İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar

2
1244

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar sorusu işsizlik maaşına başvuran kişilerin ilk olarak merak ettiği hususların başında gelmektedir. Bu nedenle bu yazımızda işsizlik maaşına başvuru yapıldığı tarihten ne zaman sonra maaşın yatacağını anlatacağız.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar

İşsizlik ödeneğine hak kazananlar, her ayın 5’inde kimlikleri ile birlikte her hangi bir PTT şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilirler.

ÖRNEK: Merve Hanım 02.11.2018 tarihinde işten ayrılmıştır. Bu tarihten geçmişe dönük olarak son 3 yıl içinde 600 günü mevcuttur. Ayrıca Merve Hanım, işveren tarafından çıkarıldığından ve son 120 gün herhangi bir eksik günü olmadığından işsizlik maaşına hak kazanmıştır.

Bu durumda aynı gün başvuru yapılması halinde Merve Hanım, 05.12.2018 tarihinde PTT Şubesine kimliği ile giderek İşsizlik ödeneğini alabilecektir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Süresi

İşsizlik maaşına başvuru süresi, işten ayrıldıktan sonra 30 gündür. Yukarıdaki örnekten devam edecek olursak, Merve Hanım 02.11.2018 tarihinde işten ayrıldığından dolayı en geç 02.12.2018 tarihinde başvuru yapmalıdır

Ancak 30 gün içinde başvuru yapılmaması halinde de işsizlik maaşı alma hakkı son bulmayacaktır. Sadece başvurmadığı süre alacağı işsizlik maaşının toplamından düşecektir.

ÖRNEK: Merve Hanım, 02.11.2018 tarihinde işsizlik maaşını 6 ay boyunca almaya hak kazanmış ancak 1 ay içinde yapması gereken başvuruyu 2 ay sonra yapmışsa, geciktiği 1 ayın maaşını alamayacak ve işsizlik maaşını 5 ay alacaktır.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır

İşten ayrıldıktan sonraki 30 gün içinde İŞKUR’a doğrudan ya da elektronik ortamda (www.iskur.gov.tr) başvurarak iş almaya hazır olduğunu bildirmek koşulu ile işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlandırılmaktadır.

İşsizlik maaşına başvuruyu internet üzerinden yapmak isteyenler önce İŞKUR’un sitesine girerek kullanıcı kaydı oluşturmalıdır. İş arayan kapsamında kullanıcı kaydı oluşturulduktan sonra, işsizlik ödeneği başvurusu bağlantısına tıklanarak başvuru için diğer bilgiler girilmelidir.

İşsizlik maaşına hak kazanma şartları ile ilgili yazımıza buradan ve ikinci ya da üçüncü kez işsizlik maaşı alınıp alınamayacağı ile ilgili yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz