Part Time Çalışanlar İşsizlik Maaşı Alabilir Mi

7
1568

Danışanlarımızdan Recep Bey’in “Part Time Çalışanlar İşsizlik Maaşı Alabilir Mi” sorusunu cevaplayacağız.

SORU: Merhaba, ben iş yerinde kısmi istihdam sözleşmesiyle çalışıyorum. Aylık 120 saat yani 16 gün çalışıyorum. İşten ayrıldığım takdirde işsizlik maaşı alabilir miyim? Ayda 16 gün çalışmam işsizlik maaşı almama engel oluşturur mu? Teşekkür ederim.

Part Time Çalışanlar İşsizlik Maaşı Alabilir Mi

Daha önceki yazımızda işsizlik maaşı alma şartları ile ilgili tüm detayları belirtmiştik. İşsizlik maaşına hak kazanma şartları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1.İlk ve en önemli şart, işçinin işten kendi isteği ile yani istifa ederek değil, işveren tarafından çıkarılmasıdır.

*İşverenler işçileri işten çıkarırken önceden belirlenmiş işten çıkış kodlarına göre işçileri çıkarır. İşten ayrılan işçinin işsizlik ödeneğine hak kazanabilmesi için öncelikle, bu yazımızda belirttiğimiz kodlarla işten çıkışının verilmesi gerekmektedir.

2. İkinci olarak işçinin işten ayrıldığında son 3 yılına bakılacak ve bu son 3 yılda en az 600 gün prim ödenmiş olması gerekecektir.

3. İşten ayrıldığı günden geriye dönük olarak son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmalıdır.

Buna göre, işsizlik maaşına hak kazanabilmek için gerekli olan şartlardan biri de işten ayrılmadan önceki 120 gün içinde eksik gün bulunmaması şartıdır.

Bu kuralın da istisnaları olmakla birlikte, bir sigortalı işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde tam 120 gün çalışmamış ise, işsizlik maaşına hak kazanamayacaktır.

Recep Bey’in sorusunun özeline gelecek olursak; Recep Bey son 3 yılda 600 günü doldurmuş ve işveren tarafından işten çıkarılmış olsa bile, ayda 16 gün çalıştığından ve geri kalan 14 günün eksik gün nedeni ‘kısmi istihdam’ olduğundan dolayı işsizlik maaşına hak kazanamayacaktır.


İşsizlik maaşı yani işsizlik ödeneğinden faydalanmak için Kanunda yukarıdaki şartların bir arada taşınması şartı vardır. 17/1/2019 tarihli ve 7161 sayılı Kanunun 25 inci maddesiyle 4447 sayılı Kanunun ilgili maddesinde yer alan “prim ödeyerek sürekli çalışmış” ibaresi “hizmet akdine tabi” şeklinde değiştirilmiştir.

Son 120 gün kuralında yapılan bu değişiklikle birlikte işsizlik sigortasından faydalanma hakkı olup son 120 gün kuralında sıkıntı yaşayan sigortalı işsizlerin de işsizlik ödeneğinden yani işsizlik maaşından faydalanmaları sağlanmıştır.

Sonuç olarak, artık part time çalışanlar da işsizlik maaşı alabilir

NOT: Part Time Çalışanlar İşsizlik Maaşı Alabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

7 YORUMLAR

 1. EŞ ÖLÜM 08.11.2017 SSK EMEKLİSİYDİ
  ANNE SAĞ VE EŞTEN SSK EMEKLİ MAAŞI ALIYOR
  ANNENİN BABASI ÖLÜM 1986 BAĞKUR EMEKLİSİYDİ
  ANNE HEM EŞTEN HEMDE BABADAN MAAŞ ALABİLİRMİ

  SGK GÖDNDERDİĞİ YAZIDA RED CEVABI VERDİ ANCAK MAHJKEME YOLUYLA ALINABİLİYORMUŞ BABA EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ OLSAYDI DİREK VERİYORLARMIŞ
  BAKTIĞIM ÇİZELGEDE BABANIN ÖLDÜĞÜ TARİH 1986 VE FARKLI (EŞ SSK BABA BAĞKURSA) SGK KURULUŞUYSA ALABİLİYOR GÖZÜKÜYOR .İZLEMEMİZ GEREKEN YOL NEDİR HAK KAZANIYORMUYUZ.

   • EŞİNDEN 1500 TL CİVARI MAAŞI VAR AYRICA ADINA YATAN 250 TL KİRA GELİRİ MEVCUT OLDUĞU HALDE SGK BABASINDAN ALABİLECEĞİ MAAŞA RED CEVABI VERDİ BU DURUMDA NE YOL İZLEMEMİZ GEREKİR.

  • Merhaba, artık son 120 gün şartı, işsizlik maaşı almaya engel değildir.Diğer şartları taşıyan bir part time işçi de işsizlik maaşı alabilir.

 2. Merhaba. part time olarak calistigim isten istifa ettim. Bir hafta sonrasinda fulltime yeni bir ise basladim. 600 gun kosulunu saglamaktayim. Isten cikarilmam duruminda issizlik maasi alabilir miyim?Ise baslamadan önceki bir haftalik bos zaman sorun teşkil eder mi ?ilk isimden istifa ettigim gun mu sigortamin baslatilmis olmasi gerekiyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz