İşyerinden Ayrılırsam Kıdem Tazminatını Alabilir Miyim

0
1920

Danışanlarımızdan Adem Bey’in 14 Yıldır Çalıştığım İşyerinden Ayrılırsam Kıdem Tazminatını Alabilir Miyim sorusunun cevabını vermeye çalışalım.

İşyerinden Ayrılırsam Kıdem Tazminatını Alabilir Miyim

SORU:

15.08.1994 tarihinde sigorta girişim var. 1976 doğumluyum. 4890 gün prim ödemem mevcut. Yaklaşık 14 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım. Kendi isteğimle işten ayrılsam kıdem tazminatı alabilir miyim? Ayrıca kaç günle kaç yaşında emekli olurum. Saygılar.

CEVAP:

Kıdem Tazminatına hak kazanmanın belirli şartları vardır.

Genel olarak, istifa edenler Kıdem Tazminatına hak kazanamaz denilebilir. Ancak kanun da bazı istisnalar vardır ki, işçi kendi isteği ile işten ayrılsa da Kıdem Tazminatına hak kazanabilir.

Bu istisnalar şunlardır:

14 yıldır çalıştığınız iş yerinden istifa ederek kıdem tazminatını alabilmeniz için ilk işe girişinizin 15 yıl önce ve toplamda 3600 prim gününüzün olması gerekmektedir.

Sizin ilk defa işe giriş tarihiniz 1994 yılı ve toplamda 4890 gün priminiz bulunduğundan yani yaş dışında diğer emeklilik şartlarını sağladığınızdan dolayı Kıdem tazminatına hak kazanmaktasınız.

Ancak bunun için önce Sosyal Güvenlik Kurumlarına müracaat ederek Kıdem Tazminatı Alabilir yazısını almalı ve bunu işverene sunmalısınız.

Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan bu yazı üzerine, işverenin bu yazıyı kabul etmemesi veya kıdem tazminatını ödememesi mümkün değildir.

NOT: İşyerinden Ayrılırsam Kıdem Tazminatını Alabilir Miyim konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz