İstirahat Süresince Çalışmamıştır Kutucuğu

5
2807

İşçilerin raporlu olduğu sürelerde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimlerinin nasıl olması gerektiğini önceki yazımızda belirtmiştik.

Raporlu işçilerin SGK’ya bildirimi ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Buna göre, bir ya da birden fazla işveren tarafından çalıştırılan sigortalılara, iş göremezlik ödeneklerinin ödenebilmesi için işverenlerince istirahat süresince iş yerinde çalışılmadığına dair bildirimin yapılması gerekmektedir.

İstirahat Süresince Çalışmamıştır Kutucuğu Ne İşe Yarar

İstirahat Süresince Çalışmamıştır Kutucuğu, istirahatli olduğu sürelerde işçilerin ücretlerinin ödenmesi ve primlerinin yatırılması durumunda ya da eksik gün nedeni olarak birden fazla seçeneğinin işaretlenmesi hallerinde kullanılır.

Raporlu Sürelerde İşverenlerince Ücret Ödenmemesi Halinde

Sigortalıların istirahatli oldukları sürelere ilişkin ücret ödenmemesi ve eksik gün nedeni olarak da. 01-İstirahat seçeneğinin tercih edilmesi halinde,. Sigortalının istirahat süresi içinde çalışmadığı kabul edilmekte ve bu bildirim çalışılmadığına dair bildirim yerine geçmektedir.

Raporlu Sürelerde İşverenlerince Ücret Ödenmesi Halinde

Aylık prim hizmet belgesinde eksik gün nedeni. “01-İstirahat” olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmeyen ve işverence atıfet kabilinden primleri yatırılan yani raporlu olunan günlerin ücreti kesilmeyen sigortalılara ilişkin çalışılmadığına dair bildirimi için bir kutucuk bulunmaktadır.

Bu sütunda “prim bildirilen sigortalı istirahatli olduğu sürelerde, iş yerinde çalışmamıştır” ifadesi yer almaktadır. Bu kutucuk, ay içinde rapor alan ancak bu günlerde işvereni tarafından ücreti kesilmeyen sigortalılar için ve ay içinde birden fazla eksik gün nedeni olan, “12 Birden Fazla” kodu ile bildirilenler için geçerlidir. 

İşveren tarafından Aylık prim ve hizmet belgesi üzerinde. “01-İstirahat” eksik gün nedeninin seçilmemiş olması ya da “istirahatli olduğu sürelerde, iş yerinde çalışmamıştır” kutucuğunun işaretlenmemiş olması ancak, elektronik ya da manuel çalışılmadığına dair bildirim girişi ekranlarından tek ya da parçalı bildirim yapılması yeterli olacak ve İdari Para Cezası uygulanmayacaktır.

NOT: İstirahat Süresince Çalışmamıştır Kutucuğu konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. merhabalar iyi günler, benim abime kanser hastası teşhisi konuldu ve istirahat raporu verildi fakat emekliliğine 7 ay kaldığı için hem raporu sisteme girecez çalışmadığına dair hemde primini tam yatırmak istiyorum. bu durumda yapacağım işlem çalışmadığına dair bildirim girişini yapmak ve bildirgeyi 30 gün bildirmek değilmi. peki kutucuğu işaretleyecekmiyim.? teşekkürler

  2. Merhaba,

    İstirahatli sürelerinde çalışmamıştır işaretlenip personelin ücreti tam yatırılınca devletten de rapor parasını alabilir değil mi?

  3. Merhaba,

    Bildirgede(İstirahatli sürelerinde çalışmamıştır) kutucuğu işaretlemeyi unutursak fakat vizite girişlerinde girildiyse yine ceza işlem uygulanırmı yoksa ek mi vermemiz gerekmektedir?

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazabilirsiniz
ADINIZI BURAYA YAZIN