile birlikte SGK ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol gereği her ayın 8’i ile 14’ü arasında Ziraat Bankasında hesabı olanların hesap numaralarına, hesabı olmayanların ise TC kimlik numaralarına havale yapılmak suretiyle ödenmektedir. Sigortalıların geçici iş göremezlik ödenekleri hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için kurum ünitelerine gelmelerine gerek kalmaksızın postanelere başvurarak alacakları e-Devlet şifresi ile İnternet ortamında giriş yaparak ekrana gelen sayfada e-Hizmetler Sosyal Güvenlik Kurumu 4/a ve 4/b İş Göremezlik Ödemesi Görme linkinden ödeneklerinin ne aşamada olduğunu Ziraat Bankası şubelerine aktarılıp aktarılmadığını görmeleri mümkündür.

Ancak, 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren doğum paraları, rapor paraları, süt paraları gibi ödemelerin günlük olarak PTT şubelerinden yapılacağını ve sigortalıların kendilerine yapılan ödemelerin takibini e-devletten yapabileceklerini Sosyal Güvenlik Kurumu yayınladığı bir duyuru da belirtmiştir. 

Doğum yapan kadınların diğer hakları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, doğum parası analık nedeniyle alınan istirahat raporunun bitmesinin ardından 10-15 günlük süre içerisinde PTT şubelerinden yatacaktır. Ödemenin yapılıp yapılmadığının takibi de e-devlet üzerinden yapılabilecektir.

Örneğin; doğum öncesi rapor, doğumdan sonra 10-15 günlük sürenin geçmesiyle, doğum sonrası rapor ise bu rapor süresinin bitmesiyle birlikte 10-15 günlük sürede toplamda iki parça halinde PTT şubelerinden yatacaktır.

NOT: Doğum Parası Ne Zaman Yatar konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

149 YORUMLAR

  • Merhaba, ilk rapor parası doğum yaptıktan sonra 15-20 gün geçmesiyle birlikte yatar. İkinci rapor parası ikinci rapor bitiminden kısa bir süre sonra yatar

 1. Merhaba, 17 Ocak 37. Hafta işgöremez rapor başlama tarihinde, 24 Ocakta Doğum yaptım, analık ve emzirme parası yatmış ama maaşımla ilgili bir şey yok. Beklemeli miyim
  Teşekkürler

 2. Merhaba, 17 Ocak 37. Hafta işgöremez rapor başlama tarihimdi, 24 Ocakta Doğum yaptım, analık ve emzirme parası yatmış ama maaşımla ilgili bir şey yok. Beklemeli miyim
  Teşekkürler

 3. merhaba; 32. haftada rapor alıp doğum iznine ayrılacağım. Raporum bittikten hemen sonra işten ayrılmayı düşünüyorum. istifamı ne zaman vermem doğru olur? tüm rapor ve doğum param yattıktan sonra mı?

  • Merhaba, normal şartlarda raporu aldığınız günden 1 gün sonra bile işten ayrılsanız doğum parasını alabilirsiniz ancak yeni çıkacak bir genelge rapor süresi bitmeden işten ayrılanların doğum parası almasını engelleyebilir. Siz garanti olsun diye doğum rapor ücretini almadan ayrılmayın.

 4. Merhaba benim 4 aylık izin sürem 14 martta bitiyor. Ödememi nezaman alabilirim? 400 tl sini daha önce yatırmışlardı 10 günlük sürenin ödemesini ve geri kalan iznin bitince denmişti. Geri kalanın tamamı mı yatar acaba ? Mart sonuna kadar yatarmı muhasebecim giriş yapcak sonra sgk yı arayıp okeylicem. Bir de 6 aylık daha ücretsiz izne çıkcam ödememi almamı etkilermi ?

  • Merhaba, ikinci raporunuz mart sonuma kadar yatar. 6 aylık ücretsiz izni almanız bu rapor parasını almanıza engel oluşturmayacaktır

 5. Merhabalar 25.12.2018 de doğum yaptım rapor parami 11.04.2018 de almaya gittim. Yani 4 aylik ücretli izin suremde yatmasi gereken parayi. Ptt de sorguladim sdc süt paraniz yatmis dedi onu verdi. Digerleri için haftaya tekrar sorgulayin dedi. Onun disinda herhangi bi para almadim. Param hic yatmamis midir yoksa iade edilme durumu olmuş mudur ?

  • Merhaba, normal şartlarda süt parası doğum parası işe birlikte yatar. Bu zaman kadar çoktan yatmış olmalıydı. İşyerinizin muhasebecisi raporunuzu onaylamamış olabilir. Bundan emin olduktan sonra onaylı raporu sgkya götürüp durumu sorabilirsiniz

 6. Haziran 20sinde nasipse dogum yqpacagim. Asgari ucretle calismaktayim dogum oncesi 2 ay ve dogum sonrasi 2 ay olmak uzere 4 ay iznim oldugunu biloyorum. Bu 4 aylik ssknin yapacagi odeme ne zaman gerceklesiyor tesekkurler

  • Merhaba, iki parça halinde yatacaktır. İlki doğumdan sonra 10 gün içinde, ikincisi doğum sonrası rapordan 10-15 gün içinde yatmaktadır.

  • Merhaba, rapordan sonra işten çıkışınız yapılmadıysa bu paranın yatması gerekirdi. İşvereninizle görüşün eğer mali müşavir tarafından rapor onaylanmadıysa, bu ödenek o nedenle de yatmamış olabilir.

 7. MERHABALAR, EŞİM 15.03.2018 TARİHİNDE DOĞUM YAPTI DOĞUM ÖNCESİ RAPORU 21.01.2018 DE BAŞLADI DOĞUM SONRASI RAPORU İSE 14.05.2018 DE BİTİYOR ACABA İKİ PARÇA HALİNDE YATAN RAPOR ÜCRETLERİ BİZİM İÇİN HANGİ TARİHLERDİR ? TEŞEKKÜRLER..

 8. Merhabalar ocak 11 de doğum yaptım nisan 9 da raporum bitti hala doğum param yani analık ödemesi yatmadı nezaman yatar bilgi verirmisiniz

 9. Merhaba benim esim süt parası ve dogum parası aldi ama sgk dan dogum izni parasini alamadi.Dogumun üstünden iki ay gecti de bu parayı ne zaman alabiliriz?

 10. Merhaba ben 1 martta dogum yaptim 1mayis raporum bitti be o gun ben istifa ettim 1. Odemeyi aldim 2.is goremezlik odenegini alabiliyormuyum acaba

 11. Merhaba ben 32 haftada doğum iznine çıktım şuan 37 haftalığım ve doğum yapmadım raporumda 5 gün sonra bityo ne yapmam lazım tekrar rapormu almalıyım?

 12. Merhaba ,
  Eşimin toplamda 4 ay olan doğum izninin ilk kısmı olan 2 aylık period 27.05.2018 tarihinde bitiyor.
  Bu 2 ayın parasını alabilecek mi ? Kalan 2 ay ‘da sonradan mı yatıyor ?

 13. Mrb 5 0cak dogum yaptim ama firma sozlesme bitince isyerim dogum izninde iken giris cikis yapmis 1 gun rapor ucretimii hala alamadimm ne yapabilirim

  • Merhaba, doğumdan sonra tamamen çıkışınız verildiyse doğum parası alamazsınız.Ancak Bu zamana kadar, doğum parasının yatması gerekirdi. Muhakkak sgkya gidip konu ile ilgili bilgi almalısınız. İş yeriniz raporunuzu onaylamamış olabilir.

 14. Merhabalar doğum paramı toplu almak istediğimi iş yerime belirtmiştim raporum bittiğinde ağustosun 2 sinde onay verdiklerini söylediler bugün temmuzun 13ü hala param yatmadı acaba ne zaman yatar.

 15. Merhaba.32.haftada doğum yapacağım hastaneden rapor alıp işyerine verdim ve izne ayrıldım şuan doğumu bekliyorum işyerindende herhangi bir belge alıp Sgk ya vermem gerekiyormu?E-devlet üzerinden sorgulama yaptığımda herhengi bir iş göremezlik kaydım görünmüyor.

 16. Merhaba ben 26.07.2018de dogum yaptim 18.06.2018 de dogum iznime ayrildim fakat temmuz ayinda yanlislikla isverenim bana 11 gunluk sigorta girmis simdi ben dogum parami eksik mi alacagim yada ne degişiklik olacak? şimdiden teşekkur ederim.

 17. Merhaba ben 32 de çalışabilir raporu alıp 37ye kadar devam ettim.ancak 36+6da doğum gerçekleşti .ben rapor paralarını nasıl alacağım bu durumda

 18. Merhaba ben 37.haftaya haftaya kadar çalışmayı düşünüyorum o haldede doğum yaptıktan sonra doğum parasının yarısı alınabiliyor mu

 19. Merhaba ben 20 Nisan 2018 de işe başladım ağustosun 1 inde çalışamaz raporu aldım 29 Eylül’de doğum yaptım . Rapordan önceki 4 ay da 101 gün primim var isyerim işyerinden cikis yapacaklarını söyledi işsizlik parası nasıl alabilirim raporlu olduğum günlerde primim olmadığı için 120 günü tamamlayamiyorum işsizlik parası nasıl alabilirim.

 20. Merhaba öncelikle tüm sorulara cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere 2 sefer mi rapor almam gerekiyor? Bir de ilk ödeme ne zaman yapılıyor?

 21. Merhaba ben 28 Ağustos ta doğum iznine ayrıldım 22 Eylül’de de erken doğum yaptım ve raporum 17 Aralık’ta bitiyor ama hala rapor ucretimi alamadım ve raporum bitince ciksimi almayı düşünüyorum rapor ucretini engeller mi acaba

  • Merhaba, ilk raporunuzun onaylanıp onaylanmadığını kontrol ettikten sonra sgk ile görüşmelisiniz. İkinci rapor ücretini 17 aralıktan sonra alacaksınız.

 22. Merhaba ben 8 Ağustos da doğum yaptım e-devlet ten baktığımda doğum raporum görünüyor ama doğum parasının yattığına dair birşey yok. Ne zaman yatar? Ödemelerin yapıldığı belirli bir tarih varmı? Ve nereden sorgulayacak bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Merhaba, şu ana kadar yatması gerekirdi. E devletten sorgulayabilirsiniz. İşyerinin bunu onayladığından eminseniz muhakkak sgk’ya başvuru yapmalısınız.

 23. Merhaba benim ikinci dogum raporum 13 kasımda bitti ödemesini ne zaman alabilirim iş yerini aradım raporumu onaylarmak için Ay sonu onaylanır dendi

 24. Merhaba, ben 15 aralıkta 32. haftamı doldurarak doğum iznine hak kazanıyorum. Ancak çalıştığım yerin ben doğum iznindeyken kapanma durumu var. Bu durumda doğuma kadar olan rapor paramı alabilmek için işten çıkışımın ne zaman verilmesi gerekir? Doğumdan sonraki raporum sisteme girilip rapor bitim tarihinden önce işten çıkışım verilirse doğum sonrası rapor paramı da alabilir miyim? Teşekkür ederim.

 25. Merhaba, Ben 15 aralıkta 32. haftamı doldurarak doğum iznine hak kazanıyorum. Ancak ben doğum iznindeyken iş yerimin kapanma durumu var. Bu durumda doğuma kadar olan rapor paramı almak için iş yerimin beni ne zaman işten çıkarması gerekir? Doğumdan sonraki rapor paramı da alabilmek için işten çıkışımın ne zaman verilmesi gerekir? Teşekkür ederim.

 26. merhaba ben 14 martta 37.haftamda doğum iznine ayrılmış oluyorum.bu durumda doğum rapor parasını ne zaman alabiliyorum.ayrıca rapor parasının tamamını mı alıyoruz yoksa doğum izni bittikten sonra mı alıyoruz?teşekkür ederim.

  • Merhaba, 37. Haftadan doğum olana kadarki sürede doğum parası alamazsınız. İlk doğum parası doğumdan sonra verilir. İkinci doğum parası da doğumdan sonra alacağınız raporun bitmesinden sonra verilir.

 27. Merhabalar,
  çalışan annelere verilen yüksek miktarda bir para var bu miktar rapor parası ve analık parası olarak ikiside mi yüksek yoksa sadece o belirtilen miktar sadece rapor parasımı

 28. Merhaba 06.07.2019 dogumum var 10.07.2019 işyerinden çıkış alacam evlendim bir yıl içinde tazminatımı alma hakkım var onu almak için çıkış yapacam peki çıkış alınca rapor paramı alamiyim 4 aylık rapor paramı dogum öncesi ve sonrası

 29. Merhaba. Esim 15 kasimda 32. Haftaya doldurarak ilk raporunu aldı 2 Şubat’ta doğum oldu 2. Raporda 2 Şubat’tan itibaren aldı Şimdi 48 günlük rapor ücreti ödendi ikinci raporun ücreti kaç günlük ödenecek 56 gün mü yoksa 62 gün mü. teşekkürler.

 30. Merhaba. Ben 27.03.2019 da doğum öncesi iznine ayrıldım we raporu iş yerine teslim ettim. İş yerimin onaylayip onaylamadığına dair bilgi edinmek için sgk (alo 170) yi aradım. Bana izin süremin başladığını söylediler. Benim başka yapacağım bir işlem war mı bilmek istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum .

 31. Merhaba,
  Benim doğum iznim 08.05.2019da bitti 13.05de çıkışım yapılmış ilk rapor ğcretimi aldım ilnciside şuan edevlette beklemede görünüyor hesaplama yapılmış ama işten çıkmam etkilermi hesaplamadan kaç gün sonra yatar acaba ?

 32. merabalar eşim doğum öncesi rapor almıştı 17,04,2019 tarihinde fakat işyerine gitmediği halde şikayet edildi görünüyor raporlu iken çalışıyor die sistemde uyarı görünüyor denetmenler iş yerine gelecek die fakat ne gelen giden var nede bu konu için net cvb veren var sgk da bu konu nasıl çözülür doğum sonrası rapor parasınıda etkilermi bu sürec cvb verirsniz sevinirim teşekkürler…

 33. merabalar eşim doğum öncesi rapor almıştı 17,04,2019 tarihinde fakat işyerine gitmediği halde şikayet edildi görünüyor raporlu iken çalışıyor die sistemde uyarı görünüyor denetmenler iş yerine gelecek die fakat ne gelen giden var nede bu konu için net cvb veren var sgk da bu konu nasıl çözülür doğum sonrası rapor parasınıda etkilermi bu sürec cvb verirsniz sevinirim teşekkürler…

 34. Merhabalar 37 haftalık çalışamaz raporum 5 mart2019 da başladı doğumum 19.03.2019 da gerçekleştı 24.06.2019 da Doğum sonrası raporum da bitti fakat ıkı parça halınde dediğiniz Doğum öncesı ve sonrası rapor parası nın Doğum öncesı kısmını daha alamadım ne zaman yatar acaba

 35. Merhaba

  37. Hafta raporum 24 Temmuz da başlıyor. Doğumum da 3 Ağustos olarak planlanıyor. Bu durumda ben Doğum öncesi rapor ücretini bir haftalık olarak mı alacağım? Ve ne zaman alırım. Geri kalanını Ne zaman alırım

 36. Merhaba dogum oncesi rapor parami aldim. 25 eylulde biten doğum sonrasi raporumu e-devlet te gorebiliyorum. Ama odemenin yattigini göremiyorum. Neden hala yatmamiş olabilir?

 37. Merhaba doğum sonrası rapor ücreti 6 bin küsür olan rakamın 2 bin küsür olarak bir kısmı yatırılmış acaba neden kalan tutar yatarmı ne zaman ?kolay gelsin

  • Merhaba, bu sırada işten ayrıldıysanız ödemeniz eksik yatmış olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse, sgk’ya giderek durumunuzu öğrenebilirsiniz.

 38. Merhaba, ben 24.07.2019 da doğum yaptım.rapor bitiş tarihi 12.11.2019. Doğum izinimin hepsini doğum sonrasına kullandım. Rapor param ne zaman yatar? Ve iki parça halinde mi yoksa tek parça halinde mi yatar?

 39. Merhaba iyi günler eşim kasım ayında dogum parasının ilk kısmını yaklaşık 1500 lirasını aldı.geriye kalan ikinci kısmı rapor bitiş tarihinde yatacakmış.fakat benim eşim ücretsiz izin alacak rapor bitiş tarihi itibariyle! Geri kalan kısmı rapor bitiş tarihiyle alabiliyormuyuz. yoksa ucretsiz izin buna engel olirmu? bir de ilk kısmı neden bu Kadar az yatmış olabilir.bu normal bir durummu.

 40. Merhaba 32 hafta dolunca izne yrılmam gerkiyor ya bu 32 hafta içersinde rahatsızlanıp işe gitmediğim günler oldu o günler sigorta yatmıyor yinede doğum parası alabilir miyim

 41. Merhaba; ben 27 Ekim’de ölü doğum yaptım doğumdan sonra bana 4 aylık rapor verildi. Bu süreçte sigortam ne zaman yatar ve doğum parası iki seferde mi yoksa yatar. Bu konuda bilgi alabilir miyim. Teşekkürler

 42. merhaba ben bir ay önce doğum izni aldım 2aylık doğumdan sonrada alıcam 2 aylık rapor ilk aylığım yatmadı sebebi nedir? 2ay dolduktan sonramı yatıyor

 43. Merhaba 7 aylık hamileyken 2 günlük bı hastalıktan dolayı evimde istirahatteydim 2 gün sonra iş yerine gittiğimde isyerim bana hiçbir bilgi vermeden tasiniyordu. Kendi iş durumumu sordugumda hamileliğim sebebiyle patronum insiyatif kullanıp benim evden çalışmamı istedi ancak 1 ay sonra maaşımı istediğimde bana hiçbir maaş ödemesi yapmayacaklarını sadece sigortami odeyeceklerini söylediler . Bunun üzerine isten istifa etmem için tehdit ettiler. Bende hemen 34. Haftamda doğum öncesi raporumu aldım. 18.11.2029 38. Haftada doğum yaptim .Şuanda sigortam ödeniyor ama raporlarin onaylanıp onaylanmadigini bilmiyorum SGK yi arayıp sorduğumda sistemden goremiyorlarmis doğum sonrası raporum 23 ocakta bitiyor . Doğum öncesi rapordan herhangi bir ücret almadim rapor ücretleri için ne yapmalıyım elim kolum bağlı hicbirsey yapamıyorum yardımcı olmanızı rica ederim

  • Merhaba, raporunuzun onaylanıp onaylamadığını bilemiyorsanız, bağlı bulunduğunuz sgm’ye giderek görevli memura durumu anlatmalısınız. memurlar raporunuzu re’sen onaylacaktır ve rapor paranızı alabileceksiniz.

 44. Merhaba ;
  1 ekim 2019da dogum iznime ayrildim.19 ocak ta iznim bitmis olacak 20sinde is basi yapmam gerekiyor ancak ben hic isbasi yapmadan ücretsiz iznmi kullanmayi düşünuyorum bu durumda isgörmezlik ödeneğim yinede yatarmi herhangi bir problem olurmu yada izlemem gereken yol nedir .. dönüş bekliyorum teşekkürler

 45. Merhaba 1ekim 2019da dogum yaptim 20 ocak 2020de is basi yapmam gerekiyor ancak ben bu tarihte ücretsiz izin hakkimi kullanacagim bu durumda hic ise baslamadan tekrar izin kullanirsam yani is yerinde calisiyor olmazsam is gormezlik odeneginin yatmamasi gibi bir durum olusurmu herhangi bir sorun teskil edermi izlemem gereken yol nedir ?

 46. Sadettin Bey Merhaba,

  Sizden bilginizden yararlanmak adina bir soruda yardim rica edecektim. Eger bilgi sahibiyseniz beni de aydinlatabilirseniz cok memnun olacağım.

  İstege bagli ciftci sigortam var yani disaridan kendim ödüyorum. Suan hamileyim ve 32 haftalik raporumu 1 hafta sonra alacagim.
  Ogrenmek istedigim şudur; devletten ne kadar bir odeme alabiliyorum. 6 yil once hamileligimde yaklasik 3,500 gibi bir odeme almistim.
  Bu konuda bir bilginiz varsa yardiminizi rica ederim.

  Simdiden tesekkur eder, iyi calismalar dilerim.

  Saygilarimla,
  Gülçin

 47. Gülçin
  16 Şubat 2020 at 20:09
  Yorumunuz onay bekliyor
  Sadettin Bey Merhaba,

  Sizden bilginizden yararlanmak adina bir soruda yardim rica edecektim. Eger bilgi sahibiyseniz beni de aydinlatabilirseniz cok memnun olacağım.

  İstege bagli ciftci bagkurum var yani disaridan kendim ödüyorum. Suan hamileyim ve 32 haftalik raporumu 1 hafta sonra alacagim.
  Ogrenmek istedigim şudur; devletten ne kadar bir odeme alabiliyorum. 6 yil once hamileligimde yaklasik 3,500 gibi bir odeme almistim.
  Bu konuda bir bilginiz varsa yardiminizi rica ederim.

  Simdiden tesekkur eder, iyi calismalar dilerim.

  Saygilarimla,
  Gülçin

 48. Selamın aleyküm eşim 11.08.2020 de doğum yaptı biz 38 ci haftaya kadar çalışabilir raporu aldık kayıtlarda 31 Temmuz da izine ayrılmış yazıyor eşimin toplu ödemesi ne zaman yapılır acaba
  4 ay izin bitikten sonrayatiyor diyorlar ins o kadar sürmüyordur

 49. Doğumdan önce işyerine istirahat raporu verdim. Doğumdan sonra da işyerine rapor vermem gerekiyor mu. Gerekmiyorsa 27.11.2020 de doğum gerçekleşti. Ne zaman rapor parası alabilirim.

  • Merhaba, doğumdan sonra da başka r rapor alacaksınız hastaneden onu da işverene vermelisiniz. İlk rapor paranızı şu ana kadar almanız gerekirdi. Eğer alamadıysanız işvereninizle görüşmelisiniz, raporun onaylanması unutulmuş olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz